Novinky
Středeční výhledy - #6/2015
Je čas pro tradiční Středeční výhledy. Posledních 14 dní bylo poměrně nabitých, odehrálo se mnoho turnajů a čeká nás i nejedna novinka.
Ohlédnutí
1 – Grand Prix Memphis
2 – Grand Prix Vancouver
1 – Grand Prix Memphis
2 – Grand Prix Vancouver
3 – SCG Open Los Angeles
4 – SCG Open Baltimore
5 – PPTQ Brno, Plzeň, Stochov a Ústí nad Labem
Co nás čeká
6 – Blížící se turnaje
7 – Spoiler sezóna Dragons of Tarkir
6 – Blížící se turnaje
7 – Spoiler sezóna Dragons of Tarkir
Střípky
Ohlédnutí
1 – Grand Prix Memphis
Víkend 21. – 22. 2. Byl velice výživný, první z velkých turnajů bylo GP v Americkém Memphisu, které se hrálo ve formátu standard. Na turnaj dorazilo celkem 1076 hráčů, kteří v sobotu bojovali o postup do druhého dne turnaje, kam se podívalo 120 hráčů.
GP Memphis opanovaly Abzany, těch se v TOP8 ukázalo rovných pět. Doplnily je dvě RW Aggra a Sultai Control. Personálně byla TOP8 hodně našlapaná, Brad Nelson, Alex Majlaton, Chris Fennell a Ben Stark slibovali divácky atraktivní zážitek. Do finále se probojoval Ben Stark s RW Aggrem a Jack Fogle se Sultai Controlem, který se dokázal prosadit přes RW aggro soupeře. Jack Fogle se tak stal šampionem GP Memphis.
Perličkou turnaje byl jistě Tomaharu Saito, který skončil a 20. místě. To by nebylo samozřejmě nic světoborného, kdyby tohoto umístění nedosáhl s netypickým balíkem vlastní konstrukce. Dřívější Monoblack aggra trpěly na karty Drown in Sorrow nebo Anger of the Gods díky přítomnosti playsetu Obelisk of Urd s nimi umí poměrně slušně bojovat. Balík je navíc velice přívětivý svou cenou. Posuďte sami:
Kompletní coverage včetně TOP8 decklistů naleznete zde.
Perličkou turnaje byl jistě Tomaharu Saito, který skončil a 20. místě. To by nebylo samozřejmě nic světoborného, kdyby tohoto umístění nedosáhl s netypickým balíkem vlastní konstrukce. Dřívější Monoblack aggra trpěly na karty Drown in Sorrow nebo Anger of the Gods díky přítomnosti playsetu Obelisk of Urd s nimi umí poměrně slušně bojovat. Balík je navíc velice přívětivý svou cenou. Posuďte sami:
Monoblack aggro | Tomaharu Saito |
Main Deck | Sideboard |
4 Bloodstained Mire 4 Polluted Delta 14 Swamp 4 Bloodsoaked Champion 4 Tormented Hero 4 Mardu Shadowspear 3 Ruthless Ripper 4 Pain Seer 4 Mogis’s Marauder 4 Mardu Strike Leader 4 Bile Blight 3 Hero’s Downfall 4 Obelisk of Urd | 4 Herald of Torment 4 Thoughtseize 3 Murderous Cut 3 Ulcerate 1 Hero’s Downfall |
Kompletní coverage včetně TOP8 decklistů naleznete zde.
2 – Grand Prix Vancouver
Grand Prix v kanadském Vancouveru se hrálo ve formátu modern, který si přišlo zahrát 1098 hráčů. Z těch se do druhého dne turnaje propracovalo 119.
Dop finálové TOP8 se probojovaly dva Abzany, dvakrát Amulet Bloom, GW Bogles, UR Twin, Affinity, a Infect. Ze známých jmen se v TOP8 ukázal Florian Koch a Tom Martel. Pro některé další to pak nebyla první GP TOP8. Ve finále GP se potkala Affinity Robbieho Schmidta a UR Twin Dana Lanthiera, který ve finále zvítězil a stal se tak šampionem GP Vancouver.
Kompletní coverage včetně TOP8 decklistů naleznete zde.
3 – SCG Open Los Angeles
V Los Angeles se na standard SCG Open sešlo 542 hráčů. Do druhého dne se dostali všichni hráči, kteří měli po 9 kolech alespoň 18 bodů. V druhém dni tak hrálo rovnou 121 hráčů. Mezi nejčastější balíky v druhém dni patřily RW a Abzan aggro s 13 hráči, Abzan Midrange a Mono Red s 12 hráči, GR Devotion bylo v druhém dni v 10 kopiích Jeskai aggro 9 kopií po sedmi pak Sultai Control a RG aggro.
Do TOP8 se nakonec probojovaly 2x RW aggro, Naya a Abzan Midrange, GR Devotion, Mono Red aggro, UW Heroic, Jeskai Heroic – základ je UW s červenou splashí na Temur Battle Rage. Do finále se probojoval David Moline s Naya Midrange a Chad White s RW aggrem. Z finálového zápasu vyšel vítězně Chad White.
Naya Midrange Davida byl asi nejzajímavějším balíčkem vyřazovací části. Balík hrál dvě kopie karty Mastery of the Unseen, která se tak stala terčem spekulací a například na Černém Rytíři cena stoupla ze 4 na 12 korun a jako jediné bulk rare z FRF je aktuálně vyprodané.
Naya Midrange | David Moline |
Main Deck | Sideboard |
4 Forest 2 Mountain 2 Plains 2 Mana Confluence 4 Temple of Abandon 3 Temple of Plenty 3 Windswept Heath 4 Wooded Foothills 1 Arbor Colossus 4 Elvish Mystic 4 Goblin Rabblemaster 2 Shaman of the Great Hunt 4 Sylvan Caryatid 4 Whisperwood Elemental 4 Courser of Kruphix 2 Polukranos, World Eater 2 Purphoros, God of the Forge 2 Mastery of the Unseen 2 End Hostilities 1 Shamanic Revelation 2 Elspeth, Sun’s Champion 2 Xenagos, the Reveler | 2 Arbor Colossus 1 Reclamation Sage 1 Shaman of the Great Hunt 2 Destructive Revelry 2 Nissa, Worldwaker 1 Xenagos, the Reveler 3 Arc Lightning 3 Glare of Heresy |
V neděli se konaly obvyklé SCG Premier IQ v Modernu a Legacy.
Na modern se sešlo 157 hráčů, kteří odehráli 8 kol swiss a vyřazovací TOP8. Do vyřazovací části postoupily dva Abzany, dva burny, scapeshift, storm, BW tokeni a UR Delver. Ve finále se setkali Calvin Kim s UR Delverem a Shaun Hughes s Abzanem. Vítězství nakonec vybojoval Calvin a prokázal, že UR Delver umí hrát a vyhrát větší turnaj i bez Treasury Cruise.
Účast na legacy byla slabší. Sešlo se pouze 127 hráčů, hrálo se tedy 7 kol a vyřazovací TOP8. Do topky se dostaly 2x Sultai Delveři, Grixis Delver, Jeskai a Bant Stonebale, MUD, storm a Infect. Do finále se probojovali Alex Gellerman s Bant Stoneblade a Jeffrey Simpson s Sultai Delvery. Vítězství vybojoval Alex.
4 – SCG Open Baltimore
V Americkém Baltimore se konal zatím poslední turnaj SCG Open série. Poprvé se hrál Open ve formátu modern, který na Americkém kontinentu nepatří mezi nejoblíbenější constructed formáty. I přes tento fakt se na turnaji sešlo 762 hráčů, což je úctyhodné číslo a celý turnaj tak vypadal jako Grand Prix. Po devíti kolech v prvním dni turnaje došlo k čistému cutu hráčů do druhého dne. Do nejlepších 64 hráčů se dostali všichni s 21 nebo více body.
Těchto 64 nejlepších hráčů se utkalo v dalších 6 kolech o postup do vyřazovací TOP8. Metagame byla poměrně široká. V druhém dni se utkalo celkem 27 různých balíků, ze kterých dominoval Abzan s 14 kopiemi, které rozšířily čtyři Jund varianty BG, UR Twin pilotovalo 8 hráčů, Burn 7 hráčů a UG Infect 6 hráčů. Zbylých 22 balíků se v poli našly maximálně ve dvou kopiích.
Z velkých jmen se v TOP8 ukázali: Seth Manfield, Todd Anderson, Gerard Fabiano a Jeff Hoogland. Metagame topky byla následující: dva UR Twiny, Tarmo Twin, BW Tokeni, Jund, Sultai, 4C Control a Temur Moon. Do TOP16 se dále dostaly tři Abzany, tři Infecty, Scapeshift a Jeskai Control.
Do finále se nakonec probojoval Seth Manfield s UR Twinem a Gerard Fabiano s Sultaiem, z jejich vzájemného souboje vyšel vítězně Gerard, jehož Sultai balík po dobu celého turnaje podával velice konzistentní výsledky a společně s Temur Moonem Jeffa Hooglanda patří mezi neokoukané balíky, které se do TOP8 probojovaly. Karty jako Ashiok, Nightmare Weaver a Jace, Architect of Thought zaznamenaly slušný potenciál na modernu, je tedy možné, že se s nimi na základě současného úspěchu začneme setkávat častěji.
Sultai | Gerard Fabiano |
Main Deck | Sideboard |
1 Forest 2 Island 1 Swamp 2 Breeding Pool 2 Creeping Tar Pit 3 Darkslick Shores 4 Misty Rainforest 2 Overgrown Tomb 2 Polluted Delta 1 Sunken Ruins 3 Verdant Catacombs 1 Watery Grave 3 Snapcaster Mage 4 Tarmogoyf 2 Thragtusk 2 Tasigur, the Golden Fang 3 Abrupt Decay 2 Cryptic Command 1 Golgari Charm 3 Mana Leak 1 Compulsive Research 2 Damnation 4 Inquisition of Kozilek 1 Maelstrom Pulse 4 Serum Visions 1 Thoughtseize 2 Ashiok, Nightmare Weaver 1 Jace, Architect of Thought | 2 Spellskite 2 Fulminator Mage 1 Sower of Temptation 3 Disfigure 2 Feed the Clan 1 Nature’s Claim 1 Vendilion Clique 1 Night of Souls’ Betrayal 1 Damnation 1 Thoughtseize |
Temur Moon | Jeff Hoogland |
Main Deck | Sideboard |
1 Forest 6 Island 1 Mountain 1 Breeding Pool 4 Misty Rainforest 4 Scalding Tarn 2 Steam Vents 1 Stomping Ground 1 Sulfur Falls 1 Wooded Foothills 4 Snapcaster Mage 4 Tarmogoyf 2 Vendilion Clique 2 Vedalken Shackles 3 Blood Moon 2 Spreading Seas 2 Boomerang 2 Cryptic Command 2 Electrolyze 4 Lightning Bolt 1 Mana Leak 3 Remand 2 Spell Pierce 1 Vapor Snag 4 Serum Visions | 2 Engineered Explosives 2 Spellskite 1 Blood Moon 1 Aetherspouts 2 Flashfreeze 2 Magma Spray 3 Nature’s Claim 1 Negate 1 Vandalblast |
Standard se hrál s osmi koly základní části. Do vyřazovací pak postoupily následující balíky: 2x UB Control, 2x Abzan Aggro, jeden Abzan Midrange, UW heroic, Jeskai a RW Aggro. Ve finále hrál Kevin Jones s Jeskai Aggrem proti Andrewovi Skorikovi s RW Aggrem. Andrew prokázal sílu Boros aggra a zvítězil.
Legacy díky vysoké účasti přidala deváté kolo základní části, po kterém se do TOP8 probojovali: 2x Lands, Sultai Delver, Dredge, Metalworker, Elfové, Maveric a Painter. Do finále došel David Long s Lands a Jack Kitchen s Painterem, který nakonec celý turnaj vyhrál.
Kompletní coverage turnaje včetně decklistů jak Open turnaje, tak z nedělních doprovodných Premier IQ naleznete zde.
5 – PPTQ Brno, Plzeň, Stochov a Ústí nad Labem
Víkend mezi 21. 2. – 22. 2. byl velice pestrý i co se týká PPTQ Vancouver. V Čechách a na Moravě se konaly celkem čtyři. Z toho dvě ve formátu modern a dvě hrály sealed deck.
Plzeňské PPTQ v herně Harrenhal bylo sealed s finálovým TOP8 draftem. Mnoho přeregistrovaných hráčů nedorazilo, ale i tak se sešlo celkem 24 hráčů, což znamenalo 5 kol swiss následované vyřazovacím draftem, ze kterého jako vítěz vzešel Tomáš Janák.
Ve stejný den se v Brněnském Černém Rytíři konalo další sealed PPTQ s TOP8 draftem na kterém se sešlo celkem 31 hráčů, což odpovídá 5 kolům základní části následované vyřazovacím TOP8 draftem. Z něj nakonec vyšel vítězně slovenský hráč Matej Današ.
Stochovské PPTQ bylo v modernu a dorazilo na něj 51 hráčů. Místní sokolovna poskytla více než dostatek prostoru a nadprůměrnou velikost herních stolů, škoda, že to není pro mnohé turnaje běžné. Do TOP8 postoupily tyto balíky: 2x Affinity, UR Storm, UR Twin, UG Infect, Naya Zoo, Living End a Jund. Po dlouhém dni se ve finále potkali Justin Hamilton Salem s UR Stormem a Petr „Pirát“ Daněk s Affinity. Finále proběhlo velice rychle a zvláště po riskantním Pirátově keepu ve druhé hře už Justinovi, předvádějícímu precizní hru po celé trvání turnaje, na cestě k vítězství nestálo vůbec nic.
Kdo předpokládal, že na turnaji potká mnoho fritek, prodělal. Na turnaji se objevil přesně JEDEN hráč hrající Burn! Podrobnější informace o průběhu turnaje, metagame a TOP8 decklisty naleznete na blogu Kal-El Store.
Kdo předpokládal, že na turnaji potká mnoho fritek, prodělal. Na turnaji se objevil přesně JEDEN hráč hrající Burn! Podrobnější informace o průběhu turnaje, metagame a TOP8 decklisty naleznete na blogu Kal-El Store.
Stochovské PPTQ dostalo pozornost i v denním tisku, konkrétně Kladenském Deníku a vítězné decklisty (TOP4) najdete i na MTGTop8.
Posledním PPTQ víkendu a zároveň posledním PPTQ Vancouver v České Republice byl modern v DDM Ústí nad Labem. Trošku nešikovně zvolený začátek na 9:30 odradil nejednoho přespolního hráče, od účasti, protože to pro ně znamenalo velmi brzké vstávání. I přes tento fakt nakonec dorazilo 33 hráčů, kteří se utkali v šesti kolech základní části následované vyřazovací TOP8.
Vzhledem k nízkému počtu hráčů byl postup do topky relativně snadný. K jistému postupu bez problémů stačilo skóre 4-1 následované remízou. V šestém kole tak bojoval jeden deseti a pět devítibodových hráčů o možnost doplnit dvě zbylá místa v TOP8. Do topky se dostaly dva UG Infecty, Blue Moon, UWR Control, Affinity, RG Tron, UR Twin a Abzan Midrange. Topce dominovaly hned 4 jména polských hráčů (pátému přítomnému na pomocné topka unikla), které se Čechům podařilo eliminovat ještě před finále. Do finále postoupili Martin Švec s RG Tronem a Jan Jestříbek s UR Twinem. Dle předpokladů tento zápas vyhrál Twin a Honza se tak může podívat na regionální PTQ.
Vzhledem k nízkému počtu hráčů byl postup do topky relativně snadný. K jistému postupu bez problémů stačilo skóre 4-1 následované remízou. V šestém kole tak bojoval jeden deseti a pět devítibodových hráčů o možnost doplnit dvě zbylá místa v TOP8. Do topky se dostaly dva UG Infecty, Blue Moon, UWR Control, Affinity, RG Tron, UR Twin a Abzan Midrange. Topce dominovaly hned 4 jména polských hráčů (pátému přítomnému na pomocné topka unikla), které se Čechům podařilo eliminovat ještě před finále. Do finále postoupili Martin Švec s RG Tronem a Jan Jestříbek s UR Twinem. Dle předpokladů tento zápas vyhrál Twin a Honza se tak může podívat na regionální PTQ.
Přehled všech konaných PPTQ Vancouver v České Republice, s počty účastníků a jmény vítězů najdete v mém minulém článku na CMUSu.
Co nás Čeká
6 – Blížící se turnaje
O víkendu začíná série PPTQ Milwaukee a také série CMUS Sixtour 2015. V následujících dvou týdnech se pak můžeme těšit na porci 4 GP, z čehož ale hned tři budou divácky méně atraktivní limited. Nakonec se dočkáme i pokračování SCG Open série, tentokrát zase ve standardu.
8. 3. CMUS Sixtour (ČR Praha, standard, podrobnosti zde)
8. 3. PPTQ Milwaukee (Serafin – Ostrava, modern)
7. – 8. 3. GP Liverpool (UK, sealed)
7. – 8. 3. GP Miami (USA, standard)
14. 3. PPTQ Milwaukee (MTG Čáslav – Kolín, standard)
14. 3. GPT Krakow (ČR Praha, standard)
15. 3. PPTQ Milwaukee (ČR Praha, standard)
14. – 15. 3. GP Cleveland (USA, sealed)
14. – 15. 3. GP Auckland (New Zeland, sealed)
14. – 15. 3. SCG Open Dallas (USA, standard)
8. 3. PPTQ Milwaukee (Serafin – Ostrava, modern)
7. – 8. 3. GP Liverpool (UK, sealed)
7. – 8. 3. GP Miami (USA, standard)
14. 3. PPTQ Milwaukee (MTG Čáslav – Kolín, standard)
14. 3. GPT Krakow (ČR Praha, standard)
15. 3. PPTQ Milwaukee (ČR Praha, standard)
14. – 15. 3. GP Cleveland (USA, sealed)
14. – 15. 3. GP Auckland (New Zeland, sealed)
14. – 15. 3. SCG Open Dallas (USA, standard)
7 – Spoiler sezóna Dragons of Tarkir
První březnové pondělí zahájilo spoiler sezónu třetí sady bloku Khans of Tarkir – Dragons of Tarkir. V následujících čtrnácti dnech se můžeme těšit na postupné zveřejňování karet této sady. Sada má dohromady 264 karet.
V nové sadě se můžeme těšit na nové i staro nové mechaniky. Z dosud uveřejněných karet se nově objevuje mechanika Exploit, Formidable a Megamorph. Staronovou mechanikou je Rebound z Rise of the Eldrazi.
Prerelease turnaje jsou plánovány na 21. – 22. března. Release pak na 27. března. Jedna ze zajímavých otázek je, zda se v nové sadě setkáme s fetch landy znepřátelených barev.
Kompletní seznam představených karet najdete v galerii Dragons of Tarkir. Nejnovější spoiler pak najdete například na MythicSpoiler.com.
Střípky
Organizátor GP Kyoto 26. 2. Ohlásil, že je kapacita GP plně vyprodána. GP se ale koná až v dubnu. Konkrétně 18. – 19. Formát turnaje je Legacy. Vyprodaný turnaj téměř dva měsíce před začátkem sice zní parádně, ale nejedná se o žádné obří GP. Celková kapacita turnaje je omezena jen na 1500 hráčů.
Na MTGO se od 6. května můžete těšit na sadu Tempest Remastered. Sada bude mít dohromady 269 karet z čehož bude 101 common, 80 uncommon, 53 rare, 15 mythic rare a 20 basic zemí ze sad Tempest, Stronghold a Exodus. Sada bude k dispozici v podobě booster packů v ceně 3.99 USD a bude obsahovat 15 náhodných karet. 10 common, 3 uncommon, 1 rare nebo mythic rate a 1 basic land. Bližší informace najdete v oficiálním představen Tempest Remastered.
Na internetu se objevil obrázek playmatu pro TOP16 hráče na Regional PTQ. WotC však tento playmat oficiálně nepředstavili, otázkou tedy je, zda je tento playmat skutečný nebo ne.
Pražská MTG prodejna a herna Najáda se přestěhovala na novou adresu. Pokud jste chtěli hernu navštívit a změnu jste nezaregistrovali, pak vězte, že nově Najádu naleznete na adrese Ondříčkova 2166/14 na Praze 3, kousek od metra Jiřího z Poděbrad.
Také jste byli lednovým banem na modernu rozhořčeni? Na toto téma jistě doporučuji shlédnout YouTube video: Interview with WotC about the state of Modern, které si z této situace utahuje a určitě vás přivede na jiné myšlenky.
Na Prerelease sady Dragons of Tarkir se můžete těšit na novou vychytávku. Speciální „mezihru“ ze které můžete získat body, které vyměníte za speciální promo karty. Blížší informace naleznete na představení Tarkir Dragonfury.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.