Tak kolik reprintů dostane ta Sheoldred? ;-)
0 hlasů
Reprint – je znovuvydání nějaké určité karty – aneb „kolik reprintů dostane Sheoldred?“
Už první edice Magicu dostala velice záhy reprinty – kompletně. I když své o tom ví Volcanic Island či CoP:Black. Ve své podstatě je Beta jen dotisk Alphy (která předčila veškeré očekávání a byla vyprodána raketovou rychlostí). Oficiálně druhá edice – Unlimited opět přetiskla vše znovu, jen s bílým okrajem. V Revised (3rd Edition) došlo ke změnám: 35 karet z Unlimited nebylo znovu vydáno – Power Nine a další silné, případně matoucí kousky. Aby tato díra byla zalepena, tak se použily defakto první reprinty tohoto typu – a sice 39! karet, které předtím vyšly v expanzích Arabian Nights a Antiquites.
Ani do Čtvrté edice se již některé další karty nedostaly (slavné dualandy, Demonic Tutor, Sol Ring aj.). A protože Core sety pomalu začaly získávat jakžtakž konkrétní podobu (snaha, aby základní sada obsahovala cca 350 karet (ještě to pár let trvalo, a třeba Pátá edice ujela až na 449 karet)), tak po snížení o 50 kusů se muselo dodat 122 reprintů z prvních 4 expanzí (Arabian Nights až The Dark).
Roku 1995 spatřila světlo světa první samostatná expanze MtG – Ice Age. Čímž na hodně dlouhou dobu vznikl blokový model „velká edice + 2 malé“. A několik klasických karet (Disenchant, Stone Rain, Counterspell, Dark Ritual, Giant Growth…) bylo takto reprintováno po nějaký čas v každé „stand-alone expansion“ (Mirage, Tempest, Urza´s Saga, Mercadian Masques… (Více-méně – neb v rámci punkovosti v Sáze vyšel jen Disenchant a Dark Ritual).
Reprinty v Ice Age:
A legendární Icy Manipulator
Ice Age reprezentovala taktéž „Funkční reprinty“. Neboli že daná karta vyšla pod jiným jménem:
Ice Age | Původní verze |
Téhož roku - ale trochu dříve - vyšla dokonce edice obsahující jen a pouze samé reprinty! A sice Chronicles, kde byly znovu vytištěny karty z Arabian Nights, Antiquites, Legends a The Dark. Dlužno podotknout, že až na pár výjimek se jednalo o samé slabé kusy.
Roku 2017 vedl žebříček „Nejvíce reprintované karty“ Giant Growth s 34 kopiemi. Další místa patřila peckám jako Serra Angel, Counterspell, Llanowar Elves… či Swords To Plowshares.
46 reprintů měla v době vydání edice Phyrexia: All Will Be One karta Evolving Wilds (2017 byla na sedmé příčce s 23 printy).
Roku 2019 to vypadalo takto: Video – TOP 10 Most reprinted cards
Od 17.6.2011 začaly vycházet pravidelně každý rok Commander sety. …Aby od edice Ikoria vlastní Commander speciál dostávala každá edice. Čímž se počet kopií některých karet navýšil na možná až absurdní čísla.
Díky tomu máme nyní téměř více jak 80 možných Swords To Plowshares… Oproti tomu Sol Ring už atakuje téměř stovku. Nabízí se otázka: „A není to málo…?“
Tak je celkem pochopitelné, že pokud by Modrý Mauricius existoval v daleko větším množství, tak by se cena snížila… On je totiž rozdíl, zdali je něčeho milion kusů, deset tisíc, či jen 100.
Například svého času na modernu měla Serum Visions pouze jediný print. A jelikož to byl tehdy jediný relevantní countrip, tak i já jsem za playset dal 4*200,-. Fifth Dawn pochází z roku 2004, a až po dvanácti letech vyšel první reprint, 2017 další… a do dneška další 4, plus FNM promo… Tímto naředěním samozřejmě brzy padla cena i FifthDawnovského na stovku… A skončilo to nakonec skoro na desetině. (Velmi podobný osud zažil taky „svého času staple Modernu“ Path To Exile).
Nebo se podívejme na nelichotivou historii Scavenging Ooze… Když vyšla poprvé v prvním Commanderu, tak to byla bomba, co se prodávala běžně za tisícovku, v červenci 2013 vnikla na Modern, ale to už cena byla kolem cca 500,-. O pár reprintů později se pohybovala kolem dvoukila… Roky uplynuly, reprintů přibylo, modern se posunul, a nyní už ji seženete i za pětikačku. A paradoxně je nejdražší slizka ze Secret Lairu.
Tímto se odhaluje, že ve většině případů přibývající počet kusů v oběhu snižuje hodnotu předešlých printů. Nejvíce si drží cenu první tisk. A jsou i případy kdy cenu původní karty žádný reprint nikdy neohrozí, jelikož je chtěná jak sběrateli, tak hráči neoficiálních formátů jako Oldschool a Premodern. Zde naopak cena tzv. „OG Prints“ roste. Ptali jste se někdy proč má Onslaught Naturalize víc jak padesát korun? Zde máte odpověď.
VIDEO : Wizardi se snaží zničit vaši kolekci
Když se řekne A, musí se říct i B. Aneb – pokud něco může ochránit cenu vaší kolekce… je to Reserved List! Neboli seznam karet, jež Wizards of the Coast slíbili nereprintovat. Zpočátku ještě manévrovali s různými Judge Promo foily atd… Minela s FTV:Relic Mox Diamondem jim také kredit nezlepšila. Proto po roce 2010, už žádná z karet na Reserved listu nebude mít nikdy reprint - Odkaz: Reserved list
Pokud hledáme nejdražší první printy, tak Alpha je to správné zacílení. A protože většina Alphových pecek (Říkal někdo Power 9?) nemá levný reprint… nakonec nás to dostalo sem:
Roku 2023 se v Lednu prodal Lord of the Pit z Alphy v top stavu za 105 000 $ … tedy za cca 2,5 milionu korun českých! Reprint seženete za cca desetikačku.
Karty MtG, které se prodaly nejdráže
Nicméně je zde i karta hratelnější a asi legendárnější :
„Desítkový“ Shivan Dragon z Alphy se v Listopadu 2022 prodal za 44 400 Dolarů, což je cca 1,65 milionu korun. Je to sic méně než za Pána Jámy… ale Shivan má svou nezaměnitelnou auru (ano… i já jsem jednoho rozbalil v boosteru 4th edice, abych o něj byl záhy osvačen). Reprinty draka pořídíte bez problému za pětikorunu.
A takto vypadají tyto bestie v moderním hávu:
Narážím hlavně na obrázek. Zde je to trochu o osobních preferencích. Pro někoho je každý reprint zlo, a existuje jen originál. Některé alternativy, ale mnoho lidí nepobuřují – Brainstorm z Masek, Swords To Plowshares z Ice Age, nebo mě osobně se docela zamlouvá borderless City of Brass z Double Masters 2022.
A pak jsou zde MEH případy. Z artů rozhodně boduje Secret Lair. Který experimentuje i s celkovým pojetím zpracování MtG karet. Známé jsou třeba „plakátovky“:
Za povedené osobně považuji například:
A za MEH tyto:
Nic proti gayům, ale Medvídkov v této podobě mohl zůstat zahalen oparem tajemna. Rapující ptáci – wtf… Lackey too cute to handle. Behemot namalovaný dcerkou měl zůstat na ledničce bezpečně pod magnetkou. Zem bez obrázku, zato s kýblem textu – výzva představivosti? Tron landy – ne, díky (O Pixel zemích nemluva). Liliana hraje baseball??!… A Goblini z Instáče… - Dejte to pryč, mě se z toho dělá mdlo.
LINK na všechny Secret Lair karty.
A ještě borec na konec:
Pták na kole s kytkami… Jak překoval meče v pluh? Že přináší tulipány lásku… jako vážně? Jako chápu message, ale takhle za mě ne.
Trivia - Expanze s nejvíce reprinty: Ikoria (37 Reprintů)
Michal BLACK Černý
Tak kolik reprintů dostane ta Sheoldred? ;-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Douglas Shuler - jeden z ilustrátorů MtG
Podoba mezi Shulerem a Tutorem třeba nebude náhodná:) Škoda, že to nevyšlo...
všechny komentářeReprinty - vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat
Tak kolik reprintů dostane ta Sheoldred? ;-)
všechny komentářeRychlý rozbor Aetherdrift - 1. část
Tak zas komu sa bude chcieť vyhadzovať ničenie na 1-manovy artefakt, ktorý "nič nerobí" :)
všechny komentářePřehled formátů karetní hry Magic the Gathering - II.
Dakujem za príjemnú spätnú väzbu :). Tých formátov a modelov Škodoviek je ešte hodně, tak určite ešte niečo vymyslím.
všechny komentářeStředeční výhledy 2/2025
Opět po čase si zkusím kvíz. A mate mě, že mi zbývá jedna mana, tedy hádám že bude i další řešení. 1) Liliana a discard Griselbrand...
všechny komentářeProč stojí rok starý MtG box více než 45,000Kč?
https://www.tcgplayer.com/product/517451?Printing= - Foil&page=1&irclickid=R44X2kT7cxyKWcR2XExLGQxxUks2 -...
všechny komentáře