Standard
Rozbor White Weenie na standard
Rozbor White Weenie na standard
Milý čtenáři vězte, že balíček, který jsem si vybral pro rozbor, je určen především na menší turnaje typu FNM. Osobně bych tento balík nevzal na větší akci jako třeba GPT, nebo PTQ. Jelikož hraji standard převážně na menších turnajích a to v průměru jednou týdně, většinou se snažím stavět balíčky typu „za málo peněz hodně zábavy“, ve kterých vítězství nebo porážka jsou až druhořadé. A při hrách, které jsem zatím s tímto balíkem stihl odehrát, jsem si zábavu opravdu užil. ;-) A jelikož tato soutěž není o hledání a rozborech tier 1 decků, rozhodl jsem se přispět se svojí troškou do mlýna.
Podívejme se nyní na balík, o kterém se budeme bavit:
White Weenie Honza Main Deck Sideboard 4 Favored Hoplite
4 Boros Elite
3 Soldier of Pantheon
3 Dryad Militant
4 Judge’s Familiar
4 Precinct Captain
4 Imposing Sovereign
4 Phalanx Leader
4 Swift Justice
4 Battlewise Valor
4 Gods Willing
2 Spear of Heliod
18 Plains2 Fiendslayer Paladin
4 Bannisher Priest
3 Brave the Elements
3 Keening Apparition
3 Rootbound Defenc
Velkou výhodou tohoto balíku je jeho cena. Pořídit se dá opravdu za pár korun. Nepopiratelným plusem pak je možnost ho s různou výší investic stále upgradovat. Těch cest je několik, tou, pro mě nejzajímavější, je zůstat monowhite, přidat Mutavaulty, Ajaniho, Helioda, Boros Reckonera, případně frontline medica (přestaneme si pak ale hrát s countery, většina triků půjde pryč – necháme jen brave the elements) – soupeře pak většinou zabijeme na „raw power“ našich karet. Zde mi dovolte malou odbočku, ale myslím si, že si zasloužíte vysvětlení, proč jsem si vybral k rozboru balíček, o kterém vím, že nebude patřit k top deckům na formátu. Přicházím s něčím nestandardní, protože zaprvé, nikoho nebaví číst to samé/podobné pořád dokola, zadruhé rozbory GW, top White Weenie decků, atp. si každý raději přečte od Pro Tour hráčů, kteří jimi jistě zaplaví Internet, a byl bych pošetilý, kdybych chtěl svým rozborem konkurovat článkům třeba Craiga Wescoea. A konečně zatřetí, Favored Hoplite, Phalanx Leader a Soldier of the Pantheon jsou tak pěkně flavourově vyvedení, že s nima prostě chci hrát.:-)
Abych navázal na možnosti, jak balík upgradovat, tak jistě další možností je přidat červenou, na boros charm, legion’s innitiative, Boros Reckoner samozřejmě nemůže chybět a nový, opět moc pěkně flavourově vyvedený Chained to the Rocks (původně jsem začínal testovat právě verzi s červenou, ale po pár hrách jsem dospěl k názoru, že nová manabáze na standardu nebude moc podporovat dvoubarevné aggro-balíky, které chtějí hrát karty s dvěma symboly jedné barvy v manacostu, např. precinct captain). Poznámka na okraj: U této verze možná stojí za pokus zkoušet i Ethereal Armor, neboť spolu s Chained to the Rocks a Heliodem bychom hráli 12 aur, takže by bonus z brnění mohl být již celkem slušný.
Nejdražší variantou by pak bylo přidání zelené na karty jako Voice of resurgence, fleecemane lion, advent of the wurm a loxodon smiter. To, že GW bude patřit po rotaci mezi top decky, není určitě žádným tajemstvím.
Co vlastně hrajeme?
Z grafu je vidět, že křivka je proklatě nízko. Žádné z našich kouzel není dražší než tři many. Cílem tedy nebude nic jiného, než soupeře zabít dřív, než začne sesílat potvory a kouzla, kterými naše hrdinné bojovníky zadupe do země. Do armády tak rekrutujeme pouze rychlé borce, posilovače a záškodníky (judge's familiar, imposing sovereign). Všimněte si, že zemí je pouze 18. Jsme schopní odehrát celou hru se dvěma zeměma, líznout si víc než 4 nechceme. V top-deck modu si chceme lízat relevantní karty a ne zůstat se stolem plným zemí. Nová abilita scry, která je na osmi našich kartách, nám v tom bude pomáhat.
Popisovat jednotlivé match-upy v současné době nemá smysl a vlastně to ani nejde – můžeme se pouze dohadovat, co se bude hrát. Nastíním proto pouze hlavní nápady a postřehy, většina z toho ale budou již stále dokola opakované poučky. Myšlenka balíku je celkem prostá. Cpát na battlefield potvory, útočit, trikama získávat tempo-výhodu a ideálně zabít do čtvrtého, pátého kola. V tomto typu balíku se nesmíme bát, že o nějaké potvory přijdeme – to se jistě stane, důležité je vytvářet neustálý tlak, abychom se dostali do situace, kdy posledních pár damage protlačíme díky protekci, či posílení. Toto především platí, když hrajeme proti kontrolu či midrange. Pokud hrajeme proti kontrolu, musíme si dávat pozor na Wrath efekty a zbytečně „neoverloadnout board“. Relevantních „Wrath efektů“, ale na současné dvojce tak moc není. Pokud hrajeme proti bílé s modrou, čekejme Supreme Verdict, pokud proti bílé s černou Merciless Eviction (ten nás ale moc zajímat nemusí, protože pokud soupeře nezabijeme do šestého kola, kdy ho sesílá, tak jsme pravděpodobně stejně prohráli), pokud proti červené, pak Anger of the Gods. Nejnepříjemnějším resetem battlefieldu tak zůstává Ratchet Bomb. Proti té je jediná obrana a tou je diverzifikace dropů po křivce. Pokud tu možnost nemáme, pak se musíme snažit, aby soupeř bombu odpálil co nejdříve.
Podobně jako proti kontrolu budeme hrát i proti midrange deckům. Obecně proti midrange deckům to bude těžké. Jsou dostatečně rychlí, aby zastavily náš tlak na začátku, a čím více se hra natahuje, tím větší potvory pokládají, až položí tak velké, že naši soldáti budou jen smutně koukat, jak se na ně žene osmihlavá hydra. Nejproblematičtější budou decky na pomezí aggro a midrange, které budou situované kolem GW barev. Třímanový slot v podobě Centaur Healera a Loxodon smitera je dost obludný.
Proti ostatním aggro-balíkům máme dvě výhody. Tou první je phalanx leader, který v zaseknutých situacích, kdy na sebe koukají dvě armády, dokáže během pár kol udělat z našich borců vojáky, kteří se velikostí budou rovnat obrům. Druhou obrovskou výhodu nám přináší Spear of Heliod, které opět posílí naše vojáky a zároveň znepříjemňuje soupeřovi útok.
Karty
Podívejme se nyní na jednotlivé karty, a jak zapadají do naší koncepce.
Favored Hoplite – poprvé, když jsem tuto kartu viděl, tak jsem se zaradoval, že i po rotaci Championa of the Parish budu mít nového oblíbence. Tenhle klučina totiž dokáže poměrně rychle vyrůst do obřích rozměrů. K tomu nám budou dopomáhat triky, které přinesou nějakou value – těm se budu věnovat dále (v decku je jich celkem 12, takže by se nemělo stávat, že nebudeme mít čím hoplitu vylepšit).
Boros Elite – na staré dvojce v Naya humanech zářil, proč by nemohl i zde? Pravda, nehrajeme Burning-Tree Emissary a Lightning Maulera, ale hrajeme celkem 18 bytostí na jednomanovém slotu, takže útok ve třetím s battalionem by neměl být problém (o tomto více v části o mulliganování).
Soldier of the Pantheon – novinka z Therosu, ke které jsem stále nezaujal jasné stanovisko. 2/1 jsou super agresivní čísla, která přímo zapadají do naší koncepce. Dvě schopnosti na potvoře za jednu manu napovídají, že by se s ní mělo testovat. Protekce proti multicolored je zajímavá především s ohledem na to, že podstatnou část nové dvojky budou tvořit karty z Return to Ravnica bloku, a tam je zlatých karet opravdu hodně. V testingu super bijec především proti Frostburn Weirdovi, kterého bude pravděpodobně všude plno. Pokud se bude hrát Omenspeaker ve větším než malém množství, pak Soldier ztrácí na síle. (Side Note: Voice of Resurgence bude super, ale jelikož je to extrémně na cash náročná karta, tak se s ní nebudeme potkávat tak často, jako v případě, že by se jednalo o réro za 150 kč).
Dryad Militant - další potvora s příjemnými čísly 2/1. Výborná karta proti snapcaster mageovi, ten nás ale již nemusí trápit. Karty s flashbackem také rotují. Jedinou kartou, která mě napadá, je přítomna na nové dvojce, a kterou dryáda hateuje je Deathrite Shaman. Nicméně tělo 2/1 je v agresivním balíčku pořád fajn.
Judge's Familiar – první šikanátor. Nová dvojka bude díky novým duálům pomalejší, než ta předchozí. Pravda, po rotaci se budou hrát pravděpodobně především svižnější balíčky, ale pořád hrozba, že zcountrujete oponentův blesk dělá z této sovy solidní kartu. Anger of the Gods o kolo později je také to, co chceme.
Precinct Captain – jedna z mých nejoblíbenějších karet na staré dvojce a tak není důvod nehrát ho i na nové. Jeho schopnosti jsou také důvodem, proč jsem opustil myšlenku hrát Boros. Ta karta se mi prostě moc líbí. 2/2 first strike za WW je dobrý poměr. OTT kartu z něj dělá neustálý přísun 1/1. Měl jsem rád jeho kombinaci s Ajanim – 3/3 first strike, případně flying a double strike, což většinou znamenalo dva recruity, byla fajn hra. Ajani v tomto buildu chybí, máme za něj ale náhradu (k tomu se dostaneme později).
Imposing Sovereign – druhý šikanátor soupeřových potvor. V testingu byl neuvěřitelný, jsem tedy opravdu zvědavý, jak se předvede „naživo“. Generátorů tokenů na dvojce moc nebude, což znamená, že soupeř bude schopný většinou hrát pouze jednoho blokera za kolo, který bude chodit unavený. Sovereign výborně zapadá do koncepce balíčku, kdy chceme soupeřovi obránce přetlačit množstvím. Chvíli jsem zkoušel i Blind Obedience, jako pátého a šestého sovereign, ale ta karta do aggra prostě nepatří. Neútočí a extort s 18-ti zeměmi jsem nikdy nespustil.
Phalanx Leader – V některých hrách je neskutečný, v některých mám 100 chutí ho roztrhat na pidikousíčky. Ale to de facto celý balíček. Pokud jsme se párkrát projeli precinct captainem, pak jedna až dvě aktivace heroicu většinou stačí k tomu, abychom vyhráli. Pokud se dostaneme do top-deck módu, na stole máme jednu ušmudlanou 2/1 dryádu a lízneme si tohohle pána, pak je to k zbláznění. Tento balík prostě není pro labilní povahy.:-)
Swift Justice, Battlewise Valor, Gods Willing – všechny tyto karty především testují naše „hráčské“ schopnosti. Funkcí mají několik. První a velmi významnou je „enablers of heroic“. Dále chrání naše potvory, zabíjejí soupeřovi, nebo pomáhají protlačit posledních pár bodů zranění. Nejsou tedy určené pouze ke kombinaci s potvorami s heroic. Potřebujeme dalšího útočníka? – dáme protekci na precinct captaina, projedeme se do soupeře a máme ho. Soupeř nám chce Centaur healerem zabít sovereigna (a nechá si třeba kvůli tomu nasekat elitou), sovereignovi dáme +1/0 first strike (a soupeř bude mít další kolo taplého útočníka).
Poznámka na okraj: Triky jsou od toho, aby nám pomáhaly udržet tempo, protlačit poslední damage, či ochránit naši potvoru. Právě správné hraní triků, jejich načasování, rozhodnutí, kdy a kterou potvoru ochránit a naopak kterou obětovat, „bluffování“, že trik máme, nebo naopak umění oponenta naší hrou přesvědčit o tom, že žádný trik nemáme (přesto, že se na nás jeden z ruky směje), je to, co rozhoduje, zda vyhrajme, nebo prohrajme. Proto je tento balík tak zábavný, po hře zjistíte, že jste mohli spoustu situací řešit jinak a hra by se pak vyvíjela jiným směrem. Pokud se dokážeme ze špatných „playů“ poučit a neopakovat je, pak nás za to balíček bude odměňovat.
Skvělou abilitou na Gods willing a battlewise valor je scry. Pomáhá nám zahazovat země z vršku na spodek knihovny (pokud jich je moc), případně hledat třetí zemi na:
Spear of Heliod – nová karta, která se s větším množstvím potvor stává highlightem našeho balíku. Kopí je důvodem, proč jsem nezařadil Ajaniho. Více třímanových dropů si nemůžeme dovolit a kopí jde více za myšlenkou balíku, kdy útočíme velkým množstvím potvor od prvních kol. Nicméně stále se nemohu rozhodnout, zda by raději na místě kopí neměly být Brave the Elements či Dauntless Onslaught, názory ocením v komentářích.
Mulligany
Článků o mulliganech, jak správně mulliganovat, atp. bylo již napsáno spousty. Pokud je shrnu s ohledem k našemu balíčku, pak: „Mulliganujte agresivně!!“. Jsme aggro balík, nemůžeme spoléhat na to, že s rukou s pěti zeměmi soupeře porazíme. Ani náhodou! I kdybychom si z vršku tahali pouze spelly, nemáme šanci nastolit tempo. To samé platí pro ruce, kdy nemáme žádné „one-drop“ zabijáky. Ideální ruce jsou ve chvíli, kdy máme dvě many, tři one-drop bojovníky, jednoho dvoumanovýho a trik. Ruce s jednou zemí a 3 one‑dropy jsou také regulérním keepem. Pamatujme, že v našem balíku je osm karet, které mají slůvko „scry“ – ty dokáží i ruce na pokraji mulliganu zlepšit. Nicméně, nemůžeme s nimi plýtvat a většinou v pozdějších kolech, je „scry“ mnohem efektivnější, než ve druhém.
Sideboard
Nad sideboardem jsem se zatím zamýšlel jen zběžně. Před prvním turnajem je opravdu těžké říct, co se bude hrát a proti čemu se máme v sideboardu připravit. Věřím, že Fiendslayer Paladin bude zpočátku velmi mocná potvora, dokáže nám vyhrávat matchupy proti RDW balíčkům, first strike s countery z phalanx leadera případně s bonusem z kopí je velmi „broken“ schopnost na formátu, kde se budou (aspoň zpočátku) mlátit potvory hlava nehlava. Lifelink pak z paladina dělá potvoru OTT. Banisher Priesta budeme sideovat především proti kartám jako Kalonian Hydra a Archangel of Thune. Často ho budeme sideovat proti loxodon smiterovi. Brave the Elements budeme hrát především proti midrange balíčkům, které se nás snaží zpomalit potvorama většíma, než jsou naše. Bravey nám v těchto situacích pomohou protlačit posledních pár damage. Zároveň to bude skvělá karta proti Anger of Gods. Keening Apparition zde není kvůli bestow potvorám (o kterých si nemyslím, že by se prosadily ve velkém množství), ale proti vybavení jednotlivých bohů, ethereal armor, různým spacákům a především Gift of Orzhova a Unflinching Courage. Rootborn Defenses pak je karta kterou já nemám rád, ale párkrát mi její seslání vyhrálo hru. Osobně ji sideuji pouze proti balíkům s hromadným zabíjením, ale viděl jsem ji hrát i defenzivně, kdy v bloku z obránců uděláme nesmrtelný borce a beze strachu, pak rozprášíme soupeřovu armádu.
Zde jen jedna poznámka: Sideujte s rozmyslem! Dovedu si představit, že proti nějakému Jund Midrange by se dalo nasidovat všech 15 karet, ale nedělejte to! Balík pak úplně ztratí myšlenku, budete plácat jednu kartu za druhou bez rozmyslu a efektu. V magicách často platí ono kouzelné 1+1=3.
Tím se dostáváme ke konci mého rozboru. Budu rád, pokud jsem aspoň u dvou z vás probudil zvědavost tento balíček vyzkoušet (dva již znamenají, že se ke mně nepřidal jen jeden blázen :o)) a podělíte se o své dojmy v komentářích. Komentáře samozřejmě uvítám i v případě, že balíček nevyzkoušíte, ale poskytnete konstruktivní kritiku. Field je nový, máme spoustu nových karet a je téměř 100%ní, že jsem něco přehlédl.
Hodně zábavy a na nějakém turnaji na viděnou.
Honza
Vyhlašujeme soutěž o nejlepší rozbor balíčku (může se jednat buď o Standardní balíček, či Modernový balíček), podmínkou je, aby hrál alespoň 8 karet z edice Theros. Nejlepší rozbor odměníme 8 boostery a tričkem CMUS. Ostatní rozbory, které zveřejníme na CMUSu odměníme vždy 2 boostery. Méně vydařená díla (ať už kvalitou balíčku, či kvalitou rozboru) zveřejníme na server Magic Guru a odměníme 1 boosterem. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.