Standard
Rozbor U/W Azorius control
Rozbor U/W Azorius control
Milý čtenáři, v následujících odstavcích se pro Vás rozpovídám o mém aktuálním balíku, který hraji na standardu a který jsem s nedávným příchodem Therosu okořenil nově příchozími kartami. Jedná se o U/W Azorius control. Nejedná se ale o klasický balíček tohoto typu a to jednak proto, abych udržel cenu decku v rozumné míře a taky jsem ho chtěl hrát po svém a přidat karty, které se do něj podle mě velmi dobře hodí a mají zde své místo. Hrát s tímto deckem mě velmi baví, a to ze dvou důvodů: mám rád Azorius tematicky a vyhovuje mě herní styl tohoto balíčku, to znamená reagovat na soupeře, hrát věci v jeho kole atd.
Po několika turnajích a na momentálně probíhajícím Pro tour Theros se ukazuje, jak by mohla vypadat budoucí meta game. Nejspíš tak často budou k vidění různé devotion decky, které dokáží za pomocí bohů (mám teď na mysli hlavně zelenou a modrou) udělit spoustu damage a rychle tak ukončovat hru. Nyktos se ukázal jako skvělá karta a lze díky němu rychle zaplnit stůl, vyložit větší kousky nebo třeba aktivovat mostrozitu. Rychlá aggra byla i předtím a tak věřím, že pro U/W kontrol tu je stále místo a dokáže těmto novým balíkům úspěšně konkurovat.
Když se konečně ukázaly karty z Therosu v plné kráse, hned mě několik z nich zaujalo a viděl jsem je jako možné kandidáty do svého baliku. Jednou z prvních byla Prognostic Sphinx na které mě zaujal nejen super art (nevím proč, ale vzpomněl jsem si na Gandalfa), ale hlavně co všechno umí. Za 3UU, která nám navíc přidává devotion pro Thassu, dostaneme 3/5 flyinig, takže ji nesestřelí ani mizzium mortars a pokud na ni protivník zahraje removal, můžeme zahodit kartu a udržet si ji. Co mě uchvátilo na první pohled je scry3 vždy, když útočí, což je prostě paráda, zvlášť v kontrolu. Dalšími kousky z Therosu, které nešlo přehlédnout, byly Bident of Thassa a Thassa, God of the Sea, které dohromady fungují jako bezva kombo, ale ani samostatně na tom nejsou špatně. Bident nám opět přidává devotion a spolu s Aetherlingem a Prognostic sphinx nám zajistí přísun karet. Navíc pokud po vyčištění bojiště Supreme Verdictem máme vyloženou větší příšeru, může se nám hodit i aktivní schopnost a soupeřovu bytost s ní blokneme a odstraníme. Samotná Thassa mě přijde jako jeden z nejužitečnějších bohů. Za pouhé 2U dostanete v každém upkeepu scry1, což je obrovská výhoda, protože si táhnete přesně to, co právě potřebujete, nebo naopak si nevezmete, co nepotřebujete. Navíc ji můžete udělat neblokovatelnou a dát 5 damage nebo pokud máte Bident tak spouštět neblokovatelnost i pro karetní výhodu. Ostatní karty z Therosu popíšu později. I ty považuju za parádní posilu tohoto balíku, ale nezaujaly tolik jako výše zmíněné. Teď se podíváme, z čeho se balík vlastně skládá:
UW Azorius Control Tomáš Smutný Main Deck Sideboard 3 Azorius Charm
1 Cyclonic Rift
1 Dissolve
1 Opportunity
1 Render Silent
4 Riot Control
4 Silence
1 Divination
4 Supreme Verdict
1 Bident of Thassa
3 Detention Sphere
2 Aetherling
3 Omenspeaker
1 Prognostic Sphinx
2 Thassa, God of the Sea
1 Azorius Guildgate
2 Hallowed Fountain
11 Island
11 Plains
1 Elspeth, Sun’s Champion
2 Jace, Architect of Thought2 Blind Obedience
1 Opportunity
3 Dispel
2 Glare of Heresy
2 Jace, Memory Adept
3 Negate
2 Pithing Needle
Jak to vlastně funguje?
Balík je primárně postavený proti aggro a midrange deckům, proti kontrolu většinou zabrousíme do sidu. Cílem bude přežít a zdržovat soupeře, než můžeme zahrát Supreme verdict a jakmile hru ovládneme, zahrát některou z našich win condition, to znamená Elspeth, Aetherlinga nebo Thassu. K tomu, aby Thassa měla dost devotion nám přispívají všechny naše permanenty kromě Elspeth a proto ji považuju za win condition i když nemusí být vždycky jistá.
K tomu, abychom úspěšně brzdily soupeře, nám pomáhá téměř vše ostatní. Hlavní brzdou je samozřejmě Supreme verdict. Než se k němu dostaneme, máme v balíku 4x Riot control a 4x Silence. Pro někoho možná sporná volba, pro mě tyto karty fungují přesně tak jak potřebuju a do stylu deck sedí perfektně. Silence, karta za jednu bílou, kterou zahrajete na začátku upkeepu soupeřova kola a ten tak ztratí kolo. Zatím co on ztratí potřebný čas, aby mohl vyvinout dostatečný tlak a damage, vy čas získáte. Riot control funguje podobně ale princip je opačný. Necháte soupeře vyložit příšery a zaútočit. Nejen že si zachováte životy, ale navíc nějaké dostanete a opět zpomalujete hru a získáváte čas.
Stejně tak fungují i Azorius charm, který když je nejhůř, vrátí věci jako Kalonian hydra nebo Desecration demon na vrch soupeřova balíku, dál Cyclonic rift, který se hodí na vrácení nabitého planeswalkera, experimentu nebo ooze, případně za 7 many pro zresetování soupeře. Dál je to Detention sphere, který nás zbaví tokenů nebo boha, který by jinak šel odstranit jen těžko. Omenspeaker nám dává výborný blok a to podstatnější scry2, což je za 2 many bezkonkurenční a rozhodně si zaslouží místo v balíku. Vyplatí se ho zahrát ve 2. kole, i kdyby měl později podlehnout verdictu a to hlavně kvůli scry2. Stejně ho dřív obětujeme, abychom zbytečně neztráceli životy. Poslední kartou, která plní roli zdržovače je Jace, Architect of thought. Jeho (+1) nám dává tolik potřebný čas a (-2) zase karetní výhodu, což potřebujeme úplně stejně. Když se náhodou dostaneme k (-8) mě by to být vyhraná hra, protože si vytáhneme Aetherlinga. Navíc zase přidává 2 devotion pro Thassu.
V decku najdete pouze 2 kántrování, která mě přijdou na začátku moc pomalá a jsou zde spíš jako counter po použití verdictu. Render silence navíc opět zpomalí a obere protihráče o kolo. Obecně jsou zde na counter věcí, kterých se později obtížně zbavuje jako třeba soupeřův Aetherling, Obzedat, nebo noví bohové.
Jako poslední bych chtěl rozebrat win kondice. Hned jak se v Therosu objevila, rozhodl jsem se, že ji musím v balíku mít. Kvůli její ceně (manové i peněžní) si ovšem našla místo v balíku jen jednou. Primárně ji budu hrát na (+1) což mě dává lepší board presence a blokery a budu se snažit dostat ven její ultimate, která ve spojení se záplavou tokenů a případně dalších příšer musí být výherní. Aetherlinga zná snad každý, kdo už chvíli hraje. S dostatkem many za 3-4 kola ukončí hru a pokud jej protivník nevypne třeba pomocí Pithing needle tak se ho nejspíš nezbaví. Poslední je Thassa o které jsem se rozepisoval výše. Je sice závislá na devotion, ale často se při hraní k 5 devotion dostanu, a proto jsem ji sem zařadil. V nejhorším případě je možné soupeře umlátit Prognostic Sfingou, i to už se mě povedlo.
V decku hraju 11x Island a Plains 1x Guildgate a 2x shockland. Je to proto, že mám rád, když mi landy chodí do hry netapnuté a mám je k dispozici. U shocklandů je potom problém damage, kterého se snažím vyvarovat, protože nehraju Sphinx Revelation, proto jen 2x.
Jako karetní výhodu máme opportunitku a Divination, nepřímo i Bident of thassa a Azorius Charm. Do téhle kategorie počítám i scry, což je zkrátka úžasná mechanika a moc pomáhá, zvlášť v kontrolu.
Mulligan
Vzorová startovní ruka by měla obsahovat 3 landy, od každé barvy alespoň jeden, Supreme verdict a Riot control nebo Silence, Azorius Charm abychom měli více možností (karta/bounce) a Jace nebo win kondice. Pokud nedostanu Supreme verdict a zbytek ruky je nic moc snažím se vždy jednou mulligenovat. Když SV nemám, ale na ruce jsou možnosti (Omenspeaker, Riot control, Silence, Detention Sphere) jak přežít, než bych ho mohl líznout většinou nechávám. Nedoporučoval bych jít do 5, protože potřebujeme karetní výhodu. Do 5 pouze pokud nemáme aspoň 2 landy, protože bez landů se zasekneme a jsme v podstatě mrtví.
Co, kdy a jak sidovat
Pokud hraju proti kontrolu, obvykle vyhodím Riot control a Silence a většinou i Supreme verdict a nahradím Dispelem, Jacem, přidám kántrování ve formě Negate a pokud to situace žádá tak Pithing needle. Pokud soupeř hraje haste příšery nebo Hammer of Purhoros tak můžeme vyhodit kántrování, které je proti těmto balíkům moc pomalé a přidám Blind Obedience. A nakonec proti Esperu a nebo White wheenie, G/W můžeme přidat místo kántrování nebo Detention Sphere Glare of heresy.
Blind Obedience – přidám proti Red deck wins a Hammer of Purphoros
Dispel – odpověď na kontrol, Red burn nebo R/B midrange
Glare of heresy – Jasná volba proti bílé
Jace, memory Adept – přidáme proti kontrolům jako alternativní win kondici, kdy je hra pomalejší a můžeme pomalu odemlít soupeře
Negate – sidujeme proti kontrolům
Pithing needle – vypínač planeswalkrů a Aetherlinga, stejně jako spousty dalších
Opportunity - sidujeme proti kontrolu, hra bude delší a tak nám nevadí vyšší cena a další karetní výhodu jen uvítáme
Závěrem…
Hraní tohoto balíku je zábava což je pro mě u hraní MTG důležité. Hlavním plusem je pro mě spousta možností, které mám a různé způsoby jak reagovat na soupeře a čekat jak bude reagovat on. Myslím, že s posilami z Therosu je balík lepší a více konzistentní, lépe spolupracuje a bude dostatečně kompetitivní, aby s ním šlo hrát na menších až středních turnajích.
To by ode mě všechno a přeju všem hodně úspěchů a hlavně zábavy při hraní nejen tohohle decku a doufám, že se vám rozbor líbil a možná někomu i něco přinesl.
Tomáš Smutný
Vyhlašujeme soutěž o nejlepší rozbor balíčku (může se jednat buď o Standardní balíček, či Modernový balíček), podmínkou je, aby hrál alespoň 8 karet z edice Theros. Nejlepší rozbor odměníme 8 boostery a tričkem CMUS. Ostatní rozbory, které zveřejníme na CMUSu odměníme vždy 2 boostery. Méně vydařená díla (ať už kvalitou balíčku, či kvalitou rozboru) zveřejníme na server Magic Guru a odměníme 1 boosterem. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.