Standard
Rozbor Selesnya Midrange
Rozbor Selesnya Midrange
Minulou sezónu jsem hrál Junk s Thragtusky a přidávání životů se mi zalíbilo, takže v tom chci pokračovat i v Therosu. Odrotovalo nám spoustu duálů a navíc je teď velice silný monored s Burning Earth, takže jsem zvolil jen dvoubarvu. Možností jak postavit Selesnyu je docela dost a i cena balíků se může velice lišit (lze postavit celkem silný budget deck). Já jsem zvolil v obou případech střední cestu. V tomto rozboru si projdeme jednotlivé karty, které se nám nabízejí a můj decklist si upravte podle vašich preferencí.
Selesnya Midrange Heki Main Deck Sideboard 8 Plains
7 Forest
4 Temple Garden
3 Selesnya Guildgate
1 Mutavault
4 Elvish Mystic
3 Experiment One
4 Fleecemane Lion
2 Scavenging Ooze
2 Gyre Sage
3 Loxodon Smiter
1 Boon Satyr
2 Trostani, Selesnya’s Voice
3 Archangel of Thune
2 Call of the Conclave
4 Advent of the Wurm
1 Gods Willing
2 Selesnya Charm
2 Rootborn Defenses
1 Spear of Heliod
1 Ajani, Caller of the Pride2 Celestial Flare
3 Glare of Heresy
2 Gods Willing
1 Plummet
1 Rootborn Defenses
1 Selesnya Charm
2 Sundering Growth
3 Unflinching Courage
Rozbor karet:
1 manový slot:
Elvish Mystic je jasnou volbou, protože chceme hrát dražší karty. Avacyn’s Pilgrim byl lepší, ale co se dá dělat. S archandělem se z elfíka stane relevantní bojovník.
Soldier of the Pantheon je silný a navíc přidává životy, ale nemůžeme ho posilovat charmem ani na něj hrát Unflinching Courage, což je u 2/1 problém. Přenecháme ho tedy jiným balíkům (je skvělý s Boon Satyry). Pokud ho máte, můžete si ho nechat na side právě proti selesnyi (hodně multicolored potvor).
Z trojice Dryad Militant, Judge’s Familiar a Experiment One jsem vybral One pro jeho práci s countery a schopnosti přežít wrata.
2 manový slot:
Voice of Resurgence je sice super, ale když ho chcete hrát, tak je třeba hned playset, a to je mimo finanční možnosti většiny hráčů. Jinak ale skvěle spolupracuje s Trostanim.
Fleecemane Lion toho umí opravdu hodně a je to dobrý cíl pro Courage.
Scavenging Ooze a Gyre Sage: obě bytosti jsou dobré a spolupracují s archandělem, ale jsou trochu situační. Výhodou je, že nepotřebují bílou manu. Ooza vám s pár potvorami v hrobě vymaká vojáky do obřích rozměrů a díky Sage zase máte šanci celkem brzy toho archanděla seslat nebo zmonstróznět lvíčka. Zařadil jsem 2 od každé, protože hraji docela dost bytostí ve formě spellů (Ooza je nevyužije). Pokud mám být upřímný, tak toho s Gyre Sage moc natestováno nemám, takže nevím, jestli je tak dobrý jak si myslím.
Call of the Conclave a Selesnya Charm: 3/3 kentán nebo 2/2 instantní rytíř? Tyto karty budete využívat hlavně jako doplněk k populate abilitě. Charm je sice univerzálnější, ale ono je to docela rozdíl jestli populujete rytíře místo kentaurů, kteří také lépe evolvují vaše bytosti. Pokud ve vaší metagame očekáváte hodně Deatbridge Goliášů a Desecration Démonů, tak hrajte 4 Charmy, jinak 2 a další v sidu.
3 manový slot:
Loxodon Smiter je teď velice silný, protože přežije Anger of the Gods a další blesky, nedá se zahodit Thougtsieze a counterovat. Podle mě je teď jednoznačně lepší než Centaur Healer. Kentaura bych hrál, pokud se hodně bojíte minotaura Fanatic of Mogis. Vzhledem k tomu, že nemáte žádný removal, tak vám fanatik může naložit za kotel damage.
Banisher Priest je moc náročný na bílou manu. Stojí 2 a na jeho ochranu potřebujete další bílou manu, což je docela problém vzhledem k tomu, že umírá na vše.
Witchstalker je slušná karta, nestojí bílou manu, ale už se mi bohužel do balíku nevešel. Možná v sidu nebo pokud budete mít v základu Unflinching Courage a Satyry.
Nový Boon Satyr se podle mě bude dost hrát, protože je to velmi univerzální karta. Dá se použít na suprise kill – end of turn enchant na nějakou vaši potvoru, ve svém kole Ajani a mocný útok. Protože ale stojí spíš 5 než 3 a já hraji 3 Archanděly, tak se mi vešel jen 1 na chuť. Buď překvapí, nebo kolem něj bude muset soupeř hrát, i když ho nedržíte, protože neví, kolikrát v balíku ho máte. Je to ten typ karty, kterou má smysl hrát v jedné kopii.
4 manový slot:
Advent of the Wurm je podle mě nejlepší karta v balíku. Je to skvělá odpověď na problematického Blood Barona, nedá se exilovat přes lifebane zombie a je to instant. Pokud hrajete proti modré s vracením / sférami, je třeba nasidovat na jeho ochranu Gods Willing.
Trostani, Selesnya’s Voice je moje oblíbená karta a skvěle se doplňuje s Adventem a Archandělem. Je super proti fritce, ale proti kontrolu je slabší. Také počítejte s tím, že díky jeho manové náročnosti stojí spíše 4,5 many (někdy ho budete moct hrát až na 5ti).
5 manový slot:
Archangel of Thune vám vyhraje hru, pokud teda přežije, takže je na tom podobně jako Kalonian Hydra s tím, že je lepší obránce a tokeny nedává sobecky jen na sebe. Velké problémy má ale s červeným Stormbreath drakem, kvůli kterému možná budete muset v sidu hrát Plummet nebo nějakou odpověď.
Triky:
Gods Willing není sice tak dobrá jako Brave the Elements, ale na elementy nemáte dost bílých bytostí. Hodí se proti všem spot removalům, ale může posloužit i jako neblokovatelnost. Hrál bych jednu v základu a další v sideboardu. Za jednu bílou manu dokáže soupeřovi pěkně zkazit plány.
Rootborn Defenses vám poslouží jako super obrana proti Wratům, ale nelze se na ně 100% spoléhat kvůli existenci mnoha exile efektů a vracení. Ovšem fakt, že odrotovalo Mutilate a Terminus hratelnost Defense rapidně zvýšil. Někdy to použijete „jenom“ jako dalšího červa.
Již zmiňovaný Selesnya Charm je hlavně odpověď na mrchy, které jsou větší než vaši červi, ale samozřejmě má široké pole působnosti. Hodí se skoro vždycky, ale proti určitým druhům kontrolu ho budete sidovat pryč.
Ready // Willing místo populate untapuje vaše bytosti. Jsem toho názoru, že možnost získat dalšího červa je o dost lepší.
Glare of Heresy zaujme překvapivě svoje místo v sideboardu. Bílá je IMHO momentálně nejsilnější barva a Glare vás zbaví mnoha karet, které by vám dělaly potíže celou hru (od Chained to the Rock přes Voice of the Resurgence až po Elspeth). Akorát stejně jako Charm je to removal, který vám neposkytne žádné krmivo pro Oozu.
Sundering Growth ničí artefakty a enchantmenty, je to instant a má value v podobě populate, což je nezanedbatelná výhoda. Ovšem když se podíváte na výčet enchantmentů, které by vám mohly vadit, tak zjistíte, že většina jich je bílých, takže vám na ně bude stačit Glare.
Plummet vám zbaví Stormbreath Dragona, ale nevím, jestli se vyplatí ho sidovat proti jediné lítačce v balíku RG monsters. Pokud by se snad hrála nějaká verze bantu nebo UW se spoustou malých letců, tak bychom neměli zapomínat na existenci karty Windstorm.
Celestial Flare je méně spolehlivější zbraň proti drakovi ovšem je univerzálnější.
3 manový permanent support:
V této kategorii nalezneme karty, které vylepšují vaše potvory a léčí vaše životy.
Unflinching Courage je noční můrou všech fritek a pokud ji zahrajete na vašeho Smitera nebo Wurma, tak máte pravděpodobně vyhráno.
Spear of Heliod se hodí spíše proti kontrolu, ale efekt krusády není nikdy od věci. Její druhá abilita je docela dobrá hlavně díky vaší schopnosti lifegainu.
Path of Bravery funguje lépe v balíčku s levnějšími bytostmi jako Soldierem of Pantheon.
Ajani, Caller of the Pride se určitě vyplatí hrát, ale je třeba mít na vědomí, že bez bytostí na stole neumí vůbec nic. Jeho velkou výhodou je mj. nízká pořizovací cena a dobře pracuje s vašimi evolve bytostmi. Do balíku jsem dal jedno kopí a jednoho sférochodce, protože jsou legendární, ale pokud chcete, můžete hrát kopií více.
Země:
Konečně se dostáváme k zemím. Zvolil jsem celkem konzervativní řešení 23 zemí, z toho jsou 3 guildgaty a 1 Mutavault. Zemí by šlo hrát i jen 22 nebo více vaultů, ale ty si moc nerozumí s Trostanim, zato si rozumí s Archangelem.
Celkem zajímavá možnost je hrát Encroaching Wastes. Je to nejen budget řešení, ale také dobrá zbraň proti tříbarevným kontrolům. Anger of the Gods chce dvě červené, Supreme Verdict zase dvě bílé. Myslím, že by se s touto zemí dalo něco zajímavého postavit, a tak se tu o ní zmiňuji.
Ještě napíšu pár slov k sideboardu. Postavil jsem ho ze zde zmiňovaných karet a už ze samotného gametextu je jasné proti komu nám pomůžou. Balíček je vyvážený a většinou nám bude stačit vyměnit cca 4 až 5 karet. Nejvíce možností máme proti Selesnyi na kterou můžeme použít téměř všechny karty ze sidu. Je důležité to se sideboardováním nepřehánět a také se snažit zamyslet nad tím, co bude sidovat soupeř. Osobně bych se zaměřil na Glare of Heresy, Charm a protekci proti němu, ale možností je opravdu docela hodně. Proti kontrolu pak záleží jakou formou se vás snaží kontrolovat. Jestli používá walkery, bytosti nebo spelly. Zde je extrémě důležitý mulligan, pokud během prvních 3 kol vyložíte pár hrozeb a máte v ruce Rootborn Defenses, tak jste celkem za vodou. Další výhoda je ta, že se vaše bytosti celkem snadno dostanou z dosahu Angeru nebo i Mortars a soupeř tyto karty nedokáže měnit v poměru 1 za 2 či za 3. Když místo wrat napopulujete další token, tak bývá vykydáno. Ratchet bomba se také dá porazit, špatné je to, že jí může hrát kdokoli. Ashiok mi problémy nedělal, protože často měl pod sebou jenom tokenovačky a země. Co se hry proti fritce týče, tak je to pro Selesnyi dobrý matchup. Nejvíce bych se bál BG rocku, má větší bytosti než vy a hlavně má Lifebane Zombie a Abrupt Decay. Ostatní problémové karty už jsem zmiňoval a pozor si dejte ještě na Boros Reckonera. Trample v obraně nefunguje a od červa vám to dá za pět do hlavy. Více k jednotlivým matchupům vám nepovím, protože na MTGO nehraji, takže natestováno nemám. Na prvním turnaji s Therosem jsem byl až včera a musím říct, že si mi balíček osvědčil.
Celkově k buildu. Je možné, že se vám můj build nebude líbit a nic vám nebrání si ho upravit. Já osobně mám radši větší variabilitu i z toho důvodu, že rád improvizuji a zahraji si s více kartami a žádná hra pak není stejná. Pro soupeře je pak těžší hrát kolem jednotlivých karet. Jestli ale máte rádi 4of decklisty a jednotlivé situace chcete mít natestované, tak zvolte přímočařejší build. Například bez Trostaniho můžete hrát víc Mutavaultů, méně tokenů a 4x Oozu atd. Zkrátka vše se vším souvisí. Jinak balíček s lifegainem mám rád také proto, že nejsem úplně nejpřesnější počtář a tenhle balíček vám nějakou tu chybku občas i odpustí. Dovolí vám nejprve si vybudovat solidní boardposition a pak soupeře zašlapete do země.
Závěrem bych pak dodal, že jsem původně byl líný něco psát, ale když jsem viděl úroveň soutěžních příspěvků, tak jsem dospěl k závěru, že to zvládnu taky a nebude to ani moc bolet.
Heki
Vyhlašujeme soutěž o nejlepší rozbor balíčku (může se jednat buď o Standardní balíček, či Modernový balíček), podmínkou je, aby hrál alespoň 8 karet z edice Theros. Nejlepší rozbor odměníme 8 boostery a tričkem CMUS. Ostatní rozbory, které zveřejníme na CMUSu odměníme vždy 2 boostery. Méně vydařená díla (ať už kvalitou balíčku, či kvalitou rozboru) zveřejníme na server Magic Guru a odměníme 1 boosterem. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 21/2024
No není zač. :) Já narážel hlavně na to, že mi připadá trošku nešťastné udělat produkt označený jako "Starter" a dát tomu začínajícímu...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentáře