Standard
Rozbor RUW kontrolu na standard
Rozbor RUW kontrolu na standard
Vítám vás u rozboru RUW kontrolu na standard.
Proč právě tato barevná kombinace, když esper kontrol býval mnohem hranější a úspěšnější? Důvodů je více, za prvé nám ze standardu odešla nephalia drownyard , kterou tento balík velmi často zabíjel, dále Lingering souls a Sorin, lord of innistrad. Rotace Snapcaster mage se dotkne obou balíků. Neříkám že esper kontrol je odepsaný, stále tu je mnoho dobrých hratelných karet a i pár nových jako hero´s downfall, atd. Ale tento článek je o RUW kontrolu takže se mu začneme věnovat.
Do decku nám s therosem přibyla nová karta steam agury, tedy obrácené fact or fiction i když fact or fiction je o něco lepší kvůli případu 4x land a jeden nonland, nebo když máme v top 5 kartách jednu kartu, kterou opravdu potřebujeme např. vrata ve chvíli kdy stůl je plný soupeřových potvor atd. Další významná posila je Elspeth, Sun´s Champion, která je i přes vyšší manacost velmi dobrá do kontrolního balíku a Anger of the Gods který nám může pomoci zastavit příval soupeřových malých rychlých bytostí.
Na rozbor karet a herní strategie se podrobněji podíváme později, teď je čas na decklist:
RUW Control | Ondřej Altman |
Main Deck | Sideboard |
4 Hallowed Fountain 4 Steam Vents 2 Sacred Foundry 3 Temple of Triumph 2 Mountain 2 Plains 2 Izzet Guildgate 2 Azorious guildgate 3 Boros Reckoner 2 Angel of Serenity 2 Aetherling 3 Elspeth, Sun´s Champion 3 Jace, Architect of Thought 1 Ral Zarek 3 Sphinx´s Revelation 3 Supreme Verdict 3 Azorius Charm 2 Anger of the Gods 1 Magma Jet 2 Dissolve 2 Syncopate 2 Steam augury 2 Chained to the Rocks 3 Detention Sphere 2 Turn//Burn | 1 Anger of the Gods 2 Pithing Needle 2 Shock 2 Flames of the Firebrand 1 Dissolve 1 Detention Sphere 2 Jace, Memory Adept 2 Chained to the Rocks 2 Rest in Peace 1 Annul |
Herní plán:
Naším hlavním cílem musí být hru stabilizovat a to čím dříve tím lépe. Z tohoto důvodu jsem do balíku zařadil Chained to the Rocks, neboť se můžeme zbavit téměř jakékoliv potvory už v druhém kole (pokud máme Sacred Foundry a vyplatí se „kousnout“ tak dokonce v prvním). Proti aggru je tu dále Anger of the Gods, který zabije většinu nepříjemných malých potvor. Pokud ani to nezabere je tu Supreme Verdict a Detention Sphere. Nejpozději někdy v pátém kole bychom už měli mít hru pod kontrolou, jinak máme opravdu velký problém.
V další fázi hry se pokusíme dostat do hry některého z našich planeswakerů (omlouvám se ale výraz sférochodec se mi opravdu nelíbí) a pomocí dalšího ničení a rušení ho tam udržet. Jace by nám měl pomoci s další stabilizací hry a případně dostat se k nějakým kartám, Elspeth nám dává možnost vytvořit dostatek blockerů a případně i soupeře jejich záplavou zabít.
V třetí fázi hry si chceme nechávat volné země a něco zrušit, případně líznout si pěkných pár karet přes Sphinx´s Revelation nebo zahrát Steam augury.
A v poslední fázi hry, pokud už nejsme na cestě k vítězství přes spoustu tokenů, přichází ke slovu Aetherling (viz níže).
Rozbor karet:
Teď se pustíme do rozboru jednotlivých karet.
Co se zemí týče guildgate jsou v balíku, protože potřebujeme dostatek zdrojů modré many a zároveň si kvůli Boros Reckonerovi nemůžeme dovolit hrát žádný island. Guildgate samozřejmě nahradíme scry landy jakmile vyjdou v další edici.
Potvory:
Boros Reckoner
Může pomoci přestát příval malých bytostí a navíc ještě střelí za 3, pokud zahrajeme Anger of the Gods. Avšak přestože je Boros Reckoner velice dobrá karta doporučuji ho vyndat proti bílé a černé, protože tyto barvy mají k dispozici ničení a exile, takže není zas tak dobrý.
Angel of Serenity
Sice pomalý, ale může nás zbavit později vzniklé přesily, anebo nám vrátí Boros Reckonery z hrobu, jakmile se nepříteli podaří ho zbavit.
Aetherling
V tomto balíků hlavní způsob jak nepřítele zabít, neboť jakmile se jednou dostane do hry a my máme volné many, je téměř nemožné se ho zbavit. Zároveň bychom ho ale neměli hrát dříve než v 8. kole, respektive až budeme mít k dispozici 8 man, jinak nebude pro soupeře problém se ho zbavit. Pokud hrajeme proti balíku s counterspelly, měli bychom si počkat, až budeme mít možnost zrušit soupeřovo rušení.
Planeswalkeři:
Jace, Architect of Thought
Byl součástí většiny kontrolních balíků na standartu od svého vydání, tudíž se o něm asi nemusím podrobněji rozepisovat.
Elspeth, Sun´s Champion
Stojí sice 6 man, což je dost, ale dělá toho opravdu hodně. Její +1 schopnost je velice užitečná, neboť nám dá dostatek potvor na obranu, případně pokud se nám povede tuto schopnost spustit opakovaně, může být velice užitečná i v útoku. Druhá schopnost už tak často používaná nebude, ale v situaci kdy má soupeř mnoho větších potvor může být velice užitečná. Navíc se hezky kombinuje s ostatními schopnostmi, neboť nám tokeny nezničí ani po spuštění 3. schopnosti. Ta je už velice nepříjemná, neboť naši tokeni nyní soupeře utlačí velice rychle, ale většinou se na ni nedostaneme. Největší problém bude Elspeth mít s Stormbreath Dragonem, neboť ho nedokáže zničit svou 2. schopností a tokeni jí proti němu také nepomůžou (ani s emblémem)
Ral Zarek
Asi nejslabší z těchto planeswalkerů, ale také není k zahození. Jeho druhá schopnost nám v kombinaci s magma jet pomůže zničit Stormbreath Dragona, se kterým má tento balík velké problémy a i spoustu dalších potvor. První schopnost není moc dobrá, ale také ji můžeme využít na odtapnuní některé naší potvory po útoku, odtapnutí země, nebo naopak k tapnutí nepříjemného blockera. Poslední schopnost moc často nevyužijeme, ale pokud se na ni dostaneme, hru jsme skoro vyhráli.
Instanty / sorcery:
Sphinx´s Revelation
Velice dobrá karta, myslím, že ji dobře zná každý, kdo za poslední rok alespoň jednou hrál standart.
Supreme Verdict
Zbaví nás všech otravných bytostí, navíc se nedá zrušit, takže jasná volba. Trochu se tluče s Reckonerem, ale i tak je nezbytný proti přesile soupeřových bytostí.
Azorius Charm
Je kartou hlavě do začátku, zvlášť dobrou proti např. zvětšenému experiment one. Dobré je hlavně to, že soupeř vlastně vynechá příští lízání, protože si lízne kartu, kterou jsme mu vrátili na vršek. Lifelink se může hodit později v kombinaci třeba a Aetherlingem nám přidá poměrně hodně životů. A pokud Azorious charm už nepotřebujeme, vždy si místo něj můžeme líznout něco jiného.
Anger of the Gods
Jak už jsem psal, jeto velice dobrá karta proti rychlým balíkům, většinou to znamená, že ve třetím kole uklidíme stůl a navíc s reckonerem můžeme zabít i něco co má 6 vzadu. V pozdější fázi hry už není tak dobrá, ale my musíme hlavně přežít začátek.
Magma jet
Solidní blesk do začátku, navíc nám upraví knihovnu, což se může hodit i později.
Dissolve
V kontrolu samozřejmě nesmí chybět nějaké to rušení a toto je po odchodu karet s flashbackem možná ještě lepší než dissipate, takže proč ne.
Syncopate
Poměrně slušné rušení, můžeme ho použít i za 2 many, později také není k zahození, protože většinou máme více zemí než soupeř.
Steam augury
Sice horší než fact or fiction, ale i tak nám lízne poměrně hodně karet, navíc můžeme zkusit blufovat. Problémem této karty je, že když nutně potřebujeme líznout nějakou kartu, tak nám ji soupeř dá dolů i za cenu líznutí 4 karet.
Turn//Burn
Odpověď i na větší potvory, naším balíkem obávaného Stormbreath Dragona, nezničitelných potvor a podobně. Dá se zároveň použít i jako shock, takže využití je opravdu variabilní.
Enchantmenty:
Chained to the Rocks
Velice dobrá karta na začátku na zabití nějaké té nepříjemné potvory, ale ani v lategame se neztratí.
Detention Sphere
Odpověď na většinu potvor, navíc nás může zbavit většího množství stejné karty, ale pozor na ničení enchantmentů, které se s příchodem therosu, kde je enchantmentů spousta, bude v každém sideboardu.
Jak sideboardovat?
Nevím, co se na novém standardu bude hrát, musíte sidovat podle toho, co soupeř hraje. Z toho vyplývá, že ani obsah sideboardu není pevný, bude třeba ho upravit podle toho, co se bude hrát, to co jsem zařadil do sideboardu je obecný nástřel. Místo toho napíšu jak hrát proti jednotlivým tipům balíků.
Aggro
Musíte rychle stabilizovat hru, zahrát chained to the rocks, charm, nebo detention sphere a ve třetím kole zahrát Anger, nebo ve čtvrtém verdikt, pokud se vám to podaří, pravděpodobně byste měli vyhrát.
Přidejte Anger, chained to the rocks, shock. Vyndejte Angel of serenity, Dissolve a 1x steam agury.
Control
Hrajte pomaleji, nechávejte si manu na rušení, později zkuste do hry dostat nějakého planeswalkera, který pravděpodobně dostane spherou nebo rušením, ale hlavně rušte jeho karty a dostaňte do hry Aetherlinga a pak byste měli vyhrát. Do balíku by se měla podívat jehla, možná Jace, Memory Adept a Dissolve, ven dejte anger, 1-2 verdikty.
Midrange
Bohužel nemám natestováno, takže nevím.
Závěr
Těsně před dopsáním tohoto článku se objevil článek o esper controlu, takže bude zajímavé srovnat tyto dva balíky. Děkuji všem, co se dočetli až sem a doufám, že jste se neunudili k smrti :-). Měl jsem připravené i nějaké záznamy her, ale článek je už tak moc dlouhý, tak jsem je nakonec vynechal.
Ondřej Altman
Vyhlašujeme soutěž o nejlepší rozbor balíčku (může se jednat buď o Standardní balíček, či Modernový balíček), podmínkou je, aby hrál alespoň 8 karet z edice Theros. Nejlepší rozbor odměníme 8 boostery a tričkem CMUS. Ostatní rozbory, které zveřejníme na CMUSu odměníme vždy 2 boostery. Méně vydařená díla (ať už kvalitou balíčku, či kvalitou rozboru) zveřejníme na server Magic Guru a odměníme 1 boosterem. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.