Standard
Rozbor Mono Blue Devotion na standard
Rozbor Mono Blue Devotion na standard
Zdravím všechny čtenáře CMUSu, jmenuju se Matěj Malý a budu pro CMUS psát častěji a to rozbory dvojkových balíčků. Můj první článek bude o Mono Blue, protože bude lepší, když začnu psát o tier 1 balíčcích.
Teď už k samotnému rozboru. Mono Blue je společně s Mono Blackem a UW Controlem považován za nejlepší deck na dvojku. Ve své podstatě se balíček snaží vyvíjet tlak pomocí malých potvor jako Cloudfin Raptor a Judge’s Familliar ale balíček má i spoustu super karet do lategame (Thassa, Master, Bident, Jace) a umí se v průběhu hry dobře přizpůsobit situaci.
Jako názornou ukázku mám decklist Eugene Hwanga, který uhrál top 8 na GP Vancouver minulý víkend:
Mono-Blue Devotion Eugene Hwang Main Deck Sideboard 20 Island
4 Mutavault
1 Nykthos, Shrine to Nyx
4 Cloudfin Raptor
4 Frostburn Weird
4 Judge’s Familiar
4 Master of Waves
4 Nightveil Specter
4 Thassa, God of the Sea
4 Tidebinder Mage
2 Bident of Thassa
1 Cyclonic Rift
2 Rapid Hybridization
2 Jace, Architect of Thought1 Aetherling
1 Bident of Thassa
1 Cyclonic Rift
4 Domestication
4 Gainsay
1 Jace, Architect of Thought
2 Negate
1 Rapid Hybridization
Jednotlivé karty:
Cloudfin Raptor: One-dropy jsou v tomto balíčku opravdu důležité a na dvojce jich není zase tolik, abychom si mohli vybírat, ale zrovna tenhle má super cenu/výkon. Za jednu manu mámě průměrně 2/3 až 3/4 letadlo a to není vůbec na škodu.
Judge’s Familliar: Tohle je náš druhý one-drop, který je skvělý v kontrolních matchupech a není ani úplně zlý proti tlakům, ve kterých je hodně bytostí s 1 do zadu.
Frostburn Wierd: Wierd nám poskytuje solidního blokera a s dostatkem many není k zahození ani v útoku. Dává nám i 2 devotion do Thassy a Mastera.
Tidebinder Mage: Tato karta září proti aggrům, skoro vždycky to je 2 za 1 a zalockuje ty nedůležitější karty. Vždycky nám přidá pár životů a taky 2 do devotionu.
Nightveil specter: Jeden ze zdrojů karetní výhody a devotion. Nemá ani úplně zlá a čísla a v mirroru je to skoro nejdůležitější karta
Thassa: Jeden z důvodů, proč tenhle deck vůbec existuje. Thassa je opravdu brutální, za 3 many máme 5/5 nezničitelnou zeď nebo velkého útočníka, který našim bytostem pomáhá projít skrz. A scry každé kolo nám pomáhá hledat ty nejlepší karty do dané situace.
Master of Waves: Ve své podstatě finisher tohoto balíčku. Protekce je i celkem relevantní a na dvojce je v tuhle chvíli spousta balíčků, které na 5-6 2/1 tokenů nemá odpověď.
Rift a Hybridizace: V modré si nemůžeme úplně vybírat z velké řady zabíjení, ale tyto dvě jsou rozhodně s těch lepších. Rift je celkem univerzální a pomocí Nykhtosu není až tak velký problém ho overloadovat. Hybradizace se v balíčku docela dobře kombinuje s hned několika kartami a to s Tidebinderem, kterému můžete z jakékoliv bytosti udělat cíl a s Thassou, kterou si můžeme zacílit, a stejně dostat 3/3 žábu.
Jace a Bident: Jace i Bident jsou hlavní zdroje karetní výhody v decku. Jsou skvělé proti kontrolu a Jace, který umí ponižovat soupeřovi bytosti je dobrý i na aggro.
Mutavault: Mutavault je hodně univerzální země a ještě dostává bonus od Mastera. Dovoluje nám hrát tolik zemí, kolik potřebujeme a zvyšuje počet bytostí v balíčku.
Nykhtos: Tahle země je v podstatě taková utilita, která urychluje Rift a je super s Thassou. Dává taky spousty rychlých vítězství, kdy celou ruku vysypeme ve 4-5. kole.
Sideboard:
Domestikace: Ty máme především na mirrory a Mono Black, kde je naším primárním cílem krást soupeřovi Spectery.
Gainsay: Gainsay je tu hlavně kvůli kontrolům, na které měníme svůj plán hry, kdy sidujeme na pomalejší midrange a vytváříme karetní výhodu.
Negate: V podstatě to samé jako Gainsay. Další counterspell, který ruší nepříjemné karty (Jace, Elspeth, Revelace..).
Rift a Hybradizace: Další odpovědi, které sidujeme na soupeřovi nepříjemné karty jako Polukranos, Stormbreath Dragon atd.
Bident: Bident je další částí transformačního plánu na kontrol a pokud se nám povede oponenta projet z Bidentem na stole, tak jsme většinou získali tolik extra karet, že si můžeme v klidu dojet pro vítězství.
Jace: Asi nejuniverzálnější karta v sidu, kterou sidujeme na kontroly i na aggra. Je super, když se racujete s oponentem a dodává extra karty proti kontrolu.
Ætherling: To je náš trumf na kontroly a skvěle zapadá do myšlenky balíčku, protože oponenta forcujeme, aby řešil všechno co máme na stole a vždycky, když se zatapuje, tak ho můžeme vytrestat Ætherlingem.
Dobré matchupy: Různé variace na červený nebo zelený tlačák, White Wheenie, Big Boros
Špatné matchupy: UW Control, Esper, Mono Black
Herní strategie balíčku:
Většinou se snažíme vyvíjet tlak ve formě lítajících bytostí a bráníme se Tidebinderem a Weirdem. Ale, tato strategie nefunguje samozřejmě vždy. Proti agresivním balíčkům je důležitě měnit zdroje a dostat se co nejdřív k Masterům a Jaceům, ale aggra většinou nejsou problém, protože je to velice dobrý matchup. Proti kontrolům je první hra většinou dost těžká už jen proto, že hodně našich karet vlastně nic nedělá a hodně soupeřových karet je výsměch (Jace, Verdict a Sféra, která zabíjí všechny relevantní karty). Po sidu je to ovšem něco jiného, když odsidujeme Raptory, Hybridizace a Mastery, kteří opravdu nedělají téměř nic, samozřejmě jsou argumenty pro nechání mastera v mainu, ale moc často se to nastává. Hrajeme hodně kontrolně a v podstatě nemáme kam spěchat, eventuálně soupeře připravíme o relevantní karty pomocí rušení a můžeme se dostat do karetní výhody pomocí Bidentu a Jace a vždy, když si prohodíme rušení za hrozby je tu ještě pořád Aetherling. Náš Aetherling je rozhodně lepší než soupeřův, když vezmeme v potaz, že vyvíjíme tlak.
Připomínky k decklistu:
Decklist vypadá celkem standardně a neřekl bych, že se dají udělat nějaké zásadní změny, ale sideboard je samozřejmě hodně upravitelný na lokální field. Na českém fieldu se vám pravděpodobně může stát, že narazíte na hodně mirrorů a na ty jsou 4 Domestikace v sidu úplná bomba, Domestication je asi nejlepší karta v mirroru. Taky se asi dá čekat docela hodně UW controlů a na ty se mi i sideboard celkem líbí, takže pokud nevíte, co hrát na turnajích v lokální herně, tahle verze mono blue může být právě to, co hledáte.
Doufám, že se vám rozbor líbil. Další rozbor by měl vyjít za dva týdny a opět se budu zabývat další Tier 1 deckem.
Matěj Malý
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.