Standard
Rozbor Jund Midrange na nový standard
Rozbor Jund Midrange na nový standard
Odtrhl jsem z kalendáře další list a vykouklo na mě datum 27. Září. Je to den, kdy vychází nová edice s názvem Theros a zároveň den, kdy se znovu změní standard odpadením čtyř edic. Konkrétně je to Innistrad blok se sety Innistrad, Dark Ascension, Avacyn Restored a jeden z číslovaných core setů a to M13. Většině balíků z dnes již bývalé éry standardu zbude po rotaci v decklistu na některých místech prázdné místo a je právě na Therosu a edicích nadcházejících tyto místa zaplnit, či s větší pravděpodobností usídlit se na místech nových. Obzvláště Jund (vyslovován správně po americku jako "Džand") utrpí významné ztráty. Pojďme se tedy podívat, jak na tom teď Jund po rotaci je...
Jund - co bylo a nebude
Jund přichází o spoustu svých doteď samozřejmých součástí.
První ztrátou bych označil nemožnost nového Jundu hledat daleko (volný překlad Farseeku). Schopnost vyložit bombu za čtverku už ve třetím kole byla vítaná strategie midrange balíků Jundu především.
Ale co je nejhlavnější - přichází o ty bomby, do kterých se tak rád urychloval. Říše Therosu je pro obyvatele Innistradu příliš daleko a proto smlouvu vypověděli Lovečtí Mistři i vysoce postavená upířice Olivia Voldaren. Lesy Kessigu jsou také vzdáleny natolik, že se v nich příšery nemohou schovávat a poté s překvapivou silou zadupávat soupeře do země, jako tomu bylo dříve. Aby toho nebylo málo, tak onu několikaměsíční cestu směrem Theros nepřežil ani jeden jedinec Thragtuska. Za vyhynutí tohoto velmi oblíbeného zvířete chovaného pro maso, kůži i jako tažná síla se podepsala ona dlouhá výprava a především odlišné klima a tamní fauna i flora pro tyto turovitá zvířata nepřátelská.
Na pátém slotu taktéž ztrácí podporu bájných Bleskotlamých draků (Thundermaw Hellkite), kteří byli schopni ukončit hru velice rychle.
Co se kontrolní části balíku týče. Většina důležitých zabíjení zůstává až na Bonfire of the Damned, který zahraný zázrakem dokázal nejednomu soupeři šlápnout do úsměvu.
A taktéž samotná královna zakletí Liliana of the Veil, kterou je možné vidět snad ve všech formátech, opouští bitevní pole standardu.
Jund- aneb co nás čeká a nemine
Co nás tedy v novém Jundu čeká?
Hned na první maně příjemně překvapí Thoughtseize (soupeře, spíše nepříjemně). Odstranit opponentovi z ruky jakoukoliv nebezpečnou kartu a přesunout ji do hrobu, kde se stává mnohem více bezpečnou než v jeho ruce za cenu jedné many a dvou životů? Prostě paráda. Pro ty, kteří nechtějí tolik investovat je tu stále varianta Nátlaku (Duress). Potvoru sice neodstraní, ale člověk se vždycky rád podívá a zahodí nějaké to zabíjení, díky čemuž má jeho příšera větší šanci dožít se konce hry.
Na místo druhého manového slotu se hlásí tamní, odteď už vlastně místní, dryády (Sylvan Caryatid).
Jund už nemusí hledat tak daleko a navíc mu dryády pomohou v zabránění vstupu slabších jednotek. Bonusem navíc je jejich schopnost rychle se schovat v lese a tedy opravdu praktická nezacílovatelnost. Dále druhý slot okupuje velmi oblíbená Scavenging Ooze. Nový přírůstek z M14 přijde jako Grisly Bear, ale málokdy v takové podobě vydrží dlouho. Buď se ho nepřítel zbaví dříve, než stihne vyrůst nebo se bude muset potýkat se slizem s rozměry stále se zvětšujícího prasete.
Navíc je to oblíbený hate Reanimator balíků, které však ztratily schopnost efektivně reanimovat a kdo ví, jestli se na formát vrátí.
Pak tu máme zabíjení typu Doom Blade, Dreadbore, Mizzium Mortars, skvělé proti Krvavému Baronovi z Vizkopy , Abrupt Decay proti Boros Reckonerovi, Domrimu a jiným otravným permanentům s manacostem tři a méně, v Jundu oblíbený Rakdos´s Return a na závěr staronový Magma Jet, který může posloužit, jako doťuk soupeře či removal slabších jedinců a předpověď příchozích karet.
Třetí manový slot je poněkud prázdný. Protože chceme manové urychlení ze druhé na čtvrtou manu, potvoru tu žádnou nenajdeme. Zato jsou tu tři zabíjení a z toho jsou dokonce dvě naprosté novinky. Zprvu hned klasika v podobě Putrefy. Hero´s Downfall odstraní nechtěného Planeswalkera či creaturu a Anger of the Gods rozzlobí bohy natolik, že smetou ze stolu všechny menší příšery a jejich prach roznesou po okolí, takže je není ani možné pohřbít na hřbitově.
Čtvrtý manový slot je podle očekávání zaplněn podstatně více. První místo si zamluvila Chandra, the Pyromaster. Tato dívčina s vřelým úsměvem byla dlouho po vydání M14 podceňovaná ale stačil jeden modernový turnaj, kde spousta hráčů Jundu zahořelo touhou si ji zahrát a její cena vylétla na dvojnásobek. Šťastný to člověk, kdo si ji stihl pořídit dříve.
Další nebytostní spell je Whip of Erebos. Dodá mnohdy potřebný lifegain a dokáže na kolo oživit nějaké z našich mrtvých prasat.
Poté na nás čeká létající Desecration Demon, který si také hezky povyletěl v ceně. Formát plný morbidu a Tragických Uklouznutí démonovi nepřál. Teď je však tato doba pryč a Desecration Demon zahraný ve třetím kole si může s větší šancí doletět svému hráči pro vítězství.
Reaper of the Wilds se na omak může zdát slizká, ale za to co dokáže, jí to vyčítat v žádném případě nemůžeme. Scry 1 za každou příšeru opouštějící bojiště je silná schopnost a získání deathtouche či hexproofu se taky mnohdy hodí. Ještě zmíním, že díky pětce v obraně přežívá zásah Mortary.
Dále tu je Ghor-Clan Rampager. Dokáže zvrátit combat v náš prospěch a obohatit naši potvoru o trample, který bez Kessig Wolf Runu tak chybí.
Přichází na řadu slot pátý a zde nás čekají bytosti dvě. Prvním pánem (vlastně drakem) na holení je Stormbreath Dragon. Není to úplně Thundermaw Hellkite, není 5/5 a netapuje nepohodlné letce na protější straně stolu, ale zato se vyhne bílým letcům a removalu se sluncem v manacostu. A když dojde na Monstrosity, tak se nepříteli pěkně orosí čelo.
Druhým, tentokrát démonem na holení je Master of Cruelties. Karta, která v kombinaci s Chandrou či Ghor-Clan Rampagerem zanechá soupeře nevěřícně koukat.
Hlavním mínusem obou bytostí je však náchylnost na Mizzium Mortars.
Poslední změnou v mainu jsou landy. Zařadil jsem (ne)oblíbené scry landy. Mám s nimi zatím celkem pozitivní zkušenost.
Decklist vypadá následovně:
Jund Midrange Vít Mašek Main Deck Sideboard 4 Sylvan Caryatid
2 Desecration Demon
2 Ghor-Clan Rampager
1 Master of Cruelties
2 Reaper of the Wilds
2 Scavenging Ooze
2 Stormbreath Dragon
2 Abrupt Decay
2 Doomblade
2 Heroes Downfall
2 Mizzium Mortars
1 Dreadbore
2 Magma Jet
2 Putrefy
1 Anger of Gods
2 of Erebos
2 Chandra, the Pyromaster
2 Rakdos´s Return
2 Thoughtseize
4 Overgrown Tomb
4 Blood Crypt
4 Stomping Ground
3 Temple of Abandon
3 Swamp
2 Mountain
3 Forest
Sideboard je stále v úpravě, ale vyskytne se tam Ruric Thar, the Unbowed, nová antiblue Mistcutter Hydra, Ratchet Bomb, Golgari Charmy, Slaughter Games a další Anger of Gods.
Tímto bych se s vámi chtěl rozloučit. Děkuji za pozornost a nebojte se podělit se svými názory v komentářích.
Co nejméně mulliganů přeje
Vít Mašek
Vyhlašujeme soutěž o nejlepší rozbor balíčku (může se jednat buď o Standardní balíček, či Modernový balíček), podmínkou je, aby hrál alespoň 8 karet z edice Theros. Nejlepší rozbor odměníme 8 boostery a tričkem CMUS. Ostatní rozbory, které zveřejníme na CMUSu odměníme vždy 2 boostery. Méně vydařená díla (ať už kvalitou balíčku, či kvalitou rozboru) zveřejníme na server Magic Guru a odměníme 1 boosterem. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.