Modern
Soutěžní článek - rozbor BW tokens
Soutěžní článek - rozbor BW tokens
Zdravím všechny čtenáře CMUSu. Rád bych vám představil modernový balíček, který sice hraji relativně krátkou dobu (řádově pár měsíců), ale s výsledky jsem velice spokojený, takže bych se rád podělil o své nadšení.
Nejdříve se ale v rychlosti představím – nebo spíš připomenu: Jmenuji se Michal Sobola, Magicu se věnuji už nějakých 15 let, ale jen jako rekreační hráč navštěvující menší turnaje. Hraji hlavně pro zábavu.
Než jsem se rozhodl postavit tokeny, hrál jsem BW Midrange, který jsem rozebral ve svém předchozím článku. Deck rozhodně zábavný byl, jenom výsledky byly z dlouhodobého hlediska spíš podprůměrné. Tokeni mi dovolili zůstat u mé oblíbené dvoubarvy, ale také mi umožnili změnu strategie. Kontroly hry už jsem si užil dost, bylo na čase přejít do útoku.
Tokeni jakožto archetyp se v tuto chvíli netěší přílišné popularitě, což se doufám brzy změní. S vydáním Modern Event Decku jejich oblíbenost krátce stoupla, aby mohl balík zakrátko opět upadnout v zapomnění. Nyní nezbývá než doufat, že se najde víc nadšenců odhodlaných s tokeny prorazit.
Velkou výhodou je dobrá finanční dostupnost: nepotřebujeme žádné Snapcastery, Liliany či Tarmogoyfy; nejdražší na balíčku jsou země. A dražší kousky obecně mají využití napříč formátem ve všemožných jiných balících.
Chci zkusit tokeny, ale jakou verzi?
Stejně jako další modernové balíky můžeme i tokeny hrát ve více verzích. Z dvou nejčastěji hraných bych uvedl víc agresivně orientovanou a víc kontrolně orientovanou. Základ je vždy stejný, verze se liší hlavně v počtu zabíjení / discardu, ale i v některých dalších kartách produkujících tokeny. Sám hraji verzi agresivnější a tu v dnešním článku také rozeberu. O dalších možnostech jak tokeny hrát si můžete přečíst něco málo dál.
BW Tokens Michal Sobola Main Deck Sideboard 4 Plains
1 Swamp
4 Marsh Flats
4 Windswept Heath
3 Godless Shrine
2 Isolated Chapel
1 Fetid Heath
3 Windbrisk Heights
2 Vault of the Archangel
3 Soul Warden
2 Hero of Bladehold
4 Path to Exile
1 Go for the Throat
2 Zealous Persecution
3 Inquisition of Kozilek
1 Thoughtseize
3 Raise the Alarm
4 Lingering Souls
4 Spectral Procession
2 Secure the Wastes
4 Intangible Virtue
1 Honor of the Pure
2 Sorin, Solemn Visitor2 Rest in Peace
2 Stony Silence
2 Leyline of Sanctity
1 Thoughtseize
1 Zealous Persecution
2 Kor Firewalker
2 Spellskite
1 Sundering Growth
2 Mark of Asylum
Rozbor balíčku krok za krokem
1. Země
Zemí chceme hrát 23 – 25. Záleží samozřejmě na manové náročnosti našich karet, která by neměla přesáhnout 4 karty na 4 manách. Jedním z nejdůležitějších aspektů manabáze jsou právě 3 bílé many ve třetím kole. Spectral Procession opravdu natolik silná karta, že ji chceme hrát stabilně ve třetím, je-li na ruce. Na 24 zemích proto doporučuji maximálně 3, které bílou manu neumí. Stejně tak bych to nepřeháněl ani s počtem Isolated Chapel – už tak hrajeme poměrně dost landů, které nejsou pláně. Situace, kdy se na ruce sejde Vault, Kaple a Heightsy chceme co nejvíc omezit.
Caves of Koilos patří do budgetové verze, takže jestli už máte všechny fetchky a shocklandy, správný počet painlandů je nula. Vault of the Archangel je jedna z těch zemí, které bílou manu neumí, ale přesto ji chceme. Soupeř si rozmyslí, jestli chce útočit se svými Goyfy do našich 1/1 deadtouch tokenů. A léčení je pak takový sladký bonus navrch. Jednou z nejdůležitějších zemí je pak samozřejmě Windbrisk Heights, která slouží jako alternativní zdroj karetní výhody a hlavně překvapení v podobě tajné hrozby, která soupeře mnohdy potrápí.
2. Bytosti
Zrovna bytostí chceme hrát poskrovnu. V mém decklistu je pouze Soul Warden a Hero of Bladehold, který často skáče po první hře ven a pak někdy zase zpátky. Soul Warden zde nemám jako budgetovou verzi Auriok Championa, ale jednoduše proto, že jedna mana mi do křivky zapadá než many dvě. Hero umí na prázdném stole vyhrát hru, na plném je ještě lepší. Pokud soupeři hrdinu první hru ukážeme, můžeme ho druhou zase odsidovat, aby mu přidané cílené zabíjení bylo k ničemu.
Dále jsou tu samozřejmě příšerky, které se tváří, že se do tokenů hodí, ale příliš se v nich nehrají. Například Brimaz, King of Oreskos: Hero ho překoná ve všech směrech. Tidehollow Sculler je naopak bytost, která se v tokenech dřív hojně hrávala, ale čas ukázal, že je nám bez něj líp (a hlavně tedy odbanování Bitterblossomu, že) :-)
3. Tokenovátka, aneb o čem to celé je
Možností, ze kterých vybírat ve výsledku zase tolik není. Vždy chceme Spectral Procession a Lingering Souls v plném počtu. Doplníme o některé z následujících karet: Raise the Alarm, Secure the Wastes, Timely Reinforcements či Bitterblossom. A právě volba ostatních zdrojů definuje směr, kterým se balík bude ubírat: můžeme jít cestou Bitterblossom + Timely Reinforcements (v základu) nebo Raise the Alarm + Secure the Wastes. Tu jsem zvolil já. Důvod je prostý – chtěl jsem balík víc agresivní, kontrolování hry jsem si v bílo-černé užil už dost. Alarm v druhém kole následovaný anténou a zabíjením v kole třetím je rozumné otevření hry, když to srovnám s Blossomem, ze kterého vyjde jedna útočící víla až druhé kolo po vyložení. Rozhodně netvrdím, že jedna verze je lepší než druhá; jednoduše hraji tu, která se mi lépe pilotuje.
Secure the Wastes je taková třešnička na dortu: soupeř zpravidla neví, jestli se toho má bát nebo ne a potom jako blesk z čistého nebe pět 2/2 tokenů EOT… Good game. Karty, které rozhodně nechceme, jsou například Midnight Haunting (Secure je prostě lepší) nebo Gather the Townsfolk (Fateful Hour za ztrátu instantní rychlosti nestojí, na pěti životech chci raději Timely).
4. Posilování: antény a Planeswalkeři
Vhodný počet antén je 4 až 6. Intangible Virtue chceme všechny, zbytek doplníme jednou až dvěma kopiemi Honor of the Pure. Variantu 3+3 bych volil pouze v případě, že počítáme s více bytostmi, jakožto například Mirran Crusaderem v sideboardu či chceme zkusit starou verzi ještě se Scullerem.
Planeswalkery beru do stejné skupiny jako antény, jelikož konec konců posilování je jejich primární účel. Na výběr máme víceméně čtyři: dva různé Soriny (Solemn Visitor a Lord of Innistrad) a dvě Elišky (Knight-Errant a Tirel. Suns’s Champion ne, ta už je příliš pomalá). Já zvolil Sorina, konkrétně Solemn Visitora, jehož +1 je v mých očích nejvhodnější schopnost. Chci se léčit proti rychlým deckům a chci posilovat vše, co mám na stole. A chci to posilovat za plus. Solemn Visitor s Bitterblossomem je mimochodem naprosto ultimátní, což jsem si i chvíli vyzkoušel, než jsem cestu Blossomu opustil.
5. Discard a zabíjení
Jsme agresivní balík, chceme hrát jistou formu protekce, ovšem ne v přehnaném množství. 4x discard a 5 různých zabíjení se zdá tak akorát, pokud započítám i Zealous Persecution, tak 7. Což je mimochodem jeden z mála krásných triků, který umí soupeři uklidit stůl nebo i vyhrát hru.
Poměry a variace jednotlivých karet jsou pak na každém konkrétním hráči; jistě při čtení tohoto odstavce tušíte, jestli byste zvolili například 2x Inquisition + 2x Thoughseize namísto mnou uvedených počtů, či Dismember jakožto páté, respektive šesté zabíjení. Nic se ale nesmí přehánět, víc než na 6 discardů + 6 cílených zabíjení bych nehrál.
6. Sideboard
Do sideboardu vždy volím karty tak, aby měly využití proti více deckům. Hlavně tak, aby se vyrovnané matchupy obrátily v můj prospěch, abych zbytečně nezasvinil sloty na matchupy, které jsou dopředu ztracené. Proto například osamocená Zealous Persecution: chci mít přístup ke třetí kopii na Delvera. Kor Firewalker opět není jenom na fritku, ale také na Delvera. Stony Silence na Trony a Affinity, jedna kopie Sundering Growthu pro strýčka příhodu. Grave hate je také potřeba a RIP se mi v minulosti osvědčilo asi nejvíc. Ano, sice mi vypne flashback Soulů, ale za cenu vypnutí mnohem více karet soupeři. Nechávat si pořád tu jednu volnou manu na odpálení Relicu se zdá být zbytečná komplikace. Bílá Leyline řeší fritku a discard, Spellskite je tu nejen Twin, ale třeba také na Boggly či cokoli, na co je zrovna dobrá. Za ty 2 sloty to stojí. A pátý discard na kontroly obecně.
Čímž se dostáváme k poslední zajímavosti, se kterou se člověk tolik nesetká: Mark of Asylum. Spousta lidí dá totiž přednost Burrentonovi, který má ovšem jednu velkou nevýhodu: Anger of the Gods (a podobné) zruší jen jednou. Červené plošné zabíjení je čiré zlo a já proti němu chci tu nejlepší možnou ochranu. Úspěšně zahraný Mark of Asylum mi téměř vždy vyhrál hru.
Variace a splash na třetí barvu
Zelená: zelenou chceme splashovat na Gavony Township a případné sideboardové kousky, jako například Choke. Tím ale zelená končí – žádné Voice of Resurgence do balíku nepatří. Sice po sobě nechá velký token, jenže my raději hromadu malých.
Modrá: do základu Snapcaster Mage a do sideboardu kántrování: i takto můžeme hrát tokeny. Jako perličku bych uvedl zařazení Polymorphu a Emrakula, ovšem tyto karty slouží spíš pro pobavení v první hře, druhou bychom je téměř vždy dávali pryč. (Emrakul zahraný z Windbrisk Heights je také chuťovka)…
Červená: tu jako jedinou nechceme. Nabízí se Young Pyromancer, ten je ale mnohem efektivnější v Delverovi. Umí totiž hrát spoustu karet za kolo, čímž využije jeho potenciál mnohem lépe. Ze stejného důvodu vlastně není nikde uveden ani Monastery Mentor, který opět lépe zapadá do Esper Delvera / Midrange než do BW tokenů. Napadají mě možná jen Slaughter Games, které by za tu jednu Sacred Foundry v základu stály.
Alternativní decklist
Několikrát jsem zmiňoval možnost zaměřit balík víc trochu opačným směrem, a tak je na čase uvést i alternativní decklist. Balíček v tomto provedení představil Standa Cifka, jeden z předních českých hráčů. Zde se můžete podívat na video rozbor: www.youtube.com/watch?v=tIeZxaEq19Y, níže na decklist.
BW Tokens Stanislav Cifka Main Deck Sideboard 4 Marsh Flats
4 Windswept Heath
2 Fetid Heath
4 Windbrisk Heights
4 Godless Shrine
1 Isolated Chapel
3 Plains
1 Swamp
2 Vault of the Archangel
4 Inquisition of Kozilek
3 Thoughtseize
4 Path to Exile
1 Zealous Persecution
4 Lingering Souls
4 Spectral Procession
2 Timely Reinforcements
4 Bitterblossom
4 Intangible Virtue
3 Sorin, Solemn Visitor3 Duress
3 Stony Silence
2 Rest in Peace
2 Timely Reinforcements
2 Hero of Bladehold
1 Zealous Persecution
2 Nevermore
Cena: na kolik to přijde a kde můžeme ušetřit
Tokeny můžeme postavit vcelku levně. I když v plné ceně to také není tak hrozné: k dnešnímu datu jsem napočítal cenu na Černém Rytíři zhruba 8900 základ, z toho 5600 země a 3300 zbytek. (Teď mluvím o vlastním decklistu). Sideboard pak přijde na 3200. Ušetřit můžeme v prvé řadě na zemích: budgetových duálů existuje nesčetně. Ztratíme samozřejmě konzistenci, ale i tak bude balík rozumně hratelný. Sideboard lze také seškrtat, bez Spellskity a Leyliny jeho cena spadne na polovinu. Naopak Thoughtseize bych nekrátil, alespoň ty 2 je vhodné mít.
Pravidlové okénko
Tokeni určitě nepatří mezi balíčky typu země – příšera – útok – jeď. Některé karty mohou být pro začátečníky trochu složitější na pochopení, tak bych rád pár typových situací objasnil. A přiznám se, že spoustu z těchto vychytávek jsem sám zjišťoval až za pochodu.
Windbrisk Heights
1. Když aktivujeme schopnost, schovanou kartu zahrát můžeme, ale nemusíme – obdobně jako u AEther Vialu. Pokud na naši akci soupeř nějak zareaguje, můžeme si to rozmyslet.
2. Ať už máme schované cokoli, hrajeme to instatně. Není problém vyhodit anténu před udělením damage.
3. Zahranou kartu lze zcounterovat (není-li to země či Emrakul :-)
4. Hero of Bladehold na prázdném stole schopnost nespouští. Útočníci musí být vyhlášeni, kdežto hrdina je dává do hry rovnou útočící.
5. Je-li ve hře Eidolon of the Great Revel, kousne nás, zahrajeme-li levnou kartu.
Lingering Souls vs. Scavenging Ooze
1. Pokud očekáváme grave hate jako například Scavenging Ooze, nejsou duše ještě ztraceny. Soupeř je musí exilnout buď ve svém kole nebo například v našem upkeepu; jakmile přejdeme do hlavní fáze, soupeř to už nestihne. Stejně tak, když Souly lízneme, zahrajeme, tak můžeme okamžitě bez obav flashbacknout.
2. Pokud ale máme ve hře Soul Warden, soupeř už stíhá, jelikož může reagovat na trigger.
Spectral Procession a converted mana cost
1. Na ruce a na knihovně má nejvyšší možný CMC, tedy 6 man. Inkvizice ji netrefí.
2. Spectral Procession má CMC 6, takže když ji ve třetím kole zahrajeme za WWW, tak nás Eidolon nekousne.
Matchupy
Musím se přiznat, že s balíčkem ještě nemám nahrané tolik, kolik bych si přál. Spoustu populárních decků téměř nepotkám, takže mám samozřejmě nahráno méně, než je potřeba. A zrovna proti několika stabilním balíkům modernu se mi zatím nepoštěstilo: Twin, Tron a Infect. Z obecného hlediska mohu říct, že Twin a Infect jsou považovány za vyrovnané matchupy, na které máme v sideboardu ještě Spellskite, naproti tomu Tron je matchup spíš nepříznivý. Na obě verze (RG i mono blue) máme Stony Silence, na RG navíc i Mark of Asylum, ale i tak to prostě není ono.
Připomeneme si sideboard:
2 Rest in Peace
2 Stony Silence
2 Leyline of Sanctity
1 Thoughtseize
1 Zealous Persecution
2 Kor Firewalker
2 Spellskite
1 Sundering Growth
2 Mark of Asylum
Mono Green Aggro – dobrý. Zelené peklo je oblíbené pro dobrý poměr cena / výkon, a tak ho člověk může občas potkat. Balík umí rychlá a velká prasata, akorát spoléhá čistě na tlak a neumí se moc bránit. Na stole budeme mít vždy hromadu tokenů na podskočení velkých potvor a soupeře pak snadno přeletíme. Discard je v tomto matchupu velice silný, Spellskite je game over.
Out: 1x Zealous Persecution, 2x Hero of Bladehold
In: 2x Spellskite, 1x Thoughtseize
UR Delver, Grixis Delver – vyrovnaný až příznivý. Bohužel pro nás, Delver má během hry spoustu možností, jak se prolízat k těm správným odpovědím, kdežto my jsme odkázaní na topdecky. Ale pokud nelížeme karty ve stylu 5 zemí za sebou, měli bychom to zvládnout. Pozor na Electrickery. Path to Exile doporučuji šetřit na Tasigura, samotný Delver se dá zastavit. Luxusní kartou v tomto matchupu je Zealous Persecution.
Out: 1x Thoughtseize, 2x Raise the Alarm nebo Hero of Bladehold
In: 1x Zealous Persecution, 2x Kor Firewalker
Burn – vyrovnaný až příznivý. První hra bude špatná. Potřebujeme líznout nějakou formu léčení nebo zabíjení a discard, jinak to nedáme. Oproti tomu po výměně karet se situace rapidně zlepší, což dělá druhou i třetí hru vyhratelnou. Do samotné Leyliny rozhodně nemulliganovat.
Out: 1x Thoughtseize, 2x Hero of Bladehold, 1x Zealous Persecution
In: 2x Kor Firewalker, 2x Leyline of Sanctity
Abzan – rozumný. Abzan má dobrý matchup naprosto se vším, což ho také řadí mezi jeden z nestabilnějších decků formátu. S námi to ale nebude mít zase tak lehké: jejich Inkvizice netrefí Procesi, Souly zase trefit nechtějí. Spot removal je na nás slabý. Nevýhodou jsou ale všechny ty antény náchylné na Abrupt Decay, čímž ještě posílí Goyfa (Například Bitterblossom dává Goyfovi +2 jen sám za sebe). Vault of the Archangel je na Abzan výborná věc, jelikož dokáže jejich velké potvory naprosto zesměšnit. Sidování samozřejmě záleží na konkrétní verzi Abzanu, ve zkratce bych to viděl nějak takto:
Out: 3x Inquisition, dále dle verze Hero of Bladehold nebo Soul Warden (Proti midrange verzím ztrácí na síle).
In: 2x Rest in Peace, 1x Thoughtseize (na Rhina, Batterskull), případně Leyline of Sanctity (na discard heavy verzi) či třetí kopie Zealous Persecution (na soupeřovy Souly).
Affinity – rozumný. Pokud soupeř nevyhodí v prvním kole celou ruku, aby v druhém equipnul patery pláty, racovat zvládáme. Zde ukáže Soul Warden v prvním kole svou sílu oproti Auriokovi v druhém. Další z karet, které rozhodně chceme je Zealous Persecution.
Out: 1x Thoughtseize, 1x Go for the Throat, 2x Hero of Bladehold (na draw bych odsidoval i nějaké Inkvizice).
In: 2x Stony Silence, 1x Zealous Persecution, 1x Sundering Growth
RG Breech, (RG Tron): - nepříznivý, někdy uhratelný. Tyto decky mám záměrně v jedné skupině, jelikož jejich plán je podobný, stejně tak strategie proti nim: chtějí zdržovat, aby nás potom rozdupali jednou peckou. Mark of Asylum zde opravdu zazáří.
Out: 3x Soul Warden vždy, dále dle situace – např. hrdinu bych nechal, protože přežije Anger of the Gods.
In: 2x Mark of Asylum, 1x Thoughtseize, 2x Stony Silence, (Tron), 1x Sundering Growth (Tron)
Moudro na závěr
Spectral Procession je tak dobrá karta, že jakékoli změny balíčku, kvůli kterým bychom museli snížit počet kopií na méně než 4, je špatný nápad. Proto tokeni nehrají Dark Confidanta, proto je dobré mít v balíku minimum zemí, které neumí bílou manu.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.