Limited
Rozbor Sealed decku Therosu
Sealed deck Therosu
Vítejte u rozboru sealedu Therosu. V tomto článku se budu zabývat spíše stavbou balíku a rozhodováním, kterou barvu použít, samotné hraní nastíním pouze stručně. Zvolil jsem tento postup, protože si myslím, že pro čtenáře je lepší vědět jak deck postavit, než jak s ním hrát, neboť to je hodně situační a ve výsledku stejně většinou záleží na tom, kdo má lepší balík a komu to líp přijde, pokud tedy jeden z hráčů neudělá skutečně významnou chybu. Druhý důvod je, že pokud chcete vidět hraní, je lepší si pustit záznam z GP nebo Pro tour, neboť zde hrají lidé na mnohem vyšší úrovni, a nedělají velké chyby.
V rozhodování mezi draftem a sealedem mi pomohlo to, že pool na sealedu se dá snadno zdokumentovat a čtenář má všechny informace, které jsem v tu chvíli měl já. Rozbor draftu podle mého názoru nemá moc smysl, pokud tedy nehrajete MTGO, protože potřebujete zaznamenat všechny picky a zároveň všechny možnosti, aby byl rozbor relevantní. Ale konec řečí, pusťme se do samotného rozboru.
Pool:
Pro větší přehlednost jsem zaznamenal jednotlivé barvy zvlášť.
Omluvte prosím sníženou kvalitu obrázků.
Pool | Ondřej Altman |
Main Deck | Sideboard |
Černá: 2 Asphodel Wanderer 1 Boon of Erebos 1 Viper’s Kiss 1 Scourgemark 1 Baleful Eidolon 1 Pharika’s Cure 2 Erebos’s Emissary 1 Rescue from the Underworld 1 Gray Merchant of Asphodel 1 Keepsake Gorgon 2 March of the Returned 2 Loathsome Catoblepas 1 Abhorrent Overlord 1 Returned Centaur Multicolor: 1 Anax and Cymede 1 Horizon Chimera 1 Pharika’s Mender 1 Tymaret, the Murder King 1 Destructive Revelry 1 Shipwreck Singer Modrá: 1 Triton Tactics 1 Annul 1 Voyage’s End 1 Fate Foretold 1 Stymied Hopes 1 Nimbus Naiad 1 Griptide 1 Mnemonic Wall 1 Prescient Chimera 1 Benthic Giant 1 Horizon Scholar Zelená: 1 Hunt the Hunter 1 Sedge Scorpion 1 Defend the Hearth 1 Satyr Hedonist 1 Voyaging Satyr 1 Nylea’s Presence 1 Leafcrown Dryad 1 Bow of Nylea 1 Nessian Asp 1 Centaur Battlemaster 1 Vulpine Goliath Červená: 1 Titan’s Strength 2 Spark Jolt 2 Messenger’s Speed 2 Lightning Strike 1 Magma Jet 1 Hammer of Purphoros 1 Borderland Minotaur 1 Portent of Betrayal 1 Demolish 1 Ill-Tempered Cyclops 2 Wild Celebrants 1 Rage of Purphoros 1 Boulderfall Bílá: 1 Favored Hoplite 1 Gods Willing 1 Ordeal of Heliod 1 Cavalry Pegasus 1 Traveling Philosopher 2 Wingsteed Rider 1 Observant Alseid 1 Dauntless Onslaught 1 Heliod’s Emissary 1 Setessan Griffin 1 Silent Artisan 1 Evangel of Heliod |
Zhodnocení:
Žádná z barev není vyloženě slabá, ale o to bude alespoň rozhodování zajímavější.
V bílé vidíme velice silné karty (Wingsteed Rider, Dauntless Onslaught, Heliod´s Emissary, Gods Willing), ale ty končí na čtvrté maně a dál už je spíše výplň. To znamená, že bychom k ní buď museli najít barvu, která by na ni navazovala a tím nám doplnila křivku, nebo najít jinou barvu s podobnou křivkou a pokusit se o aggro.
V červené na první pohled zaujmou tři blesky (2 Lightning Strike, 1 Magma Jet) a Hammer of Purphoros, což je velice silná karta na limited. Zbytek sice není nic extra, ale najdou se zde hratelné karty. Navíc v kombinaci s bílou bychom mohli hrát Anax and Cimede, což může být ve správném balíčku opravdu brutální karta.
V zelené jsou sice také silné karty (Bow of Nylea, Nessian Asp, Voyaging Satyr), ale vidíme zde díru v křivce a karet není moc, takže zelenou asi hrát nechceme, ale uvidíme – ve splashi s jinou silnou barvou bychom si ji zahrát mohli.
Modrá nám nabízí karty Triton tactics, Voyage´s End, Nimbus Naiad a Griptide, což jsou po Sea God´s Revenge nejlepší modré karty sady, ale je jich moc málo na to, aby nám modrá mohla tvořit solidní základ balíčku. V podstatě je na tom podobně jako zelená.
Černá obsahuje kvalitní kousky (např. Valeful Eidolon, Erebos´s Emissary, Gray Merchant of Asphodel, Keepsake Gorgon) a i jednu bombu Abhorrent Overlord. Zároveň je zde také spousta výpně a to mě od černé odrazuje. Neříkám, že bychom ji nemohli hrát, ale černá v této edici je dobrá v podstatě jen jako heavy black devotion s lehkou splashí na jinou barvu a vzhledem k tomu, že je tu poměrně málo karet využívajících devotion (2), byl by výsledný balík poměrně schizofrenní a moc by nespolupracoval.
Tak co teda hrát? Pojďme si projít jednotlivé kombinace.
V zeleno modré (Simic) kombinaci bohužel nemáme dost karet, i po zařazení kousků, které bych opravdu nechtěl hrát, nám to vychází na cca 20 karet, což nestačí. Je to škoda, protože simic je obecně jeden z nejlepších na Theros limited.
Zeleno černá (Golgari) by se už postavit dala, i když za cenu velkého množství výplně. Odrazuje mě od toho ale několik věcí. Z prvé se mi nelíbí křivka – na třetí maně je pouze luk, za druhé nechci hrát karty jako Defend the Heart, Loathsome Catoblepas, March of the Returned apod. A navíc balík moc nespolupracuje a ani nemá myšlenku ( heroic aggro/ midrange, devotion........). Sice bychom si mohli zahrát Pharika´s Mender, ale to mě nepřesvědčí abych tuto kombinaci chtěl hrát. Nicméně možnost to je.
Zeleno bílá (Selesnya) by sice taky šla, hlavně díky bílé, která je v tomto poolu velmi silná, zelená by zde byla spíš na splash. Bohužel bychom zde museli hrát karty jako Ephara´s Warden, Silent Artisan apod. Problém je v tom, že zde je nedostatek heroic aktivátorů, takže karty jako Wingsteed Rider by zde nebyly tak silné, ale křivka by zde už vypadala lépe, než u předcházejících kombinací, protože bílá má křivku vyrovnanou a vykompenzovala by nestabilitu zelené. Největším problémem v této kombinaci je ale absence ničení, což může mít ve hře fatální následky. Pokud totiž soupeř zahraje Phalanx Leadera, nebo něco podobného, a hodí na něj pár aur, tak jsme v podstatě dohráli. I tak se mi ale Selesnya zdá z dosud uvedených kombinací nejlepší¨
Zeleno červená (Gruul) bohužel trpí nedostatkem karet, a i když zde máme k dispozici luk i kladivo, tak to prostě nestojí za hraní karet jako Messengers speed.
Modro bílá (Azorius) by mohla fungovat, neboť zde máme velké množství letců, najdeme tu i pár spouštěčů heroicu a nedostatek ničení v bílé částečně kompenzují Voyage´s End a Griptide. Navíc zde nejsme nuceni hrát karty typu Silent Artisan, i když nějakou výplň samozřejmě musíme zařadit. Ale popravdě jak často se povede postaví sealed zcela bez výplně? O této kombinaci jsem reálně uvažoval při stavbě balíku, nakonec jsem vybral jinou variantu.
Modro černá (Dimir) bohužel pokulhává v počtu dobrých karet, a i přes to, že tato kombinace nabízí skvělou Shipwreck Singer, není podle mě tak dobrá jako jiné možnosti. Problém je v podstatě stejný jako u golgari. Karty jako Gray Merchant of Asphodel jsou sice dobré, ale musí kolem nich být postaven balík, protože když soupeře “vysajeme“ za dva nebo tři, tak to většinou mnoho nezmění. Neříkám, že karty Nimbus Naiad, Griptide atd. jsou špatné, ale myslím, že balík by dostatečně nespolupracoval.
Modro červená (Izzet) nám nabízí ze všech barev nejvíc ničení/vracení ze všech kombinací a to je na limited vždy důležité. Na druhou stranu zde není mnoho potvor, a některé z nich jsou poměrně špatné (Wild Celebrants). Navíc bychom museli hrát hodně výplně, takže tato barva asi nebude ta nejlepší volba.
Červeno černá (Rakdos) je jedna z mých nejméně oblíbených variant na Theros limited, a jsem toho názoru, že pokud nepostavíte minotaury, nebo mono black se splashí na červenou kvůli bleskům, je Rakdos špatnou volbou. Pojďme se však podívat na to, co bychom zde mohli postavit. Tato kombinace by se, co se počtu karet týče, postavit dala, navíc bychom si mohli zahrát Tymaret, the Murder Kinga. Velký problém vidím v křivce, neboť do 4. many máme jen jednu potvoru, a ta má ještě k tomu bestow. Dále přestože máme poměrně hodně blesků, nemáme téměř žádnou odpověď na karty typu Nessian Asp apod. Z těchto důvodů jsem se nakonec rozhodl pro jinou kombinaci.
Černo bílá (Orzhov) má malé množství ničení, přičemž žádné neřeší velké bytosti. Další nevýhodou je možná manová nestabilita v důsledku velkého množství karet se dvěma černými nebo bílými manami v costu. Naopak výhodou je, že křivka těchto dvou barev se nám hezky doplňuje a najdeme zde i velké množství spouštěčů heroicu. Problémem by mohlo být, že balík se snaží být aggro (Favored Hoplite, Ordeal of Heliod, Wingsteed Rider) a kontrol (Gray Merchant of Asphodel, Abhorrent Overlord, Keepsake Gorgon) zároveň. Mohlo by se tedy stát, že soupeře počátečním tlakem stáhneme na +-8 životů, ale on se mezitím rozjede, a karty typu Keepsake Gorgon už ho nebudou schopny dorazit.
Bílo červená (Boros) vypadá poměrně dobře. Červená kompenzuje nedostatek ničení, kterým trpí bílá a v bílé je velké množství agresivních karet, které se do této kombinace hodí. Zároveň můžeme hrát Anax and Cimede, což je naprosto úžasná karta do aggra. Hammer of Purphoros je velice silná karta, protože pokud nepotřebujete příliš mnoho zemí, takže každá země líznutá v lategame není krok k prohře, ale 3/3 haste, což nám dává úžasnou karetní výhodu. Nemluvě o tom, že naše potvory mají haste. I když v červené nemáme levné potvory, tak tu není tak vidět takový problém jako u Orzhovu, protože např. Ill-Tempered Cyclops je pořád poměrně agresivní potvora. Samozřejmě jsme také nuceni hrát výplň typu Wild Celebrants, ale naštěstí jí není moc. Problém s ničením velkých potvor se tu bohužel také vyskytuje, ale s tím bohužel nic nenaděláme.
Tak, všechny barevné kombinace máme více méně rozebrané. Trojbarvy jsem nerozebíral, protože si myslím, že hrát trojbarvu na Theros limited je opravdu špatný nápad, neboť je tu poměrně málo fixace a dvojbarva většinou stačí. Asi nejlíp je na tom, co se týče přidání třetí barvy obecně zelená, díky poměrně velkému množství fixace. Ale konec řečí, pojďme se podívat na výsledný balíček.
Nakonec jsem se rozhodl pro Boros. Ještě jsem uvažoval o Azoriusu, Selesnyi a Orzhovu. Pokud bych měl seřadit možnosti od nejlepší po nejhorší, bylo by to Boros , Azorius, Selesnya, Orzhov, Dimir, Rakdos, Izzet, Golgari, Simic, Gruul.
Výsledný balíček:
RW Sealed deck | Ondřej Altman |
Main Deck | Sideboard |
1 Titan’s Strength 1 Favored Hoplite 1 Gods Willing 1 Ordeal of Heliod 1 Cavalry Pegasus 1 Traveling Philosopher 2 Lightning Strike 1 Magma Jet 1 Anax and Cymede 2 Wingsteed Rider 1 Observant Alseid 1 Dauntless Onslaught 1 Hammer of Purphoros 1 Borderland Minotaur 1 Portent of Betrayal 1 Heliod’s Emissary 1 Ill-Tempered Cyclops 1 Wild Celebrants 1 Rage of Purphoros 1 Setessan Griffin 1 Evangel of Heliod |
Pokusím se objasnit, proč jsem zařadil některé karty. Setessan Griffin je sice mimo GW poměrně špatný, ale tento deck jinak trpí nedostatkem létajících potvor (Wingsteed Rider se většinou moc nechce měnit) a tudíž dostal přednost. Portent of Betrayal je sice jasná karetní nevýhoda, ale v agresivnějších balících to není tak strašné, protože udržuje tempo a za určitých okolností může vyhrát hru. Evangel of Heliod není moc dobrý v agresivnějších balících, ale přeci jen potřebujeme nějaký pozdější drop, a pokud nám s sebou přinese cca 5 tokenů, tak může být dost smrtící. Wild Celebrants je jasná výplň, dostal přednost před Silent Artisan a Ephara´s Warden, protože je agresivnější a občas může přinést i karetní výhodu. Jinak většina ostatních karet je myslím poměrně jasná.
Hra s tímto typem balíku je poměrně jednoduchá, snažíme se na nepřítele co nejvíc tlačit, pokud hodí na jednu ze svých potvor nějaký otravný enchantment, tak se ji pokusíme zabít dřív, než vyroste do obludných rozměrů a dostane se mimo dosah blesků. Dále se pokusíme dostat do hry Wingsteed Ridera, Anax and Cimede apod, co nejdříve danou potvoru zvětšit a soupeře zabít, než dostane do hry nějaké velké prase a zadupe nás do země.
Podrobně se o stylu hraní rozepisovat nebudu, protože na limited je každý balík a s tím spojený herní styl odlišný.
Ještě doplním, že moje konečné skóre bylo 3-1, prohrál jsem až ve finále, když si soupeř udělal 11/11 trample, lifelink, vigilance, reach a hru rychle ukončil.
Děkuji všem, kteří dočetli až sem a doufám, že se vám článek alespoň trochu líbil a budu vděčný za vaše názory a jakoukoli kritiku v komentářích.
Ondřej Altman
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.