Pravidla
MTG Casual
Vítejte v rubrice, která by se měla věnovat hraní ve více hráčích, cube draftu a s tím spojeným “designem”. Specifické pro tuto rubriku bude Magic v komunitním, ne turnajovém ani MTGO hraní. Můj záměr je sdílet s vámi neobvyklé způsoby hraní, inspirovat se od vás, jaké hry hrajete a s jakými balíčky. Tento úvodní článek rubriky je zvláštní tím, že se nevěnuje jednomu tématu, na rozdíl od těch připravovaných dalších, ale měl by hodit do pléna témata, která zajímají v tuto chvíli mě a pokud bude zájem i z vaší strany, rád některé z nich rozšířím.
Cube draft
První okruh témat a zároveň formát, který pravidelně hraju už několik let. Nevím, jestli máte podobnou zkušenost, ale znám hodně hráčů, kteří nemají čas nebo nechtějí chodit na turnaje, ani je neláká stavět si jeden balíček, který je časem omrzí, a představa, že by nejprve museli trénovat předtím, než si půjdou zahrát, je v podstatě děsí. I když někteří z nich sledují oficiální přenosy z ProTour/GP nebo si čtou novinky ze světa Magicu, sami v podstatě karty hrají dlouhodobě jen díky Cube draftům. Zjistil jsem, že kolem mě existují 4 různé a vcelku dobré Cube drafty a že každý z nich je zvláštní a dost jiný.
1. téma - Decklist a rozbor existujících Cube?
To, co spojuje skupinu příležitostných hráčů s Cube draftem je primárně zábava, multiplayer a možnost mít ideálně každou Magic seanci nový balíček bez velkého snažení. U dobře postaveného Cube by se nemělo stát, že nadraftujete takovou “pecku”, jako se to občas umí podařit na Limited ani že draft obsahuje “broken” kartu, která vám vyhraje hru sama o sobě. Design, složení karet si vytváří každý tvůrce Cube draftu sám. Příležitostní hráči tak často těží ze svého kolegy, který si dá tu energii a Cube vytvoří. Pro ty z vás, kteří byste rádi Cube postavili nebo ho máte, by zde mělo být 2. téma.
2. téma - Jak vytvořit vlastní Cube a jak ho ladit a vyvážit?
V tomto ohledu je velmi zajímavé sledovat články Marka Rosewatera na stránkách wizárdů, který se věnuje designu edic, čas od času popisuje principy Magicu a hodnotí, co se ve které edici povedlo. Velká část informací se dá použít pro vytváření Cube draftu a vytváření her obecně. Princip magic koláče, přednosti a slabiny barev, které můžete vidět na prvním obrázku, totiž ukazují základní směry, kterými by se Cube, aspoň dle mého názoru, měl řídit. Cube by totiž měl mít ideálně nekonečnu se blížící počet vyvážených možností a variant. Vytvořit vyvážený Cube, který chtějí ostatní hrát, je výzvou a nikdo není tak mlsný jako příležitostný hráč. Kdykoli je totiž ochoten zapařit deskovku, a to i pochybného ražení (a to se nechci nijak dotknout deskových her pochybného ražení) nebo vyrazit do hospody ražení ještě pochybnějšího(tam už se většinou nechci dotknout ničeho).
Druhý obrázek není od wizardů, ale ze StarCityGames a ukazuje, jakým způsobem vypadala Metagame v roce 2005. Nechci v tuhle chvíli posuzovat platnost pro letošní rok, ale ukázat další faktor pro vytváření Cube draftu. Opět se tu ozývá nejbolestivější místo Cube draftu, vyváženost, ale i na druhé straně přítomná charakterističnost skupiny, ke které Cube náleží. Jeden z tvůrců Cube draftu tvrdí, že nejdůležitější je si karty zahrát a v podstatě miluje Combo decky. To slovo není nadnesené, takže jeho draft prakticky neobsahuje aggro karty. Na jednu stranu to je škoda, protože ochuzuje variabilitu svého Cube, na druhou stranu tak vytváří jedinečný pool, kde mohou vyniknout karty, které jinde nezahrajete.
Pomocí Cube draftu se dá ale vytvořit i vlastní krajina s vlastním příběhem. Výběr karet je na vás, můžete proto kombinovat jen určité edice, mechaniky nebo příběhy. Zajímá vás příběh Weatherlight, mimochodem velmi dobře čitelná série článků na CMUSu, svět staré Dominarie nebo strojové Phyrexie? Je možné postavit Cube i s ohledem na příběh a svět. Jednou jsem hrál Cube draft, který kombinoval karty jen ze staré a nové Ravnicy. Podobný draft byl dostupný jako sealed i na MTGO.
3. téma - Design, principy a pozadí Magicu?
V červnu je také první možnost dočkat se první edice určené jen pro multiplayer. Jedná se o edici jménem Conspiracy. Spoiler ukázal první kartu, jejíž abilita se spouští během draftování.
Škoda jen, že knihovník není chlupatý, svalnatý a tak trochu orangutan. Multiplayer a jeho různé formáty totiž dost mění draftování a sílu karet. Existuje dost velký počet her pro multiplayer, protože právě v příležitostném hraní je pro ně velký prostor. Na magic-guru je možné nalézt základní přehled, wizárdi nabízí další varianty, ale existuje několik dalších, které existují v Duals of planeswalker (Archenemy) nebo si je hráčí uzpůsobili na vlastní design. Multiplayer a formáty jsou posledním okruhem témat, o kterém byste se měli dozvědět v této rubrice více. Dnes jen předkládám takovou ochutnávku trochu zapomenutého formátu.
Vanguard
Kdysi v dávnověku, kdy damage šli na stack a magic se sotva vymanil z plenek a naučil čůrat do nočníku, wizardi zkoušeli posunout hranice Magicu, vytvořili Vanguards - charaktery, které byly něco jako předobraz dnešních emblémů a vlastně Planeswalkerů vůbec. V té době se jednalo o hlavní hrdiny epického příběhu již zmíněného příběhu Weatherlight, který se táhnul několik edic.
Zajímavostí hraní s charaktery je, že na začátku si vyberete, vylosujete nebo nadraftujete několik nebo jeden z charakterů a s tím přicházíte k draftu. Ovlivňuje to váš počet životů, počet karet na ruce a přidává vám to emblém.
Výhodou charakterů je zpestření a ozvláštnění hraní. Zároveň vstupujete do draftu se záměrem, co budete draftovat. Můžou tak vzniknout kombinace jinak nemyslitelné. Mirri skvěle podporuje vícebarevné balíčky, i když tím trochu narušuje vyváženost barev.
Nevýhodou je právě ta nevyváženost charakterů a jejich časté all-in zaměření. Stává se tak, že hráči záměrně některé charaktery nehrají, protože kazí hru. Třeba výše zmíněná Lyna znamená, že se musíte ve většině případů uchýlit k aggru a buďto to vyjde a nezahraje si soupeř, protože nic nemůže blokovat, nebo si nezahraje hráč s Lynou, protože dostane zpátky dost rychle na budku. Problémem charakterů je totiž to, že porušují základní Magic principy, bez kterých se hraní stává nudnější. I když to teď může vypadat, že hraní s nimi je spíš nuda, není to úplně pravda. Umí dodat zvláštnost a neobvyklost ke známým kartám a kombinacím. Podrobněji ale budu rozebírat jednotlivé formáty v některém z dalších článků, včetně bližšího rozboru charakterů z Vanguards.
4. téma - Multiplayer formáty - různé typy draftu vs. formáty pro různý počet hráčů?
Na závěr tohoto výjimečného úvodního čísla vás chci jen požádat, abyste okomentovali, které z témat by vás zajímalo nejvíc, případně pokud máte z této přibližně načrtnuté oblasti zájem o témata, která jsem nezmínil. Pomůžete mi tak určit prioritu dalších článků a dodáte inspiraci. Díky a příště zase u Magic Casual, které by mělo vycházet 1x za 3 týdny.
-JM-
-JM-
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.