Paráda :-)
0 hlasů
Dobrý den, vítám vás u dalšího ze série rozhovorů s lidmi z prostředí karetní a sběratelské hry Magic: the Gathering. Tentokrát jsme pro vás vyzpovídali Zdeňka Surého, kterého většina magicářů zná pod přezdívkou Zelenáč. Jedná se o člověka, jehož s MTG pojí neobvyklé množství aktivit. Jaké to jsou se dozvíte níže…Přeji příjemné počtení.
CMUS: Ahoj Zelenáči, pověděl bys nám něco o sobě? Kolik ti je, co děláš, jaké jsou tvé koníčky…
Zelenáč: Ahoj, zdravím čtenáře Cmusu! Je mi 33, mám vystudovanou stavební fakultu VUT v Brně, ale v oboru jsem nikdy nepracoval. Už během studia jsem měl jasno, že mě baví řešit spíš vlastní projekty, což pro čerstvého absolventa stavařiny je dost utopie. Aktuálně mi zdaleka nejvíc času bere Rishada. Donedávna byl obrovský časožrout i organizování Lesní Párty, nekomerčního festivalu elektronické hudby. Od toho si ale letos dávám pauzu. Společně s přípravou MtG tábora, rozhodcováním a vydáváním Yummy tokenů už mi pak nezbýval téměř žádný čas.
Obligátní otázka- jak a kdy ses dostal k magicu?
Někdy začátkem roku 1995 se Magic objevil v knihkupectví Černá Planeta, kam jsme jako fanoušci fantasy a nadšení hráči Dračího Doupěte pravidelně chodili. MtG mě neuvěřitelně chytlo a doteď nepustilo :-)
Většina hráčů tě zná především jako rozhodčího či ve spojení s obchodem a hernou Rishada. K tomu prvnímu: na turnajích tě vídáme většinou v pruhovaném „zebřím“ tričku. Kdy se z tebe stal rozhodčí a co tě vedlo k tomuto kroku?
Testy na lvl 1 jsem skládal v roce 2000 na GP v italské Florencii. Italové je ale zvládli ztratit a tak jsem si je musel složit o rok později znovu. Motivace byla tehdy jasná: tou dobou jsem brigádničil v brněnském Rytíři, turnaje jsem už stejně pískal jako lvl 0, tak jsem to v neděli odpoledne ve volné chvilce na GP zkusil a prostě to vyšlo. Dnes už takoví náhodní střelci levely nedostávají.
Často tě můžeme vidět i na zahraničních turnajích. Jak složité je dostat se do týmu rozhodčích na PT či na GP? Popsal bys prosím ve stručnosti celý proces, který předchází tomu, abys mohl soudcovat GP/PT? Jaké z toho pro tebe plynou benefity (platí ti např. organizátor cestu/hotel…)? Jakým způsobem se rozhoduje, kdo bude soudcovat hlavní turnaj a kdo se bude starat o sideventy aj.?
Předně je dnes mnohem těžší se na GP a PT dostat. Rozhodčích je výrazně víc, zájem pískat dost převyšuje poptávku. V důsledku toho na GP berou jen lvl 2+ a na PT lvl 3+ rozhodčí. GP dnes organizují soukromí organizátoři, různě dlouho před GP vypisují aplikaci, kam je možné se přihlásit a oni si pak podle svých kritérií vyberou. Rozhodovací proces je zcela v rukou organizátora, veřejně jsou známé jen obecné řeči o tom, že vezmou ty lepší a že si odmítnutí nemáš brát osobně. Odměny a podmínky se různí organizátor od organizátora. Obecně platí, že se vzrůstajícím zájmem rozhodčích se podmínky zhoršují, hotely a cesty si až na naprosté výjimky platíme sami a Američani se většinou chovají o třídu lépe než Evropani. Z toho, kam soudcování GP cca poslední rok směřuje, radost nemám. Nicméně to je téma tak na celý článek a obecnou MtG populaci to asi pramálo zajímá.
Kolik GP/PT jsi soudcoval? Vypíchl bys nějakou lokaci?
Aktuálně mám odpískaných 7 PT a 37 GP. Nejvíc vzpomínám na PT Kuala Lumpur. Malajsie je fakt exotika, CZ/SK výprava byla dost početná a sešla se úžasná parta. Skoro týdenní testing Lorwyn draftu u střešního bazénu před turnajem, týdenní pobyt v rezervaci Langkawi po turnaji, buddhistické památky, mejdany do rána, studentky z Ghany...
Hraješ ještě někdy MTG turnajově?
Minimálně, i když poslední dobou se snažím na Rishadě osobním příkladem rozjet turnajový Allcommon Standard. Odezva je obrovská, Allcommon standard baví ostřílené GP hráče, tatíky od rodin i začínající klučíky.
Kdybys měl vyjmenovat svoje nejsilnější zážitky spojené s Magicem, jaké by to byly (např. nějaké zajímavé destinace, kam ses díky Magicu podíval)?
Rozhodně punkové cesty na moje první GPčka, kam jsem jezdil za obchodem. Spousta nadšení, téměř žádné peníze, extrémní zážitky: na GP Vídeň 1999 jsme nocovali na zamčeném autobusovém nádraží, kam nás pustil slovenský hlídač, v Benátkách se přes noc schovali do kasína, v Kodani jsme spali v dešti na golfovém hřišti a v Ženevě v parku. Jeli jsme v pěti lidech 1500 km půjčenou Felicií na jeden zátah na GP Neapole, bydleli v autě v Paříži pár metrů od vítězného oblouku...
Kromě rozhodcování je tvé jméno v prostředí MTG spojeno také s obchodem a hernou Rishada. Co to je za „projekt“ a jaká je tvoje role v něm?
Rishadu jsem zakládal tuším v roce 2008 jako e-shop a hernu ve Vyškově. Dnes sídlíme v Brně v krásných prostorách blízko centra. Od začátku razím filosofii, že když na Rishadě trávím většinu svého času, dělám ji tak, aby mi tu bylo dobře. Takže tu máme bar, najíte se u nás, zavíráme často i po půlnoci. Prostě Rishadu jsem si zařídil jako klub pro sebe, svoje přátele a každého, kdo se chce bavit s námi :-)
Za Rishadou stojí mimo mně silný team stálých zaměstnanců, externích pomocníků a přátel, kteří nás podporují. Z těch, kteří jsou aktivní i za hranicemi Brna, bych rád zmínil rozhodčí Honzu „Goblina“ Odvářku, jehož tlupa cvičených makaků nám píše web, a Kubu Roha, který hlídá ceny kusovek a stará se o marketing. Pokud chcete poznat Ondru a Bratra, musíte se zastavit na Rishadu na turnaj nebo na pivko :-)
Vím o tobě, že také každé léto pravidelně pořádáš magicové tábory (info můžete nalézt zde: http://mtgtabor.cz/). Jak a kdy vůbec vznikl nápad, že byste mohli organizovat letní dětské tábory? Kdo je jeho autorem/autory?
Před jedenácti lety jsme týden hlídali s Milanem Fajmonem jednomu kamarádovi prázdné tábořiště. Týden je dlouhá doba, vysedávali jsme po večerech u kamen a snili, co by se tak s nevyužitým prostorem dalo podniknout. Já u snění nijak dlouho nevydržím, přes rok jsme si mákli a další léto přivítali prvních čtyřicet dětí na dvoutýdenní šílenou jízdu Prokletí Rishady 2006. Všichni přežili, nadšeně o nás referovali známým, byl to ohromný impuls pro další práci. První ročník mě stál nervy, pořádný kus zdraví a několik přátel, ale stálo to za to! A se jménem Rishada jsem se sžil natolik, že jsem ho posléze použil i pro nově vznikající obchod.
Mohl bys nám přiblížit program tábora, a jakou roli v něm hraje Magic?
Stejně jako Rishadu, i tábor děláme tak, aby nás samotné bavil. Volejbalové hřiště, chatky a zděná kuchyně s profi kuchařkami podle mě patří na rekreaci ROH, pořádný tábor si představuju jinak. Spíme ve stanech, vaříme na kamnech, nebojíme se nechat účastníky přespat v lese. Když zmoknou, usušíme je.
Jsme odchovaní na foglarovkách a na táboře to je prostě vidět. V programu tábora se tak mimo MtG objevují klasické zálesácké dovednosti, akční hry v lese, noční plížičky, dobývání kót, stavba přístřešků pro přenocování nebo vaření z omezených surovin na otevřeném ohni. Během tábora obvykle také stihneme jeden sealed deck na šest kol a jeden ostrý a pár cvičných draftů, někdy hrajeme PCD battle, jindy blbneme s Deck Builders Toolkity. Se získanými kartami pak rádi dál experimentujeme, zkoušeli jsme dvojhlavé obry, archenemy, loni jsme pustili do oběhu dokonce celou vlastní edici. Grand Melee, jednu jedinou hru v padesáti lidech člověk také jinde nezažije.
Na vašich internetových stránkách jsem se dočetl, že letošní ročník je už jedenáctý v pořadí. Jednotlivé tábory se jmenovaly: Rabiah (2015), Cesta hrdinů (2014), Návrat starých bohů (2013), Vlkodlaci z Estwaldu (2012), Znovuzrození Rishady (2011), Draci na Rishadě (2010), Alchymisti na Rishadě (2009), Stíny nad Rishadou (2008), Námořníci z Rishady (2007), Prokletí Rishady (2006), přičemž každý z nich měl i tematicky zaměřenou celotáborovou hru a vlastní příběh. Jakým způsobem vznikají tyto „minipříběhy“ a celotáborovky?
První ročníky měly příběh zcela volně inspirovaný MtG. V té době jsme všichni dělali všechno a tábor se chystal na každotýdenních schůzkách od listopadu do června, v červenci jsme pak ještě měli dvoutýdenní finiš u kamaráda na chatě. V době, kdy jsme všichni chodili na vysokou to takhle šlo dělat, s nástupem do zaměstnání jsme přípravy museli zefektivnit. Vznikl nezávislý příběhový team, který má na starosti i kostýmy a scénky, celotáborovou hru připravují zhruba čtyři měsíce před táborem programáci.
Kolik dětí se průměrně tábora účastní? V MTG mají na turnajích drtivou převahu pánové, jak je to u vás?
Míváme kolem padesáti účastníků, samé kluky. Holek hraje MtG minimum a mít na táboře jednu nebo dvě je hrozně komplikované. I pro jednu musíme stavět vlastní latrínu, nesmí spát ve stanu s klukem, musí se chodit zvlášť sprchovat, zdravotník ji nesmí bez dozoru ošetřovat atd. Pokud by nějaká slečna měla vážný zájem se zúčastnit, asi bych se přesvědčit nechal. Hrozně se mi příčí nechat někoho doma jen proto, že je to pro nás pohodlnější. V minulosti jsme zvládli podstatně větší výzvy. Vozili jsme denně na motorce léky z mrazničky ve městě, měli účastníky s šílenou dietou, inzulínovou pumpou v bříše... Až na jedinou výjimku se ale u holek vždy ukázalo, že vlastně nemají zájem samy jet, ale rodiče nám je chtějí přibalit k bráškovi, co MtG hraje, a sami jet na dovolenou. Pak jim doporučíme pro mladou slečnu vhodnější tábor a všichni jsou spokojení.
Stává se, že se tábora účastní i úplní začátečníci, kteří předtím MTG nikdy nehráli?
Každý rok se jich pár najde. Většinou přijedou s kamarádem, co Magic už hraje a chce je to naučit. Jsme na to připraveni, vysvětlit základy není problém, nováček se obvykle chytne už po pár dnech během prvního kola turnaje.
Na závěr pár zajímavostí:
Jaký je tvůj nejoblíbenější formát?
Dřív Vintage a Legacy, dneska Allcommon
Jaký je tvůj nejneoblíbenější formát?
Standard
Jaká je tvoje nejoblíbenější barva?
Oranžová. Mám oranžový celý byt a půlku Rishady.
Jaká je tvoje nejneoblíbenější barva?
Zelená :-)
Jaká je tvoje nejoblíbenější sada?
The Dark
Jaká je tvoje nejneoblíbenější sada?
Mirrodin
Jaká je tvoje nejoblíbenější karta?
Replenish
Jaká je tvoje nejneoblíbenější karta?
Ancestral, vždycky dostane Misdirekcí
Jaký je tvůj nejoblíbenější balíček?
Goblini na legačku
Jaký je tvůj nejneoblíbenější balíček?
Monu U Forbiddian
Díky za rozhovor, ať se daří i dál.
Caranthir
20.03.2016 17:41
Paráda :-)
0 hlasů
ego2
20.03.2016 19:30
clanek dobry, ale myslim, ze by slo polozit mnohem vic otazek a vice je rozvest
0 hlasů
Caranthir
20.03.2016 20:37
Taky by neskodilo, kdyby se autor podepsal, koukam, ze tam je jen "externi spolupracovnici"...
0 hlasů
admin
20.03.2016 22:24
To Car: Upraveno na systémové úrovni, tj. založil jsem mu vlastní kolonku :-)
0 hlasů
Caranthir
21.03.2016 09:10
Thumbs up, Luboši. Ale stačilo by eventuálně i ad hoc řešení - podpis na závěr článku ;-)
0 hlasů
HurricaneGeorge
21.03.2016 00:02
Ahoj,
jsem rád za podporu all-commoňáků, ač z druhého konce republiky přeji hodně štěstí a úspěchů.
All-common standardu se částečně věnuje youtube channel MagicGatheringStrat
https://www.youtube.com/playlist?li...
Takové guru Pauperu na youtube. V současné době probíhá season 3 Pauper Gauntlet - závod všech možných decků o to kdo vydrží nejdéle vyhrávat proti náhodným soupeřům, vítěz (autor decku) vyhrává 100 tixů. Všechny hry odehrává hlavní postava channelu Dan Fan of History.
Nic jiného než Pauper na modu nehraju :-)
0 hlasů
joza
23.03.2016 08:22
pekny rozhovor, diky!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|