Reporty
Report z prerelease v Českých Budějovicích
Report z prerelease v Českých Budějovicích
Zdravím. Jelikož mě psaní reportu z minulého prerelease víkendu celkem bavilo, rozhodl jsem se, že jej napíšu opět. Už od vánoc byly známy veškeré guildovní ability a karet ve spoileru neustále přibývalo, takže jsem se už v půlce ledna rozhodl, že na našem malém budějovickém prerelease v sobotu budu hájit barvy Orzhovu a v neděli zkusím štěstí s Borosem. Zatímco bílo černá kombinace se zdála dost kontrolní, stabilní a schopnost extort z hlediska limited velice zajímavá, Boros vypadal naopak jako aggro, které ale na rozdíl od Gruulu obsahuje i nějakou tu strategii, protože potvory, co vyloží, chce kvůli svému promu (které je mimochodem z celé pětice na první pohled nejlepší) a své abilitě, udržet na stole a ne je jen bezhlavě tapovat do útoku.
Celý formát Gatecrash na mne také hned od začátku působil o dost pomaleji, než RtR, neboť se z první poloviny spoileru dalo vyčíst, že strategie jednotlivých guild budou často jiné, než jen vyložit tři malé potvory, útočit a modlit se, aby oponent nic neměl. Orzhov chce udržet hru pod kontrolou a bez jakýchkoliv okolků pálit několikanásobným extortem do protihráče. Boros vytvořit mocnou legii a celou najednou poslat za vítězstvím, Simic zase čekat, než z jeho drobných dělníků vyrostou hrozivé nestvůry a protihráče pak převálcovat hrubou silou. Gruul ovšem nemohl být jiný než přímočarý, to by bylo jako chtít po Izzetovi, aby se choval ohleduplně a byl opatrný. Dimir pro mě byl jedinou neznámou.
Pak přišlo pondělí a Wizardi odhalili kompletní spoiler, ve kterém mě celkem dost common překvapilo. Také se mi zdálo, že je celá edice stavěná víc na limited, než na constructed. Jako každou edici jsem si před prerelease i Gatecrash celkem podrobně zhodnotil a rozebral.
Report je rozdělený na sedm částí, takže samozřejmě některé přeskakujte, pokud vás nezajímají.
Část 1.: Rozbor karet
Edici jsem se rozhodl rozebrat podle barev. Nejdůležitější barvou pro mě je bílá barva, kterou budu celkem jistě hrát oba dva dny, ale je podstatné znát všechny karty, aby mě nic nepřekvapilo.
Bílá: Commons
Aerial Maneuver- Celkem dobrý trik použitelný především v obraně, což ani Orzhovu, ani Borosu nebude příliš vadit. Flying proti dvěma odtapnutým zemím (z nichž jedna produkuje bílou manu) prostě nebude nikdy úplně v bezpečí. Další módy této karty mohou pomoci dobýt oponenta, nebo se zbavit silného Blockera. Karta je bezesporu hratelná.
Schielded Passage- Dost situační karta, která je znovu lepší v obraně, než v útoku a lepší proti Gruulu, než proti ostatním. +3/+1 a First Strike se už proste nezdá nic moc. Tuhle kartu bych skutečně pouze sideboardoval na Gruul.
Angelic Edict- Nejlepší bílý common, zdá se, že bude využitelné i odpálení enchantmentu, ale mód na odstranění bytosti prostě řeší téměř jakýkoliv problém na stole.
Smite- A opět obraná karta, a zase dobrá. A ještě jednou proti Gruulu víc než proti ostatním.
Guildscorn Ward- Slabý enchantment, který se skoro nikdy nevyplatí, protože čísla bytosti, kterou očaruje, nijak neposílí.
Knight Watch- Dvě potvory do battalionu, dva zákeřní útočníci s vigilancí, nebo jen dva blockeři do počtu- nic není špatné. I tuhle kartu si rád zahraju.
Assault Griffin- Klasická čísla tohoto griffina budou na Gatecrash limited lepší, než jinde. Možnost rozseknout hru dělá z bytosti cíl číslo jedna.
Daring Skyjek- Tahle karta je jako první opravdu rozdílně silná v Borosu a Orzhovu. Spolu s červenou barvou velice silný zabiják, s černou je to většinou pouze 3/1, což skutečně není moc, ačkoliv do počtu by se i do Orzhovu mohl občas Borosan vejít.
Nav Squad Commandos- Pro druhou commonu s Battalionem paradoxně paradoxně platí pravý opak. Možnost odtapnout se po útoku a čísla 3/5 sedí spíše Orzhovu, třebaže by se měl vejít do obou Guild. Tahle karta je podle mě mnohem lepší, než vypadá.
Syndic of Tithes- Opět skvělá potvůrka pro obě bílé guildy, dobrá v každé fázi hry.
Basilica Guards- Defender do Borosu nezapadá, a tak se může stát, že na draftech bude zbývat pro nadšené vyznavače barev Orzhovu, kterým naopak přesně zapadá do plánu.
Court Street Denizen- A ještě jeden všeobecně kvalitní kus. K této kartě je ale třeba říci, že bezmyšlenkovité plácání potvor sice nevyužívá tuhle kartu naplno, ale nikde není psáno, že další kolo ještě bude na stole.
Zarichi Tiger- Dost podivná karta, která nemá zrovna ani výrazná čísla, ani výraznou schopnost…prostě se v konkurenci této edice do mainu nevejde.
Dutifull Thrull- Moc pěkná karta, která by se bíločernému mágovi měla do decku vejít vždycky i v několika kopiích, ač každá další je horší než ta předchozí. Se třemi exempláři bych problém ještě neměl mít.
Bílá: Uncommons
Boros Elite- Příliš slabá karta pokud nemám batalion a s ním to taky velká sláva není.
Deptor’s Pulpit- V Orzhovu se vejde vždycky, pro boros je slabší, a to o dost.
Guardian of the Gateless- Naprostá špička, uncommona na úrovni slabších rér, prostě nádhera, kterou kazí jen bloodrush.
Hold the Gates- Nesmysl, prostě nedosahuje kvalit průměrné potvory.
Holy Mantle- Zatímco v minulé edici byly aury velice dobré, ve světě s dostatkem zabíjení už to nebude ono. Kvality této ovšem nelze zapřít. Minimálně v Borosu jde o velmi dobrou kartu. Je ale nutné si její zahrání správně načasovat, aby opponent neměl ihned trik, nebo abych nemusel dát takto ceněnou schopnost náhodnému smetí.
Knight of Obligation- Velice kvalitní karta s čísly, co se neztratí a podstatnými schopnostni.
Murder Investigation- Obávám se, že situačnost a napadnutelnost (exile efekty) této karty je prostě moc velká, než aby se vyplatilo jí hrát.
Righteous Charge- Téhle kartě ke hratelnosti chybí card type instant, bez něj podobné karty nestojí za řeč.
Urbis Protector- Velice pěkný kus pro obě dvě bílé guildy, tahle karta má potenciál rozhodovat hry.
Další barvy:
U dalších barev vyjmenuji jen karty, co mě zaujaly.
Aetherize- Moc pěkná karta, kterou stojí za to splashovat pro Orzhov.
Frilled Oculus- Adept na novou Weirdu.
Keymaster Rogue- Karta je na první pohled Dimirská, ale víc se hodí do Simicu a na splash do Orzhovu- opakuje Evolve a Extort.
Sapphire Drake- Dobrá karta pro Simic, průměr pro Dimir, ale na Limited s Dragon’s Maze to bude jedna z úplně nejlepších karet- unleach a scavenge budou o něco lepší.
Mental Vapor- Může se zdát, že ‚make your own spectra’ je silná karta, ale potvory s flyingem a unblockable často stojí dost many a v pozdní fázy hry už je tento efekt celkem zbytečný. Tuhle kartu bych hrál jen velice nerad.
Shadow Slice- Pravý opak Mental Vaporu, nevypadá nic moc, ale času je na něj dost a na správné potvoře dokáže vyhrát hru.
Crocanura- Špičková bytost s Evolve, která krásně dokáže zastavit Dimir.
Naturalize- Má naprosto luxusní obrázek.
Furious Resistance- Je sice OK v Borosu, ale Gruul opravdu nechce čekat na to, jestli si opponent naběhne do triku.
Madcap Skills- Zato se ale Gruul dočkal nádherného enchantmentu. Vypadá sice jako +3/+0 za dvě many, ale může vyhrávat hry, pokud máte dost bloodrushe.
Structural Sollapse- Na tuhle kartu jsem se díval asi minutu, než jsem pochopil, že nedělá vlastně nic.
Blaustrade Spy- Na rozdíl od ostatních podobných karet jde zahrát i na vaší knihovnu, což znamená, že jde o Legacy combo kartu do decku typu Belcher- k němu Dread Return a playset Demigodů a je hotovo.
Devour Flesh- Jelikož možnost výběru zůstává protihráči, pochybuji, že se tahle karta chytne mimo mlecí strategie.
Wight of Precinct Six- Někomu se může zdát jako bomba, jinému jako hloupost. Myslím si, že pravda je někde uprostřed. S jednou bytostí je to Grizzly Bear, se dvěma už Watchwolf- a to se počítá. Každopádně se kvůli němu nevyplatí hrát mlecí karty.
Ember Beast- Boros stejně skládá battalion, neměl by pro něj tedy být problém tuhle kartu uživit. Naopak Gruul nechce o ničem tak hloupém jako útok třemi bytostmi ani slyšet. Proto se tam bytosti s battalionem ani tahle karta příliš nehodí.
Artefakty:
Armored Transport- Velice slabá karta, nikdy jí nechci hrát.
Millennial Gargoyle- No, na tisíc let teda nic moc. V Dimiru to možná nebude zas taková hrůza, jak se zdá.
Prophetic Prism- Tahle karta je docela fajn s Extortem, navíc umí fixovat splash (většinou na modrou).
Razotrip Whip- I kdyby měl opponent jeden život, tímhle bych se ho styděl zabít.
Oba equipmenty- Prostě nedostatečný efekt, nechci je hrát nikdy a nikde.
Vložka: Odemílání může být na draftu sice super, ale to proto, že mlecí karty nikdo nechce. Na sealed decku tomu tak není, a proto si myslím, že je Dimir nejhorší volbou na prerelease.
Multicolored:
Trojice typických common pro danou barvu je z mého pohledu zcela určující pro celý cech, a proto je rychle projedu všechny.
Orzhov:
Executioner’s Swing- Celkem pěkné zabíjení, ke kterému se dá snadno připlatit Extort.
Kingspin’s Pet- Jedna z nejpovedenějších bytostí s Extortem, optimální nosič cifer.
Purge the Profane- Nehratelná karta, příliš pomalá.
Vizkopa Confessor- Mimořádně špatná karta.
Dimir:
Mortus Strider- Příliš malá čísla, než aby prorazil.
Paranoid Delusions- Jak už jsem psal, možná na draftu…ale stejně je tam povinnost útočit opravdu k ničemu.
Psychic Strike- Klasický Cancel s drobnou výhodou- dá se snáz splashovat. Taková karta je na tomto limited dle mého názoru celkem dobrá. A abych nezapomněl mele dvě karty, to ovšem není určující ani pro mlecí decky.
Bane Alley Broker- Zcela úžasná karta na splash do Orzhovu.
Gruul:
Primal Visitation- Když hraju auru za 5 many, pochybuju, že Haste bude k něčemu, a tak zbývá +3/+3 za 5 many- což je mizérie.
Ruination Wurm- 6 many není zas tolik. Navíc pěkná čísla…jen ten trample chybí.
Zhur-Taa Swine- Spolu se Scorchwalkerem jde o určující kartu Gruulu- Myš, Lava Axe za 3 many a 5/4 za 5 many, to je celkem dost módů, všechny stojí za to.
Skarrg Guildmage- Spolu se Zameck Guildmage naprosto prvotřídní karty, na draftu pěkný first pick přes mnohá rares.
Boros:
V Borosu jsme se dočkali vůbec nejlepší trojice common, což určuje velkou měrou sílu této guildy i na draftech.
Martial Glory- Za dvě many Giant Growth, to je základní mód. Ale v lepším případě se tu rýsuje dokonce karetní výhoda, nebo k záchraně potvory 3 damage navíc.
Skyknight Legionnaire- Okamžitý nástup na Battalion nebo ‚jen’ 2/2 flying, haste. Tahle karta je zhruba tak silná jako Kingspin’s Pet, a to je co říct.
Wojek Halberdiers- Opponent se bude snažit o trade, ale pro mě je výhodnější podržet si ho a pak jezdit s first strike- prostě klasický Battalion.
Ordruun Veteran- Nenechte se zmámit double strike, za tohle 4 many dát nechcete.
Simic:
Drakewing Krasis- Nejlepší z této trojice common, opravdu silná karta. Čísla přesně podporují evolve, schopnosti z něj dělají obávanou kartu.
Hydroform- Náročné na manu, riskantní, situační, nepříliš silné, tahle karta prostě nepatří k tomu lepšímu z celé edice.
Shamkleshark- Flash u téhle karty zrovna neoslní, to však nic nemění na tom, že je to docela dobrá karta.
Hybrid:
Beckon Apparition- S hrobem tu spolupracuje pět a půl karty- prostě ne.
Bioshift- Velice situační karta, která stejně díru do světa neudělá.
Deathcult Rogue- Dobrá karta, bez ní by Dimir opravdu neměl kam dávat cipher.
Pit Fight- Velice dobré zabíjení, jasná karta do decku.
Nejbrutálnější nemythic rares edice na limited:
Jak se battalion jednou, dvakrát vyhodnotí, hra je téměř hotová.
Tyč je dobrá, dvojitě je lepší, trojitě je brutální.
Jedno z nejlepších counterování na limited všech dob, naprosto převrací hru.
Aneb povraždi, co se dá.
Tak ve třetím kole, kdy je tato karta na stole už by měl být protivník dost nervózní- tohle se neptá.
Část 2.: Strategie hry jednotlivých guild
Gruul: Tato guilda se dá hrát celkem dvěma způsoby: Buď tam naplácáte ve druhém a ve třetím kole potvory a pak hrajete bloodrush dokud opponent nepřijde o veškeré své životy, což je riskantní strategie, nebo hrajete typické aggro po křivce a bloodrush používáte pouze příležitostně. Zatímco první strategie je ke splashím celkem nepřátelská, ta druhá snese i Simic i Boros- složí battalion a posílí i evolve. Kdybych si měl vybrat, tak bych raději volil bílou variantu. Podle jednotlivých strategií se hodně mění hodnota především karet Ruination Wurm a Scorchwalker, což je dobré brát v potaz.
Boros: I druhá z červených dvojbarev je dost aggro, i když zde je třeba myslet na hru trochu více. Hlavní myšlenkou Borosu je stavba a ochrana battalionu. Daring Skyjek, Bomber Corps, Warmind Infantry nebo Wojek Halberdiers jsou skutečně úplně jiné karty, když mají aktivní battalion, a proto se vyplatí o něj snažit. Podobně funguje i Ember Beast. K jeho aktivaci silně pomáhá například Skyknight Legionnaire nebo Act of Treason. Díky tomu nechcete měnit potvory a své potvory chcete naopak chránit. K tomu pomáhají karty jako Furious Resistance, Aerial Maneuver, Smite, Martial Glory a karty s bloodrushem, kvůli kterým (hlavně Slaugterhorn a Zhur-Taa Swine) chci splashovat pár karet ze zelené. Černá barva už do strategie Borosu moc nezapadá. Defender, cipher, mletí- to všechno je mimo váš zájem, pokud hrajete k bílé i červenou.
Orzhov: Podobně to platí i ze strany Orzhovu. Skládat battalion a lpět na svých potvorách není pro druhý bílý cech nijak prospěšné- tedy pokud nemá daná bytost extort. Naopak mu nevadí slovo defender- kam by se přece člověk dneska hnal. Velké množství zabíjení a karet s extortem vytváří jasnou strategii. Ta se dá ještě doplnit o několik zajímavých karet jako Slate Street Ruffian, Nav Squad Commandos, nebo dokonce splash na modrou. Guilda Dimir nabízí karty jako Keymaster Rogue, Last Thoughts, Totally Lost, Skvělý Bane Alley Broker nebo Psychic Strike.
Dimir: Podobně jako Gruulské klany má i rod Dimir dvě základní možnosti stavby balíku. První je cipher deck. Ten je založený na unblockable potvorách, dobrých blockerech a zabíjení. To silně připomíná Orzhov, že? Právě proto se bílý splash do této strategie hodně hodí. Téměř neblokovatelný Deathcult Rogue (v dimirských barvách asi čtyři rogues jsou, ale to je opravdu minimum), Keymaster Rogue a flyingové kusy (například Metropolis Sprite, Basilica Screecher, Assault Griffin) se postarají o to, aby cipher (Last Thoughts, Midnight Recovery, Shadow Slice) něco uměl. Během toho lze střílet extortem. To by mělo na postupné ubití protihráče stačit. Přesto to nijak žhavá možnost není. Druhý možný deck (tedy bohužel už jen stěží na sealed decku) je mlečka. I ta potřebuje možnost projít s cipher, nyní hlavně kvůli Paranoid Delusions. Hodí se silní blockeři, ale extort nestojí za moc. Proto bych hrál bez jakýchkoliv přidaných barevných elementů. Velice silný je tu modrý Denizen a Devour Flesh. Ani tenhle balík se mi moc nezdá. Myslím si, že tato rozpolcenost dělá z Dimiru skutečně nejslabší z cechů na limited.
Simic: Nenechte se zmást, schopnost evolve není zdaleka tak zavazující, jak se zdá. Common s touto schopností, které chci hrát na limited opravdu moc není. Jmenovitě jde o Shambleshark, Crocanura, Adaptive Snapjaw a Cloudfin Raptor. Obecně platí, že čím méně many bytost stojí, tím je na ní evolve silnější. Herní strategii Simicu bych nazval zodpovědné aggro- pokud je nepřítel rychlý, armáda vydrží, pokud ne, můžu útočit. Slab-Clan Charger je v Simicu lepší než ve svém rodném klanu, protože je 2/4, což modrozelené kombinaci vyhovuje. Je tu ale jeden zjevný problém- nedostatek triků. Jsou tu vlastně jen tři commonové, co stojí za to- Totally Lost, Burst of Strength, Pit Fight- a ani jeden z nich neřeší pořádnou bombu. Z toho důvodu se dá hrát několik málo karet z Dimiru, nebo lépe z Gruulu. Pokud by bylo nejhůř hrál bych i Angelic Edict.
Čtyřbarva bez červené: Když jsem přemýšlel nad čtyřbarvou, tak mi vyšlo, že jediná dobrá možnost je G/U/B/W kontrol. V balíku se snažím hrát bytosti s obranou 3 a více, hodně zabíjení a nějakou tu pecku. Zde najde využití karta Verdant Haven. Cipher hrát nechci, evolve a extort ano.
Část 4.: Sobotní sealed
V devět jsem dorazil na místo a po drobných zdrženích a čekání na pozdně příchozí se nás sešlo 28, což je celkem pěkné, i když RtR to nemůže konkurovat. Hrálo se šest kol. Sednul jsem si k Orzhovskému stolu a po chvíli jsem mohl začít rozbalovat boostery. Bohužel jsem přišel o poznámky ke svým kartám, ale decklist snad z hlavy vymyslím.
Orzhov | Daniel Fantyš |
Main Deck | Sideboard |
1 Boros Reckoner 1 Merciless Eviction 1 Assamble the Legion 1 Treasury Thrull 1 Orzhov Keyrune 2 Vizkopa Guildmage 1 Basilica Guards 2 Basilica Screecher 1 Corpse Blockade 1 Dutiful Thrull 2 Kingpin’s Pet 1 Knight Watch 1 One Thousand Lashes 1 Skyknight Legionnaire 1 Smite 1 Syndic of Tithes 1 Deathpact Angel 1 Undercity Plague 1 Mugging 1 Towering Thunderfist 2 Orzhov Guildgate 5 Swamp 5 Plains 5 Mountain |
Během turnaje jsem udělal pár změn- některé karty se mi moc nelíbili- například hned po první hře šla ven dvojice bílých Denizenů- pro pomalejší balíky nestojí za nic, Wojek Halberdiers se také neosvědčili a ani Death’s Approach se mi moc nelíbilo. Assamble the Legion je naprosto ultimátní, Deathpact Angel jsem si za celý turnaj nezahrál a One Thousand Lashes je zcela úžasná karta. Extort se mi osvědčil a Undercity Plague taky není špatná karta, i když dost situační a potřebuje se alespoň jednou zopakovat.
Turnaj:
1. kolo- Gruul splash blue
Ze svého balíku jsem měl velice pěkný pocit. Opponent mi ale ukázal, jak to taky jde otevřít. Vyhrál hod kostkou a začal Gate. Ve druhém kole tam poslal grálského Guildmága a třetí kolo Ember Beast. Já měl Basilica Screecher. Toho podpořil Denizen. Ten ale nebyl připraven na Mugging a Screecher zase na Domri Rade. Po pár kolech mizerné obrany jsem prohrál.
0:1
Denizeny jsem, jak už jsem psal, poslal trvale ven z decku (oba dva padli v chrabré obraně jako Grizzly Bear za 3 many). Protihráčovy nepřišla třetí země, mě přišel Syndic a Reckoner- byla krátká. Rozhodující hru jsme to měli oba naprosto brutální. V úvodu hry se poperou naše malé potvory, on má Domriho a já Reckonera, takže mu jeho sférochodec přinese jen jednu bytost a umře. To mu ovšem nezabrání poslat do hry Fathom Mage a Zhur-Taa Swine. Já odpovídám jen Basilica Guards. V pátém kole ovšem mám Assamble the Legion. Jeho útok Zhur-Taa Swine potrestám tím, že mu Reckoner skočí do cesty a zabije Fathom Mage s jediným counterem. Do hry pošle Ruination Wurm, ale už si nelíže. Na upkeepu mi přijde první token, který skočí pod červa. Protihráč se rozmyslí a Scorchwalkera, kterého jsem viděl z Domriho do hry nepošle, ani mi nedá za pět. Dva tokeni vypadají dobře. Na ruce mám Undercity Plague. Protihráč je zatapaný a na ruce má dvě karty. Scorchwalkera i land zahodí, ale já mám do blocku jen jednoho tokena. Proto podskakují i Guards- proti Gruulu člověk nikdy neví. Neustále přibívající tokeni se ale neptají a protihráč začíná být nervózní. Žádnou odpověď skutečně nenajde, a tak vítězím.
2:1
1:0
2. kolo- Boros
Začínám a mulliganuji na šest. Tam uvidím Reckonera, ale jen dva Mountainy. Diskutabilní ruku nechám. Třetí land jsem už neviděl. Tentokrát mám pěkných sedm. Screecher, Legionnaire a Kingpin’s Pet ke čtyřem správným landům krásně sedí. Protihráč je dost pomalý, ale já po třetím landu z vršku za sebou ztrácím jistotu. Pak otočím Mugging a protihráč má 8 životů. Začíná hrát i své flyingy a já zase vidím na vršku jen land. Pak ovšem otočím druhého Peta a protihráč má jen 4 životy a já dva Extorty ve hře. Stačí mi libovolná karta na vršku a obětuju v útoku jednoho z Petů, aby ten druhý rozhodnul hru. V této situaci jsem po další landě na vršku i další kolo, ale ani napodruhé nic. Pak o jednoho z Petů přijdu. Teď potřebuji do dvou kol líznout Assamble, Deathpact Angela, Reckonera, Vizkopa Guildmage, Eviction, nebo kombinaci dvou přijatelných karet. A tři další landy se mi zase vysmívají.
0:2
1:1
3. kolo- Orzhov
V první hře máme oba haldu extortu a chvíli se navzájem sajeme (moje kolo- já 21, ty 17, jeho kolo- oba 19, moje kolo- já 21, ty 15, …), ke dvěma Petům ovšem přikládám Legionnaire a letím za šest. Do mé prořídlé obrany se zatape, mě ale zbyde ještě přes deset životů. Pak zahraju Undercity Plague, protihráč má jen pět zemí a na ruce právě dvě karty. Okamžitě vzdá. Nechávám ruku, kde mám wrata a Assamble. Hraju pár obranných karet. Páté kolo Assamble, podskáču jeho bytosti a získám zásadní karetní výhodu wratama. Navíc mám Assamble, tedy do jeho dalšího kola, kdy přijde Angelic Edict. Já zahraju Guildmága a Keyrunu, čímž se oba dostáváme do topdeck mode. Po dvou kolech žužlání si vytočím své promo, čímž je hra rozhodnuta. Každopádně se mi deck líbil, ale jestli chci pomýšlet na výhru, už nesmím prohrát, což je snad jasné.
2:0
2:1
4. kolo- Boros
První hru jsem toho moc neviděl. Druhé kolo hitovka Razortip Whip, čtvrté kolo Ordruun Veteran- to není zrovna něco, co by mělo mít 2:1. Jelikož jsem to měl celkem v pohodě a on jaksi neměl rockery proti Undercity Plague hra byla rychle hotová. Druhou hru mi ukázal ideálku proti mé bandě smetí (Keyrune, Corpse Blockade a halda zemí, k tomu pár potvor, které mi zabil). Jeho strategie byla založená na potvoře (Bomber Corps) a dvou aurách- Guildscorn Ward a Madcap Skills, na což mé jinak dokonalé One Thousand Lashes nestačilo. Po téhle hře jsem měl dost nepříjemný pocit, ale na saidu jsem našel jen Death’s Approach. Opponent mi to zásadně ulehčil, když keepnul one lander. Každopádně mě překvapilo, že i dost chybující hráč, který hrál deck plný podivností (prostě to byla halda blbostí) uhrál 2:1 a proti mně to taky nevypadalo úplně beznadějně.
2:1
3:1
5. kolo- A zase Boros
V první hře jsem dost aggro. Mám Syndic of Tithes a Boros Reckoner, který dostane Homing Lightning. Protihráč má jedenáct životů a hru pomalu stabilizuje. Já ovšem postupně zahraju další zdroj Extortu, Keyrune a Guildmága. Protihráč má jen šest posledních životů a tři bytosti. Na jednu dám One Thousand Lashes, ale nezbyde mi mana na oživení runy ani použití schopností Guildmága. Zaútočím, v combatu se vymění Syndic i Guildmage. On ve svém kole zastřelí bytost na které má Lashes a přitlačí další. Já mám ale druhého Guildmage i s Extortem. Zaútočím Screecherem a jemu zbydou jen tři životy. Screecher se dalšího kola nedožije, ale já mám už manu na oživení Runy a použití Guildmágovy schopnosti. Protihráč má dva životy a Guildmage se dožije i dalšího kola, což znamená, že jsem vyhrál. Ke druhé hře mám jen tuto poznámku: Měl jsem Assamble a on neměl červenou. To je snad dost vypovídající.
2:0
4:1
6. a poslední kolo- A ještě naposledy Boros
Vítězství turnaje je mezi čtyřmi hráči. Ani s jedním z ostatních jsem ještě nehrál. Jeden Simic má 5:0, dva Borosy 4:1. Nakonec potkávám jeden z Borosů, čímž považuji své šance na vítězství za nulové. Moje hra je jako obvykle velmi krátká. On nejdřív šel do pěti, kde viděl jen jednu zemi. V mé ruce byli oba Mágové a Legionář. Další hru už to měl protivník výrazně lepší. První kolo tam poslal Legion Loyalist, párkrát projel a on znovu uviděl mého Guildmage. Potom jsem zahrál dokonce Boros Reckoner. Na něj měl být odpovědí Truefire Paladin, ale One Thousand Lashes bylo jiného názoru. Protihráč sice zahrál pár dalších karet a snažil se ještě vyhrát, ale Treasury Thrull byl proti.
2:0
5:1
V dramatickém zápase ‚o první místo‘ nevím komu mám fandit. Vítězství Simicu mi přinese druhé místo, vítězství Borosu nejistotu. Nakonec výhra Borosu v poměru 2:1 z nějakého důvodu znamenala to, že jsem celý turnaj vyhrál. Můj deck byl plný rare karet a silných uncommon, ale překvapivě velká síla se skrývá v dobře vybraných počtech správných common. V Gatecrashi vyšlo opravdu hodně dobrých common, ale spousta z nich potřebuje konkrétní deck. Hodnota jednotlivých karet se zde v různých balících opravdu závratně mění, například legionnaire v mém decku patřil k nejhorším kartám, ač je jinak velmi dobrý.
Část 5.: Nedělní turnaj:
Tentokrát se nás sešlo pod dvacet. Odhlasovali jsme si pět kol a šlo se na stavbu decku. Já otevřel celkem pěkné karty do Gruulu, takže jsem se rozhodl postavit Naya aggro. Můj deck byl velice silný, ale jak se nakonec ukázalo, tak i nestabilní. Neměl jsem moc pečlivé poznámky a mé hry byli dost nudné, takže to vezmu jen rychle.
Gruul | Daniel Fantyš |
Main Deck | Sideboard |
5 Plains 5 Mountain 5 Forest 1 Boros Guildgate 1 Gruul Guildgate 2 Boros Charm 2 Angelic Edict 1 Daring Skyjek 1 Smite 1 Ripscale Predator 2 Gyre Sage 2 Scab-Clan Charger 1 Sloughterhorn 1 Clan Defiance 1 Skyknight Legionnaire 2 Zhur-Taa Swine 1 Biomass Mutation 1 Boros Reckoner 1 Burning-Tree Emissary 1 Boros Keyrune 1 Foundry Champion 1 Homing Lightning 1 Firefist Striker |
1. kolo- Simic, který postavil dva decky: Simic a R/W/B, se kterým nakonec skočil třetí
On hraje High Priest of Penance, kterého později obcházím svým Firefist Strikerem. Jemu to moc nechodí, takže Biomass Mutation za pět naprosto stačí na výhru. Druhou hru si zahrál pro změnu ten modro zelený deck, což ho stálo šanci na výhru. Opravdu to nebyl žádný hit. Byl pomalý a mému Predatorovi moc nevadili jeho Crocanury.
2:0
1:0
2. kolo- Gruul
Tady mi chybí poznámky úplně. Vím jen, že obě hry byly dost rychlé a protihráč se vlastně vůbec nedostal ke slovu. Vždy jen řešil bezprostřední problém.
2:0
2:0
3. kolo- Simic
První hru neměl protihráč zelenou, druhá byla mou nejtěsnější hrou na turnaji. On nechává svých sedm, já jdu do pěti. Protihráč začíná Raptorou, druhé kolo přidává Shambleshark a projíždí mě za 1. Já přidávám Firefist. On zase hraje Elusive Krasis a útočí Raptorou za 2- mám jsem 17. Přidávám Legionnaire a útočím za 2. Protihráč mne jen projíždí za dva. Já hraju Burning-Tree Emissary a Boros Keyrune, protihráčovi životy jsou na hodnotě 16. On tam tlačí zeleného Denizena, nebo nějakou podobnou bytost, kouše mé životy na hodnotu okolo deseti životů. Já se zatapu do Angelic Edictu na Elusive Krasis a jedu vším, co je po ruce. Protihráč má deset životů. Zaútočí na mě a zbyde mi asi pět životů. Jelikož ví, že by stejně nemohl blokovat, posílá vpřed všechno. Další kolo mě zabíjí. V mé ruce se ale nachází Slaughterhorn.
2:0
3:0
4. kolo- Gruul- nakonec vítěz turnaje
První hru nechám ruku s pěti zeměmi a dvěma bytostmi. Obě dostanou Mugging a na vršku nacházím spoustu zemí na dvě další bytůstky. Ve druhé hře sice hraji Boros Reckoner, ale protihráč jej má taky. V mé ruce ani na stole se ovšem nenachází zdroj bílé many, což se mi stává osudným. Ač jsem měl obě hry dost mizerné topicky, protivník měl opravdu lepší balík.
0:2
3:1
5. kolo- Boros
Tentokrát si myslím, že můj balík byl vážně lepší, ale naprosto svého pilota nepodržel. První hru má protihráč 5 životů a já na ruce Boros Charm, ale zdroj zelené many se odmítá ukázat a rozhodnout tak hru. Další hru držím na ruce oba Charmy a jednu Swine a další kolo protihráče zabíjím. On mi ale ukradne mého Reckonera, zaútočí a napálí do něj Mugging, čímž mne definitivně zabije.
0:2
3:2
V turnaji končím čtvrtý a vůbec nejsem spokojen. Opravdu jsem měl na víc.
Část 6.: Mé největší omyly při hodnocení limited před turnajem
Rád bych opravil pár svých výroků, nebyly příliš přesné, nebo to byly prostě naprosté nesmysly.
1: Boros se dá postavit opravdu hodně ofenzivně, může být rychlejší a tupější než Gruul.
2: Court Street Denizen není moc dobrý ani v Borosu, natož pak v Orzhovu.
3: Death’s Approach je v Orzhovu celkem mizerná karta.
4: Slate Street Ruffian není dobrá karta, téhle edici prostě vůbec nestačí.
5: Zabíjení je tu sice víc než v RtR, ale žádná přehršel ho rozhodně není.
6: Bomber Corps nestojí za nic, nevejde se snad nikam.
7: Act of Treason není zdaleka tak dobrý jako jindy, protože na common slotu chybí karty, které by se jím vyplatilo krást.
8: Mystic Genesis je sice dobrá karta, ale žádná velkolepá bomba na limited nepřichází. Pořád je to čitelné a pomalé.
9: Pit Fight není zas tak univerzální ze stejného důvodu jako Act of Treazon, není tu moc velkých potvor na common slotu.
Část 7. a poslední: Constructed decklist
Jako obvykle se po vydání nové edice bude měnit standartový field. Zatím nikdo nemůže říct, co se bude hrát. Lidé jsou obvykle celkem lační po decklistech, ačkoliv teď spíše řeší modern, ale tam opravdu nemohu podat ani žádnou inspiraci, co by stála za zmínku, neboť jsem vlastně celý uplynulý rok na modernu hrál Turbofog, který je možná zábavný, nikoliv však dobrý, takže jsem se rozhodl zde uvést svůj decklist R/W Humans. Nepovažujte to za žádný promakaný decklist, jde spíše o jeho nástřel.
RW Humans Daniel Fantyš Main Deck Sideboard 4 Mountain
5 Plains
4 Cavern of Souls
4 Clifftop Retreat
4 Sacred Foundry
2 Slayer’s Stronghold
4 Champion of the Parish
4 Gather the Townsfolk
4 Lightning Mauler
4 Kessig Malcotents
4 Silverblade Paladin
1 Frontline Medic
3 Riders of Gavony
2 Zeaus Consripts
1 Aurelia, the Warleader
2 Thalia, Guardain of Traben
4 Boros Charm
4 Searing Spear4 Spark Trooper
2 Oblivion Ring
4 Skullcrack
2 Blind Obedience
3 Tormod’s Crypt
Said je připraven na to, že vyndám čtyřmanové a vyšší sloty, jeden land a Frontline Medic, čímž získám místo na Spark Troopery a Skullcracky a celý deck se přetransformuje v opravdovou rychlovku. Spark Trooper celkem ujde se Silvrblade Paladinem.
Pokud jste dočetli až sem, nejspíš jste nad mými názory strávili celkem dost času, takže díky za pozornost.
Dan
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.