Reporty
Report od vítěze EDH v Hradci Králové
Report od vítěze ED v Hradci Králové
Zdravím a pozdravuji! Jmenuji se Dominik Malý a měl bych pro vás kratší report z nedávného duel EDH (nebo také "french EDH", "french commander") turnaje konaného v Hradci Králové, na kterém jsem měl to štěstí participovat a nakonec ho dokonce i vyhrát.
O MÉ OSOBĚ
Než vás ale zavalím vyčerpávajícím a vpravdě strhujícím popisem dramatických událostí této památné soboty, dal bych k dobru pár slov o mé maličkosti (kdo omáčku nerad, může samozřejmě přeskočit rovnou na decklist / report):
Je mi 30 let, žiji v Praze a Magic jsem začal hrát mezi třetí a čtvrtou edicí se spolužáky ze střední. Tehdy měl člověk samozřejmě hlouběji do kapsy a především investoval do hodnotnějších aktiv (čti: sport a chlast), takže se v naší úzké metagame hrály klenoty typu "monoG rogue elephant stompy", "monoU merfolci" či "18 hor, 42 blesků". Někteří movitější jedinci si sice časem nechali ze států posílat playsety Tunder, Plateau a podobně (za duály se tehdy platily nekřesťanské sumy 300 Kč za jeden), nicméně paleta balíků zůstávala stále velmi úzká a pařilo se primárně o hlavních přestávkách a pod lavicí při hodinách fyziky ("Pavle, ty tady už tři roky nedáváš pozor!" - skutečný výrok našeho fyzikáře).
Po skončení střední se naše MtG skupinka bohužel rozpadla a já tak asi 2 roky sledoval Magic jen zpovzdálí. Obrat přišel až s MTGO (nebo také MODO, Magic Online), na které jsem se jednou ve slabé chvilce přihlásil a které mi dalo příležitost naplno rozvinout mou hlavní magikovou vášeň - deckbuilding. Okamžitě jsem zas Magiku propadl a každých pár dní si stavěl nějaký nový deck. Navíc jsem si časem našetřil pár tixíků na to, abych mohl zkusit svůj první draft. A teprve tehdy se mohla moje závislost na MtG rozjet skutečně naplno. Stavět si pokaždé úplně nový deck z náhodně vygenerovaných karet pro mě představovalo jakýsi Magikový vlhký sen, a navíc se ukázalo, že mi to i docela jde.
Po skončení vysoké a nástupu do práce ale ubylo času a MTGO šlo do pozadí. Ještě před tím jsem se však díky němu seznámil s Martinem Kubíkem, MtG wizardem šestset šedesáté šesté úrovně operujícímu z Dvora/Hradce Králové, který mě pozval na akci s jeho "Dvorskými negry". Začal jsem za ním jednou za čas jezdit na přátelské drafty, kde se hodnotil stejnou měrou jak počet vyhraných mačů, tak i množství uražených piváků. Prostě skupinka přesně pro mě! Časem se navíc objevila další přelomová událost, která definitivně stvrdila můj přechod od digitálních kartiček k těm papírovým - s pár přáteli ze zlatých časů na střední jsme se rozhodli dát šanci nově vznikajícímu formátu EDH. A od té doby už definitivně nenadávám od klávesnice na americké nooby a lucksacky, ale raději polévám v hospodě svoje nově nabyté duály pivem a rumem pochybné kvality.
A když Martin nedávno oznámil, že budou v kooperaci s Pavlem Ševčíkem organizovat další velký EDH turnaj, neváhal jsem ani na chvilku.
DECKLIST
Co se týče mých Magikových preferencí, tak typicky volím kontrolní a midrange strategie, a to ideálně v co nejvíce barvách. Aggra považuji za přímočará a nudná a tudíž stavím decky vždy tak, abych s nimi prohrával co možná nejméně. Vůči kombům mám zase tu výhradu, že často ignorují soupeře, celou hru "nic” nedělají a pak vás najednou zčistajasna zabijí (anebo vyfizzlují a prohrají, což je ve výsledku úplně stejná nuda). Z mého pohledu je Magic především hra, a tudíž by se člověk měl snažit se soupeřem co nejvíce interagovat. Jelikož jsem ale zároveň velmi kompetetivní hráč a navíc pokrytec, tak jsem si na tento turnaj postavil právě kombo deck :)
V poslední době mě totiž zaujaly decky stavící okolo insta-win komb - typickým příkladem byl donedávna dominující Doomsday Oloro nebo méně frekventovaná "Buried Alive + Necrotic Ooze Mimeoplasma". Proto jsem zkusil upravit svůj aktuálně oblíbený deck - pětibarevnou Child of Alara "reanimátor kontrol rampu" - více směrem do komba. Nakonec jsem se ustálil na následujícím decklistu:
Child of Alara reanimátor | Dominik Malý |
Main Deck | Sideboard |
1 Swamp 1 Island 1 Forest 1 Plains 1 Mountain 1 Plateau 1 Savannah 1 Tundra 1 Scrubland 1 Badlands 1 Underground Sea 1 Bayou 1 Tropical Island 1 Volcanic Island 1 Taiga 1 Watery Grave 1 Dimir Aquaduct 1 Command Tower 1 Polluted Delta 1 Windswept Heath 1 Wooded Foothills 1 Flooded Strand 1 Arid Mesa 1 Marsh Flats 1 Bloodstained Mire 1 Scalding Tarn 1 Cavern of Souls 1 Bojuka Bog 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 1 High Market 1 Phyrexian Tower 1 Wasteland 1 Krosan Verge 1 Birds of Paradise 1 Laboratry Maniac 1 Glen-Elendra Archmage 1 Necrotic Ooze 1 Street Wraith 1 Triskelion 1 Primeval Titan 1 Phyrexian Devourer 1 Elesh Norn, Grand Cenobite 1 Terastodon 1 Ashen Rider 1 Griselbrand 1 Animate Dead 1 Necromancy 1 Pact of Negation 1 Brainstorm 1 Peek 1 Swan Song 1 Mystical Tutor 1 Entomb 1 Swords to Plowshares 1 Mana Leak 1 Miscalculation 1 Remand 1 Memory Lapse 1 Daze 1 Predict 1 Counterspell 1 Izzet Charm 1 Abeyance 1 Eladamri’s Call 1 Tainted Pact 1 Thirst for Knowledge 1 Intuition 1 Perplex 1 Corpse Dance 1 Fact or Fiction 1 Mystical Teachings 1 Force of Will 1 Condescend 1 Unexpectedly Absent 1 Gitaxian Probe 1 Ponder 1 Preordain 1 Careful Study 1 Faithless Looting 1 Unearth 1 Reanimate 1 Thoughtseize 1 Duress 1 Life from the Loam 1 Sylvan Scrying 1 Nature’s Lore 1 Explore 1 Demonic Tutor 1 Sinkhole 1 Compulsive Research 1 Probe 1 Buried Alive 1 Toxic Deluge 1 Search for Tomorrow 1 Doomsday 1 Wargate 1 Deep Analysis 1 Unburial Rites 1 Life/Death |
Cest k vítězství existuje několik. Jednou z možností je rychlá reanimace nějakého pašíka (turn1 Entomb -> turn2 Animate Dead určitě patří mezi vůbec nejmocnější EDH zahájení). Nejspolehlivější a obecně asi nejpoužívanější je ale kombo Buried Alive -> Triskelion + Phyrexian Devourer + Necrotic Ooze, které po zreanimování Oozy umí "nekonečný" damage. Další variantou jsou hrátky s Laboratory Maniacem: buďto ho prostě položíte a ve svém upkeepu pak odemelete celou knihovnu Tainted Pactem (riskantní kombo - používat v nouzi, nebo pokud máte nějaký counter a/nebo draw backup, případně po Abeyance), anebo s ním vytvoříte nějakou veselou hromádku přes Doomsday (ano, Doomsday v pětibarvě!!). Občas dojde i na přímočarý "commander beatz" přístup - Dítě má přece jen 6/6 tělo a trample, takže se v combatu taky neztratí. To je ale spíše nouzovka.
Proti aggrům je strategie poměrně přímočará: rampíte do Dítěte, jehož přítomnost na stole by měla soupeřovi snahy značně zchladit, obzvlášť pokud k němu máte i nějaký sekací land. Pokud jste na draw a soupeřův deck je schopen skutečně rychlých nástupů, chce to mulliganovat do tutoru na Toxic Deluge nebo se snažit rozjet nějaké rychlé kombo. Při delších hrách přijde vhod také mini kombo Intuition -> Elesh Norn + Unburial Rites + Faithless Looting.
Proti kontrolům a kombům je situace daleko složitější. Obecně to většinou chce trpělivou hru: nikam moc nepospíchat, pomalu skládat dokonalou ruku a pak udeřit, jakmile se soupeř odkryje. Pokud ale máte přehled o soupeřově ruce (třeba po Duressu), je možné pokusit se i o rychlý kill (turn3 už se mi s tímto deckem vyhrát podařilo). Další zajímavou variantou pak bývá Intuition -> Life from the Loam + Wasteland (+ nějaké value, třeba Deep Analysis).
REPORT
Vyrazili jsme z Prahy ve složení já, Michal (Prossh, Skyraider of Kher rampa/kombo), Vojta (Scion of the Ur-Dragon kontrol/kombo) a Kryštof (Scion of the Ur-Dragon "all-you-can-eat-combos"). Poslední člen naší pražské testovací skupinky Martin měl tuhle sobotu svatbu kolegy, takže byl místo hraní kartiček odsouzen k chlastání zadarmo a balení družiček. Nešťastník.
Turnaj se stejně jako v loňském ročníku odehrával ve fantastickém hradeckém jazz baru Satchmo, který vlastní jeden z naší hradecko-dvorecké MtG skupinky Jirka a kam je vždycky radost jezdit. Omlouvám se za nehoráznou reklamu, ale podnik, kde po celém dni stráveném zuřivou konzumací místního skvělého Primátora dostanu od obsluhy koláč zdarma a kde se mi třikrát (!!!) snaží vrátit dýžko, přestože účet vychází jen asi na tři stovky, pro mě jako pro Pražáka představuje zázrak srovnatelný možná tak s rozestoupením Rudého moře.
Dorazili jsme celkem s předstihem, zaregistrovali se a žasli nad místní metagame. Po nedávném banu Olora jsem totiž očekával záplavu Geistů a v menší míře pak možná Marathů. Field ale byl neuvěřitelně rozmanitý: 4 Jenary, 3 Marathové a pak všechno jen jednou nebo dvakrát (bližší info o fieldu a konkurenční report od organizátora akce je k dispozici zde: http://erhnam.blogspot.cz/2014/07/dc02.html). Jediného Geista jsem skutečně nepochopil, stěžovat jsem si ale určitě nehodlal. Těsně po jedenácté se pak již mohlo začít.
Round 1 - Matouš Dvorský - Sigarda, Host of Herons:
Rychle jsem začal plnit svůj méně oblíbený hradecký "plán B - řidič”, který je vcelku přímočarý: dopoledne do sebe rychle natlačit 3-4 Primátory a pak začít trpět o chlebu a vodě, abych zvládl vystřízlivět do předpokládaného půlnočního odjezdu. Na rozjezd jsem dostal jednoho z "Dvorských negrů", takže jsem mohl očekávat podobně entuziastický přístup i na druhé straně stolu. Matouše jsem znal z předchozích MtG akcí, takže jsme si ťukli pivy a dali se do boje.
Sigarda je pro mě fantastický matchup - není zase tak explozivní, abych se musel bát rychlé aggro smrti, a především mi nehází vidle do kombení. Navíc jsou její ability proti dítěti zcela irelevantní. Do začátku pro mě proto velmi šťastný los. To stvrzuji i výhrou v hodu kostkami: 12 vs 2! Bohužel netuším, že to je dnes téměř naposledy, co budu začínat. Obě hry jsou celkem přímočaré - Matouš vykástí pár bytostí, já poklidím dítětem, zreanimuji ho a vyhraji na combat damage. Matouš určitě neměl špatný deck, ale ve mě bohužel narazil na svůj možná vůbec nejhorší matchup.
2-0, celkově 1-0-0
Round 2 - Viktor Jasanský - The Mimeoplasm:
Tak tady už jde do tuhého! Viktora si pamatuji z minulého EDH turnaje a mám mu co vracet - tehdy mě totiž v semifinále porazil. Navíc ho mám zafixovaného jako precizně hrajícího a kompetetivního hráče, takže mi bylo jasné, že tady na žádný tier2 deck nenarazím. A skutečně - z druhé strany stolu se na mě vyzývavě ksichtila Mimeoplasma, kterou v kombo provedení považuji za jeden z nejsilnějších současných archetypů.
Viktor vyhrál kostku a začal, ale ukázalo se, že hraje více midrange-value verzi, která není tak explozivní. Draw měl ale velmi pěkný - turn1 ptáčci, turn2 Confidant, turn3 Skullclamp a Fauna Shaman. Já v prvních kolech zvládal jen prolízávání a možná nějakou rampu. Tady se však ukázala síla Dítěte - soupeř sice získával značnou převahu na stole a částečně i v ruce. Já ale kolem pátého-šestého kola stůl vyčistil seknutím generála a o kolo nebo dvě později rozjel Buried Alive + Animate Dead kill.
Druhá hra pro mě začínala radostněji. Sice jsem myslím zase jednou mulliganoval (s tímhle deckem je potřeba mulliganovat hodně a obecně to představuje asi hlavní hlavobol pro správnou pilotáž decku), ale soupeř tentokrát nijak dvakrát netlačil a já tak mohl celkem v klidu formovat ruku. Po několika kolech jsem prozkoumal horizont Duressem a jelikož soupeř neměl nic relevantního, položil jsem Laboratory Maniaca s tím, že si pak ve svém upkeepu odemelu celou knihovnu Tainted Pactem a vyhraju. Měl jsem na ruce ještě Street Wraithe pro instatní draw effect, takže přes jedno zabíjení bych výhru pořád ještě protlačil. Protože je ale Maniac jen hloupý 2/2 medvěd a na stole vypadá extrémně zranitelně, snažil jsem se od něj odvést pozornost kecy na téma "jó, v kombo decku holt občas člověk musí tlačit peckama jako je 2/2 vanilla za 3". Jelikož jsem ale do sebe během tohohle kola natlačil celkově už třetího držitele World Beer Awards 2013 (Primátor Weizenbier) a protože jsem si zřejmě nikdy nedočetl Necrotic Oozu až do konce, rozhodl jsem se ještě pro jedno krajně geniální odvedení pozornosti. V ruce mi totiž už nějakou dobu smrděl doteď nepotřebný Buried Alive. Já se podíval na maniaca, na soupeře, pak na tři svoje volné many, a v zájmu diverze se rozhodl naházet do hrobu ještě Necrotic Ooze combo, aby se soupeř polekal a pokusil se mi nějakým způsobem ničit hrob místo toho, aby ohrožoval zdraví nebohého Maniaca. Soupeř se však pranic nepolekal, protože na rozdíl ode mě věděl, že Necrotic Ooza kopíruje ability ze VŠECH hrobů, a nejen svého vlastního. Jednoduše zahrál svého commandera, zkopíroval moji Oozu a rutinovaně mě zabil. Měl jsem tudíž v rukách pohodlné vítězství 2-0, ale já si řekl ne! No nic, aspoň tuhle chybu už skutečně NIKDY znovu neudělám a hlavně to pro mě byl impulz, abych přestal chlastat a "začal už kurva hrát jako člověk" (dámy prominou, ale po tomhle výkonu žádná jemnější motivace nebyla na místě). Díky bohu byl tenhle brain-fart dostačujícím strašákem a mě už se podařilo celý zbytek dne odehrát soustředěně a pokud vím bez jedné jediné další chyby, takže za to ta prohra možná i stála.
Na třetí hru už bylo málo času, v zásadě jsme začínali rovnou nastavenými koly, a já se, stále ještě otřesen ze své strašlivé minely, rozhodl zahrát to na jistou remízu. Doomsday na ruce jsem tudíž raději ignoroval a místo toho seděl na Daze a Remandu, kdyby se mě soupeř náhodou snažil ještě nějak zabít.
1-1, celkově 1-1-0
Round 3 - Jakub Zakouřil - Marath, Will of the Wild:
Tentokrát mě čekal pro změnu druhý finalista loňského turnaje - tehdejší vítěz Kuba, který od té doby svůj Marath list ještě o něco vylepšil. Stále se ale jednalo o přímočaré aggro, což znamená dobrý matchup. Dokonce myslím i podruhé a naposledy vyhrávám hod kostkou. V první hře se soupeřově hordě postavilo do cesty Dítě a než se soupeř prolízal ke swordům, měl jsem čas vyhrabat nějaké soft-win kombo (myslím že zreanimovanou Elesh).
Druhá hra byla o dost jednoznačnější - zase jsem měl Elesh, ale tentokrát ani nebyla potřeba, protože jsem místo toho mohl rovnou ukončit hru Ooze kombem.
2-0, celkově 2-1-0
Round 4 - Drahomír Havlíček Jr - Marath, Will of the Wild:
Opět Marath, tudíž spokojenost s matchupem. Soupeř sice tentokrát hraje více kombo verzi, která je o něco nebezpečnější, ale když si dá člověk pozor na EoT restoráka následovaného Kikim, neměl by to být žádný větší problém ("Feeder of Thune" kombo toho proti mě zase tolik nedělá - dá se obejít Maniacem nebo commander damage). A první hra mi dává za pravdu: soupeř trochu tlačí nějakými bytostmi, ale Dítě mu to po pár kolech zamete a dojdu si pro vítězství.
V dalších hrách se ale ke mě štěstěna začíná obracet zády. Nechávám ruku se třemi landy, jenže žádný další už se nikdy neobjeví. Když proto soupeř vysází rychlé draw s Thalií, musím po pár kolech pod tlakem Tainted Pactovat pro Toxic Deluge. Bohužel se mi tím podaří odemlít asi 80% knihovny, samozřejmě včetně všech komb, a čtvrtý land stejně nedorazí, a tak raději rovnou vzdávám. A třetí hra je ve stejném duchu. Nechávám ruku se třemi landy, jen abych si opět už žádný nelízl. Soupeř navíc má jak zelený Zenith, tak Birthing Pod, a tudíž na třech manách nemůžu rozumně rozjet Buried Alive kombo. Když se mi ale asi až do sedmého kola stále nedaří nic líznout, musím se o kombo alespoň pokusit s tím, že soupeř třeba udělá chybu. To se bohužel neděje: Pod dojde pro Scavenging Oozu, ta mi rovnou odemele nějaký kus komba a já tak ani nedostávám příležitost zkusit ve svém EoT v reakci na ooze aktivaci soupeře překvapit instatní reanimací (Corpse Dance na ruce).
1-2, celkově tedy 2-1-1 a začíná to vypadat bledě
Round 5 - Vladimír Horák - Thraximundar:
Situace je tudíž jasná: pokud se chci probít do top8, musím už obě zbývající kola vyhrát. Bohužel ale okamžitě narážím na kontrolní deck s modrou a černou, což rozhodně není dobrý matchup. Oponent to pravda má možná trochu budget, ale hraje i levné kántrování typu Swan Song, takže potěš pánbůh.
První hru nicméně celkem pohodlně vyhrávám - myslím, že na Sinkhole a Wastelandu s Life from the Loam.
Druhá hra ale dává vzpomenout na manovou agónii z předchozího kola. Mulliganuji do pěti a zasekávám se na třech landech. Ještě to sice chvíli vypadá, že navzdory manovému screw zvládnu rozjet win kombo, ale soupeř má k jedinému untaplému landu na ruce Swan Song a já tudíž prohrávám. A třetí hra začíná ještě hůř. Muliganuji a nechávám snad jenom manu, nicméně stejně končím jen na dvou. A do sedmého kola další nelíznu. Nějak se mi ale daří soupeře trochu zpomalovat a udržovat ho na šesti manách, zatímco mi z jeho odkryté ruky slibuje blízkou bolestivou smrt Sorin a kruté Ultimatum. Many ale časem dorazí a mě se z vypětím všech sil daří složit nějaké kombo.
2-1, celkově 3-1-1 a naděje žije
Jdu se projít po hospodě a zjistit, jak si vedou ostatní z naší skupinky. Cestou kolem baru narážím na Michala, který si zdá se padnul do noty s místním hlavním alkáčem Škoďákem. Zdá se, že do sebe lámou panáky celkem pod tlakem. To zas bude v álejích nablito.
Klukům se zdá se daří ještě o trochu hůř než mě a v dalším kole už zřejmě budou hrát spíš jen o čest. Posedím s Kubou, který má se svým originálním Keranos kontrolem taky 3-1-1. Okamžitě se shodujeme, že na sebe teď v rozstřelu rozhodně narazit nechceme a raději si to necháme na osmičku. Párovač má ale jiný názor...
Round 6 - Jakub Sýkora - Keranos, God of Storms:
A sakra, modrý kontrol, to bude porod. Kubu navíc znám už dlouho a vím, že je to vynikající deckbuilder a o nic horší hráč. Trochu mě uklidňuje jen to, že se nemusím bát žádného rychlého tlaku a že proti mě bude mít asi celkem dost mrtvých karet - různé Slagstormy a podobné anti-aggro pomůcky. Na druhou stranu má ale v decku třeba Blood Moon a Ruination, které by z mé pětibarvy ve většině situací nadělaly třísky.
Oba jdeme do šesti a já nechávám ruku s Brainstormem, Faithless Lootingem, Animate Deadem a třemi landy. Kuba mě okamžitě vypróbuje (kostku jsem samozřejmě prohrál) a moje ruka na něj moc dojem nedělá. Díky Lootingu a Brainstormu s fetchkou ji ale jsem schopen během dvou kol úplně překopat a navíc hodit do hrobu zeleného titána. Kuba na to reaguje Mystical Tutorem na Ruination. V ten okamžik mám na stole UB duál a dvě fetchky, ze kterých s těžkým srdcem tahám nějaké non-swamp basicy. Kuba se oprávněně bojí reanimovaného titána a tak hraje Ruination jako Stone Rain. Netuší ale, že mám v ruce přichystané hned dva další černé zdroje a titán tak okamžitě míří do hry. V dalším kole se k němu připojuje i Dítě a začínají tlačit. Kuba mezitím trochu líže přes Kerana, ale na stole jinak nic. Vypadalo by to pro mě tudíž dobře, jenže se mi od toho úvodního prolizu nedaří líznout ani jeden jediný non-land. Kuba naštěstí hraje jen Karna a používá ho na diskárd, zřejmě aby mu v protiútoku přežil. Já mám ale s landy na ruce stejně jen jedinou šanci - Karna ignorovat, srazit Kubu útokem na 6 a postavit ho tak před klasické dilema: najdi další odpověď nebo zemři. Sice mocně prolízává, ale nic dostatečně levného a účinného nenachází. Uff!
Ve druhé jdeme opět oba do šesti. Nechávám 2 landy, nějaký proliz a asi 3 levné kántry. Bohužel je po floodu z předchozí hry řada na screw - zůstávám na dvou landech zaseklý asi 7 kol. Moje kántrování mě ale nějak drží ve hře a když Kuba položí Kerana, zabiju ho zreanimovaným Ashen Riderem. Paradoxně tak se svými dvěma landy začínám proti šestimanovému Kubovi tlačit jako první. Dokonce pak i dorazí nějaké další zemáky, ale nemůžu se s nimi moc rozvášňovat, protože Kuba má na ruce Jokulhaups, o kterém předpokládám, že ho časem bude muset zahrát. V téhle fázi je to celkem takticky náročná šachová partie, a já se snažím pečlivě hrát tak, abych měl v každém okamžiku navrch na stole, ale zároveň byl schopen povstat z popela, kdyby Kuba zametl ledovou potopou (spíš než povstávání z popela by to teda bylo hrabání se z ledu). Kuba ale haupsy nechává na ruce, přikládá další země a já tudíž můžu opatrně taky. Nakonec si jich uspořím dost na to, abych mohl dát na stůl Glen-Elendru s volnou modrou manou a její abilita už mě protlačí k vítězství.
2-0, celkově 4-1-1 a postup do top8 ze čtvrtého místa
Tak tohle byly nervy! Sice mě mrzí, že jsem musel do top8 proklouznout zrovna přes Kubu, ale na druhou stranu furt lepší, než kdybych vypadnul já. Deck sice možná začíná trochu zakopávat, když přijde na manu, ale zase jsem si celkem dodal sebedůvěru předvedeným výkonem v posledním kole. Tam to bylo z mého pohledu vysloveně prošpikované těžkými rozhodnutími a myslím, že spousta z nich by mě v opačném případě stála hru.
Po skončení základní části vévodí tabulce otec a syn Havlíčkovi s Doranem a Marathem. Působivý výkon! Dále proklouzli dva Animaři, jedna Sigarda, Erebos, Mimeoplasma a jedno zatraceně sympatický, schopný a především skromný Dítě :) Co se párování týče, mám celkem jasno. Rozhodně nechci narazit na Animary a Mimeoplasmu. Ostatní matchupy by měly být v klidu. Pochopitelně ale narážím na…
Čtvrtfinále - Ondřej Mojžíš - Animar, Soul of Elements:
Tak proti tomuhle generálovi jsem už několikrát hrál a dobře vím, že s ideální rukou může vyhrát už ve třetím. Sice musí všechno tlačit přes nonland permanenty, což je obecně pro Dítě fajn, ale zvládá to tak rychle, že můj generál většinou stihne místo zametení tak jedině podat ruku. Rozhodně to chce vyhrát kostku! To se ale samozřejmě nedaří. Za odměnu se na mě ale na úvodní ruce usmívá Toxic Deluge, což je jasně nejlepší karta do tohohle matchupu (kromě Entombu do Elesh možná). Nechávám land a potopu, z mulliganu dostávám Remand a nějaké landy a mám už tudíž prakticky vyhráno (Bez přehánění - tady stačí prostě jen vyčkávat, až se soupeř dostatečně vyhází, a pak mu to sklidit Delugí. Kdyby zkoušel rozjet nějaké infinite kombo, přeruší mu to Remand). Soupeř navíc začíná Tropical Island -> Wild Growth, nacož já z vrchu zkušeně potáhnu Wastelandu. Hnus velebnosti.
Game 2 už to tak přísný nemám, ale soupeř taky moc netlačí, takže mu něco přeruším a pak myslím ukončuji Ooze kombem.
2-0, celkem 5-1-1
Takhle překvapivě hladké vítězství mi samozřejmě dodalo dalšího sebevědomí, zvlášť když z reporteru zjišťuji, že teď mě čeká Sigarda nebo Doran, tudíž tak jako tak dobrý matchup. Náladu mi nezkalí ani kryptická Kryštofova poznámka "Je ti jasný, že se ti Michal poblije v autě?". Jak na tom náš rumový specialista je, jsem radši zjišťovat nešel. Ostatně jsem nemusel dlouho čekat na dalšího soupeře.
Semifinále - Drahomír Havlíček - Doran, Siege Tower:
Tak po synátorovi přichází čas i na otce. Hraje midrange value verzi Dorana s krásnými FBB duály. V první hře ale nechá po mulliganu land heavy ruku, nic moc nelíže a když ve třetím kole vyrampím dítě, vzdává. Druhá hra už je delší. Soupeř trochu tlačí, ale pak to něčím sklízím. Zbytek hry už je více méně ve znamení čekání na to, až složím nějaké kombo. Dávám si ale pozor, abych soupeři nehodil v blbou chvíli do hrobu nějaký šťavnatý cíl pro reanimaci, takže to ještě pár kol trvá, nicméně nakonec se zadaří rozjet Oozu a můžu tak jít scoutovat soupeře pro finále.
2-0, 6-1-1
Ti se ale svůj match náramně užívají. Když přijdu, jede pořád první hra a na každé straně stolu je asi 15 permanentů. Rozhodně by tomu prospěla Deluge!
Obecně jsem z tohohle semifinále tak trochu rozpolcený: určitě bych přál výhru Martinovi, protože je to sympaťák, kamarád a rozhodně by si to za všechny ty zorganizované akce mnohonásobně zasloužil. Na druhou stranu je pro mě ale Marath jeho soupeře (Havlíček junior) o hodně snazší matchup.
Nakonec nicméně vítězí 2-1 Martinův Animar, takže supr. Pogratuluju Martinovi a můžeme jít na bratrovražedné finále.
Finále - Martin Kubík - Animar, Soul of Elements:
Mulliganuji a nechávám nějaké landy a Mystical Tutor, což znamená, že mám kdykoli k dispozici potopu. Martin se ale snaží hrát okolo mass removalu a vykládá bytosti jen zvolna. To mi ale vyhovuje - čím déle hra potrvá, tím lépe pro mě. Když přiloží asi třetí bytost a je jasné, že mě s prázdným stolem během jednoho kola nezvládne nijak vážněji ohrozit, tak vytutoruji Force of Will, konečně zahraji Deluge a hned po ní Doomsday (Urborg ftw!). V dalším kole vyhrávám, aniž bych forsáž vůbec musel použít.
Druhá hra je v podobném duchu. Deluge sice nemám, ale Martin to nemá moc rychlé a já se tentokrát můžu pokusit o relativně rychlý Ooze kill. Trochu mě teda pravda znervózní Tainted Pact, protože mám kolo rozvržené tak, že zahraji Buried Alive, po něm Pact a za zbývající dvě many tak můžu brát jen Animate Dead nebo ještě lépe Reanimate (hraje okolo Daze, soupeř je potapován). Pact mě ale celkem napíná - odemelu asi 60 karet, než najdu Animate Dead. Knihovna už se tak začíná povážlivě tenčit, a pokud by byl Reanimate někde hluboko, nemusel bych mít dost karet na insta-win. Nakonec risknu raději Daze než umletí Pactem. Martin ale naštěstí nic nemá, podává ruku a já tudíž slavně vítězím!
2-0, 7-1-1
Přijímám Tundru za výhru a gratulace od přítomných. Navíc si plácnem s Martinem, jak jsme si ten turnaj tentokrát ale pěkně rozdělili. Takhle se na ně musí, na negry!
Navíc začínám konečně trochu víc vnímat okolí. Pravda, Škoďáka, který se jednou za čas propotácí místností, převrhne nějakou židli a pak uprchne do města, aby ho musel zbytek jeho výpravy nahánět, toho jsem nemohl nevnímat už před tím. Trochu víc mě ale zajímá osud jeho parťáka v lihu, kterého budu mít tu smůlu vézt zpátky do Prahy. Michal ale nakonec vypadá relativně rozumně. Přesouváme se na bar, kde úspěšně přehodím povinnost řídit na Vojtu a já tak můžu sezvat pár okolostojících na bramborovou ambrózii z Božkova. Jakub Rochovský pak gentlemansky otočí ještě jedno kolečko - Kudos! Vojta s Kryštofem ale nepijí, takže by to asi pomalu chtělo jet. Loučení je tradičně zdouhavé - odsud z Hradce sice člověk vždycky odjíždí nerad, ale teď to s ožralým Michalem trvá obzvlášť dlouho. A to si naštěstí nechal hlavní číslo svého večerního výkonu až na zpáteční cestu parkem. Do podrobností raději zacházet nebudu, stačí jen zmínit, že hlavní roli hrála centrální fontána a že už bylo naštěstí solidně po půlnoci a tudíž nemohlo žádné kolemjdoucí dítě dojít k nějakým trvalým škodám na mravním či jiném vývoji.
Ve výsledku byl celý turnaj, a to bez ohledu na můj individuální výsledek, tradičně fantastický. Tady v Satchmu je pokaždé až neuvěřitelně uvolněná a přátelská atmosféra, se kterou se situace z pražských heren (respektive heren obecně: přece jen je tady člověk v hospodě, takže když nevyhrává v kartách, může vést alespoň na panáky) moc nedá srovnat. Takže až se bude organizovat další ročník, můžu doporučit jen jediné: Neváhejte a jděte do toho.
Dominik Malý
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.