Reporty
Preview RtR ve městě štrůdlu, valčíku a telecích řízků
Preview RtR ve městě štrůdlu, valčíku a telecích řízků
Prodloužený zářijový víkend mi jako milovníku nejlepší karetní hry na světě připravil těžké dilema. Využít jej k výletu za svou drahou polovičkou anebo se zúčastnit dlouho a netrpělivě očekávaného preview Return to Ravnica. Nakonec zvítězilo spojení příjemného s příjemným a já se mohl vydat do Vídně s tím, že sobota bude zasvěcena Magicu a neděle výletu do okolí. Už z loňského roku jsem měl nejlepší vzpomínky na vídeňský Spielraum (www.spielraum.co.at), který se dá nazvat předpisovou hernou. Leží v centru Vídně, je prostorný, osvětlený, čistý s pohodovou obsluhou, která má zkušenosti s pořádáním velkých turnajů. Doufal jsem, že loňské nedostatky v reportování se podařilo odstranit a těšil se na sobotní magicový svátek. Samotnému sobotnímu preview předcházel páteční půlnoční Sealed pro ty největší nadšence. To bylo také důvodem, proč sobotní hlavní event začínal až v poledne. Na místo jsem dorazil už kolem jedenácté, abych se svým synovcem, který byl na DCI turnaji poprvé, bez stresu zvládl registraci. Počet účastníku byl pro mě ve Vídni opravdu velkou neznámou. Startovné bylo přijatelných 25 eur, o registraci se starali 2 rozhodčí, takže fronta zájemců se příjemně krátila. Nakonec bylo ke hře registrováno úctyhodné číslo 124 borců, takže jsme měli problémy se do jinak prostorné herny všichni vměstnat. Následovalo rozdělení do gild a zvláště my v Golgari jsme se u stolů tlačili jak sardinky. Při takovémto počtu účastníků už bylo zajímavé pozorovat i ze sociologického hlediska, jaké typy hráčů hraji za jednotlivé gildy. Zatímco klučíci a holky posedali z 80% do Selesnye („wow, ti elfové jsou tak krásní“), partička asi deseti gothiců se rovnoměrně rozdělila mezi Rakdos a Golgari („co je zlé nebo leze z kanálu máme rádi“). Gildu Golgari jsem si zvolil ani ne tak proto, že bych očekával její větší sílu oproti ostatním, ale spíš proto, že jsem se k ní na DCI před pár týdny přihlásil a prostě jsem už ty čistotné sympaťáky nechtěl zradit. No a taky proto, že jsem si chtěl zahrát Vrasku, kterou určitě rozbalím.
Pak už nám rozhodčí plynule rozdali preview startery a začalo tradiční rvaní obalů jako o život. První šok mě čekal hned na začátku – karty byly v němčině. Nevadilo mě to ani tak proto, že bych nezvládal hru v němčině (což se nedá říct o několika pouze anglicky mluvících účastnících, kteří zároveň s rozbalováním výrazně bledli nebo naopak rudli), ale spíš proto, že jako spíše sváteční hráč budu mít problém se karet v ČR zbavit. Můj pocit se ještě zhoršil, když jsem rozbalil německého Jace. Namísto Vrasky v angličtině Jace v němčině…klatě. Kromě očekávatelné Corpsejack Menace byl v gildovém boosteru Deathrite Shaman, který rozhodně nic nepokazí, ani co do schopností ani co do křivky. Následoval Deathbridge Goliath a Worldspine Wurm (Weltenwirbelwurm:), kterého jsem prostě musel hrát. V černé už to bylo trochu horší, karty spíš jen průměrné a očekávaný nedostatek kvalitního removalu. Zelenočerný pool doplňovalo několik hratelných zlatých a hybridních Golgari karet. Ze zemí stojí za zmínku Rogue´s Passage, která se později ukázala jako rozhodující a na limited velmi silná. Bohužel, nebyl jsem jediný, kdo jí rozbalil. Nakonec jsem byl postaveným balíkem docela spokojený, poněkud chybělo pouze více bytostí na třímanovém slotu, nepodmíněný removal a obrana proti letcům.
Výsledný deck měl tuto podobu:
Mana cost 1: Deathrite Shaman, Slitherhead, Centaur´s Herald, 2x Giant Growth
Mana cost 2: 2x Drudge Beetle, Rakdos Shred-freak, Grisly Salvage, Daggerdrome Imp
Mana Cost 3: Stonefare Crocodile, Mind Rot
Mana Cost 4: Corpsejack Menace, Deathbridge Goliath, Korozda Monitor, Dark Revenant, Sluiceway Scorpion, Seek the Horizon, Launch Party
Mana cost 5: Gobbling Ooze, Golgari Longlegs.
Mana cost 6: Rites of Reaping
Mana cost 11: Worlspine Wurm
Lands: Golgari Guildgate, Rogue´s Passage, 8x Forest, 7x Swamp
Jako nejslibnější strategie se mi jevilo snažit se soupeřům ubrat pár životů na začátku a dobít je ve střední část hry pozemní silou se Scavengem a pokud by se to protahovalo, tak případně i s pomocí Seek the Horizon vyndat Wurma.
Z hratelných kousků jsem nechal v sidu druhého Revenanta (útok vzduchem nebyl moje priorita) a druhého škorpiona s tím, že proti pozemním pašíkům nebo unleashnutým bijcům přidám škorpiona a Grim Roustabouta, proti útokům ze vzduchu druhého Revenanta. Dále jsem nevyužil druhý Mind Rot a dva Axebane Stagy, kteří mi přišly dost nemotorní.
Po podivuhodném soupisu deckistů, kdy se sepisoval jenom total a správnost soupisu ověřoval pouze soused se mohlo jít na první kolo.
1. kolo Karl Burkhart (Rakdos)
První kolo bylo bohužel otázkou několika málo minut. Obě hry vypadaly velice podobně. V prvním kole jsem prohrál hod kostkou, na první ruku mi přišel Wurm a než jsem se vzpamatoval a začal proti soupeřovým unleashnutým rychlíkům zajišťovat situaci a dávat dokupy jakous takous obranu, přišel ke slovu Rogue´s Passage a se Spawn of Rix Maadi a Helsteedami vynořujícími se za mou obranou jsem si už neporadil. Druhou hru, kdy jsem také na ruce sušil Wurma, zpestřil soupeřův Volatile Rig, který jsem sice zablokoval, ale ten následně smetl mé obránce a soupeři ponechal unleashnutého Helsteeda, následná Rogue´s Passage zajistila, že jsem se přestal cukat úplně. Výsledkem tohoto destiminutového masakru byla těžká díra v sebevědomí a dojem, že s tak pomalým balíčkem to můžu rovnou balit.
0-1
2. Bye
Že se štěstí s byem usměje zrovna na mě jsem nečekal, ale chtělo se mi hrát a vyzkoušet, jestli je balík opravdu tak mizerný jak působil v prvním kole. Času navíc jsem využil obědem v nedalekém fastfoodu Schnitzelhaus (rozuměj Dům řízku) a posílen se vydal do dalších bojů.
1-1
3. kolo Mike Deutsch (Golgari+bílý splash)
Ve třetím kole proti mně usedá přátelský a poměrně hlučný gothic Mike. Hraje trojbarvu a než mu v první hře po několika kolech až s pomocí Seek the Horizon dojde jeho hlavní barva - černá, je v podstatě rozhodnuto. V době, kdy se mu podaří vynést prvního nepříjemného obránce v podobě Trestle Trolla musí jím už chumpblokovat Deathbridge Goliatha. Navíc Grisly Salvage mě plní hřbitov kouzly, kterými pomocí Deathrite Shamana, požírajícího i defenzivní triky soupeře, pravidelně pálím za dva.
Druhá hra je o poznání drsnější. Tentokrát má soupeř zemí dost a Trestle Troll mi znemožňuje využít rychlosti a síly Deathbridge Goliatha a následně Golgari Longlega. Ani Deathrite Shaman nemá dost materiálu pro zraňování soupeře. Soupeř po nějaké době vynáší (Pack Rat), které se neustále množí. Neskutečně hloupě pak zahrávám Mind Rot na soupeře při plné maně, takže výsledkem je pouhé přidání dvou krys na stranu soupeře, následně v předtuše zmaru zapomínám na Deathrite Shamana a soupeř obě odhozené bytosti vesele scavenguje na krysy. Výsledkem jsou čtyři 5/5 a jedna 11/11 krysa, takže na Worldspine Wurma, na kterého jsem konečně nastřádal manu, už nedojde. Nemá cenu jej ukazovat soupeři a vzdávám, aniž bych ho zahrál, což se ve třetí hře ukázalo jako dobrý nápad.
Třetí hra se poměrně táhne, Trestle Troll mi znemožňuje kloudné útoky a na soupeřova Desecration Demona, který by situaci rychle rozhodl, mám naštěstí pošetřenou Launch Party. Můj Korozda Monitor si na Trolla nepříjde, a tak je několik kol situace zalokovaná, než soupeř příjde s Grave Betrayalem, kterého bych se nezbavil a dlouho bych mu vzdorovat nemohl. Protože se mi ale dařilo pomocí Seek the Horizon pokládat zemi v každém kole, je mojí odpovědí poprvé řádně seslaný Worldspine Wurm. Jelikož soupeř má jako reakci pouze Horncaller´s Chant a můj Wurm si dává jednoho nosorožce k snídani a druhého hned ke svačině, nezbylo toho ze soupeře už kolem oběda mnoho. Důležité první zasloužené vítězství.
2-1
4. Kolo Thomas Tschernegg (Azorius)
Thomas v první hře začíná, mulliganuje do šesti a navíc vynechává třetí landdrop, takže je trochu zpomalený. Můj Rakdos Shred-freak a Daggerdrome Imp ho zatím pomalu koušou. Pak přichází soupeřův nepříjemný Skymark Roc, který mi začíná vracet mojí drobotinu do ruky. Následně ale přichází na stůl Golgari Longleg, který je v příštím kole napumpován Rites of Reaping, které zároveň zabijí Roca a Longleg dává 8 zrnění. Pegas ani Gryf už soupeři nepomohou. Mám početní převahu a soupeřovy životy jsou na minimu.
Na druhou hru siduji proti množství lítačů druhého Revenanta. Soupeř tentokrát začíná a dost brzo má na stole Skymark Roca. Naštěstí mi přišly oba Revenanti, takže ve vzduchu to celkem funguje a soupeř si Roca nechává raději do bloku. Po oboustranném vyčkávání se na soupeřově straně stolu objevuje Archon of the Triumvirate, který by mě mohl během pár kol popravit. V následujícím kole ale topdeckuji jediné možné řešení - Launchparty a posílám Archona do věčných lovišť. Pak už se soupeř na nic nezmůže a pod náporem početní převahy Revenantů a pozemních sil prohrává.
3-1
Asi v tomto momentě rozhodčí oznámili, že plánovaných sedm kol se z časových důvodů redukuje na šest.
5. Kolo Erik Springer (Izzet)
V pátém kole proti mně usedá mladík v obleku a v kravatě. Prý dorazil rovnou z kanceláře a je tak dost namotivovaný. V prvních kolech oba vynášíme drobnější bytosti a situace je poměrně vyrovnaná, než se na stole objeví Hypersonic Dragon, kterým mě, zajištěn dozadu pomocí Goblin Rally, soupeř během několika kol sprovodí ze světa.
Druhá hru rozhoduje nepozornost. Erik mě nepříjemně kouše unleashnutým Splatter Thugem. Já mám Drudge Beetla a Sluiceway Skorpiona útočím a soupeř se dopouští chyby, která ho pak stojí celou hru i celý match. Aniž by vzal na vědomí, že mám volný právě jeden les na Giant Growth na ruce, střílí po deklarování útočníků zbrkle do Scorpiona Annihilating fire, na což reaguji myškou, kterou jsem stejně chtěl zahrát. Soupeř přichází o jediný removal a rozdílovou porci životů a zanedlouho prohrává.
V poslední hře Erik zariskoval, došly mu během pěti kol jen dvě hory a jeho šance na vítězství končí způsobem, který nikdy nikomu nepřeji. Začínám být spokojený s výsledkem a očekávám posledního soupeře.
4-1
6. Kolo Mark Simpson (Rakdos)
Potkávám postaršího reprezentanta novozélandského magicu. Je prý ve Vídni se svou ženou, která je zde na konferenci a on si preview nemohl nechat ujít. Jeho DCI číslo je asi třímístné, prostě respekt vzbuzující borec. Na mou otázku „Are you ok with the German cards?“ odpoví upřímně „Not really“. Trochu škodolibě si říkám, že i to zvětšuje moje šance na to uhrát dnes slušný výsledek. Jak ale v průběhu hry zjišťuji, jediné německé slovo, které soupeř potřebuje znát je „Entfesseln“ (Unleash) V první hře vyhrávám hod kostkou a pěkně po křivce Deatrite Shaman, Drudge Beetle, Stonefare Crocodile a Deathbridge Goliath racují a nakonec dávají více zranění než soupeřovi unleashnutí borci. Vychází to o kolo, takže jdeme na druhou.
Ve druhé hře začíná soupeř a je to přesně v opačném gardu. O kolo rychlejší unleashnuté bytosti typu Splatter Thuga a Spawn of Rix Maadi nestačím pokrývat a podléhám hrubé síle.
Třetí hru, nejdůležitější a nejtěsnější v celém turnaji, naštěstí začínám. Postupně se mi na stole objevuje Drudge Beetle, Sluiceway Scorpion a Deathbridge Goliath, který může přes Rogue´passage útočit bez bloku. Jsem na 10ti, soupeře dostávám na 10, pak na 5. Soupeř má unleashnutého Splatter Thuga, Rix Maadi Guildmaga a ještě nějakou 3/3. Do bloku mám skorpiona a brouka, měl bych to ustát a v příštím kole to skončit. Pak mi ale soupeř ve svém kole krade Scorpiona pomocí Traitorous Instinctu a vším útočí, naštěstí má na dobíjecí efekt guildmága už jen 2 volné many, proto blokuji broukem vlastního skorpiona, nechávám projít 8 zranění a ještě 1 dostávám Guilmagem. Nestačí to, ufff a super!!! S jediným životem posílám Goliatha v příštím kole tajným průchodem dodělat špinavou práci.
5-1
Nakonec mi toto skóre přineslo 4. místo mezi všemi účastníky, takže jsem se mohl těšit nejenom ze skvělého výsledku na zahraničním, navíc tak početně obsazeném, turnaji, ale i z 8 německých boosteru RtR. V herně mě ještě slíbili výměnu za anglické, až prý budou mít, tak snad někdy příště… Synovec se raduje ze skoré 3-3 a vyhraného boosteru, a to na úplně první turnaj vůbec není špatné. Následuje poděkování všech hráčů rozhodčím (potleskem), což je zvyk, který by se měl i u nás důsledněji uplatňovat. Atmosféra ve Spielraumu byla perfektní, soupeři přátelští a až na časové prostoje způsobené počtem účastníků a problémem s kapacitou situ není co vytknout. Pěkný den strávený s Magicem jsme zakončili opět u vídeňského řízku velikosti kola od vozu.
Pokud bych měl hodnotit jednotlivé karty v balíčku, co do hratelnosti a síly nedostižně vede Deathbridge Goliath. Univerzální pětkové tělo za 4 many bez nevýhody, to zelená závistí i starý dobrý Juzam. Soupeř na něj většinou nemá včas odpověď, pomůže pouze bezpodmínečný removal, který ale musí přijít hned, za 2-3 kola už je pozdě.
V limited je dobrá taky Rogue´s Passage, poměrně rychle rozhoduje zalokované hry, těžko se s ní něco dělá a 4 many každé kolo není přehnaná cena, zvlášť když není žádný problém sehnat bytosti se silou 5 a víc…
Na třetí místo možná poněkud překvapivě zařadím Golgari Longleg. Poměrně standartní bijec, který nic neumí. Jeho hratelnost na commonovém slotu ale vynikne ve srovnání s jinou hratelnou limited commonou – Renegade Demonem z AvR. Longleg je silnější a flexibilnější, přitom za stejnou cenu a ve stejné raritě. V Golgari decku funguje moc pěkně. Naopak mě trochu zklamal Corpsejack, který se nikdy na stole dlouho neohřál a extra counter jsem od něj za celý turnaj neviděl.
Díky za pozornost a snad někdy na viděnou na opačné straně stolu.
Ondra
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.