Reporty
Konspirační draft v Černém rytíři
Konspirační draft v Černém rytíři
Ahoj. Řekl jsem si, že napíšu report z draftu. Články moc nepíšu (toto je teprve můj druhý článek vztahující se k Magicu). Slibuju si od toho trochu víc, než od mého prvního (soutěžního) článku, protože psaní o balíku, se kterým se hrálo, je přeci jen osobnější, než vytvoření decklistu jen tak od vyhledávače. Preferuju oslovování přezdívkou (nickem), proto se představuji pouze jím – na cmusu můžete narazit na moje příspěvky v diskuzích pod mou přezdívkou „ Nekra “, na magic-guru pod nickem „ NekraOX “ - tam již byl nick „ Nekra “ obsazen – doplněk „ OX “ mne napadl nejen proto, že mám rád piškvorky, ale taky si pod tím představuju stylizovanou lebku se zkříženými hnáty naležato z písmenek ;). No nic, zpátky k draftu.
Když jsem odpoledne přišel do Rytíře, nebyl jsem si ještě jist, jestli draftovat budu nebo ne. Po cíleném otravování prodavače otázkami to vypadalo, že se ani nebudu muset rozhodovat – hodně hráčů Magicu dělalo takové zákeřné konspirace, že na draft v Conspiracy 7.6.2014 do Černého Rytíře v Praze vůbec nepřišli. To mne skutečně překvapilo – očekával jsem, že když je to něco tak speciálního, tak se tam budou skupiny konspirujících drafterů střídat jak na běžícím páse (že tam během dne bude pořád alespoň jedna skupina 8mi lidí, hrající draft Conspiracy), a místo toho jsem se dozvěděl, že tam byli 4 lidi, kteří už oddraftovali. Takže rozhodnutí, zda se účastnit draftu (když na něj nebyli lidi) bylo v tu chvíli jasné. Místo abych se otočil a odešel, zašel jsem se přece jen podívat do herny, a pozoroval jsem dva hráče hrající proti sobě s bílým a zeleným balíčkem.
A pak to přišlo ;D. Zaslechl jsem prodavače, jak někomu říkal, že to budou dělat v pěti. Jelikož očekávaný výskyt prostitutek v herně je výrazně menší, než výskyt mythiců v boosterech (možná i menší, než šance na výhru ve sportce), tak jsem si domyslel, že se nejspíš bude jednat o draft. Uvažoval jsem, jestli se budu jenom dívat, nebo si i zahraju. Nakonec jsem se teda vrhnul na hraní (s myšlenkou, že je to jedinečná příležitost, a další hráči na konspirační draft tam již nebudou) a ještě jsem si koupil průhledné obaly, abych karty nehrál „naostro“. A pak jsme začali draftovat ;).
Zápisky jsem si při hře nedělal, byl jsem z toho trochu zaskočen, že si můžu zahrát, tak jsem se ani neodvážil zdržovat vypisováním všech karet v každém picku. Stiflem jsem se zezačátku uvrtal do modré, která v prvním boosteru chodila slušně, brzy následoval Brainstorm a také jsem v prvním boosteru vzal pár manastabilizujících karet (Mirrodin’s Core, Spectral Searchlight). Ty jsem později doplnil ještě Secrets of Paradise. Možná ke konci prvního, ale spíš v průběhu druhého boosteru jsem najel i do bílé, hlavně co se levných bytostí a posilovaček týče. V jednu chvíli mne napadlo, že bych si možná mohl dovolit naspleshovat i zelenou, ale nakonec jsem hrál dvoubarevný balík.
Během draftování nastalo několik zajímavých situací – jedna z nich byla, když jeden z hráčů nadraftoval Lurking Automatona jako devátou kartu z boosteru – my ostatní jsme byli moc líní číst na kartě tolik textu. Ve třetí „rundě“ (třetí boostery v pořadí) několik z nás draftovalo 2 karty za použití Cogwork Librariana – také jsem ho použil, když jsem si vzal najednou bílou a modrou kartu, které se mi líbily. Ještě jsem se pak divil, jestli je to pořád ten stejný Cogwork Librarian – vypadalo to, jako by tam byli asi tři ;). Připadalo mi, že ve třetí „rundě“ je modrých a bílých karet docela hodně. Nepřišlo mi moc pravděpodobné, že by někdo další u stolu měl stejnou barevnou kombinaci a proto jsem v ne moc rozebraném boosteru „pustil“ Sky Spirita s tím, že by se ke mně mohl ještě dostat. To mi vyšlo, Spirit obletěl stůl a skončil u mne.
Po rozdraftování ještě Ondra (hráče jsem z dřívějška neznal, ale slyšel jsem, jak si říkají) zkoušel vytradovat nějakou kartu díky Deal Brokerovi (ani jsem si nevšiml, že nadraftoval dva, po Petrově připomínce, co jim měl nabídnout). Všiml jsem si, že jedna z karet (pokud vůbec chtěl měnit dvě) byla Fact or Fiction – i když jedna z mých barev byla modrá, nepřipadala mi zrovna moc dobrá (přišlo mi, že zbavením se jiné karty za tuto, bych si pohoršil) a tak mi přišlo zbytečné na sebe předčasně prozrazovat, že mám modrou barvu.
Pak jsem si šel začít stavět balík a pořádně se kouknout, co to všechno vlastně mám v card poolu. Tak takhle to vypadalo:
UW Conspiracy Nekra Main Deck Sideboard 1 Secrets of Paradise
1 Mirrodin’s Core
1 Warmonger’s Chariot
1 Spectral Searchlight
1 Stifle
1 Brainstorm
2 Grixis Illusionist
1 Split Decision
1 Wind Dancer
1 Minamo Scrollkeeper
1 Favoreble Winds
1 Enclave Elite
1 Marchesa’s Emissary
1 Academy Elite
1 Shoreline Ranger
1 Sky Spirit
2 Stave Off
2 Pride Guardian
2 Valor Made Real
1 Courier Hawk
1 Rousing of Souls
1 Ajani’s Sunstriker
1 Vow of Duty
8 Plains
9 Island1 Cogwork Spy
2 Turn the Tide
2 Plated Seastrider
1 Crookclaw Transmuter
1 Stasis Cell
1 Dream Fracture
1 Compulsive Research
1 Unquestioned Authority
1 Selvala, Explorer Returned
1 Respite
2 Necromantic Thirst
1 Lizard Warrior
1 Stave Off
1 Ajani's Sunstriker
1 Torch Fiend
S tím, co jsem měl, mi připadalo, že mám dost lítačáků (bytostí s Flyingem), tak jsem tam zařadil Favorable Winds. Ono jich zase tolik nebylo; Courier Hawk,Wind Dancer, Sky Spirit a Rousing of Souls se schopností vytvořit létající tokeny. S Shoreline Rangerem jsem do útoku ani nepočítal, spíše jsem očekával, že ho zacykluju do ostrovu. Proto jsem taky vybral pro Secrets of Paradise Grixis Illusionistu – z bytostí, které jsem měl dvakrát byl jen za jednu manu, a to modrou.
Na místě mi to přišlo rozumné, teprve s odstupem vidím, jaká to byla blbost, protože jsem si pořádně nepřečetl text na kartě :o), takže jsem si nevšiml, že to je na zemi pod mou kontrolou a počítal jsem s tím jako s podporou landwalku. To je asi největší chyba, jakou je možno udělat – nepřečíst si pořádně text karty. Nepřečíst si text karty pořádně během draftu, to možná není tak neobvyklé, ale že jsem to podcenil i při stavbě balíku, byla kolosální chyba :o(. Secrets of Paradise byla jediná konspirace, kterou jsem nadraftoval a jako jediná z karet v pravém sloupci začínala hru ne v balíku, ale v Command zóně.
Přestože v manacostech jsem napočítal bílých i modrých man (v kartách, co jsem si dal do balíku) stejně, zvýhodnil jsem mírně modrou – připadalo mi, že mám v balíku více modrých karet, navíc na island jsem měl cycling, tak mi připadalo, že u Grixis llusionisty by ty problémy s jeho sesláním (aby mohl manovat) mohly být nejmenší. Neměl jsem v balíku přesně 40 karet, minimální limit jsem trochu překročil. Moje bytosti nebyly silné, ale doufal jsem, že s pomocí nějakého „trikování“ by to fungovat mohlo.
A potom přišla ta nejtěžší část – hraní :o). Sice si občas zadraftuju v počítači na simulátoru, i „balík“ je tam možno virtuálně postavit, ale ta nejdůležitější část, hraní s ním, to v simulátoru není. Takže mi dost hrozilo, že si sice postavím něco, co by „mohlo fungovat“, ale spousta chyb se vyskytne mezi kartami a židlí a nebudu s tím umět dostatečně dobře zacházet. Ostatní mezitím rozlosovali trojice (bylo nás šest), a na mě vyšli Petr s Ondrou. Kvůli jejich aktivnosti a hovornosti během draftu jsem je považoval za nejnebezpečnější soupeře (i když ostatní mohli být také dobří, podle pořekadla „Tichá voda břehy mele“).
Po rozhozu kostkami si Petr vybral, že mám začít. Moje úvodní ruka vypadala asi takto: Minamo Scrollkeeper, Ajani’s Sunstriker, Stifle, Sky Spirit, Split Decision, Plains, Island. Rozhodl jsem se úvodní ruku nechat a zahájil jsem hru zemí ;). Petr seděl po mé levé ruce, Ondra po pravé. Na začátku i soupeři vykládali země, Petr měl bažinu a horu, takže to vypadalo na Rakdos, Ondra měl vyložené lesy.
Jako první bytost jsem vyložil Minamo Scrollkeepera, abych měl blockera, kdyby na mne někdo útočil. Petr brzy vyložil Grenzo´s Cutthroata, což vypadalo nebezpečně, protože na začátku jsme měli všichni stejně nejvíc životů, a kdyby zaútočil kamkoli, tak by dostal posilující žeton. Equipment na útočení defenderem jsem sice vyložil, ale jelikož asi první tři kola jsem si nelízl třetí zemi, nemohl jsem jej nasadit na Minamo Scrollkeepera :o(. Postupně jsem se dostal do hry Wind Dancera a když mi přišla třetí země (Mirrodin’s Core), tak i Sky Spirita. Tady mám trochu „okno“, protože si nepamatuju, proč Petr Grenzo´s Cutthroatem neútočil, ale v herně mi to dávalo smysl. Také myslím, že ho v brzké fázi hry zahodil do Combustion, ale nepamatuju si, proč moji létavci nezemřeli. (Jo, to je tak, když jsem nekazil herní atmosféru četnými a zdržujícími zápisky při hře. Pak v paměti zůstanou jen hrubé obrysy a ne veškeré detaily :o(. Možná to upřesní moji protihráči v komentářích.)
Ondra neměl zatím vyloženou žádnou bytost a tak jsem si i přes to riziko, že na mne Petr zaútočí, kousl Dancerem do Ondry. Připadalo mi, že mám na stole málo zemí. Soupeři se mezitím trochu „rozjeli“ – Ondra seslal veverčí hnízdo a pak i Yavimajský ohně. Petr nás pak donutil discardovat a srazil nás na tři karty Ill-Gotten Gainsem. To se mi rozhodně nehodilo. Někdo ze soupeřů mi zničil hlídače svitků pomocí voleje. To už měl Ondra vyloženou i nějakou horu.
Sky Spirita jsem si nechával jako blokera proti Grenzo´s Cutthroatovi, který má taky first strike. Petr seslal další potvoru – Pitchburn Devils a když pak zaútočil na Ondru, ten se s ním domluvil, a i když jedna posílená veverka i ďáblové umřeli (kvůli ohňům), tři zranění z nich šli do mého Sky Spirita a bylo po něm. Zřejmě byla chyba nepoužít ten Stifle, ale nepřipadalo mi dobré ho „vyplácat hned“. Equipment jsem pak nasadil na Dancera a útočil jsem na Ondru.
Petr měl životů nejvíc, a i když zezačátku ubývaly hlavně Ondrovi, brzo to se mnou začalo být nahnuté :o(. Mezi Petrovými zeměmi jsem viděl i les, tak jsem se divil, že hraje trojbarvu (řekl, že dokonce čtyř) – na to že jedinou nezákladní zemí, kterou za hru vyložil, byl Reflecting Pool, mu to chodilo překvapivě dobře. Ondra seslal nosorožce, takže když jsem do něj útočil Dancerem za 3, tak mě ve svém kole dal za 4, což byla převaha pro něj :o(. Když jsem byl zatapovaný, tak mne Petr taky kousnul – s Twisted Abomination, kterou už měl vyloženou.
Byla to dost kritická situace, Petr měl asi 17 životů, Ondra 14 a mě srazil(i) na 10 a pak na 6. Měl jsem na ruce Vow of Duty, ale i kdybych Dancera posílil o další +2/+2, tak jsem si myslel, že by mne rychle zabili (sice jsem zapomněl uvažovat, že s vigilancí by mohl útočit i blokovat, ale stejně by to možná nestačilo). Po dlouhém přemýšlení jsem ji tedy radši seslal na Petrovu Twisted Abomination, která tedy nemohla útočit na mne a tak s ní útočil na Ondru. Petr vyrovnal stavy životů svých soupeřů (já i Ondra jsme měli po šesti životech) a já jsem si do Petra ještě kousl Dancerem.
To se mu nelíbilo a největší hrozby (mou poslední bytost a Ondrova nosorožce) chtěl odstranit pomocí Reckless Spite. Svoji bytost jsem si zachránil Stave Offem. Ondra mne ještě předtím stačil ukousat na 2 životy. Když Petr zahodil Vent Sentinela do Combustion, nevydržela ani moje poslední bytost. Nedlouho poté Petr dorazil Ondru a Twisted Abomination zůstala jedinou žijící bytostí na bojišti.
Nastala patově vypadající situace. Já neměl čím útočit, Petr Abominací útočit nemohl, kvůli té auře. Připadalo mi, že nemám moc co dělat, takže když jsem si líznul Brainstorm, tak jsem ho hned použil. Teprve potom jsem si líznul Grixis Illusionistu, ale neměl jsem do čeho jím urychlovat a taky už jsem měl dost zemí.
Ve chvíli, kdy Petr seslal Tyrant’s Coice, tak to vypadalo, že jsem úplně v loji. Valor Made Real, Stifle, Split Decision a asi Favorable Winds (myslím, že tři modrý a jedna bílá – rozhodně jsem tam neměl counterspell nebo přidání životů, aby mne to zachránilo). Stiflem to odrazit nešlo (hráči v druhé trojici už dohráli a koukali na náš boj). Split Decision by mohl situaci zvrátit, kdybych měl někde další hlas (Ondra už byl mimo hru a Brago’s Representative jsem v cardpoolu neměl – potenciál a významnost této karty jsem během draftu hrubě podcenil, protože když se ke mně ve druhý rundě v jednom z počátečních boosterů dostala, vzal jsem radši něco na uncommonovém slotu s tím, že „tohle je common, ten by se tu mohl vyskytovat vícekrát, je slušná šance, že ještě přijde“. A pak už nepřišel. Další variantou, kterou jsem považoval za nemožnou (i když korektně by to bylo možná jen „velmi málo pravděpodobné“ bylo (jak mě upozornil výherce druhé trojice), kdyby soupeř volil blbě.
Aby mě v danou chvíli taková karta zachránila, musel by být Petr úplný debil nebo alespoň analfabet – nemohl jsem počítat s ani jednou takto „výhodnou“ variantou, nicméně přesto jsem využil luxus vybrat si, jestli se nechám zabít přímo jeho kouzlem, anebo vlastní kopií, kterou si Split Decisionem vytvořím :D. Hlasování jsme už ani neprováděli, bylo jasné, že mne Petr srazil na -2 životy a z naší trojice se umístil na prvním místě.
Nevím sice, v kolik jsme začali draftovat, ale když bylo ve trojicích dobojováno a známí vítězové, řešilo se, co dál. Bylo půl osmé večer a další hra by se neúměrně protáhla (co jsem slyšel, tak první a druzí pak mají sehrát ještě čtyřhru). Na to ale nebylo moc času, tak nakonec po dohodě se přistoupilo už na dělení boosterů – každý z vítězů v trojici si vzal jeden a my zbylí jsme si měli rozebrat ty tři zbylé. Podle umístění v jednotlivých trojicích jsme si hodili o pořadí (druzí ve trojicích mezi prvním a druhým pořadím vybírání a třetí ve trojicích mezi třetím a čtvrtým pořadím ve vybírání). Měl jsem štěstí, takže jsem začínal. Očekávané rozebrání nabralo jiný směr, když se rozebrala réra a většina uncommonů (až asi na dva).
Ostatní hráči pohrdli commonkami; na otázku „Chcete je někdo?“ jsem řek, že jo a oni mi je nechali ( takže jsem je nemusel ani lovit z koše – slyšel jsem zvěsti, že někteří hráči commonky dokonce vyhazují :o). Kvůli nezájmu protihráčů o commonky jsem měl skvělý pocit, že jsem na tom lépe, než kdybych ve trojici vyhrál a měl pro sebe jeden booster. Ostatní hráči šli možná nějaké karty prodat do výkupu, já jsem ve fázi, kdy si karty radši nechám na hraní ;), tak jsem se s protihráči rozloučil a poděkoval za hru. Za mě to byl opravdu skvělý draft – o zábavu nebyla nouze (na čemž významně se podíleli milí protihráči) a ani finančně jsem nebyl v mínusu oproti pořizování karet po kusovkách, čehož jsem se zpočátku obával.
Tímto se s vámi loučím a ještě bych vzkázal začátečníkům, aby se nebáli na draft zajít, a přeju jim, aby měli podobně milé protihráče jako já ;). (Kdo je to začátečník definovat nebudu, začátečník nejspíš jste, pokud se jako začátečník cítíte.) Námitky k diskuzi o stavbě balíku, gramatických chybách i další připomínky pište do komentářů pod článkem.
Nekra
P.S. Pokud vás také bavil Conspiracy draft ve vaši herně, tak nám z něj můžete poslat report na email jakub@cmus.cz. Pokud bude report kvalitní, tak vás boostery neminou!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.