Reporty
Dvojreport z prerelease Return to Ravnica
Dvojreport z prerelease Return to Ravnica
Poslední zářijový víkend byl již dlouho v kalendáři označen jako jistá návštěva alespoň jednoho prerelease edice Return to Ravnica. Již od začátku, kdy jsem začal sledovat objevující se karty na Salvationu se mi edice začínala líbit, a to hned z několika důvodů. Za prvé mám v oblibě vícebarevné balíčky (dokonce jsem vyhrál draft FNM na Innistradu z 5C controlem), za druhé se mi široké spektrum karet hodí do některého z jednokarťáků a za třetí mi celkově prostředí na Ravnice připadá lákavé. Nakonec mi má milující novomanželka dovolila strávit s kartičkami 2/3 prodlouženého víkendu a tak jsem si na neděli ještě sehnal parťáka na 2HG. Jelikož jsem zastáncem zdravého konkurenčního prostředí, rozhodl jsem se svůj vložený obnos věnovat mezi 2 menší pražské herny: Outpost (single) a Najáda (2HG).
Prvním úkolem, jímž jsem se začal zabývat při studování spoileru, bylo správné zvolení guildy, již budu zastupovat. Srdce mé již tradičně bije pro Rakdos, nicméně z této dvojbarvy se mi více líbily triky než bytosti, kde jsem vycítil absenci dostatečné hloubky kvalitních agresivních bytostí. Vzhledem k tomu, že si navíc každý hráč mohl vybrat réro, s jehož pomocí by měl moštovat soupeře, padla moje volba nakonec na Izzet. Hypersonic Dragon je dle mého soudu nejkvalitnější nabízený bijec a navíc se tato gilda dala spojit s dobrým removalem, jejž poskytuje Rakdos.
V sobotu tedy usedám do tramvaje č. 18 směr Nusle a vyrážím do herny. Po příchodu se mezi hráči rozebírá, které frakce budou nejúspěšnější, přičemž já vtipkuji o tom, že postavím mlečku netuše, že to nakonec nebude daleko od pravdy. Potom již Lukáš nechává hráče vybrat si z jednotlivých kusů domácí sbírky videokazet německého fekálporna (guildovní packy). Po rozbalení boosterů, se na mě vysypaly kusy, z nichž jsem se jal dle plánu postavit UBR kontrol. Po bližším prozkoumání počtu bytostí s klíčovým slovem Defender jsem začal uvažovat o záložním plánu jak porážet soupeře, a to o avizovaném umletí pomocí trojice na futrech sedících jednookých opičáků zvaných Doorkeeper. Zde je můj kompletní decklist:
Izzet Mikuláš Veselý Main Deck Sideboard 1 Izzet Guildgate
1 Rakdos Guildgate
7 Island
4 Mountain
4 Swamp
3 Doorkeeper
1 Frostburn Weird
2 Hover Barrier
1 Hypersonic Dragon
2 Ogre Jailbreaker
1 Rakdos Ragemutt
1 Runewing
1 Sewer Shambler
1 Skyline Predator
1 Stealer of Secrets
1 Assassin`s Strike
1 Auger Spree
1 Cancel
1 Cyclonic Rift
1 Essence Backlash
1 Izzet Charm
1 Mizzium Mortars
1 Paralyzing Grasp
1 Rakdos Keyrune
Dvojice defenderů Ogre Jailbreaker se nadmíru osvědčila, protože po zabetonování obrany spolu s ostatními zdmi byla většinou po seslání jednoho z rérek s Overloadem schopna soupeře ujet i na výhru skrze damage. Ještě bych měl zmínit karty ze sideboardu, které se alespoň jednou podívaly do hry: Slaughter Games, Cobblebrute, Hellhole Flailer, Grim Roustabout, Survey the Wreckage, Voidwielder a dvojice Izzet Staticasterů. Kdy a proč jsem jednotlivé karty zařadil, popíši při jednotlivých duelech.
Aleš Hroch-soupeř č. 1-Izzet + černá
Po krátké výměně zkušeností z deckbuildingu se dozvídám, že soupeř rozbalil bomby v Rakdosu a proto se zaměřil na tuto kombinaci se splashí na draka (teda ne, že by mi to vyslepičil ještě před hrou :o) ). Soupeř začíná ne příliš agresivně a já si do obrany povolávám hned několik zedníků, přičemž jejich vůdce Jailbreaker umí i solidně čechrat soupeřovy životy. A proto, že mu nedorazí moc zemí, je brzy konec.
Druhá hra je daleko zajímavější, přičemž se mi zdá, že v damage racu mám mírně navrch. To ale jen do doby, než mi soupeř na 0/6 zeď dá Stab Wound a začne se soustředit na obranu. Já čekám jak na smilování na 7 man, abych za stavu 4/12 na životy vrátil soupeřovy permanenty na ruku a rozjel se ve svém za 6. Aleš mě ale další kolo pálí za 5.
Ve třetím nechám Aleše začít, ostatně jsem nechával soupeře začínat vždy, ten mě ale za to trestá T2 2/2, která naštěstí přišla jako osmá karta, T3 2/1 haste a pak ještě 2/1 Swampwalk. Já pak nějak stabilizuji zdmi, abych na šesti manách dal 4 do všech jeho bytostí, přidal draka a dolétl si pro vítězství. 1:0
Vojta Jurga-soupeř č. 2-Azorius
V první hře je to klasický závod, kde soupeř pomocí několika bytostí s evasion (letci a unblokable malé bytosti) tlačí na moji obranu, zatímco z mé strany se o útok stará již tradičně z vězení uprchlý zlobr. Vyplýtvám všechna zabíjení a navrátím soupeři, co se dá, čímž se hra stabilizuje na životech 2:2, kdy máme oba 2 pozemní malé bytosti typu 1/4. Ve chvíli, kdy se soupeř už vidí jako vítěz a útočí na výhru, přiletí do bloku flashový drak a následně z vršku jeho rychlejší kolega a jdeme na druhou.
Ve druhé hře nechám soupeře, aby mi sebral dost životů i přes mé 3 defendery, přičemž já se ho snažím odemlít. Pokud mě chce Vojta ujet i přes obranu, musí ven se vším. Na to ale celou dobu čekám a poklidím polovinu stolu přetíženými Mizzum Mortars. Poté co z vršku jeho knihovny putuje do hrobu i Supreme Verdict, nevypadá to se soupeřem dobře. Mě navíc přichází další Humunculus a melu po osmi, díky čemuž je brzy konec. 2:0
Petra Soukupová-soupeř č. 3-Rakdos
S Petrou to byl fofr jak v souboji na divokém západě. Nechám ji gentlemansky začít a kopíruji její hru T1 Rakdos guildgate, já taktéž. T3 Rakdos keyrune, já taky. Petra T4 nějakého Vaška s 6 dopředu. Já T4 draka a rasíme se co to dá. Já mám naštěstí zabíjení, kde udělám ze Spawna of Rix Maadi 10/0 bytost a na další 5/4 mám zeď se šestkou dozadu, Petra však přidává další drsňáky, ale draka přespeedovat nedokážou.
Ve druhé je to jako přes kopírák, za mě útočí Ogre a swampwalková bytost, z druhé strany pak všemožná havěť 2/1 haste počínaje, Golgari Longlegs konče. Hra se zlomí v okamžiku, kdy do hry nepustím bonusového koníka a ten za trest ještě Petru kousne za 5. Vděčím tomu Essence Backlash. V dalším kole poklidím půl stolu, naštěstí ne tu svoji a dojdu si pro třetí výhru. 3:0
Tomáš Gottwald-soupeř č. 4-Izzet + bílá
Naproti Tomovi jsem stavěl balík a vzájemně jsme si ukazovali bomby a radili se, takže jsem věděl, do čeho jdu. V prvním kole se mi podaří dostat na stůl brzy zlobra i Gate a tak vyvíjím celkem solidní tlak. Navíc většinu toho, co Tomáš pokládá, se mi daří odklízet. Tomáš ještě nějakým zázrakem stabilizuje na 1 životě, ale pouze do té doby, než mi dorazí nějaká další bytost.
Druhá hra se nese v absolutně opačném gardu, kde Tom dokáže celkem brzy položit nějaké malé bytosti, jež mě uhlodávají a dávají mi sežrat to, že se mi na ruku nechce podívat modrá barva. Budiž jasným důkazem, že jsem Tomovi neubral ani 1 život, takže ani nevím, jakými bytostmi mě ukousal.
Ve třetí ani moc natlačím a tentokrát Tomáš čeká na Island. Já mám ve hře 2 defendery a spíše se snažím mlít. Většinou mám štěstí a modré země odchází z vršku rovnou na hrob. Díky čekání na mletí mám pořád otevřenou manu i v Tomově kole a tak mohu i zrušit zabíjení na nějaké moje obranáře, jejichž počet se nebezpečně rozrůstá. Když Tomovi konečně přijde modrá, zkouší draka, jenž však opět dostává Essence Backlash a soupeř vzdává. Začínám cítit boostery ve vzduchu. 4:0
Matěj Novotný-soupeř č. 5-Izzet
Přichází souboj o průběžné vedení se soupeřem, o němž vím, že vlastní 2 kopie Hypersonic Dragona a ještě k tomu Chaos Imps, kteří jsou fakt brutální. Přesto věřím, že když si pošetřím rušení na správnou chvíli, budu mít šanci vyhrát. V první hře se snažím udržet se soupeřem tempo, kde on mě jezdí šlapací ještěrkou a 2/1 haste po čtyřkách za kolo. Já naopak vracím úder swampwalkem. Na osmi životech se mi tento postup přestane líbit a povede se mi zamést jeho bytosti do hřbitova dnes již tradičně pomocí Mizzum Mortars. Pak přiložím navíc odemílací engine a soupeř po pár otočeních raději vzdává, aby mi neprozradil příliš ze svého balíčku.
Na druhou hru nasajduji naprosto limited unplayable Slaughter Games jako obranu proti drakům. Soupeř zvolí začínat a znovu mě začne okusovat ještěrkou. Nejdříve po jedničkách, později neváhá použít veškerou manu. Tuším, že by mohl chtít stlačit můj počet zbývajících životů na nejnižší možný počet a vyhrát pomocí nějakého pálení. První bytost z mé strany je však Rakdos Ragemutt, dnes poprvé a naposled, který mu tyto plány kazí. Na jedno kolo sice zběhne k soupeři pomocí Traitorous Instinct, díky čemuž mě ještě stlačí na 7. Poté je ale vše v mé režii a díky tomu, že jednoho draka do hry nepustím vůbec a druhý dostane Auger Spree, nemá psa kdo zastavit. 5:0
Alex Lukhyanov-soupeř č. 6-Golgari + červená + modrá
Jsem jediný patnáctibodový a druhý má 12 bodů, takže si věřím, že i při případné porážce vyhraju turnaj na pomocné body. V první hře se od začátku přetlačujeme, přičemž Alex má výhodu v tom, že jeho padlé bytosti jsou recyklovány v podobě cukříků na další bytosti. Oba navíc neblokujeme Sewer Shamblery. Přestože se mi zadaří pomocí overload kouzel stabilizovat, stále nemám vyhráno, protože již jen podskakuji pod naboostované 8/8 hovado. Naštěstí z vršku dorazí Skyline Predator a zaním i Hypersonic Dragon a průlet za 7 ukončuje přetahovanou.
Bohužel zjišťuji, že můj odemílací plán má v duelu s balíčkem plném Scavenge bytostí velké trhliny a tak jdou dnes poprvé očka ven a do hry jde předražený Manowar a oba pinkači. To je ale stejně jedno, protože soupeř předvede skvělý nástup po křivce podpořený novou arénou na zemi a na zemi nebo spíše pod zemí se ocitám já.
V rozhodující hře ještě přidám boření země s poloviční mlhou, jež má jméno goblin. Tento blowout se mi dokonce podaří i zahrát. Na dvojnásobně recyklující se vašky to však nestačí a ani race pomocí draka se nedá zvládnout. Ve třetím nastaveném potřebuji pomocí Izzet Charmu líznout Cyclonic Rift, abych dal alespoň remízu. To se však nepovede a Alex zaslouženě vítězí a zajišťuje si tak druhé místo v turnaji.
Jelikož mé dohady byly správné, a tak jsem uhájil prvenství v turnaji. Čekalo tak na mě 10 boosterů a banner s MTG tematikou. Jelikož si však manželka představuje výzdobu našeho bytu jinak, než že na ní bude čumět Niv Mizzet, podaří se mi ho s Lukášem vyměnit za DD Izzet vs Golgari, za což mu ještě jednou děkuji. Výhru jdeme oslavit na večeři a večer se jdu věnovat manželským povinnostem na koncert do Akropole, což uznávám, není moc dobrá příprava na zítřejší 2HG.
V neděli přicházíme s mým spoluhráčem Pepou Scalpem Maršíčkem do Najády právě včas na registraci. Po sdílení včerejších zkušeností, jež musím dodatečně označit za zkreslující, se dohodneme na nejsilnější kombinaci gild Izzet a Golgari, přičemž do první chceme zapracovat červenočerné zabíjení a do druhé vybrat případné Selesnyánské bomby. Decklisty obou balíčků nemám, neboť jsme si po turnaji karty rozdělili a já si je nezapsal. Klíčem k úspěchu měli být Pepovy agresivní early dropy jako kentauří tokeni či dvojice Lotleth Trollů. Střed křivky tvořilo mých 7 zabíjení a nějaká zelená masa a finiš měla zajišťovat hned trojice Hypersonic Dragonů.
Kolo 1-Azorius + Selesnya
Vyhráváme hod kostkou a necháme soupeře začít, jelikož mi připadal den předem formát pomalý. Nechám po mulliganu zdarma ruku pouze s jednou zemí s tím, že mám na ruce dva 1/4 Weirdy. Země sice dorazí, to nám však situaci neulehčuje, protože ze soupeřových rukou putují na bojiště velmi rychle nějaké malé bytosti, zatímco náš swampwalk proti obráncům bez černé mnoho nezmůže. Soupeři navíc na našeho Trolla, jenž se přes swampwalka posílí, aby nemusel neustále putovat na ruku kvůli Skymark Roc, mají nachystané bounce 1/4 tělo. Další pokusy o prolomení obrany jsou zažehnávány pomocí Dramatic Rescue a tak se nakonec malému pegasovi, jenž nakonec vyrostl díky Deadbridge Goliathovi podaří naše životy dostat až pod nulu 0:1
Kolo 2-Rakdos + Selesnya
Kluci, co seděli na druhé straně stolu, vypadali jako pohodáři, co u toho ani moc nepřemýšlejí anebo naopak až moc. Nechali jsme je znovu začít, avšak jejich nástup byl děsivý a vzhledem k tomu, že Scalp si líznul všechny 4 gate země a já to měl celkově neškodné, putovaly naše životy celkem rychle dolu. Ve hře nás sice udrželo zrušení Hellsteeda a naflákání soupeřům za 5 a následné pročištění jejich ruky díky dvojité obdobě Blightningu. Poté jsme ještě vyslali do boje 8/8 Risen Sanctuary a o útok později ještě 8/8 Cryptborn Horror, ani to však na kluky, kteří útočí už i za cenu chumpattacku nestačí, protože nás dopálí bleskem a poslední damage zasadí posílený ptačí token. 0:2
Kolo 3-Golgari + Izzet
Znovu vítězný hod kostkou a znovu nezačneme. Stokrát nám to nepřijde vyloženě špatně, ale naproti sedícím Pirátovi a staršímu z bratrů Proškových to přijde maxitlačácky a tak opět od začátku nestíháme i přes to, že mám dostatek zabíjení a Scalép i nějaké bytosti do bloku. Co je to ale platné, když Runewinga, Shamblera a Soulsworn Spirita nikdo blokovat nemůže. Každý průměrný matematik na ZŠ jistě zvládne dopočítat, že 30 – (5 x 6) = GG. 0:3
Kolo 4-Azorius + Golgari
Tentokrát už se po vítězném rozhozu rozhodneme začínat. Jedna z hlav naproti si ovšem dá hned trojici mulliganů, což při jednom z nich zdarma vyrovnává celkový počet karet po draw. Tempo a karetní výhoda se projevují hned od počátku a soupeři jen ztuha odolávají tlačícímu kentaurovi a 4/4 defenderovi, kterého to ale vůbec nezajímá. Poté, co poslední zbytky odporu na ruce odputují díky Skull Rendu do hrobu, pokusí se soupeři ještě o pozemní výstuž obrany na deseti životech. Hypersonic dragon, blesk za 5 a Stab Wound na jednoho z obránců to však zvládnou dotáhnout. 1:3
Kolo 5- Rakdos + Izzet
Před tímto posledním kolem se díváme na standingy a jsme poslední mezi nedroplými. Očekáváme proto bye, ale los je milosrdný a tak skáčeme do vzduchu a plácáme si jako bychom vyhráli celý turnaj, že si ještě zahrajeme, aneb není na škodu, si když se nedaří dopřát trochu té radosti. Poprvé dnes nevítězíme v hodu kostkou a tak se můžeme jen dívat na narůstající hordy malých bytostí na druhé straně stolu. Hloupé navíc je, že Izzetí hlava si nechává neustále otevřenou manu na viditelný Essence Backlash, a tak nás nutí hrát slabší bytosti. Protože však postupně přidávají 2 2HG ultrabomby v podobě 0/4 katapultů, musíme přeci jen něco dělat. Rušení naštěstí sežere 0/0 Horror, nicméně jen untapnutí dvou katapultů a jejich následná kanonáda působí jako barcelonský útok na blšanskou obranu. 1:4
Bohužel jsme ve druhém turnaji dopadli jak pověstní sedláci, nicméně výborně jsme se pobavili a celkově si užili 2HG prostředí, které je přeci jen specifické a nejeden z našich soupeřů bývá viděn pouze na takovémto typu limited turnaje. Závěrem bych měl poznamenat, že odhadnutí rychlosti formátu na 2HG bylo naprosto mimo mísu, za což se musím spoluhráči ještě veřejně omluvit, nicméně po zkušenostech, že se na single sesedu dá vyhrát turnaj s mlečkou, mi to jaksi přišlo logické. Pokud jste dočetli až sem, děkuji vám za pozornost a neváhejte se podělit o své zkušenosti s prvním víkendem na nové Ravnice v komentářích.
Mikuláš Veselý
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.