Články
Report Czech Flesh and Blood Nationals Ostrava
Zdeněk Matura si pro Vás dnes připravil report z Czech Flesh and Blood Nationals Ostrava v karetní hře Flesh and Blood.
Na letošních Nationals jsem doufal, že dosáhnou nějakého solidního výsledku, přestože se změnil formát celého turnaje a kromě hlavního constructed formátu se měl hrát i draft, který tvořil celou polovinu základní části. Draft byl dlouhodobě jedna z mých největších slabin a navíc jsem si dlouho nebyl ani jistý, kterého hrdinu budu chtít hrát.
Pokud s karetní hrou Flesh and Blood teprve začínáte, tak by se Vám mohl hodit úvodní článek, ve kterém Vás seznámíme se vším potřebným.
Draft navíc neměl být z aktuální 10. sady Dusk till Dawn, protože ta nebyla určena k draftování, ale ze 4. sady, která s poslední tématicky souvisela a vyšla během pandemie, takže si ji hráči nemohli naplno užít. Znamenalo to testování edice se kterým jsem neměl zkušenosti ve formátu, který mi moc nešel.
Přes léto jsem navíc musel vyřešit i jaký balík budu hrát. V Čechách je problém, že se hrají primárně lokální metagame, které nejsou úplně reprezentativní pro větší turnaje a není ani pořádná představa, co hráči z ostatních měst přinesou. Je za mě se v ten moment řídit velkými turnaji ze světa, protože na turnajích jako je Calling vidíme široké spektrum hráčů na většině hrdinů a dá se aspoň trochu předpokládat, že když nějaký hrdina funguje v takovém prostředí může fungovat i na našich Nationals v situaci, kdy nejsem schopný dělat informované meta calls.
Na začátku léta vyhrála, trochu nečekaně, většinu velkých turnajů v rukách specialistů. Lexi byla pořád nejlepší balík a byla to stále hodně lákavá volba a i trochu snadnější na optimální zahrání. Nakonec jsem ale byl přesvědčený, že Iyslander zvládnu hrát lépe a budu mnohem komfortnější v případných mirrorech.
Letošní Nationals se konaly v Ostravě a tak většina skupiny letos zvolila cestu autem. Po klidné cestě a posledních diskuzích o tom, co tam asi potkáme a jak to dnes celé dopadne jsme dorazili na místo. Již u vchodu restaurace nás vítala cedule “Czech FLesh and Blood Nationals”. Stačilo se už jen registrovat, pozdravit se s ostatními hráči a připravit si decklist.
Přikládám i link a jak jsme si myslel kratší video. S podobnou tvorbou nemám zkušenosti a tak uvítám postřehy a tipy jak se pro příště případně zlepšit. 🙂
(foto převzato se svolením od pořadatele herny Black Lotus)
1.kolo Iyslander - Jan Kučera
Oba prezentujeme Iyslander a je jasné, že hned v prvním kole nás čeká mirror. Wizard matche jsou odlišné od klasických zápasů a mohou být složitější na navigaci. Oba dva bychom však měli mít dost zkušeností a tak mě čeká zajímavá hra.
Prezentoval jsem na equipu AB5 a soupeř AB4 a Coronet Peak.
Hra byla od začátku velmi symetrická. Začali jsme si poctivě měnit útoky a přes break pointy ztrácet první životy. Velmi rychle jsem viděl blok za pomocí prvního Frost Hex a jen jsem se utvrdila, že má mirror nahraný. Mezitím Jan skvěle kontroloval stav vzájemných životů. Tím si enabloval svoje triggery a bránil mým. První rozdíly ve strategii se začali objevovat stále ještě na vysokých životech. Viděl jsem svým směrem letět první červený Aether Hail a já začal navyšovat náskok v životech Sigil of Solace. Životy jsme si oba bránili tak poctivě, že jsem se začal obávat toho, aby jsem se na konci nedostali do patové situace s kombo kartami v hrobech. Symetrický board se držel a díky off kolu jsme oba neměli jinou play než zahrát Frost Hex a k tomu jsme na stůl přidali oba 2 Insidious Chill. Přes to se mi dařilo díky AB5 a o něco lepším cyklům získat life advantage 21 proti 11. Přeci jen Wounded Bull i za 7 je stále lepší než Aether Hail a Waning Moon za 6. Situace vypadala přesně tak, jak jen můžu chtít. Soupeř byl v kill rangi a já bezpečně od ní. Honza si ovšem udělal solidní set up a začal fúsovat červené Aether Iceveiny. Dvojitý trigger z Insidious Chillu za zajistil, že do mého kola mi už moc z ruky nezůstalo a já ve svém kole už neměl jak bránit a ztratil svůj náskok v životech. Po pár cyklech už jsem se nemusel bát žádných triggerů z aur, ale moje životy byly kolem deseti a potenciálně jsem mohl čelit lethal instantním zraněním. Rozhodl jsem se situaci otočit a opětovat laskavost a využít svoje Insidious Chilly. Nemohl jsem před tím plně bránit a dostal jsem se až na 8 životů. Trochu nervózně jsem čekal, jestli v reakci na triggery neuvidím použití Stormstriders, protože jsem odhadoval, že to přesně na život nepřežiju. V momentě, kdy se však triggery začali vyhodnocovat jsem věděl, že mám hru zpátky pod kontrolou a když jsem si líznul dostatek zranění pro jeho kolo, mohl jsem si připsat první výhru.
1:0
Výhra v prvním kole je důležitá. Vzhledem k systému celého turnaje bude pro některé hráče rozhodující pro cut do Top 8. Počítal jsem, že budu bojovat o 4:2 a budu potřebovat mít první prohru co nejpozději.
2. Kolo Fai - Dominik Šupa
Fai nebyl hrdina, kterého bych měl nahraného. Věděl jsem, že po banu Belittle to pro mě je lepší, ale i tak Fai umí prezentovat bez disrupce konzistentně obrovské množství zranění se kterým nejsem schopen držet krok.
Soupeř prezentoval AB1 nebo AB0. Mohl však mít Sigil of Solace nebo Oasis Respite, které mě v minulosti už stáli hru, v situaci kdy jsem kolem nich dostatečně nehrál. Vyhrál jsem hod kostkou a tak jsem byl aspoň trochu klidnější. Dominik neztrácejí čas a začal od prvního kola tlačit na 120%. Už ve svém druhém kole použil jak Mask of Pouncing Lynx, tak boty. Dostal jsem se na nepříjemných 14 životů pod soupeře. Měl jsem možnost ho zpomalit Blizzardem, ale pak bych ve svém kole nemohl moc dělat a v tomhle zápase je důležité se nejen bránit, protože to je garantovaná prohra. Začal jsem vracet zranění a dostal na board Channel Lake Frigid, který se mi i podařilo udržet. Rozdíl v životech jsem začal stahovat. Držel jsem se plánu a hrál co nejvíc na value a dostal jsem hru až do látek game, kde jsem byl na 7 a Dominik na 10 životech. Bylo mi jasné, že už moc dlouho nepřežiju a jediná moje šance je připravit si lethal v reakci na jeho. Věděl jsem, co potřebuju udělat a dostali jsme se až do situace, kdy na mě šel smrtící útok. Soupeř měl jednu kartu na ruce a nabitou Tuniku. Na svých posledních 3 životech jsem poslal damage a Frostbite. V ten moment jsem se však nechal nepochopitelně s připravenou vítěznou play na ruce rozhodit tím, že Dominik omylem přeskočil blok svého posledního útoku a ukázal poslední kartu na ruce, která byla modrá ve snaze hrát další útok. Neumím to vysvětlit jinak než zkratek a nabyl jsem dojmu, že může můj lethal přežít a zabít mě a tak jsem místo toho zablokoval a umřel o několik chvil později na Phoenix Flame.
1:1
Takováhle prohra umí hodně rozhodit. Věděl jsem, že to musím okamžitě hodit za hlavu. Potřeboval jsem se jen trochu vypovídat z toho, jak jsem to failnul. Déjà vu z loňských Nationals. Zároveň mě paradoxně uklidňovalo, že to bylo čistě na mě a já se na svůj deck mohl spolehnout. Priorita pro mě byla nastoupit do dalšího kola s čistou hlavou. Nepodařilo se mi pro případné 4:2 zajistit si klidný start 2:0, ale čekali nás ještě 4 kola.
3.kolo Levia - Josef Doležal
V posledním kole CC jsem proti sobě dostal Pepu z naší výpravy. Zápas, který jsme hráli celkem často na našich Armory. Čekal jsem nějaké solidní techy proti Iyslander a Pepa má s Levií hodně zkušeností, takže věděl, že budu muset bojovat.
Pepa si přinesl dost AB a to i v podobě Arcane Lantern místo jednoho Mandible Claw. Jeho Bloodrush Bellow nebyly tak hrozivé, na druho stranu moje Blizzardy měli podstatně menší potenciál. Začali jsme tradičně měnit útoky a já se snažil mu zbytečně naplnit snadno hrob. Všechno vypadalo dobře a začal jsem si budovat solidní náskok v životech. Zatím šlo všechno dobře. První Blizzard jsem pitchnul, protože jsem neměl pocit, že pro něj najdu dobré využití. Hned jsem si líznul druhý a jak se ukázalo, tak ve správnou chvíli. Pepa zahrál modrý Dread Scremer s go Again a já mu ukázal Sink Below na čistý blok a zrahrál Blizzard, který efektivně zastavil zbytek jeho kola. Ozvalo se, že tohle mi vyhrálo hru. Po hře jsme zjistil, že follow up play by byla Swing Big. Ta by prošla asi úplně bez bloku z mojí strany. Vyřešit 2 kartami 12 zranění mi pomohlo na stůl přidat druhý a třetí Insidious Chill. Pepa toho využil a srazil mě až na 12 životů, zatímco se dám udržel na 21. Můj plán v tu chvíli byl přestat s ním hrát value hru a dostat ho do složitých rozhodnutí, kdy prakticky bez ruky musí řešit svůj Blood Depth a arcane spelly, které nebude moc efektivně bránit. V reakci na můj trojitý trigger, který ho bude stát celou ruku ukázal, že i on umí hrát modré karty instatně vytvořil si pomocí Doomsday Blasmophet token. Útok za 6 z 0 karet nebylo nic příjemného. Naštěstí se musel rozhodnout, jestli chce riskovat, že ho před Blood Depth triggery srazí pod 13, když stále nebude prezentovat lethal a další kolo bude v situaci, kdy bude ještě v horší situace a místo útoku transformoval Levii na Levia, Redeemed, čím si efektivně ubral 6 životů. Zabránil tím smrti z vlastního Blood Deptu. Nicméně pro mě nebyl problém protlačit pár zranění, opět mu random fuse triggerem vyhodit téměř celou ruku a připravit ho i o poslední životy.
2:1
S tímhle výsledkem z CC jsem byl celkem spokojený. Na řadě byli 3 kola draftu, kde mi mohlo za určitých okolností stačit i 2:1. Jistota to ovšem nebyla. Draft byl dlouho moje nejslabší stránka a 3:0 si z podu může odnést jen jeden.
(foto převzato se svolením od pořadatele herny Black Lotus)
Draft
Seděl jsem na druhém podu, po mé levé straně seděl Jáchym Flídr, loňský finalista. Podle rozhovorů s ostatními jsem měl pocit, že všeobecně lidé draftují comfort picky a nejsou úplně mobilní mezi hrdiny a zároveň se commitují bez ohledu na signály.
První booster jsem otevřel lehce podprůměrný, bylo tam dost Levia karet, ale bez solidních 6 power karet to nebyl směr, který se nabízel. Nebyl tam ani žádný solidní generic, který mě umožnil být v prvním picku open. Viděl jsem průměrného Heralda ve žluté a pár solidních karet do Chane. Po chvíli váhání jsem picknul Heralda a v druhém boosteru mi přišel Soulreaping. Rychle jsem ho vzal a bral jsem to, že Chane by mohl být open. Ve třetím naopak zase Tome of Divinity. Vzal jsem Tome a byl jsem na vážkách. Na to jsem viděl Ode to Wrath a začal jsem se přikláněl k Prism. Zbytek prvního boosteru byl však dost zvláštní a přestože jsem chtěl být locknutý po 4-5 kartě, tak jsem byl na 8 kartách do Prism a 7 do Chane. Když jsem si karty procházel, tak jsem si uvědomil, že karty do Chane jsou všechny solidní, zatímco kromě prvních 4 karet do Prismy jsou to hlavně sideboard karty a tak jsem otevíral druhý booster s tím, že budu formovat Chana a budu doufat, že hráči po mé levé straně do něj neswitchnuli. V druhém a třetím boosteru však kromě několika málo boosterů, které asi nabízeli pouze shadow karty, které sebrali Levia hráči chodilo vše, co jsem si mohl přát a já nemusel brát ani žádné karty na výplň.
Stůl měl nakonec rozložení 2 Boltyni, 3 Prismy, 2 Levie a já byl jediný Chane. Měl jsem tak dost optimismu a přestože jsem měl jen asi 7 modrých karet, doufal jsem, že můj power level bude u stolu nadprůměrný.
Decklist a video rozbor najdete na konci článku, kde je i spoiler jak moje draft část dopadla.
(foto převzato se svolením od pořadatele herny Black Lotus)
Slibuju, že jsem spal víc než loni, i když to tak podle výrazu nemusí vypadat.
4. Boltyn - Ondřej Zienert
Ondra vyhrál hod kostkou a nechal mě začít. Nebyl jsem z toho zrovna šťastný, ale na úvodní ruce jsem viděl Dimenxxional Crossroads, udělal si Soulshackle pro 22 karet, které můžu hrát z Banishe a passnul. Ondra zahrál útok za 4 s chargem. Špatně jsem vyhodnotil situaci a rozhodl se bloknout ve snaze zachovat životy a zabránit situaci, kde Boltyn exceluje a to nutit mě nevýhodně blokovat v late game. Výměnou za moje ušetřené 2 životy byl žlutý Valiant Trust, který mi ubral 6. Šel jsem tak do svého prvního plnohodnotného kola na 12 životech. Dobře jsem začal trénovat banish a Diminxxional Crossroads posílal poctivě neustále nějaký arcane damage navíc. Pod tlakem začal soupeř bránit a zpátky tak nebyl schopný prezentovat opravdu nebezpečné kola. Pravděpodobně čekal na nějaký miss z mojí strany po kterém by mě už nepustil ke slovu, to se však nekonalo a já celkem bezpečně skrz break pointy a arcane damage, kterému pomohli i Seeds of Agony a mini kombo Time Skippers s Aether Iron weave postupně hru dotáhl až do vítězného konce. Byl jsem rád, že jsem jeho karty viděl převážně v bloku, protože jeho Boltyn byl dobře nadraftovaný a neviděl jsem téměř žádné slabé nebo výplňové karty.
3:1
Dobrý start v draftu. Pokud uhraju z dalších 2 kol aspoň jednu výhru, můžu doufat, že se protlačím do top 8.
5. Kolo Prism - Michal Labaj
Prism jsem se trochu obával, protože jsem měl v celém balíku pouze 2 poppery. Navíc jsem hrál přes 30 karet, abych se nemusel tolik bát fatigue. Mohl jsem ale trochu doufat, že jeho pólo bude naředěný díky tomu, kolik hráčů hrálo Prism a Boltyna. Michal ze začátku dost tlačil, ale i tady se projevil silně power level nekontestovaného poolu. Relativně brzy jsem líznul Crossroads a dařilo se mi ho nepouštěl k Spectral Shield Locku. I když jsem missnul sonáty, tak jsem měl velmi silné kolo přes extra akční bod z bot, který díky Ironweave byl prakticky zdarma, kdy jsem mohl poslat 4 útoky a Seeds of Agony. A tak nakonec ani jeho Talismany of Dousing nestačili k tomu zastavit můj závěrečný tlak.
4:1
Začal jsem se cítit trochu klidnější, byl jsem na 6. Průběžném místě a teoreticky jsem mohl být v top 8 i s prohrou v dalším kole. Nicnémě jsem věděl, že na 3:2 jsou minimálně Vlasta a Adam z Brna, který měli 3:0 v CC a pokud oba vyhrají, tak mě může snadno přeskočit po posledním kole dost lidí a vytlačit mě z cutu.
6. Kolo Prism - Lukáš Barborik
Lukáš hodin 5 a já sebevědomě hodil dvakrát jedničku a tak jsem “mohl” začít. Z úvodní ruky se na mě nečekaně smál zase MVP Dimenxxional Crossroad. Na vedlejším stole zrovna někdo hrál Nourishing Emptiness a vypadalo to spíš, jak když všichni hrajeme low budget Blitz. Opět jsem nastoupil solidní tlak a velmi konzistně trefoval Banish přesně jak bylo potřeba. Viděl jsem hodně brzo 2 Talisman of Dousing a bál se potenciálu, kdy to umí zastavit moje kole spoléhající na protlačení arcane zranění skrze Rip Through Reality a Piercing Shadow Vise. Moje hra nebyla úplně tight. Risknul jsem pustit do sebe několik extra damage a vytočil banish, kde jsem pak stejně nemohl využít celou svoji ruku. To se mi nakonec málem ukázalo osudným, když jsem do banishe dostal příliš mnoho blood deptu a přišel o svoji auru. Životy jsme měli oba už hodně nízko a rozhodovalo každé zranění. Lukáš byl v plně defensivním módu, ale já už nedokázal korigovat svůj banish, který byl připraven mě na konci mého kola zabít. Na ruku jsem si lízl dvakrát Seeds of Agony a já špatně seřadil svoje poslední kolo, takže jsem měl o 1 zranění méně, než jsem mohl. Věděl jsem, že nemůže plnohodnotně používat karty v soulu, protože by na tom ztratil dost value. Můj předposlední útok za 4 blokoval 2 kartami s blokem 2 a zbyla mu na ruce poslední karta. V ten moment jsem si plně uvědomil, jak moc mě může stát obráceně zahrané Seeds of Agony. Druhé jsem mohl aktivovat jen při zahrání útoku, který má o 1 méně zranění. Znamenalo to, že skrz blok 3 mu zůstane právě poslední život a pokud pošlu o 1 silnější útok, tak na něj nefunguje Seeds. Jelikož však v tu chvíli nebyla již žádná jiná play, tak jsem poslal svůj poslední útok za 4 do jeho 2 životů. Zachránila mě jeho ruka, protože i poslední karta blokovala za 2 já tak nakonec trochu nečekaně získal výhru i v posledním kole.
5:1
Tenhle výsledek znamenal skvělé 4. místo v základní části. Měl jsem v některých ohledech trochu štěstí i přes svoje missplaye, ale to k FaB patří. Mohl jsem si tak jít na chvíli oddechnout. Do Top 8 se dostali nakonec Vlasta i Adam.
(foto převzato se svolením od pořadatele herny Black Lotus)
Top8. Vážně jsem tak malej?
Čtvrtfinále Dash - Vlastimil Martínek
Potkal jsem Vlastu se kterým jsem tento match up už párkrát hráli jak už na turnaji, tak i při practise, takže open decklisty nepřinesly žádné velké překvapení. Jako vyšší seed jsem si mohl vybrat a rozhodl jsem se začít. Úvodní ruka nebyla žádná sláva, ale mohl jsem poslat Scar for a Scar a pak Fyendal's Fighting Spirit Spirit a trochu upravit životy na obou stranách. Přijít o 2 červené útoky v 0 kole není nic, co bych preferoval. Kombinace AB3 a 23 modrých mu umožňoval jak blokovat dost mých arcane spellů, tak posílat svoje červené útoky do tlaku. Nemusel jsem se obávat příliš mnoho on hit efektů a tak se hrálo hlavně na value. Od začátku zkušeně banishoval hlavně modré. A já tak nestálé počítal kolik červených útoků mě může ještě čekat. Zahrál jsem druhý líznutý CLF, po pitchnutém prvním a udržel ho 3 kola a zahrál 2 insidious Chilly. Tunika se mezitím nabyla na 3 a já do arsenalu dostal další CLF. Připadal jsem si v ten moment celkem dobře. Další ruka mi nedonesla žádný Ice, abych mohl Chanel udržet. Rozhodl jsem se jen blokovat a počkat na další cyklus, ale několik následujících ruk bylo ještě horších. Než jsme se dostali do pitchstacku, tak jsem viděl několik red heavy hand. Přemýšlel jsem, jak z toho vytěžit nejvíce, protože zahrání něčeho jakou Wounded Bull by mě stálo 3 karty nebo použití resource z tuniky, který jsem ale chtěl nechat pro CLF. Vlastovi začali docházet hrozby a tak jsem zkusil ještě chvíli přežít a využít svoje Insidious Chilly za cenu toho, že přijdu zbytečně o podstatnou část svých červených útoků v bloku. Zpětně si myslím, že jsem měl tlačit, přestože value útoků byla totožná s blokem. Hodně neefektivně jsem nakonec zahrál i CLF, který na stole nevydržel a Vlasta mě zabránil si založit arsenal za použití Achilles Accelerator. Od té chvíle jsem neúspěšně hledal prostor jak mu rozhodit tempo nebo založit Arsenal. Bohužel ani Stormstriders na zahrání něčeho s fuse v ten moment už nebyly dost, protože jsem Tunicu použil do bloku. Došel si tak celkem bezpečně pro vítězství a mě nezbylo nic jiného než uznat porážku.
Byl jsem trochu zklamaný z výsledku ve čtvrtfinále, protože jsem měl pocit, že mě o výhru připravilo několik špatných draw v řadě. Zpětně si ale myslím, že rozhodující bylo to, že Vlasta celkově lépe navigoval tento zápas v klíčových situacích a vytěžil maximum ze svých zkušeností na Dash, kterou bez výjimky hraje už od svého začátku.
Vlasta se nakonec utkal ve finále s Adamem, ze kterého vítězně odešel Adam. Tímhle mu ještě jednou gratuluji. Oba dva si tak navíc zajistili pozvánku na nadcházející mistrovství světa v Barceloně, kde jim držím palce.
Bylo skvělé pozorovat, jak se za dobu, kdy se FaB hraje v Čechách zvedá úroveň hráčů a že jsme prakticky vyčerpali celou kapacitu hráčů přidělenou na letošní Nationals. A kdo ví, třeba se příští rok konečně povede našemu regionálnímu prosadit Battle Hardened v Praze a budeme mít turnaj, kde se bude moci sejít ještě větší množství českých hráčů.
Na závěr chci poděkovat všem zúčastněným, díky kterým se jednalo o asi největší a nejzajímavější událost u nás. A také za to v jak výborné atmosféře se celá akce odehrála. Když jsem sledoval v poslední době streamy z MtG z velkých turnajů, tak mi přijde, že to co ostatní karetní hry mají v tomhle ohledu k vyzdvihnutí, tak je ve Flesh and Blood standard. Nesmím zapomenout ani na organizaci a rozhodčí, kteří se zajistili o hladký a vydařený průběh turnaje.
(foto převzato se svolením od pořadatele herny Black Lotus)
Adam Tuček po svém vítězství.
Videorozbor Draftu Flesh and Blood turnaje Nations Ostrava 2023
Pokud se Vám líbil tento článek a zajímá Vás více ze světa turnajů Flesh and Blood, tak se neváhejte podívat na Zdeňkům report z FaB Pro Tour Baltimore.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.