Novinky
Středeční výhledy #9 2014
Vítejte u dalšího dílu Středečních výhledů. Dnes nás čeká opravdu nabitý program. Spoilery z víkendového Comic Conu nám nastínily nové produkty na půl roku dopředu. Radikální změny v organizovaném hraní přináší konec klasických PTQ a naopak PTQ a MOCS se vracejí na Magic Online. To vše a něco navíc najde ve Středečních výhledech.
Ohlédnutí
1) GP Taipei – M15 Limited, GP Boston – Modern
2) San Diego Comic Con (SDCC)
Co nás čeká
3) ProTour Magic 2015 (Portland)
4) Community Cup
5) Změny v organizovaném hraní – Konec PTQ, více GP a další
6) Návrat PTQ a MOCS na Magic Online
7) Turnaje
Střípky
Ohlédnutí
1) GP Taipei – M15 Limited, GP Boston – Modern
Nejdříve se podíváme na americké GP v Bostonu. Boston byl zajímavější pro našince hned z několika důvodů. Constructed formát a účast českých hráč jsou asi ty hlavní. Boston se také zapsal do historie jako prozatím třetí největší GP s 2480 hráči (Edit: V Bostonu nakonec hrálo pouze 2396 hráčů, protože někteří předregistrovaní nedorazili. To je 4 hráče méně, než je třeba na vyšší ceny. Protože však i na začátku turnaje hlásili přes 2400 hráčů, tak se Wizards rozhodli, že se ceny budou vyplácet tak, jako by bylo přes 2400 hráčů). Po zcela unikátním GP Las Vegas je tak na druhém i třetím místě GP ve formátu Modern. Modern se tentokrát ukázal jako velice originální formát a doporučuji si projet 9:0 decklisty a i další části coverage. Estrati například uhrál 9:0 s MonoBlue Tronem. Další neporažení hrály například Burn, Infect, Soul Sisters nebo Living End. Do TOP8 se pak dostaly dokonce 2 Infecty, Jund s Darkblastem maindeck. Blue Moon, Afinitka s Ensoul Artefact. Zajímavostí je i to, že Jundy se vcelku lišily (BGR, BGW), obě Afinity se lišily (s nůžkami a bez nůžek) a i Infecty byly poměrně jinak postavené (jeden s Distortion Strike a Wild Defiance). Boston tedy tentokrát předvedl vcelku velkou míru invence a zajímavých decklistů. Pokud tedy nevíte co hrát na blížícím se pražském PTQ tak doufám, že si vyberete. Osobně bych rád upozornil na decklist vítěze Robina Dolara, kterého vám za prvé vytrvale cpu vy výhledech, protože hrozně tuší a za druhé BGW byl deck, který jsem plánoval hrát na PTQ a je to podle mě nejlepší volba na současný formát. Ještě k Robinu Dolarovi. Krom vítězství v Bostonu má Robin na kontě již dvě druhá místa v této sezóně a vypadá to, že by se na evropské scéně mohl vyklubat nový talent.
Nyní k trochu nepříjemnějším tématům. DCI reportér bohužel nezvládá příliš velké turnaje a po prvním dni dochází k restartování pomocného hodnocení. To bohužel paradoxně znevýhodňuje hráče, kteří začali turnaj se skóre 9:0, protože mají výrazně obtížnější druhý den a přitom nemají výhodu lepšího pomocného. Kdyby se jednalo o lokální klání v kriketu tak okej, ale Wizards mají doslova miliardový business a neschopnost naprogramovat dle mého názoru ne příliš složitý program je zarážející. Jako vážně. Grand Prix mají představovat pro Wizards reklamu a rozhodně ukazovat neschopnost poprat se s IT problémem pro střední školu je zarážející. Další nepříjemností byla diskvalifikace slovenského hráče Ivana Flocha, který se v šestém kole potkal se Stanislavem Cifkou a když ani 5. nastavené kolo nepřineslo vítěze, tak se Flochy rozhodl velice sportovně Standovi vzdát, protože by Standa nejspíše další kolo vyhrál. Bohužel se předtím podíval na vrchní kartu svého balíčku, aby zjistil, zda mu dorazí klíčová země s kterou by partii ještě měl šanci zvrátit. Přestože měl Flochy jistě ty nejlepší úmysly, tak mu tento krok zajistil DQ za nedovolené rozhodování o výsledku zápasu. Jak jistě všichni víme, tak o vítězství se nesmí házet kostkou. Obecně o výsledku se nesmí rozhodovat náhodně. Střihat, házet mincí a tak dále. Co si asi ne mnoho hráčů neuvědomí je to, že pokud se podíváte na vršek knihovny, tak je to vlastně taky náhoda. Pokud by tam země byla nebo nebyla je dílo náhody, pouze modifikovaný hod kostkou. Přesto předpokládám, že za to Flochy nedostane žádný postih. Může ho to však dosti mrzet, protože je pouze 4 body za Wampem v závodě o slovenský slot kapitána. Ještě dodám, že oba hráči měli v tu chvíli skóre 5:0.
Doplním jen, že českým hráčům se nakonec vcelku dařilo a Standa s Afinitou skončil 54. a Martin Jůza s rybama skončil 58.
Link na coverage je zde.
Junk Robin Dolar Main Deck Sideboard 4 Dark Confidant
4 Tarmogoyf
3 Scavenging Ooze
3 Lingering Souls
4 Liliana of the Veil
1 Garruk Wildspeaker
4 Thoughtseize
3 Inquisition of Kozilek
2 Dismember
1 Slaughter Pact
4 Abrupt Decay
1 Maelstrom Pulse
1 Putrefy
4 Marsh Flats
4 Verdant Catacombs
2 Overgrown Tomb
1 Temple Garden
1 Godless Shrine
2 Swamp
1 Forest
3 Treetop Village
3 Tectonic Edge
2 Twilight Mire
1 Stirring Wildwood
1 Isolated Chapel2 Grafdigger’s Cage
2 Aven Mindcensor
1 Thrun, the Last Troll
1 Timely Reinforcements
1 Obstinate Baloth
2 Stony Silence
1 Creeping Corrosion
3 Fulminator Mage
1 Engineered Explosives
1 Golgari Charm
Na Taiwanu se pak hrálo GP ve formátu M15 Limited a musím říci, že mě nenapadá co o něm napsat. Nikoho známého v TOP8 nepoznávám a o M15 Limited bohužel nemám nejmenší představu. Nejzajímavější pro nás byl asi fakt, že se uvažovalo o přesunutí GP, protože na Taiwanu bylo vyhlášeno nebezpečí tyfusové epidemie. To rozhodně nepatří mezi klasické problémy, s kterými se potýkají hráči Magicu.
Link na coverage je zde.
2) San Diego Comic Con (SDCC)
Comic Con v San Diegu je očividně velice důležitá událost. Wizards kvůli němu dokonce dělají speciální produkt celočerných Planeswalkerů. Dalo se tedy očekávat, že magicový panel přinese opravdu hodně zajímavých informací. Kdo panel sledoval, tak asi nemohl být více spokojený. Protože se různé informace k různým edicím, tak jsem je zařadil do jednoho bodu s názvem SDCC.
Conspiracy: Tato edice byla úspěchem a můžete se těšit na další podobné produkty.
Duel Deck Anthology: Čeká nás reprint prvních 4 dueldecků v produktu Duel Deck Anthalogy. Jedná se o DD Jace vs Chandra, Garruk vs Liliana, Elves vs Goblins a Divine vs Demonic. Prozatím neznáme cenu, ale pokud tyto dueldecky vlastníte, tak doporučuji prodat, protože je zde velká šance na pokles ceny.
Duel Deck Speed vs Cunning: Známe již první dvě karty z tohoto Duel decku i význam jména. V nadcházející sadě Khans of Tarkir bude 5 klanů. Každý uctívá jeden z atributů padlých draků. Speed i Cunning jsou jedněmi z nich. Zbylé jsou pak Savagery, Ruthless a Endurance. První dvě karty jsou Arcanis, the Omnipotent za Cunning a Zorgo, the Helmsmasher za Speed.
Zorgo nás pak zavede na Tarkir. Co jsme se dozvěděli o nové sadě? Jak se spekulovalo, sada se bude točit okolo nepřátelských trojbarev, které Wizards označili pojem Enemy Wedge. Stejně jako u Shards of Alara i zde bude pětice Shardů/Klanů. Bohužel jejich jména jsou o něco horší na výslovnost než alarský Bant a Jund. Jen se na ně podívejme.
RUG – Temur – Atribut Savagery
RUW – Jeskai – Atribut Cunning
BRW – Mardu – Atribut Speed
GWB – Abzan – Atribut Endurance
BUG – Sultai – Atribut Ruthless
Dále jsme se dozvěděli, že Khans blok se bude skládat z velké první sady, malé lednové sady a opět velké květnové sady. Dojde však ke změně draftování. Začátek bude klasický 3x booster Khans. Při příchodu malé sady se bude opět klasicky draftovat 1x malá sada + 2x Khans. Rozdíl přijde až s příchodem poslední sady bloku, kdy se nebude draftovat 3x velká sada jak jsme zvyklí, ale 2x velká a 1x malá sada z ledna. Zajímavostí také bude, že třetí sada bude vydána dříve a to již v březnu. Spekuluje se o tom, že je to proto, aby zbylo více místa na Modern Masters 2.
Dále jsme se dozvěděli, že každý Klan bude mít svou mechaniku podobně jako měli Guildy v Ravnice. Jako příklad nám posloužil návrat mechaniky Morph.
Spekulativní část: Můžeme se pravděpodobně těšit na nepřátelské trojzemě stylu Seaside Citadel. Nepřátelská panoramata? Silné bytosti za RBW (alá Rhox War Monk a Woolly Thoctar), další trojbarevný planeswalker (spekulace potvrzena wizardy slovem probably). A hlavně kopec barviček. To by mimochodem mohlo pomoci vícebarevným bohům.
Commander 2014 – O další edici Commanderu se již vědělo a z několika fotek se i usuzovalo, že se bude jednat o jednobarevné Commander decky (jedině já jsem nevěřil, že Commander vydají již tento rok). Dočkali jsme hned dvou preview karet. Ghoulcaller Gisa a planeswalkera Teferiho, Temporal Arcmaga. Gisa je v pohodě, ale asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce pozornosti na sebe strhl Teferi. Nejen že to je první Planeswalker v tomto produktu ale je to také první Planeswalker, který se bude moci hrát jako generál. Nebojte však, nejedná se o změnu pravidel, Teferi má tuto schopnost v textboxu karty jasně napsanou.
Poslední info se týká nového produktu From the Vault: Annihilation.
K již spoilovaným Wrath of God s luxusním obrázkem se připojí Rolling Earthquake (pouze z Portal Three Kingdom, (cca 2500 Kč), Living Death (opět s velice pěkným obrázkem) a Cataclysm. Jelikož karty i alterované obrázky přesně odpovídají předchozímu spoileru, který byl považován za fake, tak můžeme říci, že fake nejspíše nebyl.
To je vše z Magicového panelu na Comic Conu.
Co nás čeká
3) ProTour Magic 2015 (Portland)
Již tento víkend nás čeká poslední ProTour této sezóny. Na tomto PT se bude rozhodovat o tom, kdo měl úspěšnou a kdo neúspěšnou sezónu. Z českých hráčů můžeme již teď říci, že úspěšný rok měl Stanislav Cifka, který má aktuálně 53 ProBodů a je tak s jistotou Platinum level na příští rok, českým kapitánem (tak cca 95%) a myslím, že by měl být i kvalifikovaný na elitní Players Championship. Na druhé místě je Martin Jůza, který má naopak jednu z nejslabších sezóna za hodně posledních let a potřebuje uhrát TOP16 na to, aby si udržel Platinum status (nejspíš, nejsem si jist, jak se odečítají body za více něž 5 GP). Lukáš Jaklovský pak potřebuje TOP16 na Gold level (aktuálně 24 bodů). K klasické trojce se tento rok dostal ještě Petr Sochůrek, kterého jeho TOP16 s Merfolkama katapultovala na Silver. Petr potřebuje uhrát TOP16 na to, aby získal Gold level (aktuálně 21 bodů). Další kvalifikovaní Češi již nemají relevantní počet bodů, takže musejí uhrát TOP25 a doufat příští rok. Jen zajímavost na konec, z trojice českých TOP4 reprezentantů Kopecký, Janda, Mendl bohužel ani jeden nepřidal ani jeden ProBod a všichni skončí sezónu na 9.
O titul hráče roku budu soutěžit hlavně dvojice Reid Duke a Jeremy Dezani, kdy Dezani vede o 1 bod nad Dukem (71/70). Na třetím místě je pak se ztrátou 18 bodů Stanislav Cifka.
Formátem PT bude Standard a jsem celkem zvědavý s čím přijdou Pros. Standard byl před příchodem M15 celkem dost nudný a hrálo se pořád to samé. M15 tento trend příliš nezvrátila, což ovšem může Pros spíše pomoci. Pokud je totiž metagame ustálená, tak je mnohem jednoduší na ní zaútočit z nějakého speciálního úhlu. Pokud se však nikdo s ničím revolučním neobjeví , tak nás bude čekat souboj MonoBlacku vs UW.
4) Community Cup
Jako každý rok se i tento rok blíží Community Cup. Pro našince zcela irelevantní akce, které se však v USA dostává velké pozornosti a tak si ji i my přiblížíme. Jedná se o souboj dvou teamů. Jeden je tvořen zaměstnanci Wizards a druhý je tvořen vybranými jedinci, kteří hodně dělali pro magicovou komunitu. Pokud se vám toto kritérium nezdá zase tak moc exaktní, tak máte pravdu. Lidé samozřejmě mohou nominovat své favority a předpokládám, že počet nominací ovlivňuje výběr kandidátů. Každopádně výsledek je jako vždy silně pro americké složení. V letošním Community Cupu bude pouze 7 Američanů a Švéd Bjorn Andreasson, který je mi tedy jako evropanovi zcela neznámý. Jako chybu považuji, že do se nekvalifikoval Jan van der Veg. Z amerických jmen asi mnoho z vás pozná Sean „day9“ Plott, Tom Ross a Paul Cheon. Zajímavostí pro české diváky je Mexičan s tradičně mexickým jménem Dalibor Trnka.
Prozatím nejsou známi formáty, které se na Community Cupu budou hrát a tak se k němu ještě ve výhledech vrátíme. Připomínám, že loni byly formát typu Wacky Draft a Flavor deck construction. Předloni zase premiéra Modernu v speciálním Unified provedení.
Link na oficiální stránky zde.
5) Změny v organizovaném hraní – Konec PTQ, více GP a další
Wizards si pro nás připravili v rychlém pořadí hned několik významných změn. Krom víkendových novinek z Comic Conu nás v úterý čekaly i změny organizovaného hraní na vyšší úrovni (ve středu by nás pak měly čekat změny na MTGO). Jelikož změny jsou opravu rozsáhlé, tak je Wizards rovnou rozdělili na 3 samostatné články. Podívejme se tedy postupně na to, co nového nám změny přináší.
PTQ: Současná PTQ struktura se zcela změní a to co my vnímáme jako PTQ víceméně zmizí. Současnou strukturu nahradí dvojstupňová kvalifikační struktura. První stupeň budou takzvané Mini PTQ (Mini-Q). Toto PTQ bude moci uspořádat každá advanced herna jednou za sezónu víceméně v libovolný termín a dokonce i v libovolném formátu (Standard, Modern, Sealed). Toto PTQ nebude Wizards nijak dotované a bude tak pouze záležet na organizátorovi, jak se s nimi vypořádá. Vítěz tohoto Mini-Q se kvalifikuje na regionální PTQ, kterých bude například pouze 8 v Evropě. Na těchto PTQ se pak kvalifikuje TOP4 nebo TOP8 (>128 hráčů) na PT. Po prvním přečtení těchto změn jsem se opravdu zhrozil, co to na nás zase chystají, hrůza, skandál. Reakce na sociálních sítích byly však více než dobré. Nejzajímavější mi přišel názor, že Mini-Q a Regionální PTQ jsou jako jakási GP, kde nemusíte platit vstup a cestu když nedáte druhý den. Prostě si dáte menší turnájek o cca 50-60 lidech u vás v herně, kde pokud vyhrajete, tak si můžete jet na turnaj o cca 100, kde se top4-8 kvalifikuje na PT, což je velice podobné druhému dni GP. Uspět v dvou turnajích je samozřejmě těžní (panují názory, že to je naopak lehčí), ovšem s neustálým nárůstem hráčské základy a stále se neměnící velikostí PT bylo jasné, že kvalifikace bude čím dál tím těžší. S trochou času však tuto změnu hodnotím rozhodně kladně. Nejen že přinese turnaje více do lokálních heren ale dá hráčů větší možnost volby. Mini-Q jsou vlastně „zadarmo“. Prostě si můžete jít pinknout do jedné z lokálních heren a uvidíte, co z toho vzejde. Pokud pak člověk uspěje, tak se může daleko intenzivněji připravit na regionální PTQ a uhrát TOP4-8 je výrazně jednodušší než turnaj vyhrát. Určitě existuje segment lidí, které tato změna negativně ovlivní. Občasní hráči, kteří si našli čas právě na to jedno PTQ a chtěli zkusit štěstí. Hráči z odlehlejších lokací, kteří budou muset cestovat místo na PTQ jen na kvalifikaci na PTQ.
Trochu nespokojen jsem s možností heren volit si formát, protože se bojím, že méně populární formáty nebudou moc často vybírány a tím se stanou ještě méně populárnější. Tím narážím na Modern, který má skvěle našlápnuto. Pokud si však herny budou moci volit, tak si třeba častěji vyberou Standard, protože přeci jen na ten má balíček stále více lidí. Upřímně doufám, že se tak nestane a Modernu si budeme moci užít dosytosti.
Oficiální oznámení naleznete zde.
Jako další si Wizards vzali na mušku GP. Zvýšili jejich počet na 54 za rok (+2 pro Evropu) a zvýšili ceny v případě obřích GP (3600+ hráčů). Vše ostatní zůstává při starém. Tento víkend během PT Portland nám pak Wizards představí rozvrh na další rok. Držím palce pro další GP Praha.
Link na zprávu zde.
Jako poslední se pak koukneme na změnu v profesionálním hraní. První výraznou změnou bude to, že ProBody se budou udělovat nikoliv za umístění v turnaji (s výjimkou TOP8) ale za dosažený počet bodů. Tedy za 12:3 na GP 2 body, za 11:4 jeden bod a za 13:2 3 body. Tento systém je o něco spravedlivější, protože v důsledku velkých GP pak o celkovém umístění často rozhodovaly i malé rozdíly v pomocném hodnocení. Podobná změna pak bude i na ProTouru, kde nejen ProBody budou podle skóre, ale i kvalifikace na další PT bude podle počtu bodů (z dřívější TOP25). Vyhneme se tak velkému počtu remíz v posledních kolech. Změnu také doznal GP Cap, který se zvýšil na 6 a hráčům se tak počítá 6 nejlepších výsledků. Hranice na Pro levely se nezmění, akorát Platinum vyroste z 45 na 48. Poslední drobnost. Gold level bude nadále dávat letenky na všechny PT místo 500 USD a Silver level automaticky kvalifikuje na jedno regionální PTQ za rok.
Link na oznámení zde.
Na závěr bych poznamenal, že mi již uvedené změny připadají jako změny k lepšímu a zároveň bych chtěl vypíchnout, že Wizards změny prezentovalo dlouho dopředu a srozumitelným způsobem. Což mi připomíná. Změny u PTQ platí od prosince tohoto roku.
6) Návrat PTQ a MOCS na Magic Online
Aby zajímavých a důležitých oznámení nebylo tento týden málo, tak po víkendové SDCC a úterních změnách organizovaného hraní přišla středa a s ní dlouho očekávaný návrat PTQ a MOCS na Magic Online. Jak již titulek prozrazuje, dojde k návrat jak MOCS tak PTQ a to již za měsíc. Systém MOCS zůstane stejný, tedy nutnost uhrát 15 QP na možnost zahrát si Prelims a nebo 35 QP na kvalifikaci na hlavní turnaj. Spolu s klasickými MOCS se budou konat i turnaje za náhradní MOCS, které se v době výpadku nekonaly (takže asi 8 turnajů).
PTQ systém bude nápadně připomínat nový PTQ systém pro papírový Magic. Na PTQ se bude nutno nejdříve kvalifikovat v Prelims, které se budou konat od středy před PTQ. Prelims bude 10 a každý se skóre 4:1 a lepší se kvalifikuje. Prelims je možno hrát neomezené množství a budou naplánovány vždy od středy před víkendovým PTQ v rozumných intervalech. Vítěz PTQ pak získá letenku a jako bonus i 1500 USD díky ProTour Challenge. Uvidíme, zda se podaří udržet tyto turnaje naživu, či zda dojde k dalšímu zhroucení a pořádné ostudě pro Wizardy.
Link na oficiální zprávu je zde. Více informací se také dozvíte v připravovaném článku o Magic Online.
7) Turnaje
01/08 – ProTour Portland – Standard
09/08 – GP Utrecht – Standard
10/08 – CMUS Six Tour – Standard
16/08 – PTQ Praha – Modern
17/08 WMCQ – Standard
31/08 WMCQ Brna - Standard
13/09 WMCQ Praha - Standard
Střípky
Nová FNM Proma budou: Srpen Bile Blight, září Banishing Light (FNM Oblivon ring má již 100, takže Banishing Light je určitě zajímavé promo) a v říjnu přijde Fanatic of Xenagos, který se prozatím nehraje, ale jeho power level je dostatečný a třeba se prosadí po rotaci.
Pokud si vzpomínáte na začátek roku a nebezpečí čínských padělků, tak Wizards nedávno vydali sumárum toho, co se v této věci podniklo. Podle jejich vyjádření si to hrozně povodili a všechno všem zatrhli. Pravdou určitě je, že se s padělky nijak často nesetkáváme a že také nebyly tak dobré (nebo byly až moc dobré), aby se mezi hráči uchytili.
Link na článek je zde.
Tímto se s vámi loučím a doufám, že se vám středeční výhledy líbily.
Středeční výhledy Vám přináší Poker-Arena.cz - největší pokerový portál v Čechách a na Slovensku.
Každý den zde naleznete nejnovější novinky a zajímavosti ze světa pokeru, pokerová videa v češtině a strategické články.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.