Standard
Soutěž o 18 boosterů: WBG Birthing Pod
Soutěž o 18 boosterů: WBG Birthing Pod
Zdravím všechny čtenáře Cmusu, jmenuji se Honza Jílek a chtěl bych vám představit velmi zábavný a hratelný balík na standard1, Birthing Pod. Tenhle balík, či spíše celé spousty variací na deck, stavěný kolem tohoto artefaktu, počaly vznikat téměř ihned po vydání edice Nová Phyrexia. Asi největší boom tahle myšlenka zažila kolem data rotace2 Zendikar bloku. Ač dnes už výskyt těchto balíků zvolna s blížící se rotací upadá, přesto se i dnes na FNM3 i na větších turnajích můžeme setkat se spoustou odlišných buildů4, třeba Naya5, Bant6, BUG7. Co se týče zařazení mezi Archetypy8, byl by tento druh Podu někde mezi Kombem9 a Rampou10.
Přiznávám, že s barvami, jakou jsem postavil já, jsem se nikde jinde nesetkal, přesto si myslím, že je to dobrá kombinace, ba dokonce i nejlepší. Balík jsem, jak jsem napsal, postavil já, do finální podoby jsme ho poté upravili s mým kamarádem Milošem, pro kterého byl postaven. Jeho nápad byl například přidat dvě kopie Unburial Ritesů. Malé vysvětlivky zkratek a slangových slov najdete na konci článku.
WBG Birthing Pod Honza Jílek Main Deck Sideboard 2 Sunpetal Grove
1 Isolated Chapel
5 Swamp
3 Woodland Cemetery
4 Plains
8 Forest
4 Birds of Paradise
2 Avacyn’s Pilgrim
4 Viridian Emissary
1 Fiend Hunter
1 Roc Egg
1 Somberwald Sage
1 Glissa, the Traitor
2 Entomber Exarch
1 Glimmerpoint Stag
1 Doom Blade
1 Tragic Slip
1 Skinrender
3 Acidic Slime
1 Archon of Justice
1 Massacre Wurm
1 Grave Titan
1 Wurmcoil Engine
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
1 Sheoldred, the Whispering One
4 Birthing Pod
2 Mimic Vat
1 Go for the Troat
2 Unburial Rites1 Doom Blade
1 Go for the Throat
2 Nihil Spellbomb
2 Thrun, the Last Troll
1 Viridian Corrupter
1 Entomber Exarch
2 Hollowhenge Scavenger
1 Unburial Rites
3 Perilous Myr
1 Mimic Vat
Zde je celkový decklist11 v celé kráse své finální podoby. Ano, soupis karet v něm spíš připomíná jakýsi bláznivý jednokarťák12 než standard1, každá karta tam však má své nezastupitelné místo. Každá bytost byla přidána z určitého důvodu.
Všimněte si, že jsou zde bytostmi obsazeny všechny manové sloty. To je právě kvůli Birthing Podu k nalézání čím dál větších potvor a (zne)užívání jejich ETB13 a LTB14efektů. Proč tato kombinace barev?? V době postavení balíku se totiž právě tyto tři jevily jako nejsilnější, s bytostmi mající nejužitečnější ETB13 a LTB14 efekty. Dost dlouho jsem také zvažoval přidání modré, to hlavně kvůli Phyrexian Metamorfovi. Jiné užitečné kreatury jsem tam ale nenašel a ani on se do konečného buildu4 nakonec nevešel. S popisem jednotlivých karet začnu od kreatur, úplně nejdříve se však podíváme na stavební kámen celého balíku.
Birthing Pod: Jedná se o artefakt, který můžeme zaplatit buď čtyřmi manami, nebo třemi a dvěma životy, to kvůli phyrexiánské maně15 v jeho mana costu. Jeho abilita funguje tak, že za zaplacení 2 man (z toho 1 opět phyrexijská), tapnutí a obětování bytosti si v balíku najdeme bytost s mana costem o jedna větší a dáme ji přímo do hry. Cílem tohoto balíku je tedy „sekat“ malé potvory a časem se tak dopracovat k těm větším. To by samo o sobě bylo moc pomalé a zranitelné, a tak v průběhu nalézáme a obětováváme bytosti, které sami příchodem či odchodem na bojiště provádí nějaký efekt. Je třeba podotknout, že je styl hry balíku závislý na hře oponenta. Když totiž vyloží nějaký nepříjemný permanent, najdeme si bytost, která se toho zbaví. Když vidíme, že má problém s počtem zemí, tak mu nějaké zničíme a na čas vyřadíme z provozu, …atd.
Birds of Paradise: Karta, co vyšla skoro v každém core setu byla jasnou volbou. Jednak balík skvěle urychluje, Pod zahraný ve druhém kole je tempo, co zlomí mnoha pomalejším balíkům vaz. Pokud totiž začínáme, tak ho můžeme vyndat beze strachu z kántrování16, to kontroly17 moc nepotěší. Za druhé je přímo neocenitelná jeho pomoc v barevné stabilizaci balíku, která vynahrazuje absenci plného počtu dvoubarevných zemí. A na konec musím zmínit jeho samotné tělo, kdy jej můžeme v nouzi využít do bloku a je to další bytost, kterou můžeme obětovat do podu nebo s ním lze i soupeři pěkně natlouct, samozřejmě s malou pomocí od Elesh Norn.
Avacyn’s Pilgrim: Aby naši ptáčci nebyli na to manové urychlování a stabilizování sami, tito manovači18 doplňují jejich řady. Opět se zde jedná o užitečné tělo navíc, které lze využít.
Viridian Emissary: Jak já tohohle chlapíka miluji!! Za dvě many je tělo 2/1 trochu podprůměr, ale posmrtný přínos taplé země a tedy potažmo karetní výhody z něj dělá mnohdy zdroj psychologického nátlaku na soupeře. Doopravdy, tahle bytost mu vážně dokáže zamotat hlavu.
Pokud hrajeme s agrem19, bude se rozmýšlet, zda útočit nebo ne. Má si kontrol17 plýtvat ničení a naběhnout do zjevné karetní nevýhody?? Nechme ho párkrát zaútočit, třeba ztráta čtyř či šesti životů dokáže vyřešit jeho dilema. Pokud se ho zbaví, riskuje příchod velké bytosti (titána, nebo jedné ze sedmimanových dam) o kolo dříve, pokud ne, může ho to stát výměnu s jinou bytostí či pár zranění navíc. Právě to dělá z Emisaře tak dobrou bytost. Mimochodem je to skvělý beránek na obětování a dokáže zastavit počáteční nápor agresivního soupeře, jen to není stoprocentní manové urychlení, na to musíme pamatovat.
Fiend Hunter: První ze třímanových bytostí, které si můžeme obětováním Emissaře vytáhnout na bojiště. Je to bytost používaná hlavně v Tribal20 Agru19 Humani, ale i zde najde své uplatnění. Jedná se o tělo jako dělané do bloku a navíc dočasný removal21 bytostí. Proč dočasný? Protože, podobně jako Oblivion ring vypoví ze hry bytost, ale jen na tak dlouho, dokud je Hunter ve hře. Tuto nevýhodu však můžeme také parádně zneužít tím, že vypovíme vlastní bytost, Huntera obětujeme do Podu a znovu tak spustíme ETB13 efekt té potvory. Také ji ochráníme před hromadným ničením.
Roc Egg: Toto vajíčko se může zdát jako úplný crap22, a v jiném balíku by jím bezpochyby bylo, zde jej však můžeme využít jeho schopnost, obětovat ho a dostat tak dvě bytosti naráz. Taky se jedná o blokera, který může pozastavit úvodní nápor protihráčových bytostí. Také je, podobně jako emisař, využitelné svou latantností.
Glissa, the Traitor: Pokud se však budeme bavit o bytosti, která zastaví agresi protivníka, tak je to bezpochyby tato slečna. Svou kombinací schopností First Striku a Deadtouche, která na jedné bytosti nemá v Magicku obdoby je za své pouhé tři many jednou z nejsilnějších bytostí v poměru kvalita/cena. Její schopnost nám navíc dovolí vytáhnout Pod, Mimic Vat či samotnou Wurmcoilu zpátky z hrobu. Myslím, že si svoje místo v balíku určitě zaslouží.
Somberwald Sage: Další z třímanových bytostí. V našem balíku je plno drahých silných bytostí, ale co s nimi, když zůstanou na ruce? Je libo Grave titán ve třetím kole? Tenhle přerostlý manovač18 nás dobře urychlí a poté, co ho nepotřebujeme, ho jednoduše obětujeme za jinou bytost.
Entomber Exarch: Tahle bytost vždy přijde vhod. Buď nám dokáže vytáhnout použitou bytost z hrobu, nebo odhalit nepřítelovy úmysly a zbavit ho nějakého nepříjemného ničení21. Dále se jedná o pěkné kombo s Mimic Vatem, které nám zaručí nikdy nekončící karetní výhodu.
Skinrender: Další čtyřmanová bytost, tahle nám naopak dovolí zbavit se nějaké ze soupeřových bytostí, či ji citelně oslabit. Stejně jako exarch se kombí23 s vatou, do které se mimo jiné umí sám imprintnout.
Glimmerpoint Stag: Náš balík je plný bytostí s dobrými efekty, tak proč je nevyužít ještě jednou? Tahle „vysoká“ má mnoho jiných využití. Můžeme se například do konce kola zbavit soupeřova blockera24 zrovna na finální útok, odtapnout si libovolný permanent, „vyčistit“ soupeřův Mimic Vat, exilnout25 jinou bytost z Fiend Huntera,…atd. Fantazii se meze nekladou, hlavně pokud to povede k vítězství.
Acidic Slime: Bytost, která v podobných balících nesmí chybět. Skvělý zneužitelný ETB13 efekt a přitom tělo s deahtouchem do bloku? Nádhera. Už jsem zažil i hry kdy protihráče doslova zabil Slimák pod Vatou. Tomu se říká landdestruct26! Prostě nepostradatelná potvůrka, která bude mít vždy, co dělat.
Archon of Justice: S tímto letcem se dostáváme k mistrovství removalu21, kdy si po jeho odchodu zahrajeme takovou lepší Vindicate, hlavně když ji sami vyvoláme. Tuhle bytost nám protihráč vážně nebude chtít zabít.
Grave Titan: Hlavní bijec balíku, skvělá čísla i schopnosti. Se svou armádou zombií dokáže často sám ukončit hru, spolu s Mimic Vatou pak oponent pozná pravý úsvit mrtvých. Víc netřeba dodat.
Wurmcoil Engine: S Podem často přijdeme o pár životů více, než nám sebral protihráč. Tahle bytost je tou nejlepší možností, jak je dostat zpátky. Proti takovým balíkům, jako jsou různá agra19 či fritka27 je dostat ji včas na stůl často konečná. A čím více platí, že nám ji soupeř díky její schopnosti nebude chtít zabít, o to více si jí budeme chtít zabít sami, nejlépe jí pak znovu z hrobu dostat zpátky do hry.
Massacre Wurm: Trápí nás agresivita soupeře, ale nejsme v ohrožení života? Tak to je nejvyšší čas pro Wurma. Ten rozpoutá na soupeřově straně stolu pravé peklo a navíc mu, pokud ho zahrajeme v správnou chvíli, ukousneme podstatnou část jeho životů.
Sheoldred, the Whispering One: A pomalu se dostáváme do finále. Tahle bytost, pokud je jí oponent brzo nezbaví, nám zajistí tak ohromnou karetní výhodu, která se rychle stane fatální. Tou dobou je totiž náš hrob poctivě naplněn bytostmi, které se už nemůžou dočkat, až se znovu ocitnou na bojišti. Swampwalk28 je už takovým hřebíčkem do rakve.
Elesh Norn, Grand Cenobite: Poslední z výčtu bytostí a zároveň tou nejcennější. Už jen její schopnosti mluví za vše. Ona dvojitá anténa29 na naší straně a bytosti nepřítele dostanou stejný postih. Mít ji venku ve čtvrtém či pátém kole, což není tolik nemožné, je pro mnohé balíky nepřekonatelná potíž.
Mimic Vat: A o čemže je tato stále dokola omílaná hračka? Tento artefakt totiž může jakoukoli umírající (tj. odcházející na hřbitov) bytost exilnout25, a poté za tři many a tapnoutí vyvolat tokena, který je její kopií, ten se poté v příštím end stepu exilne25. Takhle může dokola zneužívat ETB efekty bytostí, ale také lze přerušit undying30, kdy exilneme25 bytost, u které probíhá trigger na reakci, takže se místo vrácení na bojiště exilne25 pod vatu.
Doom Blade, Go for the Throat, Tragic slip: Tahle trojice removalů21 je zde z důvodu, že balík potřeboval spolehlivou a instantní odpověď na bytosti. Různé druhy zaručují, že tento balík má odpověď skutečně téměř na vše.
Unburial Rites: Přidat tenhle prvek reanimace31 byl, jak už jsem napsal výše, nápad mého kamaráda a musím uznat, že byl geniální. Skvěle podporuje myšlenku opětovného užívání svých bytostí a navíc kriticky zlepší matchupu32 s kontroly.
Nonbasic země: Slouží k manové stabilizaci. Víc jich není, protože na ně nezbyly finance. Navíc je balík velmi konzistentní i bez nich.
Tak to byl přehled použitých karet. Dále zde uvedu sideboard, jak by asi seděl proti dnešnímu metagame33, ač lze díky velké variabilnosti hrát i bez něj.
Tak tedy rozbor sidu. Je trochu více různorodý, to je ale způsobeno tím, že si můžeme jeho velkou část najít.
Doom Blade, Go for the Throat: Pokud hrajeme proti černému či artefaktovému balíku, je třeba vyměnit, není nic horšího, než být sjížděn potvorou a držet v ruce špatný removal21.
Nihil Spellbomb: Hate na hrob. Proti reanimacím, v nejhorším slouží jako proliz.
Mimic Vat: Určitě se využije proti mirroru34, kde mnohdy vata znamená výhru. Taky dobrá proti kontrolům, hlavně UB, který na něj nemá vůbec odpověď (kromě Tamiyo)
Perilous Myr: Proti rychlým agrům19, hlavně humanům s jejich Mirran Crusaderem, který je pro tento balík smrtelný.
Thrun, the Last Troll: Další jasná sidovka proti kontrolům17, velmi těžko se ho zbavuje, lze nalézt Podem.
Viridian Corrupter: Side proti artefaktům, např. tempered steelu, proti mirroru34 apod., když je třeba zbavit se artefaktu dřív, než do akce nastoupí slimák.
Entomber Exarch: Další z kreatur proti kontrolu17, generuje karetní výhodu, zbavuje ničení atd…
Hollowhenge Scavenger: Proti rychlým agrům19 a fritce27, nejlepší je nalezený podem, umí být ve hře velmi brzo.
Unburial Rites: Další sidovka proti kontrolům17, recykluje zabité potvory, v late game karetní výhoda.
Cena celého decku bez sideboardu se pohybuje kolem 2500-3000kč. Na svoji cenu se jedná o hodně silný balík. Jeho hlavní síla je v zneužívání efektů bytostí, využití rychlosti manovačů18 a emisařů, kteří nám dovolí zahrát konečné bytosti dříve, než je na ně soupeř připraven. Se zabíjením bytostí si umí poradit přes Mimic Vat a Unburial Rites.
Co na balíku vylepšit. Zaprvé, určitě doporučuji doplnit počet nonbasic zemí na plný počet. Koneckonců, manová stabilita je důležitá věc, tím spíše ve trojbarvě. Dále ke všem, kterým se nelíbí Roc Egg: Ano, Blade Splicer je lepší a mít určitě by stálo za to ho hrát. Dále bych doporučil přidat Garruka, Primal Huntera, který poskytuje kýženou karetní výhodu, nebo jeden, dva mirranské meče. Bytostí na oblečení bude vždy dost, Feast and Famine vám poskytne bonusovou manu zatímco War and Peace vám dodá dostatek životů. To jsou však jen téměř kosmetické úpravy, balík je hratelný i bez nich.
Hlavní dilema balíku je hlavně rozhodnutí, zda vyndat Elesh Norn nebo Sheoldred. Máte hodně bytostí v hrobě? Má soupeř jenom jednoho „cvalíka“, který vám vadí? Nevadí vám protahovat hru? Pokud si na nějakou z těchto otázek odpovíte kladně, je čas vytáhnout Sheoldred. Je však na druhém konci stolu přehršel malých potvor? Máte snad vy sami plný stůl bytostí, rádi byste hru ukončili co možná nejdříve?? Tak potom má přednost Eleshka. A u jiných potvor je to stejné. Pokud má protivník plnou ruku kouzel a hraje za kontrol17, vytáhněte Exarcha a discardujte ho. Má nepříjemnou bytost, tak pošlete do hry Archona nebo Skinrendera. Máte v ruce titána ale málo zemí, není nic snazšího, než poslat Sage, aby jeho příchod uspíšil.
Tento balík je právě kvůli těžkým rozhodnutím vhodný pro pokročilého hráče, začátečníci by s ním mohli mít dost problémů. Právě kvůli jeho kombinacím a nekonečné zásobě synergií jsem tento balík vytvořil, jako relativně levný, ale přesto silný balík na standartové turnaje.
Tento balík vídám hrát na turnajích asi půl roku a za tu dobu jsem si utvořil jakousi přibližnou představu, proti kterému matchupu34 je dobrý, a proti jakému ne. Téměř ihned jsem zjistil, že by nemělo být těžké hrát proti kontrolu17. Balík je dostatečně rychlý, aby dostal soupeře do tlaku, také mu ale jen tak nevyprchávají hrozby. Entomber exarch, mimic vat, Archon, Grave Titán, Wurmcoila, Sheoldred, Unburial rites, Emisař. Tyto všechny karty generují skvělou karetní výhodu, která srazí kontroly na kolena. Jako každé Kombo9, ač není Pod kombem9 doslova, trvá trochu déle, než se opravdu naplno rozjedou. Takže rychlá agra19, jako Humani, Tempered Steel, Spirit tokeni či Fritka27 mají velkou šanci rozjezdit balík dříve, než stíhá odpovídajícím způsobem reagovat.
Ale i na to je tu myšleno, deck má potenciál jakkoliv rychlý agresivní nápor zastavit kolem třetího až pátého kola, a pak už přebírá sám iniciativu. Dalo by se tak říci, že Pod nemá s žádným balíkem vyloženě výborný nebo naopak tragický matchup34. Jediná věc, se kterou má balík větší potíže, jsou obecně létající bytosti, od nexusů ve Wolf Runu počínaje až Delvra konče.
Doufám, že se vám jak můj první článek, tak i můj balík líbil a že budu mít šanci zase něco podobného napsat.
Honza Jílek
Dovysvětlivky:
1 Turnajový formát, ve kterém jsou legální poslední dva bloky, v součastnosti to jsou bloky Mirrodin a Innistrad
2 Děj, kdy se mění ten starší ze dvou bloků za nový + se přidá nový core set
3 zkratka Friday Night Magic, zkratka pro menší turnaj, konající se v pátek večer v každém DCI klubu
4 výraz pro jiný typ stejného druhu balíku, který se liší např. jinou přidanou barvou apod.
5 označuje barevnou kombinaci Bílé, červné a zelené, pojmenovaná podle jednoho odštěpku Alary
6 barvená kombinace bílé, modré a zelená, znovu podle dalšího z odštěpků sféry Alary
7 další z kombinací, černá, zelená a modrá, zřídka označována jako Ulgris
8 základní rozdělení balíků podle stylu hry, základní typy jsou kombo, kontroly, agra, rampa a midrange, což je jakási kombinace agra a kontrolu
9 archetyp označující balík, který je postaven okolo konkrétní kombinaci karet, které většinou společně znamenají výhru
10 typ balíku, který dokáže dostat rychle velké kreatury na stůl pomocí manového urychlování
11 seznam karet v balíku
12 druh formátu, kde se hrají balíky, ve kterých je přesně sto karet
13 efekt, který se spustí, jakmile bytost přijde do hry
14 efekt, který bude spuštěn, pokud daná kreatura odejde ze hry, většinou rovnou do hřbitova
15 zvláštnost, kterou přinesl edice Nová Phyrexia, každý barevný symbol lze zaplatit buďmanou dané barvy, nebo dvěma životy
16 děj, kdy je zahraná karta zrušená některým counterspellem
17 archetyp, který se zaměřuje na rušení hry soupeře, pak v pozdější fázi hry vyhrává díky drahým kouzlům
18 druh levné kreatury, která za tapnutí poskytuje manu
19 balík, který se snaží vyhrát pomocí malých rychlých potvor
20 druh balíku, který je stavěn okolo konkrétního typu bytostí
21 kouzlo či permanent, které nám umožní zbavit se bytostí či jiných pernamentů
22 nehratelná karta
23 tvoří kombo, neboli kombinaci dvou a více karet, jejichž efekt se zároveň podporuje a může vést ke karetní výhodě nebo rovnou vítězství
24 bytost na soupeřově straně stolu, která by mohla být využita k blokování útoku
25 odstranit kartu nenávratně ze hry
26 cílené ničení zemí protihráče
27 balík většinou pouze červené barvy, který se snaží vyhrát za pomocí rychlých bytostí a kouzel přímého zranění
28 schopnost, která umožńuje bytosti být neblokovatelnou, pokud bránící se hráč kontroluje alespoň jeden Swamp
29 permanent, který trvale posiluje dané bytostí
30 schopnost, která dovolí bytosti, jenž umřela bez +1/+1 žetonu na sobě, aby se vrátila do hry s jedním +1/+1 žetonem
31 balík, který hraje okolo velkých bytostí, které zahodí do hrobu a poté vrátí rovnou do hry
32 relativní šance, jaké mají dva konkrétní balíky na výhru
33 druhy balíků, které se v dané době a oblasti hrají
34 souboj dvou velmi podobných balíků, které vyhrávají na stejným principem
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.