WMCQ je prestižní Magicový turnaj, který vám může zajistit místo v národním týmu na týmové Mistrovství světa v karetní hře Magic: the Gathering. Proto je dobré nepodcenit přípravu a připravit se na něj lépe než na klasický turnaj.
Své rady a tipy k tomuto druhu turnaje pro vás zesumíroval Honza Brožek - mnoholetý a zkušený hráč Magicu. Aplikujte je do praxe a uvidíte, že neprohloupíte.
Zdravím všechny čtenáře, rád bych se představil jako posila autorského týmu CMUSu. Jmenuji se Honza Brožek, kartičky míchám už někdy od Tempestu a za tu dobu jsem si párkrát vyzkoušel i Pro Tour. V poslední době se mi docela daří na WMCQ, z posledních pěti jsem byl čtyřikrát v TOP8. Vyhrát se mi ale ještě nepodařilo. Jak by se řekl správný personalista: "Musíte zapracovat na kompetenci dotahování cílů do konce (a hodu kostkou)".
Ve svých článcích se budu zaměřovat hlavně na competitive dvojku. Občas ale zabrousím i do jiných formátů, či sklouznu k obecnějším debatám ohledně filozofie hry jako takové.
Články budou zaměřeny takto:
Dvojka: rozbor balíčku a jeho matchupů.
Standard budget/brew of the week : rozbor zajímavého netypického balíčku s potenciálem, nízkou cenou nebo vysokou zábavností.
Komentované video z hraní, případně česká obdoba deck techu jak je známe z GP (tak se snažte, třeba budete v CMUS TV právě vy).
Pokud byste někdo měl další nápad nebo naopak téma, na které bych se měl zaměřit, uvítám příspěvek v diskuzi pod článkem (stejně tak dobrovolníka/oběť co by chtěla nahrát matchup na modu).
Jelikož se blíží poslední letošní WMCQ, "netradičně" se dnes podíváme jednak na Modern a pak na nějaké obecnější rady k turnajovému hraní. Věřím, že vám mé postřehy před WMCQ pomohou a pokud se na Modern nechystáte, mám pro vás aspoň pár "veselých historek z natáčení".
Pohled na Modern a výběr balíčku
V současnosti je Modern formát, který dovoluje dělat hodně velké věci. Balíčky lze v zásadě rozdělit na dva typy.
První, kde chcete soupeře co nejrychleji zabít a nebudete se pouštět do přílišné interakce. V balíčku máte v menším počtu nějaké to zabíjení či jinou disrupci na rychlejší soupeře. Mezi tyto balíčky počítám Infect, různé varianty Zoo (5-C, Death Shadow), Bant Eldrazi, Affinity, Burn, R/G Tron a všechna komba.
Druhým typem jsou balíčky snažící se reagovat na soupeřovi hrozby a převzít postupně kontrolu nad hrou buď planeswalkerem, karetní výhodou Z Dark Confidanta nebo Ancestral Visions (Jund, Abzan, Delver, Jeskai). Balíčky jsou to obtížnější na hraní. Musíte si jít za svým plánem a každé kolo máte několik možností jak hru pojmout.
Takto obecné třídění samozřejmě nikdy nemůže být úplné. Navíc vždy existují různá regionální specifika. Třeba v Čechách jsou hodně oblíbené, ačkoliv ve světě ne příliš úspěšné, různé tribal strategie (merfolci, elfové). V Polsku hrajou fritku a v USA Pokémony…
Vzhledem k rychlosti formátu je hodně důležité správně mulliganovat. Podprůměrné úvodní ruce nemají mnoho času na zlepšení. Musíte počítat s tím, že ve 3-4 kole bude konec hry, nebo budete v situaci, ze které nemáte šanci se dostat. Proto je nutné mít plán, jak rychle soupeře zabít, nebo mít nástroj, jak soupeři hru narušit.
Druhou alfou/omegou formátu je sideboard. Zaměřené karty jsou hodně silné a nezřídka jejich zahráním vyhrajete celou partii. Má hlavní rada zní: opravdu špatné matchupy, kde ale máte dobrý sideboardový plán, v první hře příliš neřešit, abyste si nepokazili maindeck proti ostatním balíčkům.
Na WMCQ bych určitě doporučoval řešit sideboardem Affinitu a fritku. Balíčky jsou dost populární a existují proti nim extrémně silné sideboardové karty. Naopak Dredge u nás již tak populární není, tak bych ho příliš neřešil, nebo do sidu zařadil univerzální Gravediggers Cage, která je dobrá i na jiné balíčky.
Samozřejmě, že můžete potkat soupeře s balíkem, na který nejste připraveni. Na celý field ale sideboard mít nemůžete. Já třeba na posledním turnaji vypustil graveyard hate a hned v prvním kole dostal Living End… no musel jsem si pak dát 6:0 proti balíčkům, se kterými jsem při stavbě sideboardu počítal.
Při volbě decku bych pak postupoval takto:
Pokud máte nějaký Tier deck slušně nahraný berte ho a moc neřešte metagame. Field je dost variabilní a potkat můžete cokoli. Lepší je odehrát partii dobře a vědět jak sideboardovat, něž se zmateně v průběhu turnaje seznamovat s vlastními kartami.
Jestliže máte možnost výběru balíčku a nemáte čas na přípravu, je jasná volba nějaký tupý deck - skládačka. S Jundem při dlouhé hře nasekáte tolik chyb, že vás kdokoli zkušenější často prostě přehraje. Naopak pokud umíte soupeřovi životy odečítat po třech nebo hledat tronovky, jste schopný utlouct i o víc jak třídu lepší hráče.
Co se decklistu týče, je asi nejlepší prostě zkopírovat úspěšné balíčky z velkých turnajů. Zasahovat do nich má smysl, až když budete mít odehráno víc her. To ale většina z nás, včetně mě, prostě nemá a je dobré věřit tomu, na co přišli specialisti na Modern a top hráči. Je zbytečné se pokoušet ověřený deck vylepšovat, bez jeho důkladné znalosti. Možná to zní dost tvrdě a spousta z vás může namítat, že touhle radou zabíjím kreativitu a barevnost Magicu, ale WMCQ je především o slotu v národním týmu. Pokud se ovšem chcete bavit a těšíte se na překvapený obličej soupeře, nic proti. Jen se budete pravděpodobně realizovat na zadních stolech.
Při testování na WMCQ se snažte v první řadě nahrát nejběžnější matchupy (určitě omezte na minimum testing s kamarádem co má atypický deck, je to ztracený čas). Zahrát si můžete pro zábavu venku u pivka někdy jindy. Když nemáte čas na pořádný testing, aspoň si načtěte decklisty nejhranějších balíků (včetně sideboardu) a klidně si napište na papír, co budete sideboardovat a co může do další hry soupeř přidat na vás. Tyto poznámky můžete na turnaji využít mezi hrami (pozor – nikoli během hry samotné). I když to nemusí vypadat úplně profi, je to lepší, než zmateně koukat do krabičky a přicházet na správný sideboard plán až během hry, kdy vám nenasidovaná karta zoufale chybí. Také nezapomínejte přemýšlet i o kartách, co půjdou z balíčku pryč.
Turnajové hraní obecně
Na závěr přidávám několik rad k turnajovému hraní. Vycházím z vlastní zkušenosti a věcí, které mi fungují. Dost z nich se vám může zdát banálních, ale jsem si téměř jist, že každý tu najde to své, co zlepšovat.
Příprava mentální
Dobré je přijít s realistickým očekáváním a věřit si. Přeci jen čekat, že dostanete "naložíno", se přemění v sebenaplňující proroctví. Stalo se mi mockrát, že soupeř s vědomím špatného matchupu hrál moc odevzdaně, ani moc neřešil sideboard a prakticky mi tak dal nějaká draw navíc. "Kupodivu" :) tak prohrál i partii, která byla vyhratelná.
Opakem je ale přílišné sebevědomí. S vědomím, že "ten ňouma naproti vyhrát prostě nemůže, jelikož vůbec netuší", necháte špatnou ruku, přiložíte několik plonkových draw a neštěstí - teda spíš spravedlnost - je na světě. Při přílišném sebevědomí vás také až příliš věcí často frustruje více, než by mělo. Situace pak většinou končí hláškou, že "s normální rukou bych prohrát nemohl", vyjmenujete soupeři všechny jeho chyby, řeknete mu, jak je špatný a po kole otravuje s touhle příhodou všechny v brečícím koutku. Často si za všechno ale můžete sami. Psychologie je stěžejní součástí současného sportu a Magic není výjimkou. Chápu, že jde o hodně těžký aspekt Magicu a úplně odbourat asi nejde, ale zkuste se místo nadávek na štěstí zamyslet, co šlo udělat lépe a především si z každého turnaje něco odnést.
Obecně platí nenechat se rozhodit výsledkem z minulého kola, řešení předchozích Magicových problému si nechat do vlaku a snažit se odehrát na maximum každou hru. Někomu pomáhá, pokud si mezi koly udělá pár poznámek ke hře.
Příprava fyzická
Každého asi napadne svačina od maminky. Ta je samozřejmě taky důležitá, přeci jen žíznivě sledovat soupeřovu Mattonku namísto stacku kouzel vás může stát hru. Ale spíš mi šlo o trochu apelu na aktivity před turnajem. Propařená noc vám další den moc nepřidá, a pokud vás bude čekat dlouhých 8 kol a případná topka, není od věci přijet vyspaný do růžova. Jiné to bude samozřejmě na třídenním --conu kde se večerní aktivita předpokládá a jde spíše o takový maraton.
Neodpustím si historku, co se stala přímo mně. Po vydařeném plese jsem ve čtyři ráno doprovodil slečnu domů, dal si tři hodiny spánku a vyrazil na vlak. Už ve druhém zápase mně došly síly, zapomněl jsem ve druhém kole položit zem a když dal soupeř svojí třetí zavolal jsem na něj judge, že jich má nějak moc.. tenhle Cmus Cup jsem se dokázal dostat do topky, ale ve čtvrtfinále jsem nedočetl, že Perilous Vault exiluje pouze nonlandy a prohrál na to (neudělal jsem tehdy ze země 4/4 token z Nissy).
Rozhodčí
Jelikož je WMCQ prestižní turnaj s větším důrazem na dodržování pravidel, zmíním tu, co vás může potkat při setkání s lidmi, kteří na turnaj dohlíží.
Volat rozhodčího se určitě nebojte, není to nic špatného a dělejte to v různých situacích.
Ve chvíli, kdy si nejste jistí výkladem pravidel u nějaké situace, není nejlepší cestou věřit soupeři nebo okolo stojícím divákům. Soupeř vám může tvrdit, že interakce karet je přece jasná a deck hraje už x let. Ovšem hrát ho špatně může každý, že? Rozhodčí jsou také jen málokdy rozladěni tím, že je někdo volá. Rozhodčími se stali proto, aby vám pomohli, a předem s tím počítají. Lehčí rozhodnutí také často zaberou jen chvilku.
Další možností je slowplay soupeře. Poměrně častý prohřešek, který u nás skoro nikdo nehlídá…možná vůbec nikdo. Ve většině případů za ním není přímo úmysl hru zdržovat, ale spíš balíček půjčený den před turnajem, nebo je to prostě vrozená vlastnost pilota. Na druhou stranu si spousta lidí neuvědomuje, že pokud jim bude trvat každé kolo x minut, ukrojí si z časového koláče nespravedlivě víc a taky vám hru i pěkně znechutí. Každopádně doporučuji hlídat čas a případně soupeře trochu popohnat (slušně). Mě osobně se toto podařilo porušit na nedávném regionálním PTQ na Honolulu a uhrál jsem proto dvě plichty. U obou jsem měl takovou board position, že bych je s dostatkem času skoro jistě dokázal proměnit ve výhru. Od té doby jsem se poučil.
Odvolání k head judge. Na řešení situace často existuje více pohledů. Pokud se vám postih floor judge zdá příliš tvrdý nebo se vám jeho řešení opravdu nezdá, odvolejte se k hlavnímu rozhodčímu. Nikdo není neomylný a je zbytečné si po kole stěžovat, že rozhodčí rozhodl špatně, i když vy jste jasně věděli, jaké měla situace správné řešení. Klidně si nechte ukázat text v oraclu, když si nejste jistí tím, jak soupeřova karta přesně funguje - tím víc, pokud ji má v jiném jazyce než anglicky.
Mě už se osobně stalo, že jsem přišel o TOP8 na WMCQ a CMUS Cupu kvůli naprosté neznalosti základních interakcí u rozhodčího (že se vám později omluví, není moc velká útěcha). Tak konec povinného brečení.
Tímto se pro dnešek rozloučím.
Vím, že se pro mnohé jedná se o úplné základy, ale každý z nás některé z těchto chyb opakuje. Proto se nad nimi aspoň na chvíli zamyslete. Doufám, že vám mé rady pomůžou s přípravou na turnaj. Některé z nich si můžeme rozebrat víc v některém z dalších článků nebo v komentářích.
Mějte se pěkně a s některými se třeba na viděnou v neděli v Brně.
A díky za "judge osvětu". Věty "Volat rozhodčího se určitě nebojte, není to nic špatného a dělejte to v různých situacích" a "Rozhodčími se stali proto, aby vám pomohli, a předem s tím počítají" by se měly tesat do kamene. Nebo se alespon zobrazovat v záhlaví CMuS :-D
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře