Modern
Balíčky z podtácku #1 - Modern Green Money
Rozbor Modern Green Money
Zdravíčko vespolek, jmenuji se Samuel Suchý a budu vám (doufám že pravidelně) předkládat svoje články v psané podobě, tady na CMUSu. Magicy jsem začal hrát potom co umřela karetní hra Lord of the Rings TCG od společnosti Decipher. To mi bylo přibližně 14 let, bylo to někdy v době kdy vyšla edice Dissension ze starého Ravnica bloku. Když jsem začal mít potřebu utrácet peníze za jiné životní požitky, rozhodl jsem se s kartičkami skončit a znovu jsem začal hrát těsně po vydání sady Gatecrash.. Doufám že vás čtení mých článků bude bavit a že se na ně třeba budete i těšit. Rád bych se věnoval hlavně standardu a modernu, především pak netradičním konstrukcím a budgetovým deckům.
Dnes se spolu podíváme na jeden zábavný balíček na modern. Legrace se odehrává ovšem jenom na jedné straně stolu. A to myslím doslova. S tímhle deckem bych na PTQ rozhodně nejel nejen proto, že je dost choulostivý na všemožné narušování ze strany soupeře ale hlavně protože když se rozjede, na stůl se rozhodně nevejdete. Ale pokud je dost místa a rádi hrajete pexeso, stává se z něj jeden z nejzajímavějších decků které jsem měl šanci vyzkoušet. Důležité je taky napsat že určitě umí vyhrávat i proti T1 deckům, hodně to ale záleží na tom, jak pěkně to přijde.
Původní konstrukce není moje, pokud je mi známo tak pochází z Channelu Fireball, konkrétně pak Channel Twoo. Kvůli nedostatku karet jsem ho hrál trochu jinak, původní decklist je ale tady.
Green Money | TWoo |
Main Deck | Sideboard |
20 Forest 4 Arbor Elf 4 Sakura-Tribe Elder 4 Eternal Witness 1 Spawnsire of Ulamog 1 Ulamog, the Infinite 1 Kozilek, Butcher of Truths 4 Utopia Sprawl 4 Fertile Ground 4 Early Harvest 4 Harmonize 4 Vernal Bloom 1 Garruk Wildspeaker 4 Genesis Wave | 2 Emrakul, the Aeons Torn 1 Ulamog, the Infinite Gyre 1 Kozilek, Butcher of Truths 4 Creeping Corrosion 4 Trinisphere 1 Tormod’s Crypt 2 Witchbane Orb |
Tady už vidíte základní myšlenku celého decku. Hlavní win condition je Genesis Wave, která má za úkol trefit ideálně Spawnsire of Ulamog, v tom méně efektním případě Ulamoga nebo Kozileka. Společně s nimi většinou přijde do hry pár forestů, pár rampících enchantmentů a když se poštěstí tak i Witnessa která vytáhne z hrobu vlnu nebo Early Harvest a spustí kombo nanovo. A tohle se dá krásně zvládnout ve čtvrtém-pátém kole. Hlavním plusem vlny, který možná nemusí být všem zřejmý na první pohled, je to, že tahá do hry i foresty. Tím pádem nepotřebujete trefit většinou moc dalších karet a pokud se nepovedlo vytáhnout ty hlavní pašíky na stůl hned, je docela dost šancí jak to zkusit znovu. Jednou z nejlepších karet se ukázala Eternal Witness. Když totiž resolvne Genesis Wave a dává do hry permanenty mezi kterými je i Witness, můžete vracet do ruky i karty které podmínku Wave na položení do hry nesplnily a odešly tak do hrobu.
Abych nemluvil jenom o těch pozitivních věcech, zaměřím se teď na negativa. Nejhorší, co se může stát, je když balíček zarputile posílá jenom jednu část decku. Když chodí jenom rampa tak vás oponent utluče i kdyby nechtěl. A když rampa nepřišla tak bylo v době vhodné pro mulligan asi něco špatně mezi stolem a židlí. Právě rozumná výměna ruky je s tímhle balíčkem totiž poměrně důležitá. Není sice moc úvodních draw které je potřeba zahodit ale těch pár, které hrozí, je potřeba rozpoznat.
Jak hrát deck
V ideálním případě nám na začátku balíček poslal všechno co měl. Krásná úvodní ruka může vypadat třeba takhle. Forest, Forest, Arbor elf, Utopia Sprawl, Fertile ground, Genesis Wave, Early Harvest. První kolo položím zemi a elfa, ve druhém další zemi, na ní Utopia Sprawl, odtapnu Elfem a přidám Fertile Ground. To nám v dalším kole dává dohromady krásných 7 man na stole, s Early Harvestem to je minimálně 8 a to je ve třetím vlna za 5. Každý další elf nebo rampící enchantment pak tohle množství zvyšuje skoro exponencionálně. Za takovou hromadu sladké zelené many už zvládně každý průměrný čaroděj udělat z bojiště botanickou zahradu. Důležitým aspektem úspěchu je nebát se hrát Genesis Wave i pokud víme, že nám hru zatím nevyhraje. Taková vlna za 5 nebo 6 nám může ve třetím kole přinést na stůl v horším případě hodně many na další kolo, v tom lepším pak manu a Eternal Witness která vlnu hned vrací a ta bude v dalším kole ještě o moc větší, tentokrát už s šancí vytáhnout Kozileka, Ulamoga nebo Spawnsire. Jako trochu netradiční win condition tady taky funguje Garruk, s jehož ultimate a několika elfy, Sakura-Tribe Eldery a Witnessami je na stole rychlý a překvapivý konec pro našeho nebohého opponenta.
Samotné kombo, při kterém Spawnsire vytáhne ze sideboardu 2x Emrakula, Kozileka a Ulamoga se nemusí podařit zapnout hned v kole kdy přišel do hry. Tady nesmíme zapomínat na jeho druhou schopnost která umí vytvářet za zbylou přebytečnou manu blokery i takové malé manové akumulátory které mohou pomoci spustit hlavní abilitu v dalším kole. Emrakul je v sideboardu dvakrát kvůli nekonečnému kombu které umí díky novému legendárnímu pravidlu spustit. To většinou ale stejně není potřeba protože 2 útoky všemi Eldrazzi by měly být vždycky dost na výhru. Balíček není na hraní úplně ten nejjednodušší, musíte počítat s docela dost proměnnými. Například je často dobré nechávat před velkou vlnou odtaplý aspoň jeden Forest protože manové enchantmenty z vlny mohou přijít jenom na zemi, která je už ve hře.
Jak správně mulliganovat
Největší pastí jsou úvodní ruce které se tváří kvalitně, skutečnou hodnotu ale nenabízejí. Jedná se hlavně o případy kdy chybí základní stavební kameny balíčku. Mulligan v případě absence zemí je doufám samozřejmostí, na druhou stranu, pokud zbytek karet vypadá rozumně (například Utopia Sprawl, Vernal Bloom nebo Fertile Ground) stačí nám landy i dva nebo tři. Na začátku taky v naprosté většině případů nechceme vidět pašíky protože zpravidla neumí přijít na stůl dřív než můžeme zahrát velkou vlnu a když se tohle stane, chybí nám zase v decku abychom je trefili.
Matchupy
Nebudu vypisovat všechny balíky co se na modernu hrají, neměl jsem totiž možnost hry proti všem vyzkoušet. Alespoň čtyři ale uvedu.
Jund – díky Thoughtseize je první hra utrpením. Jediná šance je snad to že protihráč neví co čekat a zahazuje špatně. Po sideboardu by měl rozhodně přijít Witchbane Orb který mnohonásobně zvýší naše šance. Všeobecně se však jedná asi o nejhorší matchup.
UWR – je to jeden z lepších matchupů, Remand sice zdržuje ale Mana Leak není tak velký problém protože mana většinou přebývá. Základ je zašlapat ho do země rychle, ale tohle platí asi pro všechny.
Living End – další poměrně dobrý matchup. Když spustí kombo ve třetím kole tak je konec ale jinak stačí hrát obezřetně kolem land destrukce (nedávat všechny enchantmenty na jeden land) a uhrát se to dá. Hlavním bonusem pro nás je že Fulminator Forest nezničí.
Affinita – blokujeme Sakurou a snažíme se neumřít před soupeřem. Sideboard + Creeping Corrosion, co víc dodat?
Soul Sisters – pořád se dají občas potkat a měl by to být pro naše Emrakuly zákusek. Life total nás totiž vcelku nezajímá, je ale potřeba dát si pozor na jejich agresivní draw a neumřít dřív než se povede vyhrát.
Deck je už v tomhle stavu na modern jedním z těch levnějších ale dá se hrát i skoro zadarmo. Do sideboardu stačí nacpat levnější kamarády těch nejlepších Eldrazzi, do main decku potom místo Ulamoga a Kozileka přidat 2x Spawnsire.
Tohle je pro dnešek asi vše. Abych to shrnul, deck není nejkonzistentnější, není ani nejrychlejší ani nejsilnější ale dokáže zahrát za poměrně málo peněz opravdu hodně muziky. A pokud to umíte dobře tahat tak vyhrává skoro sám. Nejlepší je na něm asi nechápavý výraz soupeře když ho v první hře zadupete do země, on nemá na své straně stolu permanenty žádné a u vás roste celý prales. Teď mi nezbývá než doufat že vás článek zaujal, pobavil nebo že aspoň nelitujete času jenž jste vložili do čtení. Rád si přečtu všechny komentáře i postřehy díky kterým by to mohlo být příště lepší.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.