Limited
Páteční limited 103
Vítejte u čerstvého článku ze série Páteční limited. S aktuální edicí Avacyn Restored se už nějakou dobu draftuje a většina hráčů, kteří tenhle formát berou vážně, by měla mít jakous takous představu o tom, co si mohou v AVR limited dovolit. U jiných limited formátů by byl touhle dobou čas na rozbor jednotlivých archetypů, jenže v Avacyn Restored je s archetypy trochu potíž – ony tu totiž vlastně žádné archetypy nejsou. V současném limited prostředí není žádná barevná kombinace, která by byla z nějakého důvodu nehratelná nebo i jen handicapovaná oproti kombinacím ostatním. Pojem „archetyp“ se v tomto formátu omezuje v podstatě jen na synergii červených a bílých humanů a možná ještě modro-bílých defenzivních karet v kombinaci se Stern Mentorem. Jinak k sobě můžete „napárovat“ libovolné dvě barvy a výsledek by měl fungovat, za předpokladu, že nebudete hrát smetí. To, co definuje jednotlivé barevné kombinace, je tak často ne spolupráce celých barev, ale spíš některých konkrétních karet, které se dohromady výborně doplňují. Pustíte-li se do nějaké dvoubarvy, je dobré mít tyhle kombinace na paměti a aktivně se je pokoušet posbírat. Ve většině případů je alespoň jedna polovina „komba“ účko, takže nelze jít do draftu s tím, že ji někde po cestě vezmete, ovšem už jen samotná přítomnost těchhle kombinací podle mě zvyšuje hodnotu obou karet, které takovou kombinaci tvoří. V dnešním článku se pokusím některá tahle komba vypíchnout a popsat také trochu obecně charakteristiky jednotlivých (dvou)barev.
Červeno-zelená
Červeno-zelená je sice obvykle balík, jehož leitmotivem je dobrá křivka a bytosti do tempa, má ale i několik zajímavých dvoukaretních „komb“, což je jeden z důvodů, proč tahle dvoubarva často dokáže jen s commonami a účky porážet i balíky plné rér. Zelená sice nemá moc karet, které by zneužívaly Thatcher’s Revoltu – ta je jednoznačně lepší v R/W – nicméně i tak dokážete často R/G ze dvou průměrných karet vykouzlit triky vskutku nevídané. Hned první kombinace deathtouchového Nightshade Peddlera a „pinkací“ aury Lightning Prowess je takový kit „build your own Visara“ a pokud na něj soupeř nenajde okamžitě odpověď, je s ním konec. Další pěkný trik, který Peddler umí, je napárovat se s Gang of Devils, kteří potom díky deathtouchi dokážou oddělat tři libovolně velké bytosti. Potřebujete k tomu sice zahrát 6-drop a nechat ho umřít, nicméně pokud se to povede, pak se to v podstatě také rovná výhře, navíc soupeři často tenhle trik neodhalí a budete je s ním moci pěkně vypéct.
Sám o sobě je Peddler veskrze průměrný. Zelená ovšem soulbondové příšery potřebuje více než ostatní barvy, a to kvůli Flowering Lumberknotovi. V G/x kombinacích je při draftu neustále třeba mít přehled o tom, kolik máte bytostí se soulbondem, abyste věděli, jakou hodnotu pro vás v konkrétní situaci Lumberknot má. I pokud ještě žádného Lumberknota nemáte, ale jste v G/x dvoubarvě, vyplatí se brát soulbondové bytosti výš, protože se sedmi a víc párovači je Lumberknot hratelný a na devíti už je opravdu super. V G/R si tak například vezmu Hanweir Lancera výrazně výš než třeba v U/R, protože rozdíl mezi zeleným balíkem s pěti a s osmi soulbondovými bytostmi je opravdu velký. První z nich bude muset nechat Lumberknoty v sideboardu a hrát místo nich výplň, druhý z nich si je zahraje a bude za ně rád – jsou to navíc často „bonusové“ picky zdarma, protože Lumberknoti obvykle obchází stůl a je možné je nabrat v boosterech, kde už nic jiného není. V úvodu draftu bych si vždycky přes Lumberknota vzal Nettle Swine, ovšem v pozdějších fázích draftu už to platit nemusí.
Další zajímavou kombinací, kterou zeleno-červená nabízí, je účkový Falkenrath Exterminator a commonový Timberland Guide. Exterminator má sice velký potenciál, ovšem obvykle se musíte hodně snažit, aby bylo možné tento potenciál využít a projet 1/1 bytostí do soupeře často nebude jen tak. Červená sama o sobě umí zahájení 2. kolo Exterminator, 3. kolo Fervent Cathar, modrá pak tomuhle upírovi umí pomoci třeba Mist Ravenem. Zelená ale jako jediná Exterminatora zvládne posílit i v případě, že se soupeř v obraně zazdil opravdu solidně. V R/G si vezmu Exterminatora výše než v třeba v R/W. Stojí také za zmínku, že jak se vám jednou povede Exterminatora „nakopnout“, není od věci jej spárovat s už zmiňovaným Nightshade Peddlerem. To už je ale spíš jen taková libůstka než něco, co by nějak výrazně ovlivňovalo pořadí picků při draftu.
Modro-červená
Modro červená disponuje asi největším množstvím triků, které se dokážou dočasně zbavit obránců – Mist Raven, Fervent Cathar, Peel from Reality. Karty tohoto typu zároveň opravdu potřebuje, protože pokud soupeř zahraje nějakého vaška, kterého se nebudete umět zbavit, už si asi moc nezaútočíte – obzvlášť pokud se bude jednat o Geist Trappery či třeba Seraph of Dawn.
Modrou kartou, která má asi největší potenciál vytvářet různé nekalé triky, je Galvanic Alchemist. Samotná modro-modrá ho umí spárovat s odemílacím Stern Mentorem, v červeno-modré pak Alchemista umí ovládnout situaci na stole pomocí Lightning Prowess. Se čtyřkou vzadu není v edici mnoho removalu, který by na vylepšeného Alchemistu dosáhl, i když se vyplatí vědět, že Lightning Prowess lze vypnout pomocí Defangu.
Zeleno-červená si umí poskládat svou vlastní Visaru a pokud bych se měl držet přirovnání k Onslaughtovým rérům, pak modro-červená zvládne postavit něco na způsob improvizovaného Future Sightu (i když tenhle příměr už trochu kulhá). Tandem Lookout je materiál, který si bez problémů vezmu na first pick, v modro-červené má ale k sobě kolegu, se kterým zvládnete průtokově za tři many líznout kartu – jedná se o jinak nenápadného commonového ďáblíka jménem Scalding Devil. Ten je sice sám o sobě dost podprůměrný, s jedním nebo dvěma Tandem Lookouty v balíku bych si jej ale bez problémů zahrál, protože v lategame je to engine, který by měl zvládnout hru vyhrát.
Černá
Černá má v Avacyn Restored limited pověst naprostého outsidera a bohužel je tento názor do značné míry oprávněný. Nejlepší černý common Death Wind je sice poměrně univerzální zabíjení, ovšem ani tahle karta nedosahuje úrovně Terroru, což je takový standard, na který jsme byli dosud zvyklí. Na to, abyste zabili 4/4 obludu, budete potřebovat pět man a pokud se tak zaseknete na menším množství zemí, může se vám stát, že vás rozdupou soupeřova čuňata a ani deset Death Windů na ruce vám nepomůže. Po Death Windu jde navíc kvalita common dál výrazně dolů a téměř všechny další commony jsou velice úzce zaměřeny na spolupráci mezi sacrifice outlety a krmivem. To sice není myšlenka špatná a pokud se vám sejde dost Bone Splinterů a Butcher Ghoulů, budete moci vykouzlit i slušnou synergii, ale například karta Bone Splinters bude i v ideálním případě „jen“ sorcery zabíjení, tedy pouze 1 za 1 a pokud se vám sejde víc Splinterů na ruce a Butcher Ghoulové se zrovna zapomenou někde v balíku, nebude to hezký pohled. Jinak řečeno – ani v případě, že do sebe všechno hezky zapadne a potřebné černé commony se otevřou ve správných počtech a nikdo vám je nezasvačí, pořád nemáte záruku, že váš balík bude konzistentní. A ani v nejlepším případě nezískáte o mnoho víc než removal a bytosti v o trochu lepším cenovém poměru, než jak je to obvyklé.
Pro mě osobně jsou v zásadě tři způsoby, jak se dostat do černé a pokud nenastane ani jeden z těchto scénářů, černé karty v podstatě ignoruju, nebo si maximálně zahraju nějaký ten Death Wind v zeleném balíku na splash. Prvním takovým způsobem je to, že naberu jednu barvu a v pozdních boosterech chodí černé playably bez jiných dobrých karet. Černou lze takto nabrat v podstatě „zadarmo“ a nic tím neztrácíte. Ve druhém a třetím boosteru, kdy už máte jistotu, že bažiny hrát budete, pak lze sbírat černé karty i výše.
Druhým důvodem, proč hrát černou, je pro mě to, že se v prvních několika boosterech dostanu k nějakému broken černému réru a v boosteru není nic, co by se této kartě mohlo rovnat. Černé pecky, které mě předsvědčí o tom, že bych měl hrát swampy, jsou patrně jenom čtyři v celé edici: Dark Impostor, Demonic Rising, Demonlord of Ashmouth a aby všechny nezačínaly na D, tak také Harvester of Souls. Ani jednu z těchto karet bych nechtěl first-pickovat přes dobré účko či top common z jiných barev, ale ve slabším boosteru si je vezmu, ale budu připraven černou hodit za hlavu, pokud nebude chodit.
Třetí cestou k černému balíku je pro mě kombinace mírnější varianty některého z předchozích scénářů s tím, že draftuju u stolu s hráči, u kterých jsem si hodně jistý, že budou černou ignorovat. Bez ohledu na to, kolik Pro Tour top osmiček by mezi sebou ostatní drafteři měli, bych nikdy nechtěl černou forcovat. Pokud to ale vypadá, že černá chodí a nikdo ji nechce (a to se u některých stolů stávat bude), pak je možné toho využít.
Černou lze v Avacyn Restored zkombinovat v podstatě s libovolnou druhou barvou. Zajímavá je zejména modrá, která obsahuje commonový proliz Amass the Components, který by měl alespoň trochu kompenzovat nekonzistentnost černé barvy a zabránit tomu, abyste si lízli všechny Butcher Ghouly z balíku bez jediného Bone Splinteru či naopak. Dalším modrým commonem, který se s černou doplňuje, je Alchemist’s Apprentice. V černé se mi zhusta stávalo, že jsem měl ve hře Drivera of the Dead, ale soupeř neměl problém ho vyměnit, protože v hrobě zrovna nečíhala žádná vhodná bytost. Crypt Creeper se sice umí v reakci na zabití Drivera obětovat, ovšem bonus, který vám tím přinese, je téměř zanedbatelný. Alchemist’s Apprentice bude po ruce vždy, když bude nějaký ten Driver mířit do rakve, a výhoda, kterou vám přinese, je rozhodně užitečná.
Červeno-bílá
V souvislosti s červeno-bílou je třeba zmínit hlavně jednu kartu – Thatcher’s Revolt. Ze zkušeností, které zatím s drafty Avacyn Restored mám, můžu říct, že Revolta je patrně nejpřeceňovanější a zároveň nejpodceňovanější kartou na formátu. Co to znamená? Že spousta lidí ji hraje v balíku, kde by vůbec neměla být. A naopak další spousta lidí si jí dostatečně neváží a nepřizpůsobuje svůj draft tomu, že tahle karta ve formátu existuje.
Podmínky pro to, aby byla Revolta dobrá, dokáže připravit červená sama o sobě, pomocí karet jako Havengul Vampire, Kessig Malcontents, Kruin Striker, Riot Ringleader či Vigilante Justice. Bílá však obsahuje dvě karty, které jsou ale s Revoltou naprosto ultimátní, i když je jedna z nich účko a druhá dokonce réro. Goldnight Commander a Cathar’s Crusade však dokážou dát s Revoltou takové množství extra damage, že je to téměř k neuvěření a pokud bych si kteroukoliv z těchto dvou bílých karet otevřel, budu mít opravdu silný důvod zamířit do červeno-bílé. Z opačného úhlu pohledu – když začnete červenou a hledáte druhou barvu – je to o trochu složitější, nicméně s R/W se většinou nespletete.
Další kombinací, která v červeno-bílé vyčnívá, je Seraph of Dawn napárovaný se Stonewrightem. Avacyn Restored je formát velmi svižný a velká část her bude prostě a jednoduše race. S dostatkem červené many bude napumpovaného Serapha racovat téměř nemožné.
Modro-zelená
Modrá a zelená jsou v Avacyn Restored patrně dvě nejlepší barvy a pokud jsou obě rozumně otevřené, dává smysl je zkombinovat. Protože je modro-zelená tradičně barvou bez zabíjení, je potřeba mít v balíku dostatek karet, které by se nějakým způsobem postaraly o soupeřovy bytosti. Obvykle k tomuto účelu budou sloužit bouce efekty jako Peel from Reality, Mist Raven či Into the Void, ale pokud berete modro-zelenou, přikládal bych větší důležitost myškám, zejména Joint Assault.
Co se týče dvoukaretních kombinací, jež by nějak vyčnívaly z řady, moc jich v modro-zelené nenajdeme. Wingcrafter je se zeleným tukem obecně lepší než například v U/W, kde často vaše bytosti budou už tak jako tak létat. Nephalia Smuggler se kromě Mist Ravena a Gryff Vanguarda příjemně doplňuje také se zelenými párovači, hlavně s Trusted Forcemágem. Jinak ale v U/G příliš zajímavého nenajdeme a draftování této dvoubarvy by mělo být poměrně intuitivní.
Různé zajímavé kombinace karet najdeme i v dalších dvoubarvách, ty, které jsem v dnešním článku zmínil, však považuju za nejvýraznější. Pokud jste narazili na nějakou další podobnou „chuťovku“, určitě se o ni podělte v komentářích. Ode mě je to pro dnešek všechno, díky za pozornost a budu se těšit na viděnou u dalšího článku.
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře