Ostatní
Úterní dvojkové okénko II. - UW Control
Úterní dvojkové okénko II. - rozbor UW Controlu
Zdravím všechny čtenáře a čtenářky CMUSu, vítejte u dalšího dílu pravidelné rubriky o současné dvojkové scéně. Po úvodním článku o tom, jak vznikalo prostředí na současném Standardu, jsem si pro vás dnes připravil rozbor prvního dvojkového balíčku. Bude se jednat o jeden z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších balíčků současného fieldu (tedy Tier 1 deck), a to o UW kontrol.
Základ UW kontrolu (popř. UW based kontrolů) přinesl již minulý „Ravnica“ blok, respektive hned jeho první edice, Return to Ravnica. V této sadě našla své místo guilda Azorius a s ní i nová „wrata“ Supreme Verdict, vylepšený Oblivion Ring alias Detention Sphere, upgradeovaný Stroke of Genius- Sphinx Revelation a všestranný Azorius Charm. Již v této době se hráči pokoušeli za pomoci výše zmíněných karet postavit UW based kontrol, avšak tehdejší dvojkové prostředí tomuto balíčku příliš nepřálo (připomenu ultrarychlý Naya Blitz, či Aristokraty) a mnoho úspěchů s ním nezaznamenali. Svou sílu měly však Azorius karty ukázat na „nové“ dvojce po příchodu Therosu.
Na PT Theros našly UW karty své místo v Esper kontrolu, který však neměl úplně ideální a stabilní manabase, a tak se hledaly nové alternativy, jak využít sílu UW karet (zejména Sphinx Revelation). Postupem času vykrystalizovala verze UW kontrolu, s kterou se prosadil Standa Cifka na GP ve Vídni, a která se s většími či menšími obměnami prakticky hraje dodnes.
UW kontrol | Stanislav Cifka (top 8 GP Vienna) |
Main Deck | Sideboard |
4 Azorius Guildgate 4 Hallowed Fountain 7 Island 2 Mutavault 6 Plains 2 Temple of Deceit 2 Temple of Silence 4 Azorius Charm 4 Detention Sphere 4 Dissolve 2 Essence Scatter 4 Last Breath 4 Sphinx’s Revelation 4 Supreme Verdict 3 Elspeth, Sun’s Champion 4 Jace, Architect of Thought | 2 Archangel of Thune 3 Fiendslayer Paladin 4 Gainsay 2 Negate 1 Pithing Needle 3 Soldier of the Pantheon |
Po příchodu BNG a s drobnou změnou metagame (např. se hraje stále méně Mono U a naopak více Rw Burnu) se objevuje nejčastěji UWb kontrol, tedy UW s lehkou splashí na černou (nepočítaje Esper, který klasifikuji jako "jiný" typ balíčku- hraje duály s černou, 1-2 maindeck Thoughtseize, občas Hero´s Downfall a v sideboardu většinou Blood Barony). Na rozbor jsem si vybral právě tuto UWb verzi, s kterou uspěl na nedávném GP Cincinnati Alexander Hayne (top 16). S velmi podobnou verzí Hayne vyhrál i GP Vancouver (ovšem to bylo ještě před příchodem BNG).
Zde je výše zmíněný decklist a my se můžeme podívat na jednotlivé karty.
UW kontrol | Alexander Hayne (top 16 GP Cincinnati) |
Main Deck | Sideboard |
4 Hallowed Fountain 7 Island 3 Mutavault 4 Plains 3 Temple of Deceit 3 Temple of Enlightenment 3 Temple of Silence 1 Aetherling 3 Azorius Charm 4 Detention Sphere 4 Dissolve 1 Fated Retribution 2 Last Breath 1 Negate 4 Sphinx’s Revelation 4 Supreme Verdict 2 Syncopate 3 Elspeth, Sun’s Champion 4 Jace, Architect of Thought | 3 Archangel of Thune 2 Blind Obedience 2 Dark Betrayal 1 Dispel 1 Gainsay 1 Pithing Needle 2 Revoke Existence 3 Thoughtseize |
O balíčku: jak si můžete všimnout, jedná se o čistý UW kontrol (v základu nenajdeme jedinou černou kartu). Černou splash představuje pouze dvojice Dark Betrayalů a trojice Thoughtseize v sideboardu. Pro tento typ balíčku je výhodné hrát "off color" scry landy (rozuměj UB, WB) výměnou za možnost pracování s vrškem vlastní knihovny. Proto je zařazení černých karet do sideboardu jakousi přidanou hodnotou zadarmo.
Mana base
Mana base Hayneova decku či UW kontrolu obecně, je poměrně jasně daná. Trochu překvapivé pro někoho může být pouze nezařazení čtvrtého Temple of Enlightenment, ovšem vzhledem k černé splashi je pochopitelné, že chceme hrát co nejvíce zdrojů černé many, aniž bychom hráli příliš mnoho zemí, které chodí do hry taplé (tudíž omezují naši možnost hrát spelly v úvodní části partie).
4 Hallowed Fountain- že je dobré hrát v UWčku 4 UW dual, asi dojde každému, pojďme dále.
3 Temple of Enlightenment- dává UW manu, scry 1 je nakonec mnohem větší výhoda, než se většina hráčů domnívala (abych citoval Adama Kosku, v lategame defacto znamená scry 1 líznutí půl karty).
3 Temple of Silence & Temple of Deceit- scry 1 je užitečné a dovolují zahrát si černou splash, 3 od obou je (viz výše) optimální číslo.
3 Mutavault- sice dává pouze bezbarvou manu, ale tento land je vskutku k nezaplacení (vzhledem k jeho současné ceně téměř doslova). Útočit či blokovat jím budete spíše sporadicky (většinou pokud je soupeř zatapován a nehrozí, že dostanete některým z připravených removalů). Ovšem tyto možnosti a možnost hrozby útoku například do soupeřova planeswalkera je velmi cenná. 4 jsou moc, 2-3 (většinou se hrají 3) akorát.
Island&Plains- více islandů, protože spousta našich spellů má 2 modré v manacostu.
Nevešlo se:
Azorius Guildgate, U/W B shock lands- nechceme hrát příliš mnoho taplých zemí, případně dualů, které by nás mohly zbytečně stát životy
Win conditions:
1 AEtherling- nástupce slavného Morphlinga sice trochu podražil, ovšem oproti svému předchůdci dostal do vínku něco navíc. Téměř nikdy ho nechcete hrát na šesti manách, ale chcete si nechat minimálně 1 modrou manu na jeho zmizení. Ve většině zápasů si pro výhru dojdou tokeni z Elspethy, ovšem proti Mono B a zejména poté v miroru či zápase s Esperem je to právě AEtherling, který by měl nakonec dorazit soupeře.Nevešlo se:
1 Elixir of Immortality- asi vás překvapí, že se tento artefakt objevil v sekci vedle AEtherlinga, má to však svůj důvod. Ve většině UWček se hraje jako "oficiální" win kondice jedna z těchto dvou karet. Většina hráčů (včetně např. Paulo Vitora Damo da Rosi) dává přednost právě novému Morphlingovi, neboť je častěji "živou" kartou a hru ukončí výrazně rychleji, než právě Elixír.
Planeswalkers:
4 Jace, Architect of Thought- modrý planeswalker, který je sice o poznání slabší, než jeho předchozí čtyřmanový předchůdce, avšak v UW je stále velmi dobrý. Umí se sám bránit (i když ne zcela dokonale a budete mu muset výrazně pomáhat), umí lízat karty (karetní výhoda) a jeho ultimátka by vám měla vyhrát hru (i když popravdě řečeno, nevím, kolikrát se k ní v reálu dostanete).
3 Elspeth, Sun´s Champion- velmi povedený planeswalker, který splňuje "umí se bránit/umí vyhrát hru" quest vcelku s přehledem. Je dražší, než jsme obyčejně zvyklý u hraných planeswalkerů, ovšem vyvažuje to svou univerzálností a silou. Hayne ve svém decklistu hraje 3, ve verzích s Divinacemi a Quickenem se hraje pouze 1 (ovšem součástí balíčku je výše zmíněný Elixír).
"Removal":
4 Supreme Verdict- karta na způsob „Wrath of God“. Prosté a jednoduché řešení všech potvor na stole (výjimky tvoří různé indestructible potvory a také Aetherling). Tahle karta bude většinou X za 1 ve váš prospěch, proti některým balíčkům se jedná o klíčovou kartu, bez které velmi pravděpodobně nevyhrajete (pochopitelně se jedná o creature agro decky, popř. různé green based devotion decky využívající Burning Tree Shamana, vynikající je i proti Mono U devotion, zejména před sideboardem). Na druhou stranu ji „svačí“ Boros Charm, Golgari Charm, Rootborn Defenses či Xathrid Necromancer. Výhodou naopak je, že necíluje, tudíž se zbaví Blood Barona či Stormbreath Draka. 4 jsou povinnost.
4 Detention Sphere- univerzální zabíjení, které se zbaví otravných planeswalkerů, enchamentů (Underworld Connections) a samozřejmě příšer. To, že exiluje všechny karty stejného jména na stole, je pro vás většinou dobrá zpráva (přemnožené krysy- Pack Rat, „odmění“ více stejných příšerek oponenta), ale je potřeba si dávat pozor v miroru na odstranění vlastního Jace/Elspeth a případně po sideboardu na Pithing Needle.
3 Azorius Charm- velmi univerzální karta, která však již v současné době z decklistů pozvolna mizí (ani Hayne ji nehraje v plném počtu). Nejčastěji použijete poslední mód, tedy odklizení útočící (popř. bránící) potvory na vrch balíčku, proti některým kontrolnějším strategiím nebo např. když vám chybí země/potřebujete si líznout konkrétní kartu Charm jednoduše „procycklujete“, lifeling pro vaše příšerky použijete velmi výjimečně.
2 Last Breath- dobré zabíjení, i když s výrazným omezením (max power 2. i když cílů je stále více než dost- namátkou Chandras Phoenix, Nigtveil Spectra, Master of Waves, Courser of Kruphix atd. ). Přidání 4 životů soupeři pro nás defacto nic moc neznamená (když už máme hru pod kontrolou, tak by pro nás 4 životy navíc neměli být problémem). Zajisté musíme ocenit slůvko exile, které nás potěší zejména, hrajeme-li Last Breath na Chandras Phoenixe. Hrávali se 4, ovšem v dněšní době se to již příliš nevyplatí, neboť Spectru u monoblacku začala nahrazovat Lifebane Zombie a stoupá popularita GR monster, kde to s cíly pro Last Breath také není bůhvíjak slavné.
1 Fated Retribution- instantní "wrata", které odklidí z cesty i Planeswalkery (ovšem pozor na to, i ty na naší straně stolu). Scryovat budete dle mého názoru pouze výjimečně. Velké plus této karty je, že vám pomůže zbavit se Obzedata (který tomuto balíčku umí v určitých situacích poměrně slušně zatopit), případně instantně Stormbreath Dragona či Mistcutte Hydry. V některých případech nalezneme Fated Retribution až v sideboardu a místo nich např. další Syncopate.
Disrupce:
4 Dissolve- zruš cílové kouzlo bez omezení a scry 1 jako bonus; není co dodávat.
2 Syncopate- další "countrspell", i když o něco slabší než Dissolve. Osobně vidím jeho největší přínos v možnosti zrušit soupeřovo kouzlo ve druhém kole.
1 Negate- osobně se mi asi více líbí třetí Syncopate, ale Hayne určitě ví, co dělá :-) Za dvě many můžete zrušit libovolného planeswalkera či jiné "nepotvorové" kouzlo a to jistě není málo. Občas si však budete přát, aby to byl Essence Scatter.
Sphinx´s Revelation:
4 Sphinx´s Revelation- to nejlepší nakonec. Karta, která je pro kontroly na dvojce v současné době klíčová. Nejen, že vytváří karetní výhodu, alezároveň doplňuje životy, ztracené v úvodu partie (samozřejmě proti rychlejším typům balíčků). Ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem si zoufale přál na vrchu svého balíčku najít právě tento kousek :-) Podle mého názoru se jedná o kartu, která definuje současnou dvojku.
Nevešlo se:
Divination- spousta vašich zemí chodí do hry taplá a ve třetím kole chcete kántrovat/prezentovat counterspell, ne se zatapovat a dát oponentovi prostor pro svobodnou volbu.
Revoke Existence- přestože pro ni najdeme nejeden cíl, podle mého (i Hayneova) názoru je její místo v sideboardu.
Sideboard:
3 Archangel of Thune- výborný proti Mono U, proti Fritce může přidat pár důležitých životů.3 Thoughtseize- vynikající sideboard na všechny kontroly, užitečný může být i proti Mono U.
2 Blind Obedience- jasný in na Burn (v pozdější fázi hry přidá cenné životy, v early game zpomalý Ash Zealoty, Chandras Phoenixy a Viashino Firstblade a naprosto zesměšní případného Spark Troopera), dobrý proti RG Monsters (Drak, Hydra).
2 Dark Betrayal- proti populárnímu mono B a také na WB midrange (zejména na Xathrid Necromancera)
1 Pithing Needle- proti RG monsters zakáže otravné a proti nám velice dobré planeswalkery, proti Mono B vypne Konekce, Mutavaulty, Krysy (v krajním případě, pokud opravdu, ale opravdu nemáte zabíjení a situace je akutní), proti Mono U ji lze také využít na Thassu (neblokovatelnost), Weirda, Mutavault...
2 Revoke Existence- tato nenápadná karta si svoje cíle najde v každém balíčku. Ze sideboardu ji však rádi vyndáte zejména proti Mono B (proti Underworld Connections, Erebosovi, Jehle), Mono U (Bident, Thassa),
1 Gainsay-exceluje proti Mono U (v době jeho největší slávy se v sideboardu hrál ve čtyřech kopiích), dobrý je i do miroru kontrolů.
1 Dispel- dobrý na U based kontroly, nečekaně dobrý také na WG agro (osobně bych ovšem raději hrál Fiendslayer Paladina či Negate).
Nevešlo se:
Soldier of Pantheon- nenápadný jednomanový voják, jenž umí být užitečný v bitvách s kontroly, kterým ubere nemálo životů na úvod (předpokládá se, že na vás příliš zabíjení po sideboardu nenechá), stejně jako v bitvách proti agrům s malými potvůrkami (Wx weenie, WG agro, Rb agro).
Fiendlayer Paladin- dle mého názoru velmi dobrá volba na Rx burn (možná náhrada pro ty, kterým se nechce investovat do Archanděla).
Brimaz, King of Oreskos- Univerzální hrozba/bloker. Dá se sideboardovat jak proti agrům, tak proti kontrolům. Ani proti jednomu balíčku není špatný, na druhou stranu mi přijde, že ani proti jednomu typu vyloženě neexceluje, a proto raději místo něj zvolím jinou kartu.
Glare of Heresy- řeší Elspeth, Detention Sphere, W koníky.
Celestial Flare- proti otravným Obzedatům, Drakům, Hydrám.
Ratchet Bomb- uplatní se zejména proti agrům, v současné době už její čas podle mého odezněl.
To by bylo asi tak vše, co se týče výběru jednotlivých karet do balíčku a nyní již k samotným hrám proti jednotlivým archetypům.
UW vs. ...
Mirror/Esper
Tento zápas nejčastěji vyhrajete dvěma způsoby- resolvnutím AEtherlinga nebo soupeřovým dolízáním. Rada je jednoduchá: neplýtvejte kántrováním na zbytečné věci (např. i Elspeth, na kterou máte Detention Sphery) a buďte velmi opatrní, kolik karet navíc si chcete líznout (obecně je velmi důležité pokládat země a připravit se na válku rušení o AEtherlinga). Vzhledem k faktu, že AEtherlingovi stačí většinou jen málo průjezdů, aby hru vyhrál, buďte trpěliví a počkejte si na správnou chvíli, kdy ho zahrát.
Side in:
3 Thoughtseize, Dispel, Gainsay, Pithing Needle
Side out:
Určitě chcete všechny counterspelly a naopak ven poputuje zabíjení. Důležité je, zdali si myslíte (odpozorujete), že soupeř dává dovnitř nějaké potvůrky. Podle mého názoru je dobré dát ven dva Supreme Verdicty, 2 Last Breathy, Fated Retribution, nějaké Detention Sphere.
Mono U/UW devotion
Vcelku jednoduchý matchup, v kterém byste měli být favoritem. Jeho nejlepší karty proti vám jsou Thassa, Mutavault a Bident. Počáteční tlak byste měli ustát za pomoci Charmů, Last Breathu a hlavně Supreme Verdictu, který je na proti Mono U velice dobrý. Výhodou je, že se nemusíte bát, aby vám prošla Revelace, protože v základu Mono U se kántrování nehraje.
Side in:
3 Archangel of Thune, Pithing Needle, Gainsay (ale dá se nasidovat i Revoke Existence/Thoughtseize například místo Azorius Charmu/Dissolve, zejména on draw).
Side out:
2 Dissolve, Negate, Fated Retribution, Elspeth
Po sidu na vás čeká pomalejší verze Mono U s Jacema (malý i velký), Aetherlingem a několika rušeními. Na druhou stranu máte výborného Archanděla, kterého se soupeř jen obtížně zbavuje.
Mono B
Před sideboardem jste lehkými favority vy, po sidu se naopak procenta obrací v soupeřův prospěch. Jeho nejlepší kartou proti vám jsou Underworld Connections (na které máte krom kántrování 4 Detention Sphere a po sidu Revoke Existence). Pokud se soupeři nepodaří resolvnout "Konekce" a líznout si s nimi několik karet, nemělo by být pro vás zas tak těžké hru ukontrolovat.
Side in:
2 Dark Betrayal, 2 Revoke Existence, Pithing Needle
Side out:
Negate, Fated Retribution, 2 Supreme Verdict, Syncopate/Dissolve
RG/b monsters
Jejich nejlepší karty jsou jejich planeswalkeři, kteří pro vás představují největší nepříjemnosti. Většinou jsou schopni hrát pouze jednu kartu za kolo, což by pro vás měla být výhoda. Pokuste se jako první využívat vaše kántrování, aby vám zbývaly odpovědi na board (a nestal se vám pravý opak, kdy vám na ruce zůstane Dissolve a Syncopate).
Side in:
2 Blind Obedience, Pithing Needle, (on draw lze dát dovnitř i nějaké Thoughtseize namísto rušení)
Side out:
Jace, 2 Last Breath.
R/w Burn
Matchup proti burnu určitě nepatří mezi jednoduché. Velmi záleží na soupeřově draw a skillu. Je velmi důležité, aby vám každá příšerka dala co nejméně damage (přičemž nejlepším cílem pro Last Breathy a Detention Sphery je pochopitelně Fénix).
Side in:
2 Blind Obedience, 3 Archangel of Thune, Dispel
Side out:
2 Jace, Fated Retribution, AEtherling, 2 Supreme Verdict (případně Dissolve, pokud počítáte s více potvůrkami po sideboardu: Viashino Firstblade, Firedrinker Satyr).
Tak, to by bylo pro dnešek vše. Doufám, že se vám článek líbil a určitě budu rád za vaše komentáře a další podněty. Pro příště si vyberu nějaký z tier 2 decků- můj plán je Mono B agro, ale pokud byste měli zájem o jiný balíček, ozvěte se do komentářů a uvidíme, co se s tím dá dělat.
Těším se na vás zase za 14 dní.
Josh
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.