Coverage
Coverage z Grand Prix Praha 2016 - úvod
Rok se s rokem sešel a opět tu máme Grand Prix Praha, tentokrát ve formátu Legacy, který se ještě v Praze nehrál. Tento ročník se oproti předchozím přesunul do Letňanského výstaviště, kde jsou skutečně veliké, lépe větratelné prostory. V předchozích letech se GPčka konaly na Holešovickém výstavišti, ještě předtím také v kongresovém paláci.
Formát Legacy je poměrně "vzácný", co se týče GPček a samozřejmě i finančně náročný. Zda to negativně ovlivní účast, to ukáže až zítřek (vysoké vstupné, vysoké náklady na balíček, těžký formát pro začínající hráče), na druhou stranu se jedná o vzácnou možnost zahrát si takto veliký turnaj v tomto formátu (Legacy hrají z finančních důvodů starší hráči a mají tak větší možnost cestovat).
Pojďme si zrekapitulovat dosavadní Pražská GPčka.
První GP v Praze proběhlo v roce 2001 a účastnilo se ho 618 hráčů. Z prvního místa se nakonec těšil profesionální hráč Ryan Fuller. Domácí barvy zde však velmi srdnatě hájil Jakub Šlemr, který po tuhých bojích obsadil vynikající třetí místo. Do druhého dne tehdy postoupilo 64 hráčů a mimo Jakuba to byl z domácích ještě Libor Marek, Arnošt Žídek, Mirko Nývlt, Tomáš Kosička, Jaroslav Sita, Petr Posolda, Petr Tejnský, Čeněk Svoboda, Martin Lamr, Jan Brodzák a Jan Sluka. První šestice jmenovaných si navíc odnesla malou finanční prémii za umístění v top 32. S odstupem času je možné označit výsledky domácích hráčů na prvním GP Praha za velmi solidní.
Druhé GP se konalo již v roce 2003 a vyhrál ho rakouský hráč Štefan Jedlička. Česká Magicová scéna se však tentokrát musela spokojit s poněkud horšími výsledky. V top8 jsme neměli žádného zástupce a na honorovaná místa dosáhli pouze Tomáš Klimeš a Jan Brodzák. Mimo nich se do druhého dne dostal jen Jiří Lebeda a Josef Vlach. Těm se však ten den lepila smůla na paty a nedokázali se v silné mezinárodní konkurenci prosadit.
Potřetí si bylo možné zahrát GP v Praze až v roce 2009. První místo získal poměrně neznámý Jan Smith avšak v top8 mu po skvělém výsledku dělal společnost Lukáš Vozdecký, který nakonec skončil na skvělém 6. místě. Pohled na finální standingy byl tentokrát o poznání veselejší než v roce 2003, protože se z finanční výhry radovali také František Bína, Ondřej Baudyš, Jan Brodzák, Jakub Šlemr, Jan Havel, Tomáš Bek, Tomáš Brychta, Miroslav Liberský, Jan Macošek, David Do Anh, Dominik Korcak, Martin Melichar, Adam Fajkus a Petr Borůvka.
Přečtěte si Průvodce Grand Prix Praha 2016
Čtvrté Grand Prix proběhlo květnu 2011 a vítězem se konečně stal domácí hráč. Tím nebyl nikdo jiný než legendární Ondřej Baudyš. V top 8 však nebyl zdaleka sám, protože se do ní tehdy dostal ještě Petr Brožek a Lukáš Blohoň, což lze označit za fenomenální úspěch českých hráčů. Aby toho nebylo málo, mohla se ČR na tomto turnaji pochlubit i řadou dalších hráčů v penězích. Jmenovitě šlo o Nikolu Vávru, Petra Nahodila, Petra Borůvku, Adama Kosku, Jonáše Kozáka, Jana Hanzálka, Matěje Vantucha a Ondřeje Rosenkratze.
Páté Grand Prix proběhlo 1. září 2013 a titul opět putoval do zahraničí. Nejblíže mu tehdy z domácích byl Martin Jůza. Jeho putování však ukončil soupeř ve čtvrtfinále a tak se musel Martin bohužel vrátit domů do Plzně bez poháru. Těsně před branami top8 se umístili Jan Brožek a Jakub Erenyi. Trochu s odstupem avšak stále na honorovaných místech poté skončili Dominik Záluský, Stanislav Cífka, Lukáš Ziezinger a Mikuláš Dio. Sluší se připomenout, že smolné první nehonorované, tedy 65. místo obsadil Daniel Papež.
Šesté GP se v Praze konalo v únoru 2014. Příjemnou změnou bylo, že se poprvé nehrál Limited a hráči změřili své síly v Modernu. Horší bylo, že se po dlouhé době nepodařilo žádnému domácímu hráči probojovat do top8. Nejblíže byl tomuto cíli Lukáš Blohoň, který uhrál slušné 18. místo. Mimo něj se takzvaně „do peněz“ dostali ještě Martin Jůza, Jakub Toth, Pavel Matoušek, Jiří Vaněk, Tomáš Petruška, Michal Mendl, Jan Hanzálek, Stanislav Cífka, Matěj Malý a Jakub Vojta.
Sedmé a zatím poslední GP se konalo minulý rok. Bylo ve formátu Standard. Od Martina Jůzy dostal tento turnaj název GP Sauna. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že odpoledne už bylo v budově nedýchatelno a i když hráči nevyvíjeli žádnou fyzickou aktivitu, všichni se více či méně potili. Výsledkově dopadlo GP spíše podprůměrně, na nejlépe hodnocenou pozici dosáhl Petr Sochůrek, který obsadil 10. místo. V posledním kole měl šanci na postup do TOP 8 ještě Daniel Kolář, který však svůj zápas smolně prohrál (nalosován proti Jeskai, přičemž Dan hrál Atarka Red, což není dobrý matchup). I tak skončil na pěkném 15. místě. Na finančně ohodnocený výsledek ještě dosáhli Marko Drobný (24. SK), Adam Koska (31., CZ), Richard Glasner (36. SK), Ivan Floch (40, SK), Pavel Martínek (43. CZ) a Ivan Gruber (55, CZ).
Jak dopadne GP Praha tento rok? Bude mít Česká či Slovenská republika svého zástupce v TOP 8? Jaká metagame na turnaji turnaji vykrystalizuje? Bude na předních stolech nějaký nový balíček, či alespoň "černý kůň"? Na tyto a další otázky odpovíme v sobotu a v neděli.
Coverage pro Vás připravují Luboš Lauer a Adam Koska.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.