22.04.2025 09:00
| Profil autora a články: Zdeněk Matura
Tilt: Tichý zabiják vašeho výkonu
Dnes se podíváme na zoubek něčemu, co Vám dlouhodobě pravděpodobně prohrává více her než si uvědomujete. Věc, kterou zažila většina z nás a mě osobně stála jak výhry, tak peníze za zničené věci. Naštěstí to je pro mě dnes již spíše otázka minulosti, díky tomu, že jsem se naučil s tiltem a celkově mindsetem pracovat lépe. S tím bych dnes rád pomohl i Vám.
Začněme tím nejdůležitějším – nejste v tom sami. Viděl jsem spoustu lidí, kteří nezvládají nepříznivé situace dobře. Zároveň ale vidím, že hráči, kteří s nimi dokážou pracovat efektivněji, se z mé zkušenosti častěji pohybují na lepších pozicích na konci turnaje. Všichni chceme vyhrávat, ale na vrcholu vždycky bude stát jen jeden. Někdy za to může lepší draw, někdy chyba naší hlavy, někdy dokonce i chyba rozhodčího. Nic z toho není příjemné – ale všechno z toho nás někdy potká.
Z toho pro mě vychází jedno zlaté pravidlo, nejen k hraní:
Soustřeďte se na věci, které máte pod kontrolou.
Mantra, která dokáže změnit život k nepoznání. Máte pod kontrolou svou přípravu – ale ne výsledek hry. Pokud se naučíte odcházet z turnaje spokojeni s tím, že jste hráli na hranici svých možností, začnete dosahovat úspěchů konzistentněji a odstraníte ohromné množství frustrace – i přes občasné neúspěchy.
Ale než se do toho pustíme naplno, tak se rychle podívejme na to co Tilt přesně je a jak vznikl.
Co je vlastně ten tilt?
Tilt známe hlavně z karetních her, esportů, šachu nebo pokeru. Ale výraz samotný pochází z dob, kdy se místo do LGS scházeli hráči na pinball. Když se někdo snažil nakloněním ovlivnit výsledek, stroj měl ochranný mechanismus – zasekl pacičky a rozsvítil nápis TILT. Hra skončila.
Ve hrách dnes tilt znamená, že ztrácíme kontrolu nad svým myšlením a emocemi – a přestáváme hrát racionálně. Nejčastěji ho způsobuje prohra, hlavně taková, která je veřejná a vnímáme ji jako nefér nebo dokonce ponižující. Můžeme si myslet, že JÁ jsem lepší než můj soupeř nebo můj balík lepší než jeho a pak přijde prohra. To se přece nemělo stát!
Taky se Vám někdy stalo, že Vám soupeř vysvětloval po prohrané hře, že jste vlastně hráli špatně nebo, že Vás balík to má proti němu špatné a měli jste vlastně jen ohromné štěstí? Teď už víte, že to říkal kvůli sobě a chtěl aby o tom vědělo co nejvíce lidí, protože tím vysvětlí, že to přece nebylo ponižující, že to bylo mimo jeho síly.
K čemu tilt vede?
Tilt často vede k několika nežádoucím věcem. Většina z nás si jako první představí kognitivní zkreslení - nebudeme nad situací přemýšlet racionálně a nebudeme kvůli tomu hrát optimálně. Což nás okamžitě může přivést ke spirále neúspěchu, kdy nás chyby dále budou posílat do tiltu a díky tomu k dalším chybám. Nakonec to vše často vede skrz popírání skutečné příčiny k demotivaci a zastavení progresu, protože ve snaze se zlepšovat nevidíme smysl.
Proč s tiltem pracovat?
Kromě již všeho předchozího je to imho i podstatná část osobního rozvoje. Pro mě toto byla větší motivace než samotné výhry, ale každý si v tom najde dle svých priorit svoje. Jednoduše jsem sám na sebe nechtěl nahlížet jak na malé děcko které hází tantrum a vzteká se jen protože má pocit, že je “středem vesmíru” a život by s ním měl tak zacházet. To je trochu přestřelené, vím. Ale když se zamyslíme, čeho tiltem můžeme dosáhnout, tak dlouhodobě toho moc pozitivního nebude.
Nyní to hlavní - jak s tiltem pracovat?
1. Nezaměňuj svoji hodnotu s výsledkem hry. Všichni občas prohrajeme nebo uděláme chybu a to, že jsme prohráli nebo víc prohráváme dlouhodobě, nesnižuje naši hodnotu.
2. Poznej svůj trigger. Nauč se poznat, že tilt začíná. Pokud si ho uvědomuješ to, dává Ti to příležitost zkusit mít situaci pod kontrolou a nenechat se ovládat emocemi.
3. Najdi si uzemňovací metodu Já používám jednoduchou smyslovou techniku – když stojím, soustředím se na kontakt se zemí, když sedím, na kontakt se židlí. Nebo si vem smyslově zajímavý předmět (třeba chlupatou kuličku), kterou si vezmeš do ruky. Metod je spousta a najdi si, která Ti bude fungovat nejlépe.
4. Přijmi nepříznivé věci předem. Připrav se na to, že někdo topdeckne perfektní kartu. Stejně jako se to někdy stane tobě, stane se to i soupeři a je to fér. Nezapomínej, že mozek snadno hodí za hlavu, když se to povede nám, ale připomínat Ti tu nespravedlnost, když se to povedlo soupeři bude ještě dlouho. Nenech se přesvědčit, že to není spravedivé.
5. Zresetuj se mezi koly. Každá hra je nová šance a zbytečné si kazit novou šanci ještě předtím než začne špatnými emocemi z minulé hry. Chvíli se projdi, napij se, protřepejte si ruce, stačí malý rituál mezi koly.
6. Pojmenuj to. Řekni si nahlas: „Tohle je jen tilt. Nemá nade mnou moc.“ Pokud to uděláš u stolu, možná na Tebe budou soupeř koukat divně, ale myslíš, že víc než když uvidí, jak z Tebe přetéká vztek?
7. Dýchej a zpomal. Zavři oči a několikrát se zhluboka nadechni. Nebo zkus techniku: nádech – zadržet – výdech.
Vrátím se k těm dobrým hráčům, které jsem zmínil na začátku. Tilt nám zabraňuje pracovat na tom být lepším. Hází nám klacky pod nohy a staví nám překážky do cesty. Nahrazuje nám snahu hledat nové informace, které bychom mohli zařadit k našim zkušenostem emocemi. Sám bojuji s tím, když někdo přijde a zeptá se mě “Nebylo by lepší, kdyby si…”, se objektivně zamyslet a říct “Máš pravdu, díky.” Zvlášť když s tím balíkem nemá ani tolik zkušeností. Ale přestat předstírat, že si výhru zasloužíme a že naše hra je perfektní je to, co odemkne potenciál každého z nás.
Když jsem pracoval na tomto článku, tak jsem narazil i na téma, které bych sem také rád vtěsnal. A to je dopad tiltu na komunitu. Tilt komunitu rozděluje, odrazuje začínající hráče a kazí atmosféru na turnajích. Žádná hra na to není imunní, ale některý hry a některá stádia her jsou na tom lépe. Často u her se vznikajících základem cítím, že je atmosféra mnohem více friendly a je zde přátelštější prostředí. Lidé si více pomáhají, podporují se a porážky bolí méně. Možná právě proto, že jsou hráči rádi za možnost se sejít u hry, kterou mají rádi s lidmi, kteří jim rozumí. A proto bych se s Vámi chtěl rozloučit připomínkou jednoho z mých zahraničních kamarádů - Don't forget to have fun.
22.04.2025 09:00
| Profil autora a články: Zdeněk Matura
Veľmi dobrý článok! V poslednej dobe si takéto situácie (hlavne posledný odstavec) všímam čoraz častejšie; a to nielen medzi hráčmi spoločenských hier, ale najmä v Magicu - konkrétne v EDH komunite. Je to pochopiteľné, čím viac ľudí pri stole, tým viac napätia. A najmä ak si hráči začnú určovať „cieľ“ ešte predtým, než hra vôbec začne.
Niektorí komandéri majú zlú povesť defaultne, iní si ju postupne vybudujú počas hrania v rámci skupiny. Od toho sa potom odvíja, ako vážne ostatní berú tvoj balík a či ho považujú za niečo priemerné, alebo rovno za cEDH hrozbu. A niekedy naozaj dáva zmysel priznať si, že niekoho potom ostatní berú ako hrozbu, aj keď sám to človek často necíti.
Najdôležitejšie však je o tom hovoriť. Herná skupina často tvorená kamarátmi, je dnes niečo vzácne. Otvorená komunikácia je kľúčová, aby hranie zostalo zábavou pre všetkých; presne ako píšeš. Ak má niekto pocit, že ho ostatní neprimerane „targetujú“ a kvôli tomu si hru neužíva, mal by skúsiť získať pohľad druhej strany; možno na to majú dôvod, ktorý si človek sám neuvedomí. Je úplne v poriadku byť frustrovaný a priznať si to.
Jedna možnosť je skúsiť zmeniť uhol pohľadu, druhá je pokojne bez emócií, dať ostatným vedieť, že ho to trochu rozhodilo.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Tilt: Tichý zabiják vašeho výkonu
Veľmi dobrý článok! V poslednej dobe si takéto situácie (hlavne posledný odstavec) všímam čoraz častejšie; a to nielen medzi hráčmi...
všechny komentářeRychlý rozbor Tarkir: Dragonstorm - 3. část
Ďakujem, robím čo môžem :o) No a osobne sa snažím termín "košická karta" čo najviac propagovať, niektorí západnejšie "ložení" hráči si z...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pětibarva a Přítelé z Dominárie
Ono Jace aj Liliana boli počas príbehu chvíľu na lodi osobne. Aj tie arty planeswalkerov od Tierse Nielsenovej vlastne ukazujú tú časť...
všechny komentářeÚvod do formátu preDH - Nostalgie vrací úder!
O EDH variante preModernu som veru ešte nepočul, pripomína mi to úplne presne „WoW Classic“ vo svete EDH; návrat ku koreňom ako veci kedysi...
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2025
Tak v tom prípade odpoveď bude jasná - Keldon Battlewagon od Kevina Walkera.
všechny komentářeStředeční výhledy 5/2025
Tento tyzden som si dal za ulohu, ze to skusim rozlustit aj ja a dostal som sa presne tam, kde Ty, ale nedoslo mi, ze ked skopirujes tu...
všechny komentáře