Conspiracy: Take the Crown, je nejenom edice určená k multiplayer draftům, ale i edice, která přináší plno nových karet do commanderu. A na ty nejzajímavější se dnes podíváme.
Po více než dvou letech nám minulý pátek (26.8.) vyšlo pokračování Conspiracy s názvem "Take the Crown". Stejně jako původní Conspiracy, i tentokráte je edice mířená zejména na limited - najdeme tu dvanáct nových conspiracy a celou řadu dalších karet, které nejrůznějšími způsoby ovlivňují draftování.
Kromě toho je ale v edici i dalších 68 úplně nových karet, které jsou legální na legacy, vintage a zejména na EDH, kde mají největší potenciál. Celkem je v edici 221 různých karet a jako bonus ještě alternativní foil k planeswalkerce Kaye, který má sběratelské číslo 222/221.
V edici je samozřejmě i několik nových mechanik (avšak v drtivé většině pouze pro limited), které si v rychlosti představíme:
Double agenda - odvozená schopnost z původní Conspiracy, která umožní u conspiracy karet tajně vybrat dvě karty místo obvyklé jedné. Tahle schopnost se ale objevuje pouze u jedné z conspiracy karet.
Council's dilemma - opět odvozená schopnost z původní Conspiracy, která se uplatní u karet, kde si každý hráč vybírá ze dvou možností. Narozdíl od původního Will of the council ale tentokráte nepřijde žádný hlas nazmar, protože za každý hlas se provede nějaký efekt.
Goad - mechanika do multiplayeru, kterou lze cílit bytosti. "Goaded" bytost musí útočit v každém kombatu až do vašeho příštího kola a pokud možno na jiného hráče, než jste vy.
Melee - další mechanika do multiplayeru, která dává bytosti bonus +1/+1 do konce kola za každého soupeře, na kterého v daném kombatu zaútočíte. Jedna bytost může mít více melee zároveň a poté každé melee triggeruje zvlášť.
Dále edice představuje nový herní prvek zvaný Monarch. Monarchem může být vždy pouze jeden hráč a může se jím stát třemi způsoby. Nejjednodušeji se monarchem stanete tak, že vám to přímo přiřkne nějaká karta. Poté se monarchem můžete stát tak, že v kombatu dáte damage svou bytostí hráči, který je zrovna monarchem (to koresponduje s frází "Take the crown."). A třetí možnost platí pouze v multiplayeru - pokud hráč, který je zároveň monarch zemře, tak se monarchem stane aktivní hráč. A pokud monarch zemře ve svém kole, tak se jím stane další hráč ve směru hry.
Monarch je podle mě skvělý herní prvek a podle mě i nejvíce upotřebitelná abilita na constructed a hlavně v duel commanderu. Vidím to jako skvělý způsob pro agresivní decky, jak získat extra karetní výhodu.
A to by bylo vše k mechanikám a dalším zajímavostem edici, teď už se můžeme věnovat jednotlivým kartám. A jak už jste si mohli odvodit z nadpisu, tak jako hlavní formát, z jehož pohledu budu karty posuzovat, je duel commander. A jelikož karet není zdaleka tolik, jako u regulérních edic, tak jednotlivé karty nebudou děleny podle barev.
Hymn of the Wilds - conspiracy karty sice nejsou na constructed legální, nicméně tahle mi přijde natolik zajímavá, že mi přijde škoda ji nezmínit. Dá se využít při cube draftu (z původní Conspiracy mám ze speciálních draftovacích karet v cubu rád Lore Seekera a Cogwork Librariana), kde se dá hrát například ve White Weenie a v jiných creature heavy archetypech.
Recruiter of the Guard - bílá má karetní selekce jako šafránu (snad s výjimkou hledání Equipmentů) a Recruiter je tak jasná volba pro všechny bílé decky. Narozdíl od Imperial Recuitera sice neumí sám o sobě nastartovat chian s Kiki-Jikim (umí najít jenom Pestermite, Exarcha ani Bell-Ringera nezvládne, ale zvládne najít druhého Recruitera, takže se to vlastně počítá - odsud dál to začíná být drobínek nepřehledné), ale to by nemělo zase tak vadit.
Všeobecně bude platit, že pokud hrajete bílou a máte dostatek bytostí, tak chcete Recruitera hrát. Ideální ho bude spárovat se zelenou, která se bytostmi spolupracuje nejlépe, ale umím si ho představit i v UWx decku s více bytostmi, nebo v Mardu barvách.
Kromě EDH by se mohl prosadit i na legacy, nejvíce asi v Death and Taxes, kde ho můžete hrát místo třímanovek jako Mirran Crusader, nebo Brimaz. A ani k němu nemusíme hrát žádné extra one-ofy, najít Matku, Mystica, Thalii, nebo Flickewhispa bude vždycky fajn.
Sanctum Prelate - další z nekonečné řady hatebearů. Sice to nebude úplný allstar kus, jako je třeba Gaddock Teeg, ale rozhodně se jedná o kvalitní bytost. Jako největší plus vidím, že když budete čekat Vrata, tak ho zahrajete "za čtyři". Ve vakuu bych ho většinou hrál za jedna, což zastaví velkou spoustu cantripů a removal spellů.
Jelikož si příliš nerozumí s noncreature spelly, tak největší uplatnění najde v heavy creature decích, což bude hlavně White Weenie (Kytheon, Thalia) a GW (Sigarda, Gaddock Teeg).
Kromě toho by mohl najít uplatnění jak na legacy, tak i na vintage. V legacy by se jeden, dva kousky mohly hrát v Death and Taxes, kde by je mohl hledat Recruiter a na vintage by se mohl uchytit v Eldrazi White, kde by mohl být krapítek lepší než Vryn Wingmare.
Illusion of Choice - v duel commanderu máme k dispozici ještě skoro dvacítku dalších modrých jednomanových cantripů, takže pokud nechcete hrát mono cantripy, tak se vám tenhle kus do decku nevejde.
V multiplayeru je to ale celkem vtipné kombíčko s Council's Judgmentem (a co teprve v reakci na soupeřův Judgment) a když to trochu přeženu, tak třeba i s Expropriate.
Keeper of Keys - první zajímavá karta s mechanikou monarch. Už na první pohled je jasné, že zájem o něj budou mít hlavně agresivněji laděné decky s modrou, které budou hrát více bytostí. Trochu smůla je, že jediný dobrý UG generál byl Edric, kterého si už moc nezahrajeme...
A bohužel, i další creature s modrou decky jsou většinou velmi agresivně laděné, ať už je to Jenara, Animar, nebo třeba Geist. Keeper mi zapadá spíše do více midrange strategií, což by mohla být třeba Sidisi (Brood Tyrant).
Grenzo, Havoc Raiser - na první pohled docela zajímavá abilita do monoredu, ale ne vždycky se osvědčila (Prophetic Flamespeaker). I když budete mít více bytostí, tak kvůli manové náročnosti těžko dokážete nabytou výhodu zužitkovat.
Výrazně lepší by to ale mohlo být, když k tomu přidáte manarampu, ideálně v podobě manových elfů. Pěkný deck pro Grenza by tak mohla být Radha, nebo Prossh.
Selvala, Heart of the Wilds - bytost, kterou můžete zahrát přes manovače ve druhém kole a poté vám pomůže akcelerovat do velkých kusů jako Primelval Titan, Woodland Bellower, Regal Force apod. je podle do elfballu jako dělaná.
Celkem fajn je, že každá velká bytost vám ještě lízne extra kartu, takže vás potom nebude tolik bolet potenciální hromadné zabíjení.
Ideálně by se měla používat v kombinaci s Quirion Rangerem, nebo Scryb Rangerem. A nesmíme zapomenout ani na kombo s Umbral Mantle. Škoda jenom toho opravu umělého, ošklivého artu...
Daretti, Ingenious Iconoclast - nejhranější artefaktové strategie v EDH jsou monored (Daretti, Scrap Savant), a monoblue (Arcum Dagsson), nicméně třímanový planeswalker je podle mě dostatečný důvod, abychom vyzkoušeli i jiné barevné kombinace.
Osobně jsem v minulosti zkoušel Grixis artefakty/Wildfire s Thraximundarem a deck to byl celkem zábavný, ačkoli celkem trpí na Ux counterflash strategie (ale s tím ani Daretti moc nepomůže).
Daretti splňuje všechny základní podmínky dobrého planeswalkera - plusovou abilitou umí sám sebe ochránit před soupeřovými bytostmi, umí se zbavit nepříjemných hrozeb a jeho ultimátka by měla bez problémů rozhodnout hru.
Kaya, Ghost Assassin - Velmi specifický planeswalker, už jenom proto, že nemá plusovou abilitu (ačkoli umí zresetovat sama sebe) a že je přímo dělaný do multiplayera.
V duel EDH by o ní mohly nejvíce stát Abzany jako Anafenza a Karador, které mají plno bytostí s užitečnými ETB abilitami (Witnesska, Reveilark, Siege Rhino, atd.). A poté agresivnější decky, které mohou použít nulovou abilitu k vyčištění cesty pro alpha strike a zároveň je to pro ně alespoň malá karetní výhoda do lategamu.
Leovold, Emissary of Trest - třímanoví generálové se zelenou stojí vždycky za pozoronost, už jenom proto, že je přes manovače můžete dát ve druhém kole. Leovold má navíc skvělé ability, ať už jde o vypnutí všech cantripů, nebo o zesměšnění všech spot removalů/discardu.
Podle mě tohle bude nový tier generál a budou dvě možnosti, jak kolem něj postavit deck. Jednak to bude více kontrolnější verze s větším množství planeswalkerů a poté elfball, kdy vlastně budete hrát monogreen se splashí na pár nejlepěšíc kusů jako Demonic Tutor, nebo Edric. Leovold v takovém buildu bude poskytovat ideální resilienci, která právě chybí třeba monogreenu s Ezurim.
Queen Marchesa - mardu kombinace má plno pěkných karet, které bych si rád zahrál, nicméně mu zoufale chybí kvalitní generálové (nepočítám Kalii, protože to je kombo), zejména pak na třímanovém slotu (nemyslím si, že Alesha je dobrý generál).
Tenhle problém Marchesa neřeší, nicméně řeší další velký problém mardu, který je nedostatek karetní výhody. Rozumná čísla a ability v kombatu z ní také dělají ideální vrcholky křivky do nějaké agresivnější verze. Osobně mi přijde, že bude i tak těžké složité postavit dobrý mardu deck, ale pokud máte rádi mardu, tak Marchesa je ideální příležitost, jak si ho zahrát s pořádným generálem.
Throne of the High City - v commanderu je tak ohromné množství utility landů, že do vícebarevných decků se Throne nemůže nikdy vejít, ale agresivní monobarvy by po něm mohly sáhnout, jakožto po karetní výhodě do lategame.
Top 5 karet na constructed
5. Queen Marchesa - po hodně dlouhé době konečně pěkný generál v Mardu barvách
4. Daretti, Ingenious Iconoclast - třímanový planeswalker, který navíc spolupracuje s oblíbenou tématikou, to je dobrý předpoklad k úspěchu
3. Sanctum Prelate - karta spíše mířená na legacy, ale uplatnění najde i v commanderu
2. Leovold, Emissary of Trest - vynikající generál, který nás nutí hrát BUG kombinaci spíše v tapout módu, což je pěkná změna oproti counter-draw Tasigurovi
1. Recruiter of the Guard - excelentní karta pro všechny creature decky a zároveň karta s velkým potenciálem na legacy
Reprinty
Conspiracy není jenom o speciálních draftovacích kartách a o nových věcech do commanderu, ale i o zajímavých reprintech. Tady je přehled těch nejzajímavějších, včele se Show and Tellem a Berserkem:
Top 5 reprintů
5. Hallowed Burial - pokud v commanderu hrajete UW Control, tak po klasických čtyřmanových vratech je nejlepší hromadné zabíjení právě Hallowed Burial, jelikož si umí poradit s indestructible bytostmi a s kartami jako Reveillark, Voice of Resurgence apod. Až doteď byl ale dost předražený, nicméně za dnešních 15Kč už je to o něčem jiném...
4. Berserk - co si budeme povídat, Berserk si držel vysokou cenu hlavně díky tomu, že vyšel pouze v původních třech edicích a v nedostatkovém FTV: Exiled. Jinak se hraje téměr výhradně v legačkovém Infectu a to většinou pouze v jedné, či dvou kopiích. Reprint takhle drahé a tězko sehnatelné karty ale stojí vždy za zmínku.
3. Show and Tell - jedna ze základních kombo-karet na legacy už se dříve dočkala reprintu coby judge promo a teď se s regulérním reprintem přidala ke Sneak Attacku, takže si základ decku můžete sehnat nejlevněji za několik posledních let. Show and Tell navíc v téhle edici dává i docela smysl - když si každý u stolu položí do hry velký kus, tak hra hned nabyde na obrátkách.
2. Birds of Paradise - kdo má rád zelenou, tak ví, že ptáčků není nikdy dost, což potvrzuje i relativně špatná dostupnost v českých eshopech. Jestli Ptáčků nemáte dost, tak doporučuju si je pořídit teď, dokud se edice draftuje. Potom totiž dost pravděpodobně opět nebudou k dostání.
1. Inquisition of Kozilek - velká popularita modernu udělala z původně účka za dvacetikorunku (sám jsem jich tenkrát za tuto cenu pár prodal) velmi drahou záležitost, která byla jeden moment dokonce dražší než Thoughteize (z Therosu). Proto jsem vždycky rád, když se taková karta dočká reprintu.
A to je pro tentokrát, co se Conspiracy týče, vše. Na viděnou u dalších článků.
Pěkné čtení. Jen u Grenza bych upozornil, že se nejedná o klasickou "use it or lose it" variantu červeného exile-drawu, který se stal de facto evergreenem - od Chandra, Pyromaster přes Act on Impulse, Prophetic Flamespeakera k Ire Shamanovi či Abbot of Keral Keep - exiluje kartu soupeřovi, ne tobě (a logicky pak pomáhá ji zahrát). Takže nevím, zda je srovnání zrovna s Flamespeakerem to pravé.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře