Recenze
Commander decky – recenze
Úvod do pravidel formátu Commander
Každý balíček se skláda ze 100 karet, každá karta může být v balíčku pouze jednou (výjimku tvoří pouze základní země).
Jedna z těchto karet je legendární bytost, která řídí váš balíček a říká se jí commander. Sesílací cena a rules text vašeho commandera určují, které barvy budou tvořit vaši barevnou identitu, takže již na začátku hry poznáte, co bude hrát soupeř, podle barev jeho commandera. Při hře dokážete produkovat pouze manu těch barev, jaká je vaše barevná identita a v balíčku můžete používat pouze ty karty, které mají v sesílací ceně a rules textu mana symboly odpovídající vašemu commanderovi.
Hru začíná každý hráč se 40 životy. Na začátku partie dátu svou legendární bytost do tzv. „command zóny“ a zbytek balíčku normálně zamícháte. Vašeho commandera můžete z command zóny zahrát, jako byste ho měli na ruce, první seslání odpovídá jeho sesílací ceně, za každé další zaplatíte o 2 bezbarvé many více. Pokud je nějaký commander odložen do hřbitova nebo exilován, vrátí se místo toho zpět do command zóny a vy ho můžete později znovu seslat (s příplatkem, který jsem již zmínil). Pokud udělíte soupeři 21 damage commanderem, váš soupeř prohraje.
Commander formát můžete hrát ve dvou hráčích, nebo i ve více. Ideálním počtem je 3 – 6 hráčů, kdy již musíte využít i svých politických schopností a manévrovat v bitevním poli, abyste dokázali zvítězit. Jednou pomůžete tam, pak dorazíte tamtoho a po chvíli již usedáte na pomyslný trůn a stávate se absolutním vítězem. Tedy jen do té doby, než začne další partie a soupeři vám to budou chtít oplatit.
Tyto znalosti by vám pro začátek mohli stačit, pokud byste chtěli vědět více, doporučuji si přečíst tento článek z minulého roku (EDH neboli Elder Dragon Highlander je synonymem pro Commander formát).
A nyní se již můžeme pustit do podrobné analýzy jednotlivých balíčků. Každý z balíčku je trojbarevný a jedná se vždy o trojici nepřátelských barev (tj. např. zelená a její nepřátelé, kterými je modrá a černá). Všechny balíčky také obsahují několik karet, bez kterých se neobejde žadný Commander balíček.
Lightning Greaves
Tyto nenápadné botky poskytují vašemu commanderovi přesně to, co potřebuje. Shroud mu zajistí ochranu před podlými triky soupeře a haste mu dovolí ihned zaútočit, čím se rychleji přiblížíte oné magické hranici 21 zranění od commandera, které znamenají výhru. To vše za směšnou cenu dvou man za seslání a hlavně nula (!) man na naequipování. Jakmile si s botami jednou zahrajete, uvěříte, že je musí mít každý balík.
Sol Ring
Mana je v Commander formátu velmi důležitá a Sol Ring ji umí produkovat opravdu nejlépe. Umožní vám rychle překlenou úvodní kola hry a dostat se k vašim silným kouzlům. Zároveň vám také umožňuje sesílat znova a znova vašeho commandera, jehož cena se neútěšně zvětšuje.
Jelikož chce tyto dvě karty hrát každý Commander balíček, vyšplhala se samozřejmě jejich cena do slušných výšin (Lightning Greaves 130 Kč, Sol Ring 200 Kč). Koupí jakéhokoliv balíčku tak získáte automaticky hvězdy tohoto formátu, které již nikdy neopustí váš balíček.
Command Tower
Je novou kartou, která je nehratelná na všem formátech, kromě jediného, kde exceluje. Asi i bez nápovědy uhodnete, co je to za formát...
Heavenly Inferno
Commanderem tohoto bíločervenočerného balíčku je Kaalia of the Vast. Tato legenda spojuje tři vcelku nesourodé typy bytostí – bílé anděly, červené draky a černé démony. Pokud Kaalia zaútočí na soupeře, můžete dát přímo do hry některou z těchto bytostí a ta bude rovnou útočit s ní. Váš balíček obsahuje celkem 21 těchto přerostlých létajícíh monster, takže bude určitě z čeho vybírat a pokud se váš soupeř nedokáže Kaalii zbavit, bude mít velké problémy. Z ikonických karet tu máme Dragon Whelp, Serra Angel a Fallen Angel.
Z novějších kousků na vás čekají Oros, the Avenger, Angel of Despair, Bladewing the Risen nebo červená Akroma. Balíček obsahuje také několik zcela nových potvor. První z nich Mana-Charged Dragon, obsahuje v rules textu i nové klíčové slovo Join Forces. U každé z těchto schopností, každý hráč počínaje vlastníkem karty zaplatí nějaké množství many a její množství se sečte. Podle konečné sumy, pak nastane nějaký efekt – u tohoto Draka je to posílení o +X/+0. Jak je asi každému patrné ve hře dvou hráčů si s touto schopností moc neužijete, ale v multiplayer hře určitě dojde k zajímavým situacím. Jen si představte, jak by to vypadalo, kdyby se třeba tři hráči na jeden útok spojili a pumpnuli tohoto draka třeba o +25/+0... Další z nových karet je Tariel, Reckoner of Souls, která je navíc i legendou, takže z ní můžete udělat commandera a postavit kolem ní balíček. Její cena 7 man je ale na commandera poněkud vysoká a není navíc doplněná žádnou oslňující abilitou – ale možná je to jen můj pocit a odpor k náhodnému výběru... s mou smůlou bych vždy dostal tu nejhorší verbež ze soupeřova hřbitova. Poslední novou kartou je Basandra, Battle Seraph, která je pouze bíločervená (takže by ji mohl hrát třeba alespoň Jarda Chmelík jako zanícený slávista). Provokační abilita je solidní a dokáže soupeřovu armádu řádně rozprášit, nehraní kouzel v boji už je jen takovou malou třešničkou na dortu, abychom na provokování nedoplatili (omezení se týká pouze kouzel, takže ability se používat mohou).
Zbytek balíčku je vyplněn globálním zabíjením, z nichž některá využívají toho, že všechny vaše podstatné karty létají (Eartquake), jiné využívají jejich velikosti (Pyrohemia, Evincar's Justice, Sulfurous Blast) a některé jsou prostě férové (Akroma's Vengeance). Další část balíčku tvoří univerzální zabíjení (Path to Exile, Terminate, Mortify, Wrecking Ball), jen tu Vindicate si budete muset sami doplnit. Ze zajímavých karet bych zmínil ještě Mother of Ruins a nový Master Warcraft, který z kombatu udělá pro vašeho soupeře peklo.
Tento balíček bych doporučil milovníkům andělů, draků a démonů, kteří rádi útočí velkými monstry a nehledí až tolik na karetní výhodu a zajímavé interakce karet (těch je v tomto balíčku méně). Dejte si také pozor na to, že Reiver Demon a Dread Cacodemon se nekombí s vaším commanderem a ETB abilita Malfegora není dobrovolná, prostě se do toho musíte opřít celou rukou a udělat si nepřátele všude kolem.
Mirror Mastery
Víte co je lepší než jedno silné kouzlo? Dvě silná kouzla... a nejinak je tomu i s pašíky. Riku of Two Reflections, commander tohoto modročervenozeleného balíčku je si toho plně vědom. Je to sice poněkud manově náročné, ale balíček je samozřejmě postaven tak, aby svého commandera podořil. Veteran Explorer, Kodama's Reach, Cultivate, Explosive Vegetation, Magus of the Vineyard, Elvish Aberration, o manu určitě mít nouzi nebudete, ale přesto ji budete požadovat stále víc a víc... Riku je prostě náročný.
Vaši manovou křivku vylepšují i landcyclingové bytosti (Krosan Tusker, Valley Rannet, Chartoon Cougar), které se v úvodních kolech mohou proměnit v zemi a v pozdějších v útočné monstrum, nebo dvojici monster. Kromě nich máte ale samozřejmě mnoho dalších cílů, do kterých se vyplatí akcelerovat – ať už je to nezacílitelný Simic Sky Swallower, nový Magmatic Force s úžasnou abilitou dokola likvidující slabší commandery, nebo nepříjemného Artisan of Kozilek, který z hrobu vytáhne i další bombu, nebo neustále retracovaný Call the Skybreaker či nového Trench Gorgera, který jednak zajistí, že už si do konce hry nelíznete zemi a za druhé naroste do úctyhodných rozměrů. Tento balíček na rozdíl od předešlého obsahuje i zajímavé interakce a nespoléhá jen na samostatnou sílu karet, příkladem toho je Deadwood Treefolk, Nucklavee, Vengeful Rebirth, apod. Za zmínku stojí také jediný planeswalker, který se nachází právě v tomto decku – Garruk Wildspeaker, který ze začátku urychluje a na závěr soupeře rozmetá Overrunem.
Z mých oblíbených karet musím ještě zmínit Fire // Ice, Prophetic Bolt, Invigorate a Savage Twister. V podobě Spell Crumple jsme se dočkali druhého Hinderu, jehož síla spočívá v tom, že když s ním zakážete soupeřova commandera, nebude ho moci soupeř už tak jednoduše seslat – protože do command zóny se vrací jen v případě, že jde do hřbitova či je exilován... jak sami vidíte, spodek knihovny není zmíněn a soupeřův commander si tam pěkně odpočine. Další zajímavou kartou je země Homeward Path, která vás ochrání před kradením bytostí, své místo si možná najde i na Legacy (všechny nové karty z tohoto produktu nesmíte hrát na Standardu a Extended, ale na Legacy a Vintage se hrát mohou). Na závěr jsem si nechal představení dvou nových legend. Animar, Soul of Elements má částečnou ochranu protekcemi a k tomu velmi explozivní schopnost, která vám umožňuje velmi rychle „podvádět“ se sesílací cenou vašich bytostí. Jedná se o generála se zajímavým potenciálem, zejména proti černým a bílým balíčkům. Zelenomodrý Edric, Spymaster of Trest daruje dávnou schopnost Ophidiana všem vašim bytostem (přesněji je to schopnost Scroll Thiefa, protože vaše bytosti budou stále dávat damage). Tento efekt rozhodně není zanedbatelný a také by se mohlo jednat o kartu, která si najde místo v Legacy balíčcích. Dobře se kombinuje i s Force of Will (je modrá) a Green Sun's Zenith (je zelená a tudíž ji můžete nalézt).
Tento balíček bych doporučil hráčům, kteří mají rádi manarampu, rádi se rozhodují mezi mnoha možnostmi a baví je vracet si nejsilnější karty stále zpět do ruky, aby jimi mohli soupeře pořádně otrávit.
Counterpunch
Třetím představovaným balíčkem jsou černozelenobílí tokeni pod vedením Ghave, Guru of Spores. Tento Commander má velmi pěkná čísla (za 5 man 5/5) a dále umí růst za obětování potvor, takže s ním dokážete 21 damage dát přibližně ve třech útocích. To je ovšem pouze jedna z cest k vítězství a pokud budete chtít vyhrát na standardní damage, Ghave vám také pomůže.
Možnost přesunovat +1/+1 žetony mezi vašimi bytostmi udělá z bránění noční můru pro vaše soupeře, je to sice trošku náročnější na manu, nejdříve vytvoříte 1/1 bytost, pak z ní uděláte +1/+1 žeton, ale jde to. Když se výroba malých 1/1 bytostí spojí s kartami jako Sigil Captain, máte najednou pěkně velkou armádu a každé dělení ji ještě zvětšuje. Výborná je v tomto balíčku také Attrition, před kterou se ubrání pouze černé bytosti a Skullclamp, pomocí které se prolíznete k potřebným kartám. Hordu malých bytostí a jejich zvětšování zvládá na jedničku i Selesnya Guildmage, Awakening Zone či Selesnya Evangel. Pokud vám chybí životy, rád vám pomůže starý známý Spike Feeder, pokud nemáte dost zemí, nabízí se Fertilid. Každá karta balíčku nějak zneužívá téměř nekonečné armády vašich tokenů, nebo mnoho těchto tokenů tvoří. Balíček je standardně doplněn kvalitní manarampou a stabilizací v podobě Ravnica Signetů a commonových Ravnica zemích. Dále nechybí stálice jako Cultivate, Sakura-Tribe Elder či jeho starší kolega Yavimaya Elder. O zabíjení nepříjemností na straně soupeře není v balíčku také nouze, Oblivion Ring, Mortify, Doom Blade, Shriekmaw a velice vypečený Hex, který lze použít jen tehdy, když je na stole nejméně 6 bytostí, to by ale neměl být problém ani ve hře dvou hráčů, při nejhorším budete muset oplakat pár svých 1/1.
Ze zajímavých nových karet Counterpunch obsahuje Scavenging Ooze, která má velmi dobrý poměr cena / výkon a mohla by se hrát i na Legacy, kde vždy oceníte nějakou tu graveyard hate (oceníte ji také proti poslednímu balíčku, který si dnes budeme představovat) a navíc je vyhledatelná Green Sun's Zenithem, který je velmi populární. Z nových legendárních bytostí nejdříve představím Karadora, Ghost Chieftaina, který má sesílací cenu celkem 8 man, ale jeho cena je zlevněná o manu za každou bytost ve vašem hřbitově. Ve správně postaveném balíčku, kde rychle plníte hřbitov, bude Karador na stole velmi rychle a ani jeho zabití ho určitě moc nezraní. V každém svém kole si navíc zahrajete nějakého pašíka ze hřbitova, co víc si můžete od commandera přát, jedná se určitě o povedený kousek. Druhou bytostí je bíločerný Vish Kal, Blood Arbiter, který dokáže velmi rychle růst nebo se postará o nepříjemné bytosti soupeře, jeho cena 7 man je ale poněkud vysoká.
Tento balíček bych doporučil milovníkům tokenů, +1/+1 žetonů a dalších nekalých praktik, o které se postará Skullclamp nebo přímo váš commander Ghave. Při testování nám tento balíček ve hře dvou hráčů přišel jako jeden z těch silnějších.
Political Puppets
Tento balíček v barvách Ameriky pod vedením nenápadné Zedruu, the Greathearted není úplně nejsilnější ve hře dvou hráčů a plné uplatnění najde pouze v multiplayeru. Těží totiž ze zajímavé schopnosti rozvnoměrného obdarovávání soupeřů vašimi permanenty, což nekonáte nezjištně, ale Zedruu vás za to odměňuje přílivem nových karet a životů. A proč soupeři nedarovat například Howling Mine, že? Tento balíček je velmi obranný a osahuje obrovské množství zdí všeho druhu – Wall of Omens, Wall of Denial, Plumeveil, Gomazoa, Fog Bank... O vaše bezpečí pečuje také Propaganda a její bílá kopie Ghostly Prison či Windborn Muse.
Kdyby se situace na stole zvrhla můžete zatáhnou za záchranou brzdu a vyčistitstůl pomocí Austere Commandu či False Prophet. Při pilotáži tohoto balíčku musíte být velice diplomatičtí, jednou pomůžete Pepovi, po druhé Frantovi, po třetí darujete Lukášovi svůj permanent a celou dobu se snažíte, aby se hráči pozabíjeli sami mezi sebou a vás zapomněli. Až budete mít pouze jediného soupeře, měla by vám Zedruu umožnit mít více životů a karet než kolik bude mít soupeř a tím i vyhrát. Ideální vítězství představuje karta Insurrection či Reins of Power, kdy soupeře zadupete do země jeho vlastním stádem. Celou dobu se také snažte působit na soupeře dojmem, že váš balíček pomáhá všem u stolu, útočit na vás se nevyplatí (ať již kvůli Propagandě nebo vaší možnosti pomoci soupeřům vašeho soupeře). Mnoho vašich karet je k politikaření jako stvořených, jedním příkladem je Death by Dragons, ten kdo vás nejvíce štve draka nedostane. Mnoho karet má také symetrický efekt pro všechny hráče (Vision Skeins, Skyscribing), takže ostatní budou mít radost z toho, že mají více karet a tím i více možností ve hře, proč se všem takto nezavděčit, když v pozadí kujete tajné plány a jen z povzdálí taháte za provázky, aby se situace na stole vyvíjela ve váš prospěch. Další karty vyžadují drobnou spolupráci s některým s oponentů (Whirpool Whelm, Trade Secrets), což je pro navázání přátelských vztahů stejně užitečné jako roztomilé štěně při cestě vlakem, každý vás musí milovat a nesmí tušit co opravdu skrýváte za touto maskou.
Název balíčku je opravdu elmi dobře zvolený. Na závěr si představíme zajímavé karty z tohoto balíčku. Hráči Legacy jistě ocení Flusterstorm, který vypadá téměř jako dokonalejší Spell Pierce a proti ANT bude velmi použitelný. Zajímavé možnosti představuje i Chaos Warp, který červené umožní zbavit se libovolného permanentu ve hře. Soupeř místo něj dostane sice něco jiného, ale z nejvyšší pravděpodobností to bude země, červená si nkdy s náhodou hlavu nelámala. Z nových legendárních bytostí váš balíček doplňuje Ruhan of the Fomori, za čtyři many dostanete 7/7 kus, který pokud by byl commanderem zabije soupeře přesně na tři útoky. Jeho schopnost je ve hře dvou hráčů nezajímavá, v multiplayeru vám dovolí útočit náhodně a tím se zbavit odpovědnosti za své konání. Já opravdu nemůžu za to, že už xzase útočím na tebe, máš dnes prostě smůlu, ale já z to nemůžu. Oplácet my to určitě neoplácej, teď už určitě Ruhan zaútočí na někoho jiného. Poslední legendou je Nin, the Pain Artist, kterým si v multiplayeru vytvoříte spoustu kamaradů, kdo by nechtěl nějaké karty navíc... Ve standardním duleu byste pro karetní výhodu mohli po malých dávkách střílet do svých vlastních zdí, to se ale jeví jako velmi křehký plán k vítězství, který soupeř velmi jednoduše naruší nebo převálcuje.
Political Puppets bych doporučil všem zlotřilým manipulátorům a svatouškům, kteří se rádi nachází v pozici řiditelů multivesmíru. Pro Commander duely bych si ale určitě vybral jiný balíček.
Devour for Power
Posledním balíčkem, který pro nás Wizardi zkonstruovali, je zelenomodročerný hrobolezecký balík pod taktovkou The Mimeoplasm. Tento commander není v prvních kolech až tolik užitečný, nejdříve musíte naplnit svůj či soupeřův hrob, aby se poznala jeho síla. S prodlužující se partií však jeho síla roste a nabízí vám nepřeberné možnosti zneužívání hrobu. Mějte na paměti, že bytosti můžete exilovat z libovolného hrobu, takže pokud mají soupeři lepší pašíky než vy, je jasné že jimi nepohrdnete.
Ne vždy, ale bude soupeř vybaven prvotřídními (mrtvými) kusy, takže se pořádně porozhlédneme, jaké bytosti máme v balíčku sami. Na začátku hry oceníme Yavimaya Eldera a Solemn Simulacrum, kteří urychlí naši manu, Dreamborn Muse a Riddlekeeper, kteří budou plnit hřbitovy, univerzálního Mulldriftera či Acidic Slime. Naše bytosti můžeme ze hřbitova vrátit některým z gravediggerů či Witnesskou. Fleshbag Marauder nás dokáže zbavit soupeřova commandera, i když obuje boty, pokud je na bojišti sám. Poněkud netematicky v balíčku působí Troll Ascetic, který nemá žádné schopnosti spojené z graveyardem, ale jeho Hexproof (lidové označení Troll Shroud nahradí toto slovo z M12), snad jediné co mě napadá, je zkopírování právě vlastnosti Hexproof pomocí The Mimeoplasm, aby na našeho commandera nemohl soupeř. Z dalších bytostí budu jmenovat Wonder a Brawn, které jsou pro nás nejužitečnější ve hřbitově, protože tak poskytnou našim bytostem flying a trample. Bytostí bychom měli do hřbitova dostat opravdu mnoho, proto Lhurgoyf i jeho pozdější kamarád Mortivore nabudou obrovských rozměrů a soupeř se s nimi bude muset vypořádat. Naši křivku pašíků uzavírají takové bomby jako například Extractor Demon, který dále plní hroby a po své smrti hrozí opakovaným návratem za Unearth, Butcher of Malakir, kterého se bude muset soupeř rychle zbavit nebo mu brzy nezůstane ve hře jediná bytost (zejména když se vám podaří seslat i Grave Pact a tím zdvojit jeho efekt, což jsem si bohužel při testování vyzkoušel a na tuto synergii soupeře brzo prohrál).
Na závěr zmíním ještě oblíbeného Avatar of Woe, kterého většinou sesíláte za 2 many a Szadek, Lord of Secrets, který místo na životy útočí na soupeřovu knihovnu. Z nových legendárních bytostí vám ještě představím velmi levného Skullbriar, the Walking Grave, který po každém povedeném útoku na soupeře utěšeně roste a o své +1/+1 žetonky nepřijde ani ve hřbitově či command zóně, pokud byste si ho ybrali za vašeho commandera. Jedinou nevýhodu vidím v tom, že pokud by se soupeři podařilo na Skullbriara položit -1/-1 žeton ihned na začátku, když je ještě malý, tak si bohužel i tento žeton odnese s sebou a stane se neseslatelným. Druhým možným commanderem je Damia, Sage of Stone, která vám nedovolí lízat v draw stepu, ale v upkeepu si vždy doberete karty do sedmi. Někteří (například já), takto Magic začínali hrát, když ještě neznali moc pravidla, věřte mi, že je to úplně jiná liga Magicu a vaši soupeři budou padat jeden za druhým. Sedm man je ale velmi hodně, takže využitelnost tohoto commandera bude trošku omezená. Z podpůrných kouzel tento balíček obsahuje několik reanimačních karet (Rise from the Grave, Sticht Together, Living End), několik dalších karet co dokáží zaplnit váš hřbitov (Windfall, Buried Alive nebo Fact or Fiction, které bych proti tomuto balíčku určitě rozdělovat nechtěl). K tomu přidejme trochu akcelerace (Cultivate), trochu lízání (Sign in Blood) a nějaký ten discard (Syphon Mind, Unnerve) a kdyby se vše pokazilo, tak můžeme stůl spláchnout Oblivion Stonem. Tento balíček je velmi zábavný na hraní a The Mimeoplasm je opravdu silným commanderem, který vám poskytne velkou převahu na stole i nějakou tu kartní výhodu (mnoho bytostí, které budete kopírovat bude mít zajímavé ETB triggery). Pokud jste někdy hráli Reanimaci a bavilo vás to, je Devour for Power balíčkem přímo pro vás.
Závěr
Všechny Commander balíčky jsou povedené a je vidět, že si Wizardi dali z jejich stavbou práci. Určitě ale v balíčku najdete pár karet, které se vám nebudou líbit (např. já jsem nepřišel na chuť Vow aurám, které posilují bytosti a zároveň vás chrání před útokem soupeře). Nic ale nebrání tomu tyto kousky vyměnit a balíček upravit podle svého gusta. Tyto decky také obsahují mnoho univerzálních karet, které se dají hrát i s jinými commandery, takže jsou ideálním vstupním produktem do tohoto casual formátu, který je velmi zábavný.
Pokud vás tyto balíčky zaujaly můžete si je zakoupit v našem internetovém obchodě Veselý drak za výhodnou cenu 599 Kč (Devout for Power stojí 689 Kč).
Pavel Češka
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.