omluvte prosim zhorsenou kvalitu videa c. 3, proste ten upload ani napopaty nevysel :-(
Jinak planujeme to tady nechat do cca 23. dubna a pak povesime verzi s (nasimi) odpovedmi.
0 hlasů
Probíráte s kamarády na turnajích nejrůznější strategie a dáváte si tipy, co který hráč hraje? Víte, že předávání informací o soupeři/zápase může skončit až matchlossem? Více informací o této problematice se dočtete v tomto článku.
„Mužové z eskorty hráli karty se Švejkem, desátník ze zoufalství kibicoval a dovolil si dokonce poznamenat, že Švejk vynesl zelené eso a to že je chyba. Neměl si trumfovat a měl by sedmu na poslední hod. „Bejvaly v hospodách,“ řekl Švejk, „takový pěkný nápisy proti kibicům. Pamatuji se na jeden: Kibic, drž tlamajznu, než tě přes ní majznu.““
Outside assistance (dále v textu jako OA), tedy nedovolená pomoc zvnějšku je téma nejen literární, ale i magikové. Překvapivě se mu věnuje poměrně málo pozornosti, což se s Davidem pokusíme alespoň zčásti napravit. A co že se všechno tentokrát dozvíte?
Jak už poslední odrážka naznačuje, bude dnešní pravidlové okénko poněkud netradičně akční. Natočili jsme s (ne)dobrovolníky několik krátkých ilustračních „turnajových“ videí.
Proč se vlastně Outside Assistance zabýváme? Smyslem Magic turnajů je prověřit individuální schopnosti hráčů. Mezi tyto schopnosti patří například strategické přemýšlení při rozhodování, které karty kdy zahrát, sideboardování či úroveň pochopení interakcí mezi kartami. Na Limited turnajích se k nim pak ještě přidávají draftování a stavba balíků.
Aby tyto požadavky mohly být naplněny, musí existovat pravidla, která zamezí tomu, aby hráči svá rozhodnutí konzultovali s jinými osobami či s předpřipravenými poznámkami. Jedním z těchto pravidel je právě Outside Assistance.
Když již teď máme teoretický úvod za sebou, pojďme se vrhnout na praktické dopady. Základní pravidlo říká, že dokud si jako hráč nesednete ke stolu, kde máte hrát, jste v rámci OA trestně nepostižitelní. Cestou od pairingů tak můžete kamarádovi prozradit, jaké bomby má jeho příští soupeř v balíčku, vyzvědět od ostatních, jaké sweepry hraje váš příští opponent apod. Neříkáme, že je to „správné“, ale že to není nedovolené. Změna přichází v momentě, kdy dosednete na svou židli. Co všechno hráč, divák nebo jakýkoliv jiný účastník turnaje nesmí, pokud si nechce vykoledovat MATCHLOSS?
POZOR: Výše uvedené body se týkají také chování hráčů během draftu nebo stavby balíčků na Limited turnajích. Draftující hráči, případně stavitelé balíčků jsou považování za hráče, kteří usedli ke svému zápasu pro účely výše uvedených pravidel (body A, B a C).
Zatímco u draftu se většina hráčů obvykle chová v souladu s pravidly nezávisle na RELu turnaje, u stavby balíčků to bývá o poznání horší. Na „vině“ jsou dle našeho názoru prerelease turnaje, kde „nevinná“ otázka během stavby balíčku „Splashoval bys kvůli tomuhle bílou?“ žádný negativní důsledek nemá. Zeptáte-li se na stejnou otázku na Sealed PPTQ, budete mít v prvním kole spoustu času přemýšlet, kde se stala chyba.
Zatím jsme se celou dobu bavili o hráčích, ať už hrajících nebo přihlížejících. Provinit se OA však může i nehrající kamarád, který vás přišel na turnaj povzbudit. Pokud se zapojí do probíhající hry (bod B výše), bude s největší pravděpodobností vykázán z herny. Poučte prosím své kamarády o tom, co smí a nesmí dělat. Obvykle nic nezkazí ten, kdo se mlčky dívá.
ALE: Jestliže se divák nebo přihlížející hráč domnívá, že byla porušena pravidla, měl by okamžitě vyhledat rozhodčího a popsat mu situaci. Současně může požádat oba účastníky inkriminovaného zápasu, aby přestali hrát. Rozhodně by však sám neměl do probíhající hry nebo zápasu jakkoliv zasahovat.
Jakmile dosednete ke svému stolu, schovejte si všechny magikově relevantní poznámky a během hry se na ně nedívejte. Smíte se však na ně dívat mezi hrami, samozřejmě „s mírou“ tak, abyste nezdržovali zápas. Tyto poznámky musíte vlastnit od začátku zápasu a nesmí být v rozsahu větším než malém. Tento odstavec se nejčastěji týká tzv. sideboard-guideů na Constructed turnajích.
Jiného druhu jsou poznámky, které si děláte během hry. Tyto poznámky si samozřejmě můžete po zbytek daného zápasu prohlížet, jak chcete, pouze si opět dávejte pozor na slow-play.
Výjimku z OA mají i drobné ilustrace či „hints“ dopsané přímo na konkrétní kartu. Pokud si např. nejste schopni zapamatovat, že máte ve svém balíku hrát Chalice of the Void s dvěma charge country, tak si na kartu můžete napsat „DVA“, „2“ nebo si tam dva žetonky nakreslit. Akorát se vám to pak bude hůř prodávat.
Ano, matchloss. Žádný warning nebo gameloss. Buďto nic nebo ztráta celého zápasu. Potrestán bude vždy viník, tedy ten, kdo herní tip poskytl nebo se na něj ptal.
Je také potřeba zdůraznit, že Multiplayer formáty mají svá vlastní pravidla komunikace a OA se v některých případech posuzuje jinak. S výjimkou týmových GP se však mnoho Competitive REL turnajů v těchto formátech nekoná…
Nabyté vědomosti pojďme zúročit v praxi. Podařilo se nám na PPTQ Řepy využít skutečnosti, že se sešlo pouhopouhých osm lidí; turnaj jsme při zachování RELu přesunuli k jednomu z nás do bytu a ušetřený čas jsme strávili natáčením dvanácti vzorových situací. Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat Petrovi za zapůjčení ateliéru, a Daliborovi, Františkovi, Matyášovi, oběma Petrům a Tomášovi za skvělé (ne)herecké výkony.
Snažili jsme se vybrat takové situace, které jsou časté nebo něčím zajímavé. A aby té interakce nebylo málo, rozhodli jsme se, že si nejprve vy čtenáři zkusíte „zahrát na rozhodčího“, tj. si sami můžete zkusit odhadnout, zda je uvedené chování „v pohodě“ nebo „na postih“. Přímo v každém videu je nahoře vpravo pod informační ikonkou zabudováno jednoduché hlasování. Cca za týden bude tento článek aktualizován o výsledky hlasování a komentář poroty (já a David). Takže směle do toho a půl (doslova) je hotovo.
Hlasování na mém kanálu se zúčastnilo průměrně 12 lidí a některé výsledky byly opravdu zajímavé. Inu posuďte sami!
Situace 1: Hráči, na cestě od pairingů, se baví o balíčku jiného hráče. Nejedná se o OA ani o žádné jiné provinění. Vše je v pořádku, což potvrdili i všichni (!) hlasující.
Situace 2: Divák komentuje líznutý Lighting Bolt slovy „Ajaj, tak to je s Jacem amen…“. Divák-pokud v turnaji hraje-dostane za svůj herní „tip“ MatchLoss do dalšího kola (dle bodu B nahoře v článku). Pokud nehraje a pouze kibicuje, bude s ostudou vyveden z herny. Dvě třetiny hlasujících by rozhodli stejně.
Situace 3: Hráč, který „smoštil Fandu“ a o svém úspěchu přijde informovat kamaráda, se OA neprovinil. Stejně tak se ničím proti pravidlům neprovinili ani oba hráči, když na základě této informace remizovali. Tady už to bylo těsnější – polovina hlasujících se rozhodla správně, celá čtvrtina by ale dala jednozápasovou stopku divákovi.
Situace 4: Hráč v zápase shání informaci o stavu jiného zápasu. Přestože to na první pohled jako OA vypadá, tak ani v tomto případě se nikdo nijak neprovinil. Do hlasovací karty se nám vloudil šotek a možnost „nikdo“ v nabídce nebyla. Správně tak neodpověděl nikdo :-)
Situace 5: Hráč reagující na Pyretic Ritual dostane MatchLoss (dle bodu C). Dívat se do Strategické příručky začínajícího hráče Modernu se během hry nesmí (pomineme-li evidentní předimenzovanost této příručky). Stejně to vidí i drtivá většina hlasujících.
Situace 6: Autor hlášky „no ale ještě si dej toho beasta“ si vykoledoval MatchLoss (dle bodu B). Připomenout některému z hráčů zapomenutý „výhodný“ Trigger v momentě, kdy trigger ještě není úplně zapomenutý, se zkrátka nevyplácí. Pokud by však divák v upkeepu nebo později připomenul majiteli Moroie jeho drobnou (zapomenutou) nevýhodu, pak by ML nedostal. Dostal by však doporučení řešit příště vše prostřednictvím rozhodčího. Dvěma třetinám hlasujících se Daliborova hláška také moc nelíbila. Správně!
Situace 7: Divák upozornivší na Piledriverovu protekci se nedopustil žádného prohřešku, byť mohl danou situaci řešit i lépe (požádat oba hráče, zda by mohli na momentík přestat hrát a informovat o porušení pravidel rozhodčího). Warning však v této situaci přeci jen padne, a sice za GRV pro Snagujícího hráče. Dvě třetiny hlasujících opět posoudili celou situaci správně.
Situace 8: Tohle je poměrně ošemetné. Do OA patří kromě celých vět i citoslovce, gesta a další neverbální prvky komunikace, pokud splňují bod B a samozřejmě pokud je vnímání této komunikace ze strany hráče možné. Nabyde-li rozhodčí dojmu, že výkřik „néé“, případně kroucení hlavou a gesto diváka vpravo mohou/mohly ovlivnit strategické plánování útoku, pak může jednomu či oběma divákům MatchLoss za OA udělit. Rozpolceni byli i hlasující – zhruba polovina by dala ML jen vlevo sedícímu divákovi, třetina by je postihla stejně.
Situace 9: Opět hraniční situace. Divák v šedivém tričku (kdo to je?) se v závislosti na dalších okolnostech OA provinil či neprovinil. Záleží mj. na předchozím/dalším vývoji hry, líznuté kartě atd. Např. v situaci, kdy hráč líznul combat trick typu Immolating Glare, který ho zachraňuje v dalším útoku před prohrou a útočící hráč vlevo v minulé hře dva tyto tricky viděl, se o OA jednoznačně jedná. Naopak v případě, kdy hráč vpravo líznul např. „tyč“, kterou soupeře vzápětí dorazí, se o OA spíše nejedná (viz definice prohřešku dle bodů A, B a C nahoře). Zde bylo hlasování velmi zajímavé – necelá polovina by tasila ML a jen o málo menší množství hlasujících (dvě pětiny) by klasifikovalo přečin jako nesportovní chování.
Situace 10: Hráč vlevo konstruuje balíček a žádá hráče vpravo o radu. Tím splňuje bod A (shání strategické informace od jiných) a dostane ML. Hráč vpravo mu radu dává a tím splňuje bod B. Takže ML pro oba. Kupodivu jiného názoru byli hlasující – double ML by dala jen polovina z nich, dvě pětiny by trestaly jen hráče, který o radu žádal.
Situace 11: Stojící pán vlevo udělující konstrukční rady sedícímu hráči obdrží ML. Dle bodu B. Kdyby raději obaloval karty nebo šel ven na čerstvý vzduch… Jednoduché i pro téměř všechny hlasující. Tak snad si z toho vezmete na příštím PPTQ ponaučení.
Situace 12: Autor hlášky „no, ještě by sis to měl dát za jedna“ pravděpodobně dostane ML. Pravidla o trample dmg říkají, že: „The controller of an attacking creature with trample first assigns damage to the creature(s) blocking it. Once all those blocking creatures are assigned lethal damage, any remaining damage is assigned as its controller chooses among those blocking creatures and the player or planeswalker the creature is attacking." Pokud tedy aktivní=útočící hráč žádný trample dmg do hráče neohlašuje, má se za to, že „přebývající“ trample dmg dal do blokera. Divák mu svou hláškou připomíná, že může dát trample dmg do hráče a poskytuje tak strategickou radu (dle bodu B). Opět poměrně těsné hlasování – polovina účastníků by udělila ML, čtvrtina Warning a zbytek by diváka netrestal…
Tomáš a David
(případnou chválu, podněty i kritiku opět prosíme do komentářů, díky!)
joza
14.04.2017 16:13
omluvte prosim zhorsenou kvalitu videa c. 3, proste ten upload ani napopaty nevysel :-(
Jinak planujeme to tady nechat do cca 23. dubna a pak povesime verzi s (nasimi) odpovedmi.
0 hlasů
El Indio
14.04.2017 19:22
Pocem, kde že je to hlasování? Žádnou informační ikonku tam nikde nevidim.
0 hlasů
Flamberg
14.04.2017 22:12
Otevři si to video a v pravém horním rohu je (i) v kolečku. Na to klikni.
0 hlasů
-Frankie-
14.04.2017 20:13
Zajimavy popis, jsem zvedavej na vyhodnoceni :)
0 hlasů
Flamberg
14.04.2017 22:11
Naprosto výborný materiál.
Jen by to chtělo nějak udělat, aby, jak jsou ta videa v playlistu, byla vždycky nějaká prodleva a člověk mě čas hlasovat (a nemusel se k předchozímu videu vracet a hlasovat).
0 hlasů
Darkfox
15.04.2017 14:34
Je to perfektní. A souhlasím s tím, že to hlasování by chtělo nějakou prodlevu, je to trochu otrava muset pořád klikat zpátky. Možná by bývalo bylo fajn vždycky za video přidat pár sekund, kdy se objeví jenom černá obrazovka a na tom text otázky (a během toho má člověk čas rozkliknout to info a hlasovat).
Ale obecně super nápad, víc takových věcí. A je to hrozně užitečný. Díky!
0 hlasů
joza
15.04.2017 16:20
a to vám nejde to pauznout a odhlasovat? takhle to bylo zamýšlené..
0 hlasů
Darkfox
15.04.2017 22:41
Jde, ale mám na výběr, buď to vyposlechnu úplně do konce, a to mi už přeskočí na další video, nebo to pauznu ještě pár sekund před koncem, a tím pádem to třeba neslyším celé. Jako možná se to dá s rychlýma reflexama pauznout přesně v tom momentě, kdy bych chtěl, ale i to už rozptyluje a začíná z toho být klikací hra. Zvlášť vzhledem k tomu, že to video jako takové taky většinou není moc extra dlouhé.
Jako není to problém, člověk se holt vrátí a pustí si to ještě jednou, ale prostě je tu prostor, jak to případně vylepšit v nějakých budoucích podobných projektech :)
0 hlasů
joza
16.04.2017 12:21
už to chápu, prostě dát tam třeba dvouvteřinové Outro s titulkem "teď můžete hlasovat". To zní rozumně. Každé video jsem viděl během úprav cca 30krát, takže mě to vůbec nenapadlo tam něco takovýho zabudovat. Příště :-)
0 hlasů
Chainer
18.05.2017 10:37
Nejsem si jistý, jestli souhlasím s vyhodnocením situace 9.
Píšete, že to záleží... ale záleží na čem? Na tom, jestli líznutý spell je nebo není "okamžitě letální"? To je ale dost mimo, protože...
(a) Historek, kdy si hráč líznul blesk a ten poslal do potvory (přestože měl soupeř přesně 3 životy), je mezi Magicáři plno. Takže jakýkoli výkřik od diváka je potenciální radou, protože ten hráč se najednou "začne rozhlížet pečlivěji".
(b) Co když si hráč "letální" spell opravdu lízne, ale ještě chce jeho hraní odložit? (Hraje kolem rušení nebo instantního life gainu.) V takovém případě výkřik od diváka do hry vnese mnoho problémů...
Proto si nemyslím, že by šlo o hraniční případ (navíc hraniční s čím? S tím, že po hře už se mluvit může? No jo, jenomže ono po hře ještě není...), a divák by si takový výkřik měl odpustit, a jestliže se ho dopustí, měl by být potrestán (nejspíš matchlossem).
(Mimochodem kdybych to srovnal se šachovými zvyklostmi, tak i kdyby bylo nakrásně tah před matem a někdo do toho zasáhl radou, tak by z toho problémy byly...)
Jinak ale výborná série. Díky za ni!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|