Pekne, diky
0 hlasů
Nová edice Aether Revolt přinesla pětici Expertíz, které boří zaběhlé pořádky v Magicových pravidlech. Zkušení rozhodčí vám v tomto článku vysvětlí, jak tohle přesně funguje a jak správně hrát kouzla zdarma.
aneb vše, co jste chtěli vědět o sesílání kouzel, a Expertíz zvláště, ale báli jste se na to zeptat.
Sada Aether Revolt obsahuje mj. i cyklus pěti expertíz – karet, které po svém zahrání umožňují zahrát ještě další, levnější „kouzlo zdarma“. Expertízy boří ustálené magikové pořádky především tím, že „kouzlo zdarma“ se začne sesílat během vyhodnocování mateřské expertízy – akce v historii Magiku ojedinělá (například na modernu bylo dosud pouze devět karet s takovýmto efektem). Vznik tohoto článku byl inspirován krátkým blog postem rozhodčího Trevora Nuneze, originál zde.
Pojďme si ale nejprve udělat „rozborku“ hraní běžného kouzla a Expertízu si necháme jako speciální případ. Vás, které zajímají pouze expertízy a jejich interakce, prosíme odscrollovat až k obrázku Smallpoxu. Takže jak se vlastně sesílají kouzla?
Pravidlové okénko - Aether Revolt - zjistěte více o mechanikách a schopnostech z této edice
Sesílání kouzla (v originále „casting a spell“, starší hráči si to budou možná ještě pamatovat jako „playing a spell/card“, což dnes již znamená něco trochu jiného) začíná jeho ohlášením a přidáním na stack. Hráč sesílající kouzlo se stane jeho controllerem a ohlásí zvolené módy kouzla (v současné době uváděné obvykle jako „choose one:…“) a případné alternativní (např. Awaken cost u Ruinous Path) a přídavné (např. Escalate cost u Blessed Alliance) ceny kouzla. Má-li kouzlo proměnnou cenu vyjádřenou např. pomocí X, controller oznámí, jaká je jeho hodnota.
Dále se musí určit všechny (legální) cíle. Základní pravidlo říká, že každé slovo „target“ v textu kouzla patří jednomu cílovanému objektu. Je-li třeba něco rozdělit (např. zranění nebo posilující/oslabující žetony), controller ohlásí konkrétní rozdělení, přičemž každý cíl musí dostat alespoň jedno (zranění, žeton…).
V tomto momentu se hra podívá, zda může být kouzlo legálně sesláno. Pokud ne, celé hraní kouzla se zruší a hra se vrátí do momentu před hraním kouzla.
Tento bod je v pravidlech relativně krátkou dobu (asi dva roky), a jeho přidání způsobilo, že některé, dříve legální triky dnes již legální nejsou.
Někteří z vás si možná vzpomenou na dobu, kdy byl standard plný potvor s Bestow. Karta Prophet of Kruphix zde umožňovala zajímavou interakci, konkrétně sesílání těchto potvor v jejich aura formě instantně. V okamžiku sesílání byly totiž stále potvorami (a Prophet tedy umožňoval jejich instantní seslání), a v aury se změnili až po jejich umístění na stack a zvolení alternativní ceny. A jelikož poté již tyto aury neprocházely žádnou kontrolou legálnosti, bylo možné je takto skutečně dostat až na bojiště.
Po přidání výše uvedeného pravidla se však poté, co se změní v aury (a vyberou se případné módy a cíle) provádí další kontrola legálnosti. V tento okamžik jsou to však již aury, a jelikož neexistuje nic, co by je umožňovalo sesílat instantně, hra prohlásí tento pokus o seslání za nelegální (i když zpočátku legální byl), a je nutné ho vrátit zpět.
Teprve poté se určí celková cena kouzla. Ta se sestává z jeho mana costu, alternativních a přídavných cen a zdražení/zlevnění kouzel (např. kvůli Thorn of Ametyst, Thalia…). Ceny mohou zahrnovat kromě placení many i tapování a obětování permanentů, zahození karty apod. Celková cena - stále ještě nezaplacená(!) - se po spočítání tzv. zamkne a jde se na placení. Controller může aktivovat mana abilities (nejčastěji tedy tapne země nebo třeba Llanowar Elves) a následující placení všech cen probíhá v libovolném pořadí!
To, že skutečnost, že ceny je možné platit v libovolném pořadí, je skutečně pro hru relevantní, si mohli hráči ověřit celkem nedávno v novém modernovém Dredgi. Bylo to sice u aktivování ability, nikoliv u sesílání kouzla, ale princip je zde stejný, a je asi lepší ukázat to na reálné situaci než na nějaké uměle vytvořené situaci, k níž dochází pouze na EDHčku.
Karta Insolent Neonate má aktivační schopnost: „Discard a card, Sacrifice Insolent Neonate: Draw a card.“ Cena této ability má dvě části – obětování Neonata a zahození karty. Což by samo o sobě nebylo příliš zajímavé. Když však do situace přidáme Bridge from Below, už to zajímavé být začne. Pokud zahazovanou kartou je právě Bridge, pak na pořadí záležet bude. Pokud hráč nejprve zahodí Bridge, a pak obětuje Neonata, dostane zombíka. Pokud to udělá v opačném pořadí, zombíka nedostane. Která z možností nastane, je zde zcela na něm, a záleží právě na zvoleném pořadí placení ceny.
Jakmile jsou všechny pohledávky uhrazeny, stane se kouzlo zahraným (=“becomes cast“), jde na stack a controller dostane prioritu. Pokud oba hráči passnou (=předají prioritu), kouzlo se začne vyhodnocovat (=resolve). Nejprve se ověří, zda a které vybrané cíle jsou stále legální. Kouzlo je zrušeno pravidly (=tzv. vyfizzluje) pouze v případě, že se všechny jeho cíle staly nelegálními. Efekt kouzla se poté vyhodnotí pro všechny zbylé cíle.
Efekty kouzla se vyhodnocují podle pořadí v textu. Mají-li oba hráči učinit nějakou volbu (např. u Smallpox), vybírá si (u každé jednotlivé instrukce) jako první aktivní hráč, poté neaktivní hráč. Před každou další instrukcí se nejprve volby obou hráčů vyhodnotí.
A poté na scénu vstupují naše milé Expertízy, resp. jejich bonusové kouzlo. Pravidlo 608.2f totiž praví:
„ …If an effect specifically instructs or allows a player to cast a spell during resolution, he or she does so by following the steps in rules 601.2a–i, except no player receives priority after it’s cast. That spell becomes the topmost object on the stack, and the currently resolving spell or ability continues to resolve…“
„Kouzlo zdarma“ se tedy ohlásí, přidá na stack, označí se jeho módy, přídavné ceny a cíle a zaplatí se. (Pozor: Alternativní cena se vždy může použít jen jedna, a to v případě kouzla zdarma je právě hraní „zdarma“. Pokud má tedy bonusové kouzlo alternativní sesílací cenu, už ji nemůžete použít.) Stane se zahraným a jde na vršek stacku. Nyní se hra vrátí k vyhodnocování mateřského kouzla (které bylo zahráním kouzla zdarma přerušeno) a vyhodnocení se dokončí tak, že se karta položí do hrobu.
Aby to celé bylo jasnější, vezmeme si konkrétní, lehce komplexnější, příklad.
Mám na stole 3/1 nestvůru, soupeř má tři 1/1 Serva. Zahraji Yahenni's Expertise, zaplatím manu. Nikdo nereaguje, takže začínáme vyhodnocovat. Všechny nestvůry dostanou -3/-3, což znamená, že moje 3/1 a soupeřova Serva jsou svými novými P/T parametry odsouzeny k smrti, nicméně samotný rozsudek bude vykonán až později. Konkrétně těsně předtím, než někdo příště dostane prioritu. Pokračujeme ve vyhodnocování černé Expertízy. Jako kouzlo zdarma si dám Altar’s Reap a platím pouze přídavnou cenu (obětovávám svoji 0/-2 nestvůru). Altar’s Reap se stává zahraným a jde na stack. Hra se vrací k Expertíze, která dokončí své vyhodnocování tím, že jde do hrobu. Nyní by měl controller Expertízy dostat prioritu, předtím se však VŽDY kontrolují tzv. stated-based akce, mezi něž patří…
If a creature has toughness 0 or less, it’s put into its owner’s graveyard. Regeneration can’t replace this event.
Serva se tedy konečně dočkala svého osudu a následně controller vyhodnocené Expertízy dostává prioritu. Na stacku je Altar’s Reap, který se nemůže dočkat, až svému pánovi přinese dvě karty. Reap ale samozřejmě může být (např. Spell Snarem) zcounterován.
Pro úplnost dodám, že pokud chcete zcounterovat samotnou expertízu, neměli byste se soupeře ptát, co bude jeho bonusovým kouzlem. To už je totiž nejen na counterování, ale i na jakoukoliv jinou reakci na expertízu příliš pozdě.
Další zajímavou interakcí je ta se split kartami. Split karty jsou totiž dvě karty v jedné, a občas se stane, že jedna polovina podmínku levnějšího mana costu splňuje a druhá ne. Je možné pak takovou kartu zahrát? A kterou polovinu?
Odpověď pravděpodobně potěší ty, kteří plánují deck se splitkami a expertízami. Při určování, zda je legální zahrát konkrétní kartu přes Expertízu se totiž postupuje následovně: Hra se zeptá karty, „Jaký je tvůj converted mana cost?“ Normální karta na to poskytne jednoznačnou odpověď. Splitky však trpí drobným rozštěpením osobnosti, a tak na otázku odpoví každá polovina zvlášť. Expertíza tak na položenou otázku dostane dvě odpovědi. Při zkoumání, zda odpověď splňuje zadané kritérium jí pak stačí, pokud ho splňuje alespoň jedna. Pokud je tedy alespoň jedna polovina dostatečně levná, je splitku možné zahrát.
Tím však dobré zprávy nekončí. Pokud splitka projde testem legálnosti (alespoň jedna polovina má dostatečně nízkou cenu), žádný další test již není. A jelikož testem prošla karta jako taková, je možné seslat celou kartu. To znamená, že karta projde běžným výše popsaným sesílacím procesem, což u splitek znamená, že na jeho začátku si hráč zvolí, kterou polovinu chce sesílat. A jelikož test legálnosti má už karta za sebou, není v tomto okamžiku nijak vázán omezením daným Expertízou. Hráč tedy může klidně zahrát i tu dražší polovinu.
A protože dobrých zpráv není nikdy dost, přidáme ještě jednu. Při sesílání Dragon‘s Mazových splitek, je dokonce možné seslat obě poloviny najednou pomocí ability Fuse. Fuse totiž není alternativní cena, nýbrž statická abilita aplikovaná při sesílání z ruky. A jelikož přesně k tomu při sesílání přes Expertízu dochází, je možné zdarma seslat obě poloviny najednou.
Tak a to je pro dnešek vše, na shledanou u dalšího populárně-naučného článku se těší autoři.
Tomáš Joska a David Záleský
-Frankie-
11.02.2017 10:38
Pekne, diky
0 hlasů
leeland
11.02.2017 21:06
Ad příklad Yahenni/Altar's Reap- podle mě za Altar neplatíte manu (protože ho sesíláte bez placení manacostu), pouze obětujete bytost (additional cost je nutné zaplatit).
0 hlasů
joza
11.02.2017 23:03
Leeland: máš recht, ani trojí pročtení tohohle šotka neodhalilo, pardon!
0 hlasů
Aggrokumano
12.02.2017 20:23
Je v textu záměrně všude psáno expertíza s "y"? Pokud ne, tak to mile rád opravím ;)
0 hlasů
joza
12.02.2017 22:31
no mě trhá uši spíš "expertíza" teda...?
0 hlasů
Aggrokumano
12.02.2017 23:04
S "y" je to hrubka, spisovný výraz je jen a pouze expertíza ;)
0 hlasů
TTT
14.02.2017 09:12
No pokud se v tom chcete vážně rýpat, tak správně je pouze "expertiza" nikoliv "expertíza" či "expertýza". Přípustný může být maximálně ještě tvar "expertisa", nic jiného. :)
0 hlasů
Chainer
15.02.2017 11:29
Článek to je pěkný, ale dovolím si dvě poznámky:
- Jakých devět modernových karet dovoluje hrát spell "přes" jiný spell? (Hned poznamenám, že ono jich asi bude více než devět, protože například spelly s abilitou "cascade" umožňují také hrát spell "přes" spell...)
- V článku chybí interakce expertíz se "spelly, které nejdou normálně seslat" (Ancestral Vision, Living End, Lotus Bloom, atd.).
0 hlasů
jirxu
16.02.2017 11:46
předpokládám, že je to myšleno tak, že pouze 9 (nevím jaké) karet umí zbourat pravidla magicu tak, že během resolvování nějakého spellu zahrají spell/abilitu jiný/ou...to u "cascade" není tam spell jde na stack před resolvem původního spellu...
0 hlasů
Marlen00i
27.02.2017 19:22
jirxu má pravdu. Opravdu tím byly myšleny karty, které umožňují seslat kouzlo v průběhu vyhodnocování kouzla jiného. Na modernu se jedná o následující karty:
Bring to Light
Counterlash
Epic Experiment
Knowledge Exploitation
Memory Plunder
Spellshift
Talent of the Telepath
Unexpected Results
Villainous Wealth
0 hlasů
Chainer
28.02.2017 11:05
Chápu a díky moc!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
18.1. Innistrad Remastered Prerelease, Různé Sealed |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|