Karetní
Představení Final Fantasy Trading Card Game
Světoznámá herní série Final Fantasy se dočkala své sběratelské karetní hry, která vychází i v angličtině. V tomto článku si tuhle nadějnou karetní hru představíme a možná vám padne do oka nejen díky nádherným ilustracím, ale také snadnému hernímu systému.
Historie a současnost karetní hry Final Fantasy
Final Fantasy (FF) je jméno hry, které už jste pravděpodobně slyšeli i pokud nevíte o, co se jedná. FF je slavná a oblíbená JRPG série od Squaresoftu (který po fúzi s Enixem vytvořil Square Enix). První Final Fantasy byla vydána v roce 1987. Pro ty, kterým Final Fantasy nic neříká a chtěli by trochu poznat kouzlo Final Fantasy bych doporučila (CGI) film FFXV Kingsglaive. Jedná se o předehru ke hře FFXV, která vyšla minulý rok v létě. Pro hráče v našem regionu však release proběhl v listopadu.
Spousta hráčů Final Fantasy už kdysi chtěla karetní hru s tématikou Final Fantasy a před sedmi lety se někteří dokonce i dočkali. V roce 2010 vyšla poprvé Final Fantasy Trading Card Game v Japonsku. Vyšly dva starter decky. Později vyšla rozšiřující sada Chapter I a Chapter II. S každou z těchto sad vyšly i Starter decky - Earth a Lightning s Chapter II a Fire a Ice s Chapter III. Za šest let své existence vyšlo 15 sad, takže Evropa a Amerika bude mít co dohánět. Kromě toho, že jsem si kdysi přečetla pravidla, která mě moc nezaujala a viděla jsem, jak karty vypadají, se mi nepodařilo ke hře jako takové dostat a tak po šesti letech jsem se dočkala velkého překvapení. Hra se totiž znovu zrodila. Tentokrát však nejen pro Japonsko, ale i zbytek světa. Za designem hry stojí dřívější Magicový Pro player - Taro 'John' Kageyama, a tak vás asi nepřekvapí, že hra je Magicu velmi podobná. Hra je přímo od SquareEnixu tudíž se nemusíme být o nějaké spory o licenci a podobně, což by mohlo znamenat konec hry. Toto se konat nebude pokud SquareEnix sám neskončí, ale poté, co všechno přežil, by mě tento scénář dost překvapil.
Další informace o karetní hře Final Fantasy:
- Základní informace o Final Fantasy Trading Card Game
- Pravidla Final Fantasy Trading Card Game
- Recenze produktů z Final Fantasy Trading Card Game
Novodobá Final Fantasy TCG vyšla v době, kdy (nejaponsky mluvící) lidé byli stále nadšení (nebo zklamáni) z dlouho očekávané Final Fantasy XV (kdo by nebyl po deseti letech čekání). Díky načasování FFTCG zažila velký boom, co se prodeje týče. Otázka je však, kdo si kupuje kartičky této hry? Fanoušci Final Fantasy, kteří si chtějí sbírat karty se svými oblíbenými postavami jako je to např. u Weiss & Schwartz nebo hráči karetních her jako je Magic: The Gathering? Odpověď je taková, že obě skupiny si kupují FFTCG. V současné době jsou v prodeji 3 starter decky a každý z nich je dvou-elementový. Vyšel Final Fantasy VII - Fire/Earth, Final Fantasy XIII - Lightning/Ice a Final Fantasy X - Water/Wind. Většina karet ve Starter balících jsou 'fixlé'. To znamená, že jsou v každém decku stejné karty a jsou k dispozici jen v těchto balících (V boosterech OPUS I je možné tyto karty otevřít jen v premium verzi). Pak obsahují některé karty z OPUS I. OPUS I je rozšiřující sada obsahující karty z Dissidia, FF VII Remake a World of Final Fantasy. Obsahuje 216 různých karet (186 nových).
Základní pravidla a představené Final Fantasy TCG
FFTCG je na vysvětlení velmi jednoduchá a hry jsou relativně rychlé (do dvaceti minut, i když se hra bude vléct). Pro hráče Magicu naučení hry je víceméně jen rychlý průlet pravidly. Pro ty, co nejsou hráči TCGček bude vyžadovat jedno až dvě pročtění 'How to Play' a samostatné zahrání si ukázkové hry. To stačí na pochopení, jak hra funguje. Naučení se hrát s balíčky už nějakou dobu zabere.
Jednoduchost pravidel je něco, co mě už na začátku velmi překvapilo. Nepamatuji si totiž hru, která by byla takto jednoduchá na vysvětlení a zároveň by byla dobrá a relativně složitá jak na strategii tak deckbuilding. Sice jsou věci, na které si musíme dávat pozor, ale časem si hráč zvykne. Při hraní jsem měla pocit, že hraju nějaký mix mezi Cardfight Vanguard a Duel Masters (tato hra by si zasloužila remake) s Magicovými pravidly (struktura kola je stejná, vyhodnocování abilit a stacku je stejné, podobné keyword ability etc.).
Cílem hry je udělit 7 damage oponentovi, odemlít ho nebo mu dát damage, když nemá karty v decku. Každý hráč má v balíčku obsahující 50 karet, karty postav, které buď jsou schopni bojovat (útočit nebo blokovat) nebo podporovat. Backupy, což jsou support postavy, produkují zdroje, ale mohou mít i další ability. Forwardi, co bojují, jsou centrálními kartami hry a jako jediní mají sílu (Power, vpravo dole). Eidoloni, které postavy mohou přivolat, jsou ve hře karty typu Summon a ty mají na hru jednorázový, okamžitý efekt. Všechny karty ve FFTCG, se snaží nějak přiblížit charakteristiky postav a Eidolonu a k tomu pomáhá rozdělení karet do osmi elementů. Například taková Shiva je elementu Ice, Ifrit je Fire. Snow je Ice, Yuna je Water nebo Lightning je kupodivu Lightning.
Osm elementů je následujících, jedná se o Ice, Fire, Wind, Earth, Lightning, Water, Light a Dark, s tím, že Dark a Light (někde můžete narazit na termín Shine) jsou spíše 'speciální elementy'. Dark a Light karet není tolik a vztahují se na ně speciální pravidla. Fire se specializuje na udělování přímého zranění a rychlejší, silné postavy. Ice umí zdržovat, tapovat a discardovat oponentovi karty. Earth buď je schopen zvětšovat sílu Forwardů, nebo je naopak chránit před zničením. Umí i plošně dávat damage, ale v malém měřítku. Wind umí odtapovat vaše charactery a 'odemílat' (jedná se o zahození vrchních karet z decku do Break Zone). Lightning umí zabíjet charactery a má také rychlé postavy. Water umí například vracet charactery zpět na ruku nebo rušit oponentova kouzla.
I přes to, že hra má velmi jednoduchá pravidla neznamená to, že hra nemá hloubku, právě naopak. Ve skutečnosti se jedná o hru, která je dosti složitá a z mého pohledu se nejedná moc o casual hru (k tomu se ještě vrátím). Jedná se o resource management hru v dosti extrémní podobě (trochu mi to připomíná Warhammer Invasion, i když ten systém není stejný). Resource system ve Final Fantasy je dosti unikátní. Karty se hrají za vyprodukované Crystal Pointy (CP). Ty se dají získat buď zahozením karty z ruky, což vyprodukuje dvě CP daného elementu nebo tapnutím (dull) Backup postavy, ta vyprodukuje jedno CP svého elementu. Hráč se tudíž musí rozhodnout, jak bude svoje karty hrát a jak za ně zaplatí. Počet Backupů je omezen na pět a karty na ruce také mohou rychle dojít. Najít balanci mezi zdroji není jednoduché a každý deck bude své zdroje používat jinak. Backupy podle svých dalších abilit mají různý cost, což jednoduchosti nepřidává. Příklad mono Lightning deck může hrát čistě aggro zaměřené na co nejrychlejší udělení 7 damage (cíl hry). Takový deck nepotřebuje žádné Backupy nebo může hrát pár levných, protože obvykle jeden Backup je schopen uplatit všechny potřebné karty. Deck, který bude více control nebo midrange jako může být třeba Fire/Earth deck bude vyžadovat relativně velké množství Backupů. Může hrát i Backupy dražší (které tutorují - hledají v decku určitý typ karty, protože obvykle chcete najít unikátní kartu se silným efektem). Na papíře (nebo vaší obrazovce) tento systém nemusí vypadat nějak zvláštně, ale až si jej vyzkoušíte v praxi, zjistíte, že to není tak jednoduché jak se zdá.
Cílem hry je oponentovi udělit sedm zranění. Hra také skončí prohrou, pokud hráč není schopen líznout si kartu z decku nebo dostane damage a nemůže umístit kartu do Damage Zone. Zranění se uděluje v combatu za pomoci postav typu Forward. Forwardi buďto útočí (do útoku se musí tapnout, otočit o 90 stupňů - Dull v terminologii Final Fantasy) nebo blokují (blokovat může, kterýkoliv odtapnutý - aktivní - forward). Pokud nějaký Forward není zablokován, útočící Forward udělí 1 damage oponentovi. Pokud hráč dostane damage znamená to, že vezme vrchní kartu decku a dá ji do damage zóny. Karta do damage zóny jde face up a pokud má na sobě EX Burst abilitu, může být použita bez placení costu (karta s EX Burst abilitou mít na sobě více efektů, spustí se však jen EX Burst efekt).
EX Burst ability je jednou z věcí, která ve hře vytváří náhodný efekt a některým hráčům se určitě některé efekty nebudou moc líbit. Některé EX Burst efekty jsou hodně silné a když je člověk potřebuje seslat, musí za ně také hodně zaplatit. Když taková karta však padne do Damage Zone a hráč může efekt použít 'zadarmo' může to celou hru zvrátit.
Osobní názor na FFTCG
Final Fantasy TCG je hra, kterou může hrát kdokoliv, ale kvůli důrazu na efektivitu a poměrně malému množství damage nutnému k výhře (hra nemůže trvat věčně), hra nemusí být úplně pro každého. Hráči, kteří si jen tak někdy občas chtějí zahrát nějakou deskovku nebo zábavnou karetní hru mohou zjistit, že jim hra nevyhovuje. Jedná se o hru, kde je nutné sledovat počet zdrojů v několika zónách jak u sebe, tak u oponenta a podle toho hrát. Pro hráče, kteří chtějí hrát hru, protože si mohou zahrát, co chtějí a nemají potřebu interagovat s oponentem tato hra může být krutá, protože špatný odhad tempa je něco, co hru může rychle prohrát a obvykle není až zase tolik možností jak se do hry vrátit (až na občasný dobrý EX Burst efekt triggerovaný z Damage Zone). Naopak toto může být pro mnohé hráče důvod proč hru hrát. Hra je interaktivní a nutí hráče hrát co nejlépe. Je to Trading Card Game se vším všudy. Nové sady by měly vycházet po čtvrt roce (avšak Japonský a 'anglický' release je rozdílný). Je možné hrát Constructed i Limited. Limited se dá hrát Draft (draftují se 4 boostery po 12 kartách) nebo Sealed Deck (staví se z 9 boosterů). Jedná se o hru, která je vhodná pro turnajové hraní, a osobně doufám, že se rozšíří. V Japonsku proběhla série turnajů při releasu OPUS I a i v dalších zemích se konaly další turnaje s účastí 50-70 hráčů. Více a více hráčů je zvědavá a chce hru vyzkoušet. Já osobně mohu hru jen doporučit.
Užitečné odkazy
Vzhledem k tomu, že hra vyšla nedávno, bude se ještě stále šířit a čas ukáže, jestli hra na trhu zůstane. Osobně si myslím, že tato hra má velký potenciál. Pokud se vám také zalíbila a chcete si ji vyzkoušet, můžete si zakoupit produkty ke karetní hře Final Fantasy např. v našem partnerském e-shopu Veselý drak.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře