Karetní
Pravidla karetní hry Final Fantasy TCG
Zakladní seznámení s karetní hrou Final Fantasy je za námi a teď vám vysvětlíme pravidla, abyste si tuhle zábavnou hru mohli zahrát. Vše vám názorně a přehledně vysvětlíme a sami uvidíte, že podobností s Magicem je zde více než dost.
pozn. autora: Vzhledem k tomu, že autor je primárně Magicář používá občas termíny, které se používají u Magicu (Pokud v textu mám česky napsáno cíl jedná se o 'Choose a [card name/type]'). Některé věci popsané níže nemají u FFTCG ještě oficiální překlad, tudíž nemohu používat správnou terminologii a ani nevím, kdy se jí dočkáme. Neočekávám, že priorita, se bude jmenovat jinak než priorita, ale takové věci jako state-based action se může jmenovat úplně jinak (v japonštině se jedná o 'rule process'). (Pravidla v japonštině zde)
Jak už jsem zmínila v minulém článku, jedná se o hru podobnou hře Magic: The Gathering. Pokud jste hráči Magicu, na spoustu věcí už budete zvyklí z této hry. Spousta věcí pro vás bude intuitivní, protože již víte, co znamená priorita, jak se předává a jak se plní podmínky pro zahrané spelly. Pro ty, kteří jsou úplnými nováčky, mohou tyto věci být matoucí. Základní pravidla hry, která potřebujete k odehrání první hry Final Fantasy TCG jsou uvedena níže. Podrobnější pravidla je výběr pravidel, na která se lidé na internetu ptají, nebo na co jsme spolu se svým spolubydlícím sami narazili. Pokud nebudete něčemu rozumět, stačí mi napsat do komentářů a já vám pravidla vysvětlím. V současné době nejsou podrobná anglická pravidla k dispozici a není známo, kdy k dispozici budou (a i na oficiálních japonských stránkách je člověk těžko najde, ale jsou tam).
Další informace o karetní hře Final Fantasy:
- Základní informace o Final Fantasy Trading Card Game
- Pravidla Final Fantasy Trading Card Game
- Recenze produktů z Final Fantasy Trading Card Game
Základní pravidla karetní hry Final Fantasy
Hra je sice velmi jednoduchá na vysvětlení a ukázání ústně, avšak vypsání všech pravidel přeci jen trochu místa zabere. Zde jsou vypsaná pravidla, která jsou v současné době dostupná. Postupem času bude pravděpodobně muset vzniknout něco jako 'Comprehensive Rules', ale pro začátek stačí toto.
Aby byl hráč schopen hrát Final Fantasy TCG musí vědět, co říkají čísla a text na kartě (musí umět dostatečně dobře anglicky):
- Karta má cenu (1) vlevo-nahoře. Uvnitř barevného krystalu, který udává element karty (červená - Fire, žlutá - Earth, zelená - Wind, modrá - Water, fialová - Lightning, světle modrá - Ice, bílá - Light, černá - Dark), je číslo. To je kolik CPček karta stojí. Aby hráč mohl kartu seslat, musí zaplatit jedno CP daného elementu, zbytek může být jakkoliv barevný. Zaplacená CPčka se nemohou dělit. Příklad, pokud chcete zahrát dvě karty za 3, nemůže zahodit 3 karty na jejich zahrání. Ale 2 karty (4CP) za každou. Light a Dark karty se mohou hrát za jakékoliv CPčka avšak nemohou generovat CPčka. CPčka se dají generovat dvojím způsobem. Buď to zahozením karty z ruky, čímž získáte 2 CP elementu karty nebo tapnutím Backup characteru, čímž vyprodukujete 1 CP elementu toho Backupu.
- Vedle costu je název karty (2).
- Pod tím se nachází vlevo (3) - typ karty (Forward, Backup, Summon), uprostřed - Job, vpravo - kategorie.
- Následuje text box (4), který obsahuje text karty a watermark, který ukazuje element karty. Pokud v textu je název karty, jedná se o konkrétně karty tohoto čísla.
- Ve spodní části karty pak najdeme serial number (5), které obsahuje sadu - číslo karty - raritu (Common - C, Rare - R, Hero - H, Legend - L, Starter Set - S).
- Vpravo dole se nachází u Forwardů Power (6). Některé karty mají vpravo nahoře ikonku tří karet. Pokud tuto ikonku karta nemá, může karta jednoho jména (i různých čísel) být na stole jen jednou (to znamená, že pokud budete mít Forwarda jménem Yuna, už nemůžete zahrát Backup jménem Yuna).
Zóny
- Deck - 50 karetní balíček, který může obsahovat až tři kopie jedné karty. Pokud karta má stejné jméno, ale jiné číslo považuje se to za jinou kartu. Například Lightning 1-141-L a Lightning 1-142-R jsou dvě rozdílné karty.
- Hand - Každý hráč začíná hru s pěti kartami a na konci kola nemůže mít na ruce více jak pět karet.
- Break Zone - Sem se dávají karty zničené (Broken) nebo zahozené (Discard).
- Damage Zone - Sem se dávají karty poté, co je udělen damage hráči - 1dmg = 1 karta
- Field - Na field přichází karty typu Character.
- Stack - Stack je imaginární zóna, do které se umisťují triggerované, aktivované ability a další efekty. Efekty se vyhodnocují v opačném pořadí než, ve kterém na stack přišly. Například pokud zahrajete kartu, která dá 5000 zranění do bytosti, která by na něj měla zemřít, můžete v reakci zahrát kartu, která říká, že váš cílový Character nemůže být cílem spellů a abilit (cannot be chosen by spells of abilities). První se vyhodnotí efekt, že karta nemůže být cílována a až poté se vyhodnotí 5000 zranění. Vzhledem k tomu, že tato karta ztratí cíl, je zrušena a odložena do Break Zone.
- Removed from the Game - Některé efekty odstraní kartu ze hry (aby se například nemohli vrátit z Break Zone).
Typy karet
V současné době jsou ve hře dva typy karet - Charactery a Summony. Avšak je možné, že budou i další, protože v Japonsku v předešlé verzi byli navíc Interrupty (counterspelly), Itemy (zbraně, brnění, accessories) a Monstera (to je Character-type karta). Vzhledem k tomu, že Itemy jsou nedílnou součásti Final Fantasy her, řekla bych, že se jich rychle dočkáme. Ve starter setech najdeme:
- Forward - je character (postava), která přichází do hry aktivní (odtaplá). V kole jejího sesílání nemůže útočit ani používat ability vyžadující její tapnutí (dull) pokud daná postava nemá schopnost Haste.
- Backup - jsou také karty typu character a příchází do hry taplé (dull). Backup postavy neútočí, ale podporují Forwardy. Za tapnutí produkují 1 Crystal Point (CP) svého elementu. Mají také Summoning Sickness, tudíž pokud by backup byl v kole jeho seslání odtapnut, nemůže být tapnut pro abilitu vyžadující tapnutí (pokud nemají Haste).
- Summon (Eidolon) - jsou karty, který mají jednorázový efekt a jsou po jejich resolvu odložené do Break Zone.
Ability
V FFTCG je několik druhů abilit:
- Action Abilities, které se musí aktivovat za nějakou cenu, která může vyžadovat cokoliv nebo kombinaci následujícího: Discard karty, CP, tapnutí. Poznáte je tak, že mají nějaký cost, následovaný dvojtečkou.
- Field abilities, které jsou statické a aplikují se, jen pokud jsou na fieldu.
- Auto Abilities, které se spustí, když je jejich podmínka splněna. Poznáte je tak, že začínají podmínkou např. 'When [card name] enters the field ...', 'If a [card] attacks...'
- Special Abilities, poznáte tak, že začínají písmenkem S. Jedná se o aktivovanou abilitu avšak kromě vytištěné ceny vyžadují ještě zahození karty stejného jména (nemusí se jednat o kartu se stejným číslem).
Keyword Ability
Těchto abilit bude určitě hojně přibývat.
- Haste - Postavy s touto abilitou mohou útočit a používat ability vyžadující tapnutí v kole, kdy přišly do hry.
- Brave - Postavy s Brave abilitou se netapují do útoku.
- Search - Search [~] říká najděte v balíku kartu splňující podmínku ~, dejte si ji do ruky a poté zamíchejte váš deck.
- First Strike - Postavy s First Strikem udělují zranění dříve, než se udělí normální damage.
- Freeze - Freeze říká, že freeznutá karta se neodtapne na začátku příštího kola.
- EX Burst - Je abilita, která může být použita, když karta s touto abilitu vstoupí do Damage Zone. Její efekt se okamžitě vyhodnotí a nepoužívá Stack.
Průběh hry Final Fantasy Trading Card Game
Pro hráče Magicu nebude žádnou novinkou, protože je totožný (útočí se ale postupně).
Na začátku hry každý zamíchá svůj 50 karetní deck a rozhodne se o tom, kdo začne. Každý hráč si lízne pět karet ze svého decku. Začínající hráč začne a hráči se následní v kolech střídají do té doby než je splněna podmínka pro výhru nebo prohru.
- Active Phase - v této fázi se odtapnou všechny karty ve hře (všechny otočené karty o devadesát stupňů se narovnají)
- Draw Phase - ve Draw fázi si hráč lízne dvě karty (pokud hráč začíná hru - je na play - lízne jen jednu)
- Main Phase - V Main phase se dá dělat několik věcí. Hráč může zahrát postavu, seslat Summon nebo použít abilitu.
- Attack Phase - viz níže
- Main Phase 2 - stejné jako Main Phase 1
- End Phase - všechny efekty, které jsou do konce kola 'until end of turn' končí. Veškerý damage daný Forwardům je resetován. Pokud hráč má více karet jak pět, musí zahodit tolik karet, aby měl maximálně pět karet na ruce.
Attack phase
Po skončení main phase, aktivní hráč může přejít k útočení. Hráč útočí vždy s jedním Forwardem a projde všemi kroky níže nebo může ze dvou a více Forwardů stejného elementu vytvořit tzv. Party, která se chová jako jeden útočník s Powerem rovnající se součtu Poweru členů skupiny. Forward, který bude vybrán jako blocker pak rozděluje damage mezi členy skupiny. Pokud útok ve skupině prodej, oponent dostane jeden damage. Keyword ability Forwardů ve skupině se vztahují jen na dané Forwardy.
- Attack Preparation Step - Před deklarováním útočníka mohou oba hráči hrát Summony nebo aktivovat ability.
- Attack Declaration - Poté aktivní hráč deklaruje útočníka a tapne ho. Forwardi, co byli zahrané v tomto kole nemohou útočit a útočník, který už zaútočil, nemůže útočit znovu (i když ho nějaký efekt odtapne). V tomhle stepu můžou být hrány Summony a aktivovány ability stejně tak jako v tom následujícím, kde se deklaruje blocker.
- Block Declaration - Blokovat může active (odtapnutý) Forward. Blokování nevyžaduje tapnutí.
- Damage Resolution Step- zranění se uděluje ve stejnou dobu. Forward, který dostane zranění stejné nebo vyšší než je jeho Power, je zničen a odložen do Break Zone. Zranění, které Forwarda nezabije, na něm zůstane do konce kola. Pokud Forward není zablokován, udělí 1 damage oponentovi. Oponent vezme vrchní kartu svého decku a dá ji do damage zóny. Pokud karta má EX Burst abilitu, může ji oponent použít. Po dostání sedmého damage hráč prohrává hru.
Podrobnější pravidla Final Fantasy TCG
Chtěla bych zmínit pár věcí, na které se někteří hráči ptají a vzhledem k tomu, že je v pravidlech nevyčtete, chtěla bych je uvést jako příklady. Může se stát, že budete dlouho přemýšlet nad efekty jednotlivých karet popř. nad tím, co můžete nebo nemůžete udělat. Tohle jsou věci, na které jsou Magicoví hráči zvyklí a pokud si nebudete vědět rady, tak vám pravidla určitě rádi vysvětlí.
Zde je pár vybraných pravidel, které je dobré vědět:
- Text na kartě má přednost před tím, co říkají pravidla.
- Active karty mohou být aktivovány, dulled karty mohou být dulled. (1)
- Vygenerovaná CPčka zahozením karty se nedají dělit.
- Pokud abilita jde na stack, zůstane na stacku, i pokud karta, ze které vytriggerovala už ve hře není (2). Pokud se karta ptá na charakteristiky karty, co už není na stole, jsou použity poslední známé charakteristiky, když karta byla ve hře.
- Character jehož síla bude 0 je zničen (jako state-based effect) a odložen do break zone. (pokud Character bude mít sílu nižší než nula, karta si pamatuje číslo negativní a efekty, který Power mění počítají s touto hodnotou, avšak pro vyhodnocování efektů - jako je třeba damage - se počítá tato hodnota jako 0)
- Pokud karta nemá na sobě ikonku vpravo nahoře, znázorněnou třemi kartami, nemůže být ve hře karta stejného jména dvakrát (ani dvě různé karty stejného jména a různého čísla). Pokud se nějakým efektem nebo omylem na stůl dostanou takové dvě karty, obě dvě karty jsou jako state-based action vyslány do break zone. Za normálních okolností pokud máte na stole např. kartu jménem Yuna, nesmíte zahrát další kartu jménem Yuna i pokud má jiný typ než Yuna, co už ve hře je.
- Pokud má na sobě karta nějaký efekt, který nemůžete vyhodnotit, ignorujte ho. Příklad, pokud máte kartu, která říká něco v tomhle smyslu: "When ~ enters the Field, choose 1 Forward, deal 3000 damage to it." Tuto kartu můžete zahrát i když na stole není žádný Forward. Pokud na stole nějaký je, efekt proběhne. Nemůže 'nevybrat' cíl.
- Pokud karta vás nutí udělat něco, co můžete a zároveň něco, co nemůžete, prioritu získává fakt, že něco nemůžete. To zruší celý efekt. (1)
(1)Existuje karta [1-170-C] Fairy, která má tento text: "EX Burst, Choose 1 Forward. Activate it. Draw 1 card." Pokud tuto kartu zahrajete na dullnutého (taplého) Forwarda, tak ho aktivujete (odtapnete) a následně líznete kartu. Jedná se o jeden efekt, a tudíž musí být splněna jedna podmínka - Choose 1 Forward. Pokud je splněna vyhodnotí se vše ostatní na kartě. To znamená, že pokud úspěšně zacílíte Forwarda ať už odtapnutého nebo tapnutého, líznete kartu. Pokud vám cíl, ale zmizí (bude vrácen na ruku, bude zničen) před vyhodnocením této karty, celý efekt karty se zruší a karta bude odložena do break zony, aniž by cokoliv udělala. Stejným způsobem by se řešil efekt Special Ability [1-064R] Aerith: "Activate all Forwards you control. They cannot be chosen by Summons or abilities this turn". Tato schopnost odtapne všechny tapnuté Forwardy avšak všichni Forwardi budou do konce kola necílovatelní abilitami a Summony.
(2) Hráč A použije abilitu Clouda [1-182L], která říka "Choose 1 Forward. Break it." Zacíluje Gilgameshe [1-207-S]. Hráč B do reakce použije jeho abilitu cílujíc Clouda: "Choose 1 Forward. Break it. You can only use this ability if you have received 4 points of damage or more". Abilita z Clouda jde na stack jako první, následovaná abilitou z Gilgameshe. Jakmile oba hráči passnou prioritu, stack se vyhodnotí v opačném pořadí. Gilgameshova abilita zabije Clouda. Následně Cloudův Omnislash zabije Gilgameshe i přes to, že karta Clouda není již ve hře. Abilita se nezruší, jak by si někteří hráči mohli myslet!
Priorita
Chtěla bych vám ještě něco málo říci o prioritě, protože se vám to do budoucna bude určitě hodit. Budeme se bavit of aktivním hráči (AP) a neaktivním hráči (NAP). V každé fázi a kroku hry se předává něco, čemu se říká priorita. Ta se předává od aktivního hráče neaktivnímu hráči. Pokud je stack prázdný a AP i NAP oba passnou, přejde se do další fáze hry. Pokud však jeden z hráčů něco udělá a efekt jde na stack, druhý hráč dostane prioritu. V momentě kdy oba hráči passnou, efekt se vyhodnotí. Hráč může však zareagovat a tím předá oponentovi možnost zase něco udělat. V momentě kdy se efekt vyhodnotí, stack bude prázdný a priorita jde zpět k AP. Pokud ten passne a NAP také, fáze nebo step končí a přechází se do další fáze nebo stepu. Je pravděpodobné, že ze začátku, co se budete hru učit, nebudete mít potřebu 'používat' prioritu. Avšak časem se dostanete do situace, kterou bez správného pochopení priority nebudete schopni vyhodnotit nebo naopak nebudete vědět, jestli něco je možné či není, prostě přivede vás to na nějakou prapodivnou otázku. Uvedu jednoduchý příklad. Karta [1-160-H] Gordon má tento efekt: "The next damage dealt to Gordon becomes 0 this turn.". AP útočí Forwardem o síle 6000. NAP deklaruje Gordona jako blokera. AP předá svoji prioritu NAP. NAP použije abilitu Gordona, která jde na stack. AP předá prioritu, protože chce abilitu nechat vyhodnotit. NAP passne. Efekt se vyhodnotí. Gordon má na sobě 'štít', který čeká na následující damage, které zredukuje na 0. Priorita se vrátí aktivnímu hráči. AP se rozhodne použít (stále v deklaraci blokerů) abilitu [1-054-C] Dark Knighta, která za [Ice][Ice] udělí všem oponentovým Forwardům 1000 damage. Pokud oba hráči passnou prioritu, abilita se vyhodnotí. Ta zničí Gordonův štít (damage se zredukuje na 0). Priorita se vrátí AP. Ten passne, NAP passne, hráči přejdou do Damage Resolution stepu, kde oba Forwardi si udělí damage. Gordon dostane 6000 damage (a udělí 4000 damage) a je zničen a přemístěn do Break Zone.
Vypsaná základní pravidla se vám mohou zdát složitá nebo zdlouhavá, ale ve skutečnosti tomu tak není, jsou jednoduchá a pro spoustu hráčů budou určitým způsobem intuitivní. Nemusíte se děsit ani čísel, která jsou v tisících, což je běžné u japonských her. Znám dost lidí, co se podívá na japonskou hru a nechci ji ani zkusit už jen z tohoto důvodu. U této hry to není jako např. u Yu-Gi-Oh, kde musíte čísla od sebe odčítat, a spousta hráčů používá kalkulačku, aby se dopočítala. Zde jediné, co potřebujete vědět je, jestli jedno číslo je větší než to druhé, popřípadě občas pár čísel sečíst avšak budete stále porovnávat s jedním číslem. Opravdu není čeho se bát, práce s čísly vytištěnými na kartách je jednoduchá.
V momentě, kdy vám něco nebude jasné, budete se moci podívat do podrobnějších pravidel, který snad brzy budou dostupné i v angličtině na oficiálních stránkách. Pokud jste aktivními hráči Magicu, zjistíte, že pravidla jsou téměř totožná až na některé věci. Např. v Magicu pokud něco triggeruje ve stepu, kde normálně hráči nedostávají prioritu, ji kvůli danému triggeru dostanou. Pokud by něco triggerovalo v draw stepu, bude to resolvovat až v Main phase. Toto jsou však věci, které nebudete běžně potřebovat a tak se proto můžete do podrobnějších pravidel podívat až tehdy, kdy budete potřebovat nějakou situaci vyřešit. Comprehensive rules také obsahují výpis Keyword abilit, takže pokud vám není jasné jak nějaká taková abilita funguje, podívejte se na konec těchto pravidel.
Pokud máte chuť vyzkoušet nějakou novou karetní hru, můžu Final Fantasy TCG jen vřele doporučit. Jedná se o dobře designovanou a vybalancovanou hru, která z vás navíc udělá lepší hráče jiných TCGček (naučí vás efektivně využívat zdroje). Hru snadno vysvětlíte svým kamarádům a užijete si spoustu zábavy i jen se samotnými startery.
Podívejte se na průvodce pravidly od Square Enixu:
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře