Články
Úvod do Magic formátu Premodern
Zdeněk Matura si pro vás připravil článek o Magicovém formátu Premodern, který stále získává na popularitě a vtahuje velké množství hráčů. Pokud vás tak zajímá o co se jedná, určitě si nenechte ujít tento článek.
Magic the Gathering formát Premodern
Dobu, kdy jsem začínal hrát Magic si pamatuju pořád hodně živě. Byla to doba, kdy zrovna vyšla Odyssey, basic land byl nedostatkové zboží a karty měly ten parádní starý design, který dneska najdeme jako extra verzi karet ve vybraných edicích. Magic byl celkově jiný než je dneska. Mělo to své kouzlo. Frčely karty jako Anurid Brushhopper, Fact or Fiction a Worship.
Přesně po tom se některým hráčům zastesklo a přemýšleli co s tím. Výsledkem je vznik formátu Premodern v roce 2012 a konkrétně za ním stojí Martin Berlin. Formát, který pokrývá období od 93/94 až po Modern. Jeho cílem je dát hráčům možnost znovu si zahrát karty, které už dneska nemusí obstát a jsou designově někde trochu jinde. Krásným příkladem toho je třeba v zelené barvě 4 manový Ravenous Baloth ve srovnání s Questing Beast.
Premodern je nerotující constructed formát. Jednou postavíte svůj balíček a karty vám ani neodrotují, ale ani nebudou vytlačeny nově příchozími kartami. Použít karty můžete ze setů od IV edice až po Scourge (níže celý seznam), ze kterých si poskládáte svůj oblíbený balíček a můžete vyrazit na turnaj nebo si jen tak zahrát s kamarády. Možná dokonce s těmi, kteří se jinak Magicu aktivně již nějakou dobu nevěnují.
Pokud s karetní hrou Magic the Gathering nemáte moc zkušeností, tak se určitě podívejte na jeden z dalších článků, které si Zdeněk Matura připravil, ve kterém rozebírá začátky s touto populární karetní hrou.
Magic Premodern Banned list
Samozřejmostí je i Ban list, neboli seznam zakázaných karet, které se ve vašem balíčku objevit nesmí.
Asi nejpodstatnější kousky na listu zakázaných karet jsou Force of Will a Brainstorm. Formát tím získává jasnou vlastní identitu a umožňuje velkou rozmanitost strategií. Také je díky němu hratelná spousta ikonických karet z těchto sad, což byla jedna z hlavních myšlenek při vzniku formátu a ban listu. Můžeme si vybrat ze standardních typů - Aggro, Midrange, Kontrol a Kombo. Dle slov minimálně části hráčů formát není stále vyřešený, ale zároveň je potřeba si dát pozor, jestli karty, které si chcete koupit (aby jste si je zahráli) nejsou lepší ve vašich vzpomínkách, než v aktuální metagame tohoto formátu.
Kromě zakázaných karet si zde můžete zahrát karty z následujících edic:
Kde si zahrát Premodern?
Formát má dost příznivců a aktivní komunitu. Dokážu si představit, že umí oslovit velké množství hráčů, kteří se Magicu věnovali někde kolem roku 2000 a chtějí si připomenout tyto doby a zajímá je spíše causal hraní místo kompetitivního grindu.
Turnaje se odehrávají jak přes Facebook a webkamery (velmi užitečné pokud se nám vrátí na podzim opět lockdown) nebo pokud máte ve svém okolí aktivní Premodern komunitu, tak i naživo v hernách a hospodách. V neposlední řadě je zde možnost si zahrát i na MTGO.
Pravidla se na turnajích používají aktuální, takže nový je i mulligan a bohužel damage nejdou ani na stack. Nikdo vám ovšem nemůže zakázat si s kamarády zahrát podle pravidel, které chcete. :)
Premodern metagame, aneb co se hraje za balíčky
Pojďme se podívat pod pokličku metagame. Rovnou upozorním, že není podstatné jestli máte karty ve starém designu, pokud jsou reprintnuté. Ztratíte trochu na pocity a stylu, ale nikomu by to jinak vadit nemělo a vy tak rovnou můžete přemýšlet jestli do něčeho náhodou už nějakou kartu doma nemáte.
V Aggru naleznete jak jinak než Burn, Gobliny nebo také Mono Black Aggro. Tyto balíky nejvíce těží z horšího výběru zemí pro stabilní a efektivní manabázi a hromady painlandů (možná znáte jako já pod pojmem kousačky).
Midrange musí mít ve svém repertoáru The Rock (Golgari Midrange) a dále zde najdeme Recurring Survival, Machine Head (Rakdos). Zde si užijeme dobrý discard od Cabal Therapie až po Hypnotic Spectru.
Pokud si chcete zahrát Kontrol, čeká Vás zde Landstill nebo 4-Color Kontrol. Jedná se o vhodnou strategii pro hráče, kteří mají rádi Wrath of God, Counterspelly a draw efekty.
Pro hráče, kteří milují komba jako já, se nabízí Full English Breakfast, Teerragedon, Stiflenought nebo Frantic Storm. Tady ani nevím jak to uchopit. Rádi ničíte země? Pašujete do hry 12/12 za 1 manu a nebo odemelete soupeři knihovnu. V Premodernu je to velmi pestrá nabídka, pokud budeme mluvit o kombech.
Závěrečné zhodnocení formátu Premodern
Na závěr bych chtěl říci, že mě jako hráče, který na těchto kartách “vyrůstal”, formát velmi láká. Je pravda, že ceny některých kusovek mohou být větší, ale na druhou stranu tím, že se nejedná o oficiální formát, tak můžeme hrát i karty se zlatými okraji a tím se nám náklady mohou výrazně snížit. Nemyslím si, že je nějaký jiný causal formát, který by nabízel kombinaci toho, co nabízí premodern. Čímž nechci říct, že nejsou jiné casual formáty, které někoho mohou oslovit více. Každopádně pokud neodolám, přestože na aktivní Magic nemám v současnosti již tolik času, tak zde možná najdete brzy článek nebo nějaký gameplay právě z tohoto formátu.
Na rozloučenou po té vší teorii i trocha praxe a jedno video pro Vás, kde se můžete podívat, jak Premodern hry mohou vypadat.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.