Články
Středeční výhledy 13/2023
Pro Tour The Lord of the Rings, Kai Budde v Top 8, 30. výročí Magicu… Léto je v plném proudu!
Foto: Wizards of the Coast, Possibility Storm, X
- Commander Masters
- Wilds of Eldraine
- Doctor Who
- The Lost Caverns of Ixalan
- Nadcházející produkty
- Nadcházející turnaje
- Obnošené obaly
- Nelegální Counterspell
- Post Malone koupil The One Ring!
- Magic The Gathering slaví 30 let!
- Řešení minulého kvízu
- Kvíz
Stalo se:
Pro Tour The Lord of the Rings
28. až 30. července se ve španělské Barceloně uskutečnil třetí (a poslední) Pro Tour letošní sezóny – Pro Tour The Lord of the Rings. Celkem 266 kvalifikovaných hráčů změřilo síly v draftech sady The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth a v Modernu.
Co se týče draftů, tak tam se opravdu potvrdilo, že zelená není příliš dobrá. Po prvním draftu bylo 32 hráčů se skóre 3-0, nicméně z nich byl pouze jeden drafter se zelenou! (UG Scry) Mezi těmito 32 hráči byl nejvíce zastoupen archetyp černo-červený.
„Metagame“ formátu Modern byla pěkně rozmanitá. Nejvíce v ní byly zastoupeny balíčky Rakdos Evoke, 4C-Omnath a Rhinos…
… nicméně pokud to jenom šlo, tak se každý snažil nějakým způsobem zařadit a využít ty dvě nejlepší (a nejhranější) karty: The One Ring a Orcish Bowmasters.
Podrobný rozbor „metagame“ přinesl opět Frank Karsten ve svém článku a určitě bude následovat ještě rozbor poturnajový. Jisté je, že The One Ring a Orcish Bowmasters jsou karty obrovsky silné a že starý dobrý Tron to pořád válí :-) Na Pro Touru se ale představily i nové archetypy (Samwise Gamgee Combo, Dimir Control) a Daniel Kristoff uhrál 8-2 třeba i s takovými Merfolky. Takže formát je poměrně otevřený a zajímavý. Všechny decklisty si můžete projít na MTGMelee a také na oficiálních stránkách.
Po dlouhých (ale výtečných! :-)) 16 kolech jsme mohli v nedělní Top 8 vidět 3x Mono-Green Tron, 3x Temur Rhinos, 1x Amulet Titan a 1x Rakdos Evoke.
Jméno, které zaujme nejvíc, je samozřejmě Kai Budde. Legendární „German Juggernaut“ Magic nezapomněl a dokráčel ke svému dvanáctému (!) „Top Finishi“. Ve čtvrtfinále ho ovšem vyřadil jiný, neméně známý hráč Christian Calcano. „Matchup“ Temur Rhinos vs. Mono-Green Tron je pro nosorožce opravdu těžký…
Dalšími zajímavými jmény v Top 8 jsou Javier Dominguez a Simon Nielsen, především proto, že to je jejich „Back-to-Back“ Top 8! (Oba dva se totiž umístili i v Top 8 Pro Touru March of the Machine.)
Z celkového vítězství se ale radoval někdo úplně jiný. Jake Beardsley byl na svém úplně prvním Pro Touru a rovnou ho vyhrál! Když k tomu přičteme i to, že měl o víkendu narozeniny, tak to byl skutečně příběh, který tak trochu připomíná příběh Froda… :-)
Jake (s balíčkem Rakdos Evoke) vyhrál nejenom krásnou trofej, ale také 50 000 $! Pozvánku na nadcházející Mistrovství světa v Magicu XXIX obdrželi všichni hráči Top 8 (například tedy i Kai ;-)) a pozvánku na první Pro Tour roku 2024 pak všichni hráči s alespoň 30 zápasovými body.
Vítězi gratulujeme a nyní se podíváme na výsledky našich hráčů:
- Tomáš Jirkal – 69. místo (9-7) – 4C-Omnath – 1 250 $ – 18 AMP
- Jakub Tóth – 190. místo (3-5) – Golgari Yawgmoth – 1 250 $
Jakub se bohužel neprobojoval do druhého hracího dne a Tomášovi na „rekvalifikaci“ na další Pro Tour chyběla jedna výhra a 18 „Adjusted Match Pointů“ také nestačí. Takže nejspíš to vypadá, že bude muset znovu podstoupit cestu Regional Championship Qualifier -> Regional Championship. Bohužel, bohužel…
Osobně musím říci, že se mi tento Pro Tour velice líbil. Bylo zajímavé vidět, jak formát Modern uchopí „profíci“ po čtyřech letech. Některé karty a balíčky „našeho mládí“ jsou už třeba poněkud pryč, ale hry byly interaktivní a zajímavé. Pokud byste měli vidět jenom jednu hru, tak tou by určitě byla čtvrtá hra finále mezi Jakem Beardsleym a Christianem Calcanem. Ta byla skutečně hrou mistrovskou.
Po tomto Pro Touru se také aktualizují pozvánky na zmíněné Mistrovství světa v Magicu XXIX. To proběhne v rámci MagicConu: Las Vegas od 22. do 24. září 2023. Formátem bude draft sady Wilds of Eldraine a Standard. Více informací ještě přineseme, pro teď je jisté, že Mistrovství světa se zúčastní Jakub Tóth a Ondřej Stráský, takže jim budeme držet palce!
MagicCon: Barcelona
V Barceloně toho bylo k vidění samozřejmě mnoho. Na sady budoucí jsme mohli nahlédnout v The Preview Panelu s Gavinem Verheym, Markem Rosewaterem a Ovidiem Cartagenou. Více si o všem řekneme ještě níže, ale celé video samozřejmě přikládáme :-)
Nechyběl ani Cosplay Contest, který si také můžete pustit v celé své kráse…
Hrál se další Secret Lair Showdown Championship. V Top 8 se umístil známý hráč Brad Nelson, ale celkové vítězství (a unikátní Brainstorm) vybojoval Isaac Queralt Garriga.
A uskutečnilo se také něco jako „Grand Prix“, a sice $75K Limited Open. Formátem prvního hracího dne byl Sealed Deck sady The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth, na který druhý den navázaly dva drafty a třetí den draft pro Top 8.
Turnaje se zúčastnilo celkem 427 hráčů. Na pěkném 26. místě se se skóre 9-5 umístil Zdeněk Lysák a odnesl si tak 500 $. Ty hlavní gratulace ale posíláme Martinu Hrycejovi, který s 11-3 postoupil do Top 8 ze 7. místa! Bohužel mi nejsou známy výsledky z finálového draftu, ale jisté je, že Martin vyhrál minimálně 2 000 $ a kvalifikoval se na příští Pro Tour. Gratulujeme!
Příští MagicCon proběhne v Las Vegas a bude to přesně ten, o kterém jsme se zmínili už výše.
Výsledky z Regional Championship Qualifieru
V sobotu 22. července se uskutečnila kvalifikace na Regional Championship ve formátu Pioneer v pražské Najádě. Zúčastnilo se jí celkem 28 hráčů a vítězem se stal Dung Nguyen s Lotus Field Combem. Gratulujeme a Dungovi přejeme hodně štěstí na Regional Championshipu v Lille!
Co nás čeká:
Commander Masters
Sada pro milovníky formátu Commander – Commander Masters – vychází již tento pátek 4. srpna. Zmínili jsme se o ní už v mnoha předchozích Výhledech a také jí věnujeme i samostatný článek, ale několik nových zpráv se zase objevilo, takže klasický „rozcestník“ můžeme doplnit o následující odkazy:
Protože texty některých karet pro formát Commander bývají poněkud záludné, určitě se podívejte do Release Notes, pokud si něčím nejste jisti. Dále bych doporučil navštívit stránku s tokeny, protože těch je k této sadě rovnou 82! A přitom také narazíte na jeden, při kterém se trochu pousmějete. Ano, karta Lazotep Sliver ze sliveřího Commander balíčku umožňuje „amassovat sliveří army“… ;-)
Přesné decklisty všech čtyř Commander balíčků již byly zveřejněny, tak si je můžete blíže prohlédnout a předobjednat na našem spřáteleném e-shopu Veselý Drak. Nákupem tam totiž podporujete činnost CMUSu.
Co se týče těch nejdražších reprintů, tak určitě se musí zmínit Jeweled Lotus a Capture of Jingzhou. I bez jakýchkoliv „treatmentů“ (a že jich je!) stojí za to, je otevřít :-)
Tak hodně štěstí při otevírání a hodně zábavy (nejenom) při Commander draftu Commander Masters!
Wilds of Eldraine
Nová sada pro formát Standard se už pomalu blíží a na MagicConu proběhl i tzv. „First Look“, na který se také sami můžete podívat na oficiálních stránkách. Nejprve začneme důležitými (vybranými) datumy:
- 8. až 14. srpna – Postupné zveřejnění příběhů pro sadu Wilds of Eldraine
- 15. srpna – Debut sady a začátek „preview“ sezóny
- 25. srpna – Card Image Gallery bude již kompletní
- 1. až 3. září – Prerelease v našich hernách
- 5. září – Release na Magic Aréně a na Magic Onlinu
Bylo, nebylo…
Na pohádkovou říši Eldraine zaútočila phyrexiánská vojska a vládkyně férií Talion společně se svými třemi čarodějnými sestrami odrazili invazi pomocí spícího kouzla – Wicked Slumber.
Problém nastal v tom, že společně s tím byla uspána i říše lidí, kterou se nyní nedaří zase tak úplně vzbudit. (Nehledě na to, že některé mocné bytosti z říše pohádek („the Wilds“) si to zase tak úplně nepřejí…) Navíc král Kenrith a jeho choť při phyrexiánské invazi zemřeli a následníci trůnu – dvojčata Will a Rowan – nejenomže ztratili planeswalkerskou „jiskru“, ale hlavně se neshodnou na tom, jak říši dále vést…
Tak právě do této situace se dostáváme po událostech rozsáhlé phyrexiánské invaze a začínáme nový příběhový oblouk. The Omenpath Arc se bude vyprávět následující tři roky a my se tak budeme postupně dozvídat, jak stezky prostorem („Omenpaths“) Magicový multivesmír změnily. Na jednotlivých světech tak střetneme postavy, které tam zase tak úplně nepatří, jako je například Kellan…
A protože mnoho planeswalkerů při invazi ztratilo svoji „jiskru“, tak je budeme potkávat méně často. A to i fakticky. Mark Rosewater oznámil, že od sady Wilds of Eldraine bude v každé sadě pouze jeden planeswalker! A pro sadu spící (a plnou nějakých těch nočních můr) to není nikdo jiný než Ashiok.
Karetní varianta vpravo je „borderless“ verze a chybět také nebudou populární „adventůry“…
… jídlo…
… a dokonce i další „bonus sheet“. V každém Draft Boosteru bude přítomna jedna z 63 karet enchantmentů z tzv. Enchanted Tales. Půjde o reprinty starých známých (a snad i chtěných :-)) enchantmentů, které se nezařadí na formát Standard (/Pioneer/Modern). Jejich legalita se nezmění a zůstanou legální přesně na těch formátech, na jakých právě teď jsou. A na jaké se třeba můžeme těšit? Inu…
K sadě Wilds of Eldraine vyjdou Draft, Set a Collector Boostery (mimochodem ale Jumpstart Boostery nevyjdou…) a také dva Commander balíčky:
- Fae Dominion (Blue-Black)
- Virtue and Valor (Green-White)
Více informací samozřejmě ještě přijde až s debutem v úterý 15. srpna, ale my zde ještě prozradíme, že nás čekají další oživovací země…
… a že dvojbarevné draftovací archetypy se budou jmenovat podle pohádek, takže třeba RG bude Červená Karkulka… :-)
Pokud by vás zajímalo víc (základní země!), tak se podívejte na oficiální stránky nebo si pusťte video s „The Preview Panelem“ výše.
Doctor Who
Takhle přesně jako modrá budka vypadá „showcase“ rámeček pro karty ze speciální sady Doctor Who, ale nepředbíhejme…
Doctor Who je speciální produkt a další „crossover“ v rámci Universes Beyond. Představili jsme ho již ve Středečních výhledech 8, ale po zveřejněných informacích tady a tady se na něj podíváme trochu blíže.
Doctor Who (česky Pán času) je britský seriál BBC s již 60letou (!) tradicí, jehož série se představí ve čtyřech Commander balíčcích. (Tedy přesněji ve třech, protože čtvrtý balíček je věnován „záporákům“.) Karty z těchto balíčků budou povoleny pouze na tzv. „eternal“ formátech, tj. Commander, Legacy, Vintage a Pauper. Důležité datumy jsou následující:
- 3. října – Debut a začátek „preview“ sezóny
- 13. října – Release a Launch Party
Ještě, než se na jednotlivé balíčky alespoň v krátkosti podíváme, tak si představíme novou mechaniku Doctor’s companion. Je to jistá varianta mechaniky Partner. Bytost se schopností Doctor’s companion můžete mít jako vašeho (druhého) commandera, pokud je vaším (prvním) commanderem Doctor.
A nyní k jednotlivým balíčkům.
Blast from the Past (Green-White-Blue) popisuje první série seriálu, které běžely mezi lety 1963 a 1989. Jeho mechanickým „tématem“ je slovo „historic“, takže kromě legend a artefaktů tady (a nejenom tady) potkáme i nějaké ty ságy…
Timey-Wimey (Blue-Red-White) pak popisuje další série (hlavně události kolem Devátého, Desátého a Jedenáctého doktora) a zaměřuje se na cestování časem. Na kartách budeme mít časové žetony a také je budeme s časovými žetony „suspendovat“. S tím vším bude totiž spolupracovat nová mechanika time travel, která umožňuje časové žetony odebírat či přidávat.
Paradox Power (Green-Blue-Red) se zaměřuje na dění kolem Dvanáctého a Třináctého doktora a odměňuje hráče za hraní karet z jiných zón než z ruky. Takže mechaniky jako flashback, rebound, suspend, foretell a další budou pohánět „paradox“…
Masters of Evil (Blue-Black-Red) jsou ti zmiňovaní „záporáci“. Z nových mechanik nás čeká a villainous choice, dalekové a cybermani!
„A villainous choice“ je prostě nějaká těžká volba, kterou vaši soupeři budou muset udělat a cybermani jsou prostě artefaktové 2/2 bytosti. Nejsou to morphové ani manifesti!
Na kartě Missy můžete také vidět sousloví „chaos ensues“ a ostatně i na TARDISu je psáno „planeswalk“… Ano, tyto Commander balíčky budou také obsahovat karty Planechase. V každém z nich jich bude deset a o Magicové světy tentokrát nepůjde…
K Doctorovi Who vyjdou také Collector Boostery. V nich bude možné rozbalit karty z Commander balíčků v nejrůznějších speciálních „treatmentech“, ale také bude možné otevřít karty z očíslované série. Každého z doktorů je 500 + jeho pořadové číslo…
Další informace o Doctorovi Who ještě přineseme a rozloučíme se poslední kartou, která umožňuje lízat karty ze spodku knihovny… :-)
The Lost Caverns of Ixalan
„The Preview Panel“ nás nechal nahlédnout i na sadu, která se na formát Standard zařadí letos v listopadu. The Lost Cavern of Ixalan nás zavede do samotného nitra Ixalanu (jde totiž jistým způsobem o „underworld“ svět), který obsahuje svoji vlastní vzdušnou „sféru“ i se svým vlastním Sluncem. (Pokud jste někdy četli Cestu do středu Země, tak asi víte, co se tím myslí. Nicméně zde bude okolní pevnina vlastně jakoby zakřivená kolem… :-))
Opět se potkáme se čtyřmi národy Ixalanu (dinosaury, vampýry, merfolky a piráty), ale v nitru Ixalanu střetneme ještě nejspíš nějaké další. A také i nějaké nové místní bohy…
… a nový zdroj energie – Cosmium.
Celý tato sada je inspirována mesoamerickou kulturou a další informace o ní ještě přijdou později.
Nadcházející produkty
- Commander Masters – 4. srpna – sada plná reprintů, která je určena převážně pro fanoušky formátu Commander a Commander draftování
Nadcházející turnaje
- Qualifier Play-In – 5. srpna – Explorer na Magic Aréně – „Best-of-One“
- Regional Championship Qualifier – 6. srpna – Remetebarlang (Vác) – Pioneer
- Qualifier Play-In – 11. srpna – Explorer na Magic Aréně – „Best-of-Three“
- MXP Tacoma – 11. až 13. srpna – Modern, Legacy, Team Trios Constructed (Pioneer/Modern/Legacy)
- Apex Gaming Invitational Qualifier – 11. až 13. srpna – Modern, Pioneer
- Regional Championship Qualifier – 12. srpna – JuPet Brettspiele (St. Pölten) – Pioneer
- Regional Championship Qualifier – 12. srpna – BB-Spiele (Rosenheim) – Pioneer
- Regional Championship Qualifier – 12. srpna – LotusVale (Bochum) – Pioneer
- Regional Championship Qualifier – 12. srpna – SpielRaum (Vídeň) – Pioneer
- Regional Championship Qualifier – 12. srpna – MAGIC Cafe (Krakov) – Pioneer
- NRG Series Detroit – 12. až 13. srpna – Modern, Pioneer
- The Gathering Birmingham – 12. až 13. srpna – Modern, Pioneer, Sealed Deck
- Qualifier Weekend – 12. až 13. srpna – Explorer na Magic Aréně
- Regional Championship Qualifier – 13. srpna – MAGIC Cafe (Krakov) – Sealed Deck
V následujících dvou víkendech vám mohu nabídnout kvalifikace v okolních zemích na Regional Championship do francouzského Lille. Jejich formátem je Pioneer anebo Sealed Deck. Mezitím v našich místních hernách by měly probíhat Store Championshipy, takže je nezapomeňte navštívit a běžte si vyhrát nějaké pěkné promo!
Na Magic Aréně se můžete ve dvou Qualifier Play-Inech posunout na Qualifier Weekend, který vás následně může posunout na Arena Championship 5 a Pro Tour! Formátem je Explorer, tak hodně štěstí!
Střípky:
Obnošené obaly
Pamatujete, jak si z nás Magic Aréna 1. dubna vystřelila? O velmi speciálním herním prostředí si můžete více přečíst tady, ale hlavní zprávou je, že „obnošené obaly“ byly takovým hitem, že si je nyní budeme moci pořídit navždy! :-)
Ke 30. výročí Magicu se na Magic Aréně uskuteční tzv. MTG Arena Summer Sale a v „obchodu“ budou k dispozici nejenom tyto obaly, ale i noví avatáři, emoty, přítelíčkové a další věci, tak se rozhodně nezapomeňte podívat. Summer Sale končí 15. srpna.
Nelegální Counterspell
V oficiálním článku se dozvídáme, že tento Counterspell není turnajově legální.
Ale co to je? Kde je možné ho sehnat? O tom už článek mlčí, takže je i docela možné, že se na nás šije zase nějaká kulišárna…
Counterspell vypadá jako klasická „playtest“ karta, ale jelikož znázorňuje již existující kartu, tak ta přece není potřeba nijak „playtestovat“. Celé to je nějaké podivné. Uvidíme, co se z toho vyvrbí…
Post Malone koupil The One Ring!
Tak nakonec to všechno dopadlo tak, že Jeden Jeden Prsten koupil od šťastného nálezce zpěvák Post Malone! Brook Trafton je jeho velkým fanouškem, Post Malone je zase velkým fanouškem Magicu (pamatujete si na jeho Secret Lair?), takže se dohodli a obchod se uskutečnil :-) Přesná částka není známa, ale prý šlo o 2,6 milionu amerických dolarů!
Píše se o tom tady, tady a tady. O nejdražší kartě Magicu se píše prostě všude! :-)
This is my dream come true, meeting @PostMalone and him buying the One Ring card from me is literally a moment straight out of a fairytale. @PostMalone @wizards_magic you’ve changed my life. Things like this don’t happen to people like me. Forever grateful 🙏 ✨ #mtg #onering pic.twitter.com/VMBlDA1HdD
— Brook Trafton (@BrookTrafton) August 1, 2023
Magic The Gathering slaví 30 let!
Je to neuvěřitelné, ale je to skutečně tak. 5. srpna 1993 se zrodila první a nejstarší sběratelská karetní hra na světě – Magic The Gathering – a tím začalo celé to naše (a nejenom naše :-)) šílenství. Vyšla Limited Edition Alpha…
Zatímco různé další karetní hry v průběhu časů vznikaly a zanikaly, tak Magic si stále mezi nimi drží velkou popularitu a mnohá prvenství. Osobně by mě zajímalo, kolik let se tomu Magicu kdysi v dávných časech „dávalo“ ;-) (Mimochodem pokud si otevřete stará čísla časopisu Legenda, tak tam prostě nejlépe uvidíte, „jak to bylo tehdá“… :-)) Každopádně oslavili jsme 10 let, pak 15 let, 20 let, 25 let… A nyní tu máme další kulaté výročí! :-)
Proto mi dovolte, abych za celou redakci CMUSu (a věřím, že nejenom za ni) popřál Magicu vše nejlepší do budoucna, a to nejenom do další dekády. Myslím, že této hře všichni vděčíme za mnoho krásných zážitků a za mnoho pevných přátelství.
Vše nejlepší, hodně štěstí, „zdraví“ :-) a oslavte o víkendu Magicové kulatiny třeba tím, že si pořídíte a otevřete nějaký ten booster… ;-)
Řešení minulého kvízu
V minulých Výhledech jste si mohli vyzkoušet kvíz ze Středozemě. Správné řešení přinesl krysa, tak se na ně podíváme!
1) Pomocí Ranger’s Firebrand soupeři zastřelíme Orc Army. Jako Ring-bearera určíme Riders of Rohan.
2) Zahrajeme Glamdring. (Je jedno, jak přitom zatapujeme země.)
3) Zaútočíme vším. Saruman nemůže blokovat Riders of Rohan (Saruman má větší sílu), takže zablokuje Human Knighta. (Pokud ne, tak je řešení prakticky stejné.) Pomocí Forge Anew equipneme Glamdring na nebloklého Human Knighta. (Můžeme equipovat instantně + tento první equip nás nic nestojí.)
4) Vyhodnotíme first strike od nebloklého Human Knighta. Soupeř obdrží 3 zranění (protože máme Ranger’s Firebrand v hrobě, tak Glamdring dává +1/+0) a pomocí Glamdringu zahrajeme (bez placení manové ceny) Gimli’s Fury na Riders of Rohan. Přeequipneme Glamdring za 3 many na Riders of Rohan. (Stále to lze instantně, ale za equip už nyní musíme platit.)
5) Vyhodnotíme zranění od Riders of Rohan. Soupeř obdrží 9 zranění (Riders of Rohan jsou posíleni o +3/+2 a dále o +2/+0 od Glamdringu) a pomocí Glamdringu sešleme Improvised Club, abychom soupeři udělili poslední 4 zranění. Improvised Club se sešle opět bez placení manové ceny, ale dodatečná cena se zaplatit musí. K tomu prostě obětujeme libovolnou přeživší bytost nebo třeba i samotný Glamdring ;-)
Kvíz
Když už jsme zmínili nejdražší kartu Magicu a mohli jsme si užít 30 let sběratelství, tak se dnešní kvízová otázka nabízí poměrně sama: Jaká je vaše nejcennější karta?
A nemusí jít o kartu finančně nejdražší. Může jít i o kartu, se kterou jste kdysi dávno rádi hráli, kterou jste při nějaké příležitosti vyhráli, nebo naopak se kterou jste něco důležitého vyhráli. Pochlubte se v komentářích. Myslím, že to bude stát za to! ;-)
Ještě jednou přejeme Magicu vše nejlepší do budoucna a vám samozřejmě také. Hodně zábavy s tou nejlepší karetní hrou „ever“!
Pepa / Josef Janák / Chainer
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.