Super clanek - rozhovor. Zase jsem chytrejsi. Diky moc.
0 hlasů
Vítejte u dalšího rozhovoru pro CMUS.cz, tentokrát v poměrně rychlém sledu za rozhovorem prvním, a to hlavně z toho důvodu, že tématem bude obchodování s kartami - téma, které dozajista nabralo na zajímavosti po vydání sady Modern Masters 2017. Zpovídaným bude odborník na slovo vzatý - Tomáš Vaněk, který pracuje pro Černý rytíř, kde se mimo jiné stará o naceňování karet.
Ahoj Tome, díky, že sis udělal čas na rozhovor. Mnozí čeští hráči Magicu si tě určitě pamatují jako poměrně úspěšného hráče, který má na kontě nějaké ty zářezy na GPčkách - ještě, než se dostaneme k obchodování, nemůžu se nezeptat: jak je na tom v současné době Tomáš Vaněk coby hráč?
Ahoj Adame, děkuji za tuto možnost sdílet s čtenáři CMUSu své názory a postřehy. K první otázce: Tomáš Vaněk jako hráč je již historií. Magic jsem nehrál již přes rok a přestože bych si rád zahrál nějaký ten turnaj, tak z časových důvodů se mi to vůbec nedaří. WOTC stránka mi však tvrdí, že mám potřebných 300+ PWP bodů a tak si zahraji minimálně Nationals tento rok.
Kudy vedla v tvém případě cesta od hraní k obchodování a jak jsi jako obchodník začínal?
Možná to mnohé lidi, kteří mě znají, překvapí, ale Magic jako obchod byl poměrně dlouho úplně mimo můj zájem. Zlom nastal během Zendikar bloku, kdy jsme s kamarády utvořili něco jako Magicový team a sdíleli jsme karty. O karty jsem se staral já a občas bylo třeba nakoupit/prodat větší množství karet tak, abychom mohli hrát více stejných balíčků. Protože jsem měl rád pořádek, tak jsem se snažil naší teamovou kolekci udržet v co nejrozumnějším stavu a to vedlo k poměrně velkému množství obchodů, které ovšem nebyly v té době téměř vůbec vedeny za účelem zisku, ale za účelem udržování kolekce aktuální. Díky tomu, že v té době jsme hráli opravdu aktivně a věnovali jsme Magicu dost času, tak se často stávalo, že jsme nakoupili karty “v pravý čas”. Opět to bylo téměř vždy za účelem hraní a nikoliv spekulací, takže jsme vždy měli pouze playset až dva, ale samozřejmě jsem více a více viděl to, že karty jsme nakoupili za měně, než jsme je pak prodávali. Díky cestování na turnaje jsem pak viděl i poměrně značný rozdíl v hodnotách karet na různých trzích. Začal jsem tedy “tradovat” na GPčkach hlavně proto, abych si zlevnil cestu a vstup. Protože jsme byl vždy competitive, tak se to nejspíš projevilo i v tradování a postupem času jsem se začal zlepšovat i v tomto oboru.
Kdy tě vlastně poprvé napadlo, že bys mohl jezdit na GPčka obchodovat místo toho, abys hrál? Bylo pak někdy těžké se rozhodnout, jestli hrát main event nebo jenom celý víkend tradit?
Tak napadlo mě to poměrně záhy, ovšem hned jsem to zavrhl. Můj pohled na věc byl jednoduchý. Pokud bych tam opravdu jel jen obchodovat, tak bych to prostě byla práce a tím pádem by to muselo náležitě vydělávat, aby dávalo smysl tam jezdit (dlouhá cesta, náročné dny, hodně vedlejších nákladů). Když to však člověk spojil s hraním GP, tak to bylo něco jiného. Zábava dotovaná tím, že jsem se musel v pátek trochu víc otáčet a tahat s sebou celou dobu desky a dost karet. Hrál jsem tedy opravdu všechny GP kam jsem jezdil obchodovat a to samozřejmě mělo efekt i na moje výsledky. Stalo se samozřejmě, že jsem třeba za stavu 3:2 dropnul z GP, kde byl dobrý trade (a následně se na tom stejném GP nechal vyhodit za “moc velký” trade), ovšem vždy jsem plánoval hrát. První GP, kde jsem pouze obchodoval, bylo GP Bologna 2016 a důvod k tomu byl velice jednoduchý - extra populární Modern v Itálii vedl k naprostému vyprodání GP a já se prostě nezaregistroval včas. Obchod v Itálii šel přímo skvěle a tak jsem od té doby již žádné GP nehrál.
Předpokládám, že od jisté chvíle se z obchodování stane svým způsobem práce - existuje podle tebe i pro větší obchodníky "radost" z toho, když vymění či koupí nějakou extra vzácnou kartu nebo už je to jen rutina?
Určitě existuje. MTG má opravdu velké množství krásných karet a prozatím to pro mě do rutiny určitě nezapadlo. Naopak občas mám problém se donutit pěkné karty nechat jít a nekoupit si je sám. Nedávno jsme třeba sehnali Foil Tarmogoyfa z Future Sightu v japonském provedení a můžu říci, že se mi vůbec nechtělo ho prodávat, protože karta opravdu vypadala neuvěřitelně. Obecně mám stále radost při koupi pěkných karet a nemusí být nutně drahé. Třeba opravdu mint commony z Bety nebo třeba full set Ravniky ve foilu rovnou z MTGO redeemů (takže vlastně úplně nedotknuté foily). Obecně mám slabost pro japonské karty (a korejské).
Měl jsi někdy potíže s tím, že se na GPčkách oficiálně nesmí nakupovat a prodávat, ale jen měnit? Jak se na tohle pravidlo díváš? A změnil se nějak tvůj pohled v situaci, kdy jsi poslední dobou na GPčkách už coby "official vendor"?
Potíží jsem měl celou řadu samozřejmě. Okruh “traderů” je poměrně úzký a organizátoři nejsou úplně tupí, takže o každém vědí. Situace se hodně zhoršila poslední roky. Nájmy “stánků” na GP citelně podražily a také se zvýšil počet oficiálních obchodů. Do EU začaly také více jezdit americké obchody, které mají jiný přístup k businessu, který se vůbec nekamarádí s tím evropským. To vše vyvíjelo tlak na obchody a ti zase vyvíjeli tlak na organizátory, protože se jim samozřejmě nelíbilo to, že si tam lidi jako já spokojeně chodí, nic neplatí a jen jim berou kšefty.
Několikrát jsem byl vyhozen ze sajty, jednou permanentně zabanován a často prostě napomínán, obecně obtěžován a tak. Nikdy jsem to ale nebral nějak špatně, protože nějaké to pravidlo jsem na tak 110% obvykle porušil.
Obecně si myslím, že ta pravidla jsou nastavená správně. Asi by nepůsobilo dobře na hráče, kdyby přišel na GP a random podivně vypadající týpci ho tam zkoušeli osvačit jako za starých časů.
Můj pohled se nijak moc nezměnil z pohledu vendora. Obecně mi vůbec nevadí obchodníci a neberu je jako konkurenci vendorů. V USA se například na GP téměř vůbec peníze “na flooru” nepoužívají, protože pokud chce někdo karty prodat, má na výběr z mnoha kvalitních vendorů. Evropa si za situaci mohla sama, protože evropský business model některých vendorů starší generace byl podle mě na hranici s trestným činem.
Už jsem zmínil, že na GPčkách se teď pohybuješ v "barvách" Černého rytíře, pro který pracuješ - mohl bys nám popsat, jak se vlastně stalo, že se z nezávislého obchodníka stal zaměstnanec největšího českého obchodu s kartami?
Asi jako mnoho z vás jsem pravidelně dělal výkupy do Rytíře. Rytíř má jedny z nejlepší výkupů v Evropě a jako nezávislý trader jsem samozřejmě měl problém se zbavovat určitého sortimentu karet - EDH, Casual věci a tak jsem zvesela klikal všechno do výkupu, protože co s 8 manovejma mythic drakama. Když se pak rytíř rozhodl, že je třeba najmout někoho dalšího, tak jsem nejspíše byl na jejich radaru. Nebyl jsem však volbou první.
Co vlastně tvoje práce pro Rytíř obnáší?
Má pozice se od mého nástupu nezměnila. Samozřejmě jsem si vybojoval důvěru a získal tak větší autonomii, ale můj hlavní úkol je pořád stejný - udržet aktuální ceny karet a odpovídající skladové zásoby, což je nelehký úkol a jistě se každý z vás setkal s nějakým případem, kdy jsme měli/máme kartu nesprávně naceněnou.
Popisek fotky na Wizardech říká: "Czech Tomas Vanek was thwarted by a mulligan to three in the deciding game." Obv......
Pojďme se teď na obchodování podívat trochu z obecnější stránky. Cena karet, především těch starších, dlouhodobě roste a pokud by se někdo mohl vrátit v čase o dvacet let a investovat někam peníze, tak by kufřík Black Lotusů či duálů byl - snad s výjimkou akcií Applu - patrně jednou z nejlepších možných investic, kterou by mohl udělat. Jak tenhle dlouhodobý trend vypadá v tuto chvíli? Myslíš, že cena starých karet bude i nadále růst?
Na "kdyby" se nehraje a investic tohoto ražení je daleko více, než se může zdát (collectible Lego, collectible alcohol - také vykazují růsty o tisíce procent, pokud jste koupili správnou věc ve správný čas). Osobně si myslím, že cena starých karet je teď spíše stabilní. Nedávno jsme zažili malou korekci směrem dolů, způsobenou krátkodobým oslabením poptávky v Asii. U karet z Reserved listu bych jako vždy očekával rozumný růst. Je možné, že některé opravdu drahé kousky mohou s cenou spíše stagnovat. Specificky u dualů si myslím, že dochází k oživení poptávky. Výkupy US obchodů malinko lezou nahoru, což je vždy rozumný signál. Nečekám ale další skokový nárust. Pokud bys bral Magic opravdu jako investici, tak třeba v pětiletém období bych asi investoval do jiných věcí, než jsou staré karty. Výjimkou je několik oldschool karet jako Library of Alexandria.
Když se přesuneme od Legačkových staplů k těm o něco novějším, které se můžou hrát na formátu Modern, jak bude vypadat situace tam? Loni na podzim najednou cena Modernových karet začala po delší době klesat - čím to podle tebe bylo? A jak to s cenami obecně vypadá teď?
Řekl bych, že rok 2016 byl jedním z klíčových let pro investice do Magicu. Pokud bych shrnul strategii investováni do MTG do roku 2016, tak byla asi takováto: Mít hodně peněz, koupit vše co se dá, zapomenout na to -> profit. Prostě všechno šlo nahoru. Skoro až absurdně jednoduché. O vše se postaral extrémní růst hráčské základny někdy od prvního Zendikaru. Oldschool? Nárust o nekonečně procent. Legacy dualy o 100% (například když jsem nastoupil do Rytíře, tak jsem zdražoval Volcanic na něco přes 3000, myslím). Modern? Fečky, commandy, vše z pár stovek na tisíce. Wizards na to očekávaně zareagovali výrazným zvýšením print runů edic. Vše od Return to Ravnica je již vytisknuto v obrovském množství. Velký print jedné věci však nijak nepoškodil investice - karet bylo dost, byly celkem dostupné a nic nešlo moc nahoru, ale zároveň to nevytvářelo negativní tlaky na trh. V sadě se objevilo pár karet a zbytek šel spokojeně nahoru. Přelomový byl právě rok 2016, WOTC připravilo množství produktů a také ukázalo, že se nebojí edice řádně naložit dobrými kartami. Eternal Masters, Conspiracy, FTV. Eternal Masters byly první vlaštovkou, nikoliv však zásadní. Edice byla nadprůměrná, osobně jsem nečekal tolik dobrých karet. Ukázala to, co všichni tušili, že Legacy je dávno za zenitem a formát nedokáže nápor nových karet ustát, protože v něm není dostatečná poptávka - hráči karty buď již mají, nebo Legacy vůbec nehrají. Klíčovou změnou byla edice Conspiracy - do ní WOTC naložilo o dost více karet, něž by vůbec bylo potřeba, a zároveň to byla edice s neomezeným print runem, takže pokud by náhodou byla hodnota karet moc dobrá, tak se toho prostě otevře více až dokud cena karet neklesne. To se také stalo a byli jsme svědky opravdových cenových pádů. To vše vedlo k jednoduchému závěru - co není na Reserved listu, není v bezpečí, a že WOTC se reprintů nebojí. V očekávání Modern Masters 2017 tak zaznamenal Modern pořádnou ránu. Důležité je ale to, že poklesly hlavně staply z nových edic - dle mého názoru signál toho, že staply ve velkém množství drželi investoři, obchody a i hráči právě za účelem zisku, či uchování hodnoty. I v Rytíři jsme si říkali, že není třeba Thoughtseize zlevňovat, ta karta přece půjde jen nahoru časem. To je sice asi pravda, ale na rozdíl od minulosti je zde to časem na výrazně větší časový horizont než bývalo zvykem a tím pádem výrazně větší risk, že kartu stihnout reprintnout znovu.
Jak se na ceně Modernových karet podepsala edice Modern Masters 2017? Je podle tebe dobrý nápad investovat do booster boxů nebo do některých kusovek?
Jak jsi zmínil v předchozí otázce - Modernové karty klesaly již od podzimu minulého roku a ty, co neklesaly, alespoň nerostly. Se vším se čekalo na příchod MM3. Po jeho příchodu si člověk může koupit s klidným svědomím, co chce. Udělal přece maximum pro to, aby kartu nekupoval dráže. Růst nereprintnutých karet jako Karn, Chalice, Mox Opal asi nikoho nepřekvapil. Zájem je ale i o karty, které reprintlé jsou a je vcelku možné, že u mnohých poptávka nakonec převýší nabídku a jejich cena půjde nahoru. Zde bohužel figuruje značný faktor nejistoty ohledně toho, kolik vlastně MM3 bylo vytisknuto. Aktuálně již není moc velký prostor pro pád kusovek - ano, některé spadnou a některé naopak vyskočí, ale celková hodnota sady by se neměla měnit o více jak o 10%. Takže pokud si chcete koupit MM3 kartu do balíčku, směle do toho. Pokud chcete investovat 50 000,- do feček, tak bych to nedoporučoval. No a do booster boxů? To je určitě nejošemetnější investice. MM3 set je skvělý. Set s Goyfem, Snapcasterem, Lilianou, Cavernou a fečkama může mít za 5 let opravdu dobrou cenu. Bohužel po dotisku Eternal Masters rozhodně nemůžu radit investovat do takovýchto produktů. Osobně bych si jeden booster box koupil a nechal na památku - boxy vypadají dobře, kvalita papíru, foilu i balení je dobrá a nemyslím si, že by měly být levnější v dohledné době. Pokud bych měl vybrat kusovku, tak je to Path to Exile. Z jednoho boxu se otevře lehce pod jeden Path to Exile. Path má již několik reprintů a například ten poslední jako FNM promo byl celkem velký. Celkově tady MM3 nepošle do oběhu zase tolik Path to Exile, ale cena klesla o 50%. Očekávám tedy, že nabídka nových Pathů rozumně rychle vyschne a Path opět nastoupí trajektorii pozvolného růstu.
Co bys poradil hráčům, kteří hrajou Standard a Modern a chtějí si průběžně udržovat svou sbírku karet v rozumném stavu? Jakými pravidly by se měli řídit? Kdy nakupovat a kdy naopak prodávat?
Zde je asi důležité to, co jsem zmínil o dvě otázky zpět. V minulost stačilo prostě kolekci rozšiřovat a to bylo to nejlepší, co jste mohli udělat - pamatujete na začátek, kdy jsem zmínil, že jsem udržoval teamovou kolekci? 12x každá fečka ze zendikaru, 4-8x většina karet z edic? Vše jsem samozřejmě dávno prodal za směšné ceny (fečky 180 za kus, Cryptic Commandy 150 a tak dále). Kdybych si karty nechal a jen k nim přidával nové edice, tak by moje sbírka měla výrazně větší hodnotu. To se však změnilo. Velké kolekce všeho teď nefrčí. Jsou drahé a ztrátu z reprintů již růst ostatních karet nepřeváží. Na obou formátech je podle mě rozumnou strategií si postavit balíček a ten hrát, mít malý cardpool s kartami, které můžete potenciálně chtít hrát v balíčku a úplně ideálně mít známého s kterým si čas od času balíček vyměníte, kdyby vás nudilo hrát pořád to stejné.
Jak moc podle tebe můžou vývoj cen do budoucna ovlivnit různé vnější faktory? Často se v poslední době mluví o padělaných kartách z Číny - vidíš tohle jako riziko pro hru jako takovou? Jaké jsou možné dobré a špatné scénáře?
Tak nejprve k padělkům. Jsou vlastně dvě možnosti - buď jsou padělky tak dobré, že je již nedokážeme rozeznat a tím pádem jsou karty vlastně pravé a nebo jsou pořád na stejné úrovni jako v minulosti. Padělky, se kterými se setkávám, jsou opravdu tragické a i středně zkušený hráč je lehce pozná při vyndání z obalu. Ohledně dlouhodobého vývoje cen - mám několik teorií, které jsou asi příliš na dlouho je tu rozebírat (už tak se to vykecávám poměrně dost). Faktem je, že starý pohled na trh je passé a trh je stále více a více competetive a tím pádem více a více náročnější a skill intensive. Ten, kdo bude chtít vydělávat investicemi do karet, se tomu bude muset přizpůsobit, nebo z trhu odejít. Ono to není ani tak překvapivé. Poměrně dlouhé období růstu umožnilo na trhu přežívat i řekněme méně schopným subjektům. Ideální scénář je samozřejmě to, že nový Magic Digital (představovat se bude již zanedlouho) bude trhák nad očekávání a přitáhne k MTG další zástupy hráčů a sběratelů. To povede k masivnímu nárustu prodeje boosterů a tím pádem WOTC trochu upustí od reprint produktů. Navíc nával nových hráčů se projeví i v nárustu ceny starých karet a budou se znovu opakovat zlaté časy prvního Zendikaru. Špatný scénář je samozřejmě ten, že Magic Digital bude stejně jako 99% počinů WOTC v digitální sféře propadák a WOTC se bude chtít zahojit dalším návalem speciálních produktů, kdy ten třicátý první už definitivně zaplaví trh (něco jako Planechase Anthology).
A jaký vliv podle tebe na hru a tím pádem i na ceny můžou mít schopnosti Wizardů v souvislosti s vydáváním nových "pravidelných" edic? Dlouhodobě se Wizardům daří nové edice udržovat na velmi vysoké úrovni, nicméně třeba se současným Standardem je hodně lidí nespokojených. Podepsalo se to nějak na ceně karet?
Standard funguje trochu jinak než ostatní formáty. Cena nových karet má totiž omezení maximální cenou. Prostě celková cena karet v edici nemůže být dlouhodobě vyšší než je cena boosteru. Jinak prostě rozbalíte booster a děláte to tak dlouho, dokud nenasytíte trh. Každá nová edice vždy směřuje k tomuto bodu, protože poptávka po nových kartách je výrazně větší, než jejich nabídka a je dobré si uvědomit, že karta je nová nejen pro hráče Standardu, ale i pro hráče Modernu, EDH, Casual, sběratele, děti, prostě pro všechny. Úspěšnější sady vydělají WOTC více peněz, obchodům více peněz, ale cena karet se nemění. Jde jen o to, kolik booster boxů sady rozbalíte.
A hrozí hře jako takové podle tebe v tomhle ohledu nějaké riziko? Občas slýchám různé předpovědi typu "Hasbro začne Wizardům víc mluvit do vydávání karet, klást důraz na krátkodobý zisk a odsoudí tím Magic k zániku". Je něco takového podle tebe reálného?
Riziko vždy existuje a můžeme říci, že dnešní doba je daleko více nejistá, než třeba před 2 lety. WOTC bude čekat série rozhodnutí, která nebudou lehká a která výrazně ovlivní vývoj do budoucna. Člověk se však často bojí budoucnosti a změn a neuvědomuje si potenciál, který změny přináší. Je možno na dnešní dobu pohlížet jako na rozcestí Magicu - buď je Magic zastaralá koncepce, která v dnešním rychlém světě online her jako Hearthstone, Hex, Pokemon nedokáže obstát, protože je příliš složitá, pomalá a komplikovaná a to se už nenosí. Nebo naopak Magic se ani omylem nedotkl svého potenciálu a jeho růst v dalších letech může ten z období Zendikaru strčit do kapsy. Jen pro informaci: po vydání Pokemon GO se naše prodeje Pokemonu zvedly tak, že kdybych zde uvedl procentuální nárust, nikdo by tomu pravděpodobně nevěřil. Což mi připomíná, že nárust v době Zendikaru mohl být způsoben právě vydáním Duels of Planeswalkers a Wizards teď usilovně pracují na nové verzi Magic Digital. Pokud by se povedlo vydat takový Magic GO s masovým úspěchem, tak je možné, že by se sběratelské kusy jako Lotus zařadily mezi prominentní sběratelské zboží a jejich ceny by se vyšplhaly do závratných výšin.
Zajímavé - v tomhle ohledu asi nezbývá než počkat a doufat, že Wizardi vědí, co dělají a že Magic Digital bude slavit úspěchy. Když už jsme u těch změn a vývoje do budoucna, neodpustím si poslední otázku z trochu nemagicového soudku: zaznamenal jsem zajímavou debatu na téma "Magic obchody vs. EET", ze které více méně vyplynulo, že tahle novinka pro leckteré herny a obchody nebude vůbec snadno stravitelná. Jaká je situace u vás?
Tak u nás je situace dobrá. Možná to někoho překvapí, ale Černý rytíř daně platí a EET pro nás tedy znamenala pouze menší pořizovací náklady, zvýšení spotřeby papíru a více zmatenou obsluhu na pokladně. Věci kolem EET jsou stejně jako všechny úřední dokumenty napsány zbytečně překombeně a člověk se v nich lehce ztratí a to vede k určitému odporu vůči EET. Obecně bych řekl, že náš přechod patřil mezi ty hladší. Samozřejmě každému na EET něco vadí, ať už to, že ho zbytečně obtěžuje stát dalším bulshitem, že se vše několikrát mění a nebo i fakt, že to opravdu někomu šláplo na kuří oko.
Tak jo, díky moc za vyčerpávající odpovědi a přeju do budoucna hodně štěstí v tradování i ve všem ostatním!
Za CMUS.cz Adam Koska
Mage Ertai
30.03.2017 10:25
Super clanek - rozhovor. Zase jsem chytrejsi. Diky moc.
0 hlasů
stsung
30.03.2017 11:03
souhlas, dekujeme za rozhovor.
0 hlasů
Chainer
30.03.2017 14:42
Rozhovor se mi líbil. Ještě by se ale mohl dotknout témat jako: Jaký vliv na ceny karet má (hrozba) banování a případně Masterpiece series?
0 hlasů
joza
30.03.2017 16:45
vyborny rozhovor, pekne jsem si pocetl
0 hlasů
Caranthir
31.03.2017 10:40
Parádní rozhovor. Díky!
0 hlasů
Mage Ertai
03.04.2017 10:46
Zdravim, plati se clo u mtg karek napr pri nakupu pres ebay z Kanady, USA atd. Tedy mimo eu.?
0 hlasů
Pox
03.04.2017 12:42
Super rozhovor :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
18.1. Innistrad Remastered Prerelease, Různé Sealed |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|