Novinky
Středeční výhledy #19/2010
Ohlédnutí:
1) Prerelease Scars of Mirrodin
2) Historie československého Magicu
3) brazilské Nationals a TCG Player Qualifier
Co nás čeká:
4) Great Designer Search 2
5) Scars of Mirrodin Intropacky
6) FNM Promo na říjen a listopad
7) Game Day Promo
8) Vývoj cen karet z edice Scars of Mirrodin
9) S jakými balíčky testovat nový Standard?
10) Důležité turnaje
Bonus:
11) První rok se Středečními výhledy
Ohlédnutí:
1) Nová edice Scars of Mirrodin se nám představila minulý víkend a i já jsem zavítal na jedno z mnoha Prerelease, protože se v této době nekonají žádné důležité turnaje, rozhodl jsem se do ohlédnutí zařadit pár svých postřehů z tohoto turnaje. Přibližně třetinu celé edice tvoří artefakty, které tak představují šestou barvu Magicu ve vašem sealed poolu, nehrát artefakty by opravdu bylo škoda. Zejména zelená a černá barva jsou protkány bytostmi se schopností Infect, která se ale příliš dobře nedoplňuje s bytostmi, které tuto schopnost nemají. Aby váš poison deck fungoval, chce to mít alespoň 10 – 12 Infect bytostí, případně ještě nějaké další karty s Proliferate k tomu. Další zajímavou schopností je Metalcraft, která kartám při počtu tří artefaktů pod vaší kontrolou přisuzuje vylepšené schopnosti. Aby byl ale balíček s Metalcraftem plně funkční, chce to mít v balíku 13 – 16 atefaktů a nejlépe s vyvolávací cenou do tří man, aby jste Metalcraft měli včas. Pokud se vám nepoštěstí ani toto, nezbývá než na nové schopnosti zapomenout a pokusit se vybrat z vašich karet ty nejschopnější (bomby, zabíjení, karetní výhoda) a snažit se vyhrát standardní cestou. Mně se naštěstí podařilo mít v balíku dostatek artefaktů (celkem 15) a můj Metalcraft balíček šlapal jako hodinky. Balíček tak obsahoval pouze 9 barevných karet (hrál jsem jen 16 zemí, místo 17. Mox Opal) a druhou barvu z toho tvořili pouhé 3 karty (Galvanic Blast, Arc Trail, Embersmith). Postavit tak správně Sealed deck mi přišlo mnohem náročnější než u předchozích edic – když i 3 karty mohou představovat vaši druhou barvu, je možností, jak balík postavit nepřeberné množství. Jelikož může být polovina vašeho balíku artefaktová, mohlo by se také uvažovat o hraní tří barev, protože vaše artefakty hru uzdržují a potom ji pomocí vašich bomb ze tří barev vyhrajete. Už se těším na GP Bochum!
2) Na konci srpna začal Cmus s unikátním projektem mapování historie československého Magicu. První článek představil koncept a po tři týdny se scházely příspěvky hráčů ve speciálním fóru. Před týdnem vyšel článek popisující historii v letech 1998 a 1999, který zároveň odstartoval druhé kolo soutěže. Nyní můžete do foŕa přispívat se svými zkušenostmi z let 2000 a 2001. Mezi nejlepší se rozdělí 10 boosterů a jelikož zatím do fóra nenapsal nikdo, právě tvé šance na úspěch jsou velmi vysoké.
3) Během posledních dvou týdnů se odehrálo několik významných turnajů, které uzavřely Standard s Cascade. Paulo Vitor Damo da Rosa nezazářil na brazilských Nationals, a proto ve vedení PoY race zůstává Brad Nelson. Conley Woods si na poslední turnaj ve starém Standardu připravil vlastní verzi Jundu a vyhrál s ním TCG Player Qualifier. Hráči Jundu jistě zamáčknout slzu a začnou své balíky připravovat na Extended.
Metagame Jund Conley Woods Main Deck Sideboard 4 Bloodbraid Elf
1 Grave Titan
1 Inferno Titan
4 Primeval Titan
2 Cultivate
3 Destructive Force
4 Explore
3 Jund Charm
4 Lightning Bolt
4 Maelstrom Pulse
3 Rampant Growth
1 Bojuka Bog
2 Dragonskull Summit
4 Forest
1 Lavaclaw Reaches
3 Mountain
4 Raging Ravine
1 Rootbound Crag
3 Savage Lands
2 Swamp
2 Tectonic Edge
4 Verdant Catacombs2 Doom Blade
4 Duress
1 Jund Charm
4 Obstinate Baloth
1 Slave of Bolas
1 Terastodon
2 Thought Hemorrhage
Co nás čeká:
4) Právě dnes Mark Rosewater uveřejnil další podrobnosti k soutěži Great Designer Search 2. Oproti předchozímu ročníku se mohou nesoutěžící zapojit na wikistránkách, kde mohou soutěžícím pomáhat s designem karet i celých edicí. Takže pokud máte nějaký zajímavý nápad na kartu či mechaniku, kterou byste v dalších letech viděli rádi v tisku, sledujte další informace o této soutěži a včas ji na wikistránky napište.
5) Pokud vás zajímá, jaké karty přesně obsahují Scars of Mirrodin Intropacky, zabrouzdejte na tuto stránku. Finančně není zajímavý ani jeden z těchto balíčků.
6) FNM Promo na říjen jsem již oznamoval v předchozích výhledech (Riftbolt), ale dnes dodám i nádherný obrázek. Všimněte si, že se nám poněkud změnil symbol edice oproti předchozím FNM foilům. V listopadu se můžeme těšit na další pěknou kartu – Gatekeeper of Malakir (obrázek zatím opět není k dispozici).
7) Game Day nové edice Scars of Mirrodin se bude konat poslední říjnový víkend. Mnoho českých hráčů bude tou dobou bojovat na GP Bochum (nejbližší GP letošní sezóny a navíc v oblíbeném přístupném formátu Sealed deck). Pokud mezi ně nebudete patřit, můžete se těšit na fullartovou kartu Memnite pro každého účastníka a fullartovou foilovou kartu Tempered Steel pro top 8. Obrázky těchto cen zatím nejsou k dispozici.
8) Kusovky ze Scars of Mirrodin se sice mohou prodávat až od pátku, ale na amerických serverech jsou v předprodeji už alespoň týden (některé ještě déle, v nabídce se objevily ihned po uveřejnění na stránkách Wizardů). Jak se vyvíjí jejich cena, do čeho investovat hned a na co si raději počkat? Největšího cenového vzrůstu se dočkala Molten-Tail Masticore, z původních 9$ vystoupala až k dnešním 25$. Masticora má tu výhodu, že se jako artefakt dá hrát v téměř každém balíčku. Stejnou vlastností oplývá i Wurmcoil Engine, jehož cenu ale trošku sráží to, že vyšel jako Prerelease karta. Dalším artefaktem, jehož cena stoupá je Mox Opal, z původních 25$ se vyšplhal na 40$, proč tomu tak je upřímně nechápu... nejspíše půjde stejnou cestou jako Lotus Cobra (Američané se totiž ze slov Lotus a Mox vždy posadí na zadek). Poslední kartou, která výrazně stoupá na ceně je lord všech poison bytostí – Hands of Praetors (z 1$ se vyšplhal ke 4$). Nemyslím si, že by poison byl Tier 1 deck na nový Standard, ale po vydání další edice tomu tak už klidně může být a hlavně má tato karta mocný klučíkovský faktor. Cena většiny ostatních karet nestoupá, ale spíše slabě klesá, jak je tomu téměř u každé edice. Ceny rér jsou již v obvyklém cenovém pásmu, pouze mythic réra by měla v následujících měsících zaznamenat větší propad – nelze si představit, že by jedna edice měla 4 karty s cenou nad 40$ (Elspeth Tirel, Koth of the Hammer, Mox Opal, Venser, the Sojourner), podle mého názoru se jejich cena za 3 měsíce bude vyvíjet přibližně takto (Elspeth 15$, Koth 35$, Mox 15$, Venser 20$). Pamatujte ale, že vyměňujete na vlastní riziko.
9) Pokud se nechystáte na další turnaj ze série Cmus Tour ve formátu Extended, který se bude konat v pražském Dungeonu již příští sobotu, rádi se možná realizujete při tvorbě balíčků na nový Standard. Abyste nemuseli začínat od nuly, vyplatí se rozhlédnout po internetu a podívat se na nápady ostatních. Pro testování vašich výtvorů doporučuji použít tyto balíčky:
White Affinity Patrick Chapin Main Deck Sideboard 1 Argentum Armor
4 Etched Champion
4 Lodestone Golem
4 Memnite
4 Ornithopter
4 Steel Overseer
4 Glint Hawk
4 Myrsmith
3 Quest for the Holy Relic
4 Tempered Steel
3 Mox Opal
14 Plains
4 Dread Statuary
4 Tectonic Edge
UGR Good Stuff Conrad Kolos Main Deck Sideboard 2 Avenger of Zendikar
3 Garruk Wildspeaker
1 Inferno Titan
4 Jace, the Mind Sculptor
4 Lotus Cobra
3 Oracle of Mul Daya
1 Cultivate
4 Explore
2 Jace’s Ingenuity
4 Lightning Bolt
4 Mana Leak
2 Preordain
1 Copperline Gorge
3 Forest
2 Halimar Depths
4 Island
2 Khalni Garden
4 Misty Rainforest
2 Mountain
4 Raging Ravine
4 Scalding Tarn
1 Tectonic Edge3 Flashfreeze
3 Nature’s Claim
2 Negate
4 Obstinate Baloth
3 Pyroclasm
Dredgevine Matt Nass Main Deck Sideboard 4 Misty Rainforest
4 Verdant Catacombs
4 Drowned Catacomb
4 Darkslick Shores
1 Swamp
3 Forest
3 Island
1 Scalding Tarn
4 Hedron Crab
4 Enclave Cryptologist
4 Birds of Paradise
4 Fauna Shaman
4 Renegade Doppleganger
4 Necrotic Ooze
4 Molten-Tail Masticore
4 Vengevine
1 Lotus Cobra
1 Aether Adept
1 Sylvan Ranger
1 Gigantomancer
UW Control Conrad Main Deck Sideboard 3 Elspeth Tirel
2 Jace Beleren
2 Jace, the Mind Sculptor
2 Sun Titan
1 Sunblast Angel
4 Wall of Omens
2 Cancel
2 Condemn
3 Day of Judgment
1 Into the Roil
2 Jace’s Ingenuity
4 Mana Leak
1 Negate
2 Oust
4 Preordain
4 Celestial Colonnade
2 Glacial Fortress
6 Island
5 Plains
4 Seachrome Coast
4 Tectonic Edge2 Flashfreeze
3 Kor Firewalker
4 Leonin Arbiter
2 Linvala, Keeper of Silence
2 Negate
2 Solemn Offering
10) Důležité turnaje
Grand Prix Trials:
9. října GPT Bochum, Brno Tembo – Scars of Mirrodin Limited
16. října GPT Bochum, Praha Černý rytíř – Scars of Mirrodin Limited
23. října GPT Florence, Praha Černý rytíř – Scars of Mirrodin Limited
další trialy ještě nejsou naplánované, pokud o nějakých víte, napište je do komentářů
Grand Prix:
8. – 10. října GP Sydney, Austrálie – Scars of Mirrodin Limited
22. – 24. října GP Toronto, Kanada – Scars of Mirrodin Limited
30. – 31. října GP Bochum, Německo – Scars of Mirrodin Limited
13. – 14. října GP Nashville, USA – Scars of Mirrodin Limited
27. – 28. listopadu GP Florence, Itálie – Scars of Mirrodin Limited
Pro Tour Qualifiers:
20. listopadu PTQ Paříž, Olomouc – Scars of Mirrodin Limited
Ostatní:
2. – 3. října Launch Party Scars of Mirrodin
9. října Cmus 6Tour Praha Dungeon – Extended (již po rotaci)
30. – 31. října Scars of Mirrodin Game Day
Bonus:
11) Středeční výhledy jsem pro vás začal psát přibližně před rokem, dnešní díl tak uzavírá první rok jejich existence pod mým vedením. Kvůli tomuto malému výročí jsem si pro vás připravil malé shrnutí toho, co jsem pro vás během minulého roku napsal. Vypíchnu své nejlepší počiny (alepoň dle mého hodnocení) a zmíním i některé své neúspěchy.
Nejdříve trocha statistiky. Během roku jsem pro vás napsal celkem 26 výhledů, které měly dohromady více než 44 000 přečtení a 420 komentářů. Během roku jsem vyzpovídal celkem 12 osob, od Juzama, přes Schwanzerberga až k Dominice Knapové. Pokud máte rádi rozhovory, jistě oceníte následující rozcestník rozhovorů:
Martin „Juzam“ Jůza
Petr „Kithkin“ Sochůrek
Adam „kosaak“ Kostka
Karel Schwanzerberg
Tomáš „Jožin“ Joska
Adam Volný
Martin Fencka
Luboš „Lobo“ Lauer
David Do Anh
Dominika Knapová
Svatopluk Sejkora
Tomáš Vaněk
A které výhledy hodnotím s odstupem času nejlépe?
Vůbec nejtěžší je začít. Odvážit se převzít otěže po Arnoštu Žídkovi a Robertu Jackovi. Mé první výhledy byly celkem krátké, obsahovaly jen několik útržků informací, ale o to víc na nich jde vidět pokrok, který za rok urazily.
Druhým milníkem pro mě byly poslední výhledy loňského roku, kde se nacházelo pěkné shrnutí toho, co se za rok 2009 v českém Magicu událo. Tyto výhledy tak předznamenaly mou dnešní snahu o zmapování historie českého Magicu, jak jste mohli vidět v prvním díle minulý týden.
Třetím zajímavým okamžikem byl rozhovor s Davidem Do Anhem, který se ve výhledech přiznal k tomu, že v minulosti podváděl.
Co se naopak nepovedlo?
Snažím se o to, aby výhledy vycházely pravidelně, což jde někdy na úkor jejich kvality – držím se ale hesla lepší horší výhledy, než žádné výhledy. S odstupem času, ale nejsem schopen rozeznat, které výhledy, jsem odflákl, tak to asi nebude tak hrozné...
Druhou věcí, která se mi nepovedla a kterou jsem vám slíbil, je rozhovor s random bezdomovcem z Hlaváku. Snad se to podaří v aprílovém vydání příští rok.
Na závěr bych vás chtěl poprosit o vaše hodnocení výhledů, ne přímo tohoto dílu, ale celé koncepce, kterou se výhledy ubírají. Je něco, co vám ve výhledech chybí nebo naopak na druhou stranu přebývá? Budu vám vděčný za každou zpětnou vazbu.
Naviděnou opět za 14 dní.
Pavel Češka
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.