Pěkný článek. Vintage sice hrát nehodlám, ale přesto je článek hodně zajímavý.
0 hlasů
Máte úspěšně za sebou úvod do Magicového formátu Vintage? Zalíbil se vám a chcete se o něm dozvědět více? V tom případě je zde další článek, ve kterém si představíme ty nejikoničtější karty z celé Magicové historie.
Pro některé hráče začít hrát Vintage může být zastrašující, zvláště pro ty, kteří do té doby nebyli vystaveni vlivu combo decků. Pokud jste se už odvážili hrát Legacy, asi jste zažili momenty, které vás ze začátku vyvedly z míry. Pro ty, kteří neznají kartu Daze, může být její první zahrání dost zdrcující. Ať už stála zcounterovaný spell, nebo Force of Will a modrou kartu, rozhodně se nejedná o příjemnou zkušenost. Stejně tak Wasteland nebo Stifle může hráči hru pěkně pokazit. Pro ty, kteří ještě nevědí, že by si na tyto karty měli dávat pozor, mohou snadno přijít o zdroj many, který nutně potřebují.
Ve Vintage se podobné věci mohou přihodit také. V Legacy obvykle jen některé takové situace vedou k prohře, avšak ve Vintage tomu je právě naopak a prohra může být okamžitá. Vintage je mnohem více o tom předvídat, co se může teoreticky stát a o tom jak danýn situacím předejít. To znamená, že Vintage hráč musí mít o tom všem povědomí a zkušenosti, protože hra Vintage se primárně točí kolem skrytých informací.
Vintage je formát, který má přístup k akceleraci, která za normálních podmínek nestojí manu a to samo o sobě je něco s čím se hráč musí seznámit a naučit hrát. Vzhledem k tomu, že s efektivními manovými šutry se většina hráčů moc nesetkává (tak na Vintage Cube obvykle), jedná se pro tyto hráče o něco nového. Vědět, co s touto akcelerací, je však jedna z těch nejdůležitějších věci, co se hráči musí naučit (a rychle). Jako Vintage hráč musíte znát všechny výhody a nevýhody hraní akcelerace a také vědět kdy si ji nechat v ruce. To, že můžeme hrát Moxy, Black Lotus nebo Mana Cryptu urychluje hru a narušuje tempo, na které jsou hráči zvyklí - jedna líznutá karta za kolo, jedna zahraná země za kolo. Začínající hráči Vintage by se měli naučit sledovat, kolik karet si který hráč lízl v průběhu hry a kolik manových zdrojů má k dispozici nebo kolik jich k dispozici může mít. Druhé kolo ve Vintage může vypadat velmi jinak než v Legacy nebo Modernu.
Pokud se chcete pustit do Vintage a prozkoumat její tempo, doporučila bych začít s modrým a férovým deckem. Modré férové decky jsou reaktivní a dají vám možnost hru sledovat, uvidět, co se může stát a případně s tím i něco udělat. Tímto způsobem můžete postupně zjistit, kterým situacím ve hře se ideálně vyhnout. Až pochopíte, jaké nefér věci se vám mohou přihodit, můžete začít hrát decky, které tyto nefér věci sami dělají. Zjistíte, že udělat takovou nefér věc ve skutečnosti není tak jednoduché jak se mohlo na první pohled zdát. Můžete klidně ze začátku zvolit ten nejproaktivnější deck, který se vám bude líbit. Budete určitě častěji vyhrávat, ale nenaučíte se toho tolik jako v prvním případě.
Ve Vintage skill je odměňován o hodně více než v jiných formátech a tak se spousta nových hráčů bojí vůbec formát začít hrát. Jsou si vědomi, že ze začátku budou prohrávat a spousta hráčů si ani nemyslí, že se může dostat na takovou úroveň, kdy začnou vyhrávat. Poslední dobou jsem však potkala dost nových hráčů, kteří sice nemají tolik zkušeností jako stávající hráči, ale jsou schopní obstojně hrát deck, který si vybrali. Pokud chcete mít šanci někoho porazit musíte se rychle naučit základy a seznámit se s omezenými kartami - hlavně kartami z Power Nine. Budete si muset uvědomit, jak silné tyto karty jsou a také se naučit na nich nebýt příliš závislí. Decky jsou obvykle postaveny tak, že jejich piloti jsou na nich závislí a pokud k nim najednou ztratí přístup, deck se může stát nehratelným. A to je něco o co se snaží Null Rod decky - usilují o to, aby decky s powerem hráli fér.
Pro vás, kteří byste s Vintage chtěli začít, bych ráda okomentovala, hraní karet z Power Nine.
Ancestral Recall
Jedna z nejdůležitějších věci, kterých byste si měli všímat jako noví hráči Vintage, je card advantage pokud hrajete modrý deck proti modrému decku. Hráč, který si nalíže více karet za hru, bude totiž s největší pravděpodobností vítěz. Je asi jasné, že Ancestral Recall se tak stává jednou z nejsilnějších karet. Není lepší karty, která líže karty. Proto chceme, aby Ancestral Recall resolvoval. Měli bychom však mít na paměti, že po jeho seslání bychom měli mít k dispozici více karet než oponent. Za jednu manu budeme mít o dvě karty navíc (ne 3 jak si někteří začínající hráči myslí). V dnešní době takový efekt by stál 3UU, ale ve Vintage nás stojí jen jednu manu. To, že karta stojí jednu manu je však i její nevýhoda, protože se jedná o ideální cíl pro Mental Misstep. Zahrání Ancestral Recallu v oponentově upkeepu býval naprosto běžný play avšak s vytisknutím tohoto counterspellu se tento play stal spíše troufalým. Pokud nemáte nějaký backup alespoň ve formě Mental Misstepu není rozumné se pokoušet Ancestral Recall hrát brzo. Mít Force of Will jako backup a být donucen zahrát Force of Will na Mental Misstep není také zrovna ideální, protože vám pak Ancestral Recall donese ve výsledku jen jednu kartu - vyměníme totiž Ancestral Recall, Force of Will, modrou kartu za Mental Misstep. Situace by byla jiná pokud by oponent counteroval Ancestral Recall svojí Force of Will. V tento moment bychom pořád vytěžili dvě karty, které jsme chtěli. Co by se ale stalo kdybychom si chtěli Force of Will ponechat na později? V tomhle případě by nám to přineslo jednu kartu. Jsou i jiné scénáře, které se mohou přihodit (např. Ancestral Recall může být cílem Misdirection) a měli byste se opravdu zamyslet nad tím, co se může stát, než zahrajete Ancestral Recall. Mějte také na paměti, že někteří hráči budou hrát Ancestral Recall jen z toho důvodu, aby z vás dostali Mental Misstep nebo Force of Will. Toto třeba udělá hráč, který může v prvním kole zahrát Time Vault a Voltaic Key a získat nekonečno kol. Pokud si nenecháte Force of Will na Time Vault nebo Mental Misstep na Voltaic Key hra může okamžitě skončit. Ať už je Ancestral Recall jakkoliv silný, někdy je lepší ho prostě necounterovat, pokud jste si vědomi, že vás čekají i horší věci (a těch je ve Vintage mnoho).
Time Walk
Zde máme efekt, který by v dnešní době stál 5-6 man. Ve Vintage tento efekt je k dispozici za dvě many. Jak silný Time Walk je záleží na decku, ve kterém ho máme. Pokud deck tento efekt vyloženě nepotřebuje, můžeme ho dobře využít i tak a čas od času nám hru prostě vyhraje jako kterákoliv jiná karta z Poweru.
Dopad Time Walku na hru může být všelijaký od pitchnutí do Force of Will po vyhraní hry. Time Walk můžeme zahrát jako 'Explore' jak spousta hráčů říká. Explore je zelené Sorcery za dvě many, které vám lízne kartu a nechá vás zahrát zemi navíc. Tato karta se hrála ve Valakut balících, které potřebovaly do hry určitý počet zemí, aby pak mohli přes Scapeshift najít Valakut, the Molten Pinnacle a 6 hor. Jinde se Explore nehraje, protože tento efekt prostě není dostatečně vhodný nebo dobrý na formátech jako je Modern. Ve Vintage hráč nemusí hrát úzce zaměřený deck jako je Scapeshift, aby mohl dobře využít zemi navíc. Time Walk dělá totiž ještě jednu věc, kterou Explore nedělá. Time Walk nám totiž dá kolo, ve kterém budeme moc odtapnout naše zdroje, za které na Vintage je možně zahrát více spellů a ta země navíc může klidně i zůstat odtapnutá pro případ, že bychom tu manu potřebovali na counterspell. Toto je obrovsky rozdíl a může nás ve hře pohnout natolik dopředu, že nás oponent už nedožene.
Pokud hrajeme Mentora, Oath nebo Tezzerator tato karta nám umožní oponenta zabít 'v jednom kole'. Můžeme si připravit board, abychom měli lethal na stole, nebo si třeba najít kombo a v extra kole vyhrát, aniž by oponent byl schopen odtapnout nebo něco zahrát a pokazit nám tak náš plán. Pokud budete hrát proti takovým deckům, dávejte si pozor na to kdy se vytapujete, protože toto se může snadno stát. Primárním cílem je vyřešit Mentora, Oath of Druids nebo Tinker a někdy i můžeme za předpokladu, že odtapneme. Time Walk je však něco, co nám tuto možnost jednoduše sebere.
Někdy se dostanete do situace, kdy Time Walk je jediná možnost jak si líznout něco, co vás zachrání. Není třeba se cítit špatně, když jako poslední pokus o záchranu zahrajete Time Walk. Tyto situace se stávají relativně často a stejně často se i stane, že si buď líznete rovnou odpověď, co potřebujete nebo kartu, která vás k odpovědi dostane. Jedna JEDINÁ karta ve Vintage může mít velmi velký dopad na hru (může ji i totálně zvrátit ve vás prospěch) a tak ani nepodceňujte sílu Gitaxian Probe.
Akcelerace – Fast Mana
Spousta hráčů, co začíná hrát Vintage má tendenci hrát své Moxy a Black Lotus, když to není třeba. Pamatujte, že každé zahrání takové karty dává oponentovi informaci o tom, že nemáte na ruce něco jiného. Navíc artefakty ve hře jsou pak náchylné na spoustu efektů. Hrajte akceleraci tehdy, kdy ji potřebujete.
Někdy si tyto karty budete chtít nechat na ruce, abyste později je mohli použít pro navýšení Storm countu, pro Prowess triggery nebo jen pro následné zahození do Dack Faydena nebo Thirst for Knowledge.
Někdy je však přeci jen dobré Moxy a jiné mana šutry zahrát co nejdříve. Pokud očekáváte karty jako je Trinisphere, Sphere of Resistance, Chalice of the Void nebo Thalia, Guardian of Thraben, je lepší tyto karty zahrát, co nejdříve, protože o kolo později už nebudete muset mít možnost je vůbec zahrát.
Pokud hrajete deck, který hraje většinu dostupné akcelerace, budete muset mít na paměti, že existuje karta jako je Null Rod nebo Stony Silence. Jedná se o efekt zamezující používání artefaktových abilit a je jedno jestli artefakt je země jako Seat of the Synod nebo bytost jako je Arcbound Ravager.
Co také dost často vidím nové hráče Vintage udělat je zahrání Mishra's Workshop a následného zahrání Sol Ringu. Pokud náhodou budete vy mít v ruce Shopy a dostanete se do této situace, pamatujte na to, že hráč modrého decku hrající Mental Misstep má v decku 4 Mental Misstepy, které mají jediný cíl - Sol Ring. Pokud máte na ruce kartu za 3 many a potřebujete ji zahrát, Sol Ring si nechte na později. Pokud vám ztráta Sol Ringu neubere na tempu (protože plánujete zahrát něco za dvě many) tak si Sol Ring můžete klidně nechat zcounterovat.
Všechno výše zmíněné se týká i Mana Crypty. U Mana Crypty si člověk musí však dávat pozor na to, aby ho nezabila. Modré decky mají obvykle možnost jak se Crypty zbavit ať už formou Tinkeru, Repealu nebo Hurkyl's Recallu.
Timetwister
Timetwister se v současné době už moc nehraje. Kartu uvidíte nejčastěji v combo balících. Vzhledem k tomu, že oba hráči si líznout nových sedm karet, musíte si dávat pozor na to, kdy tu kartu zahrajete. Také to co dříve bývalo výhodou je dnes nevýhoda - hřbitov se stal velmi důležitou zónou pro hráče a tudíž efektu zamíchání si hřbitova do knihovny není dost často vítán.
Pokud budete mít Timetwister v decku, budete pravděpodobně mít v ruce nějaký combo deck. Zahrání Timetwisteru v prvním kole na play je ta správná doba jak vytěžit z této karty nejvíc. Zahrajete tudíž vše co můžete a pak zahrajete Timetwister. Pokud vyresolvuje oba dva si líznete nových sedm karet. Avšak vy už budete mít ve hře nějaké manové zdroje. Není úplně neobvyklé, že vám Timetwister dodá vše, co potřebujete k tomu, abyste zahráli Tendrils of Agony za lethal (nebo jinou kartu, co potřebujete k vyhrání hry - třeba Belcher). Pokud nevyhrajete tak vězte, že oponentových sedm karet nemusí být zrovna dobrých sedm. Je to prostě sedm karet, u kterých si oponent nemohl vybrat, jestli si je jako úvodní ruku nechá nebo nenechá. I když nevyhrajete po zahrání Timetwister budete to vy, kdo bude v lepší pozici.
Hraní Timetwister ve druhém a třetím kole je dost nebezpečné pokud si nejste stoprocentně jistí, že budete schopni okamžitě vyhrát přes oponentových nových sedm karet. To, že oponent si lízne sedm karet poté, co už něco zahrál a má přístup k nějakým zdrojům, může také znamenat, že se dostane k tomu, co potřebuje, aby vás zabil. Pokud nebudete nuceni prostě Timetwister zkusit zahrát a vyhrát, čekejte, jak nejdéle to půjde. Hrajte všechny země a zdroje, které můžete postrádat a až bude nejhůře, zahrajte Timetwister, tak budete mít největší šanci si líznout, co potřebujete.
Noví hráči Vintage si budou muset ujasnit, jak zacházet s omezenými kartami a doufám, že tento článek vám trochu přiblíží, co s těmi devíti ikonickými kartami dělat. Někteří hráči, kteří dostatečně nezažili hry Vintage si myslí, že to jak hra dopadne je rozhodnuto víceméně náhodně. I přes to, že Vintage podléhá něčemu, čemu se říká 'high variance' a pro hráče spíš známé nebo pojmenované jako 'štěstí a smůla', výsledek hry je primárně ovlivněn zkušenostmi a skillem obou hráčů. Samozřejmě někdy prostě nemůžeme zastavit některá draw plné omezených karet, stejně tak jako to někdy nedokáže náš oponent. Avšak Vintage je ve skutečnosti o malých nuancích. Jako hráč Vintage musíte tento formát poznat, hlouběji se do něj dostat a pak teprve uvidíte, jak se hra vyvíjí na základě velmi drobných skoro až nevypozorovatelných rozhodnutí. I malý přešlap může znamenat katastrofu, avšak tohle není otázka 'štěstí nebo smůly', ale vámi udělaného rozhodnutí.
K Vintage kromě Power Nine patří skoro všudypřítomné counterspelly, na ty se podíváme v příštím článku.
Děkuji za přečtení. Najdete mě na Magic Online jako stsung nebo na twitteru @stsungjp.
-S'Tsung
pet.ar.kay
30.01.2017 13:40
Pěkný článek. Vintage sice hrát nehodlám, ale přesto je článek hodně zajímavý.
0 hlasů
stsung
01.02.2017 13:24
dik^_~.
0 hlasů
Leeroy
16.02.2017 15:15
Pokud by si někdo chtěl i díky těmto edukativním článkům Vintage vyzkoušet, má jedinečnou příležitost! :)
http://www.cmus.cz/forum/2017-czech...
1 hlas
Mage Ertai
23.02.2017 22:30
Silne o tom premysim, koupim par karet, zbytek proxy a pujdu prohrat 😂
0 hlasů
stsung
24.02.2017 14:07
Prohrat na Vintage je porad 'vyzkouset'. Jde o to se podivat o cem Vintage je a jak funguje.
Hlavni je se nebat a az nejak strasne umres tak se tomuhle pokud mozno priste vyhnout. Az se ti prihodi vse bezne, coz muze ve vetsine pripadu znamenat prohru tak budes schopen vedet jak tomu predejit.
Jen prijd pokud muzes. v Ostrave nebudu, ale Praha/Brno planuju, pokud se nestane neco, co rozhodne, ze nebudu moci dorazit. Muzu deck pripadne pujcit. (za predpokladu, ze mi ukazes, ze mi karty neznicis^_~)
0 hlasů
Mage Ertai
24.02.2017 23:57
Diky moc, uvidim jak to pujde a do Brna bych kdyz tak dorazil. Porad jeste nemam deck ale silne uvazuju o nejake verzi Paradoxical. Videl jsem ted na goldfishi nejakou Mentor verzi a vcelku se me libila. Mam v planu poridit do mtgo tak by bylo fajn si nekdy cvicne zahrat kdyby to slo. Ale zatim vsechno zvazuju.
0 hlasů
stsung
27.02.2017 12:05
pokud budes mit vintage na modu tak mi pak klidne napis a muzeme si zahrat par her (stsung). Jako Mentor je strasne broken, ale nevim jestli v decku, co muze byt proste Storm s Tendrilama je uplne to prave. Jako jestli je lepsi tahle win condition.
Ale tak vyzkousej obe verze a uvidis.
0 hlasů
Mage Ertai
28.02.2017 08:37
Trosku nechapu, obe verze? Po pravde me prijde u techto modry baliku zaklad prakticky stejny a toci se tam jen par karet.
0 hlasů
stsung
28.02.2017 11:58
Um. No takhle je nekolik ruznych decku, co hraji Paradoxical Outcome jako svuj draw engine. Nejcasteji potkas Storm, ktery bud zabiji Tendrilama nebo Mentorem a po sidu Tinkerem.
Pak jsou Mentor decky, ktere hraji Paradoxical Outcome, ale porad jsou porobne Gush Mentor Controlu nez combu. Jsou vsak o dost rychlejsi a muzou proste prvni kolo zahrat Mentora a par spellu k nemu casteji nez normalni Mentor deck. Tohle se moc casto nevidi.Umre to totiz stejne jako ten Storm.
Pak Outcome hraji Tezzeratory nebo Belcher.
Storm a Belcher jsou all-in comba vicemene. Tezzerator je Big Blue deck chovajici se jako control, ktery obvykle zabiji na Vault/Key combo. A ten Mentor je proste Mentor deck, co hraje hromadu artefaktu a outcome misto Gushe. Jsou to naprosto rozdilne decky.
Narazela jsem kazdopadne na deck, ktery vypada jako Storm avsak nehraje Tutory a Tendrily, ale jen Mentora. Tahle varianta mi proste prijde horsi. Jsou ale Storm decky, ktere Mentora hraji (i s tim vsim ostatnim od necropotence po tendrily).
0 hlasů
Mage Ertai
28.02.2017 13:09
Pane boze asi se bude muset vratit na zacatek 😂😂😂. Porad se drzim toho co jsi psala v clanku, ze neexistuje vylozene spatny deck, navic do modu si proste poridim karty na mnou vybrany a apak uz to nebude takova darda kdyz mi jadro s power nine zustane. Vim ze chci hrat modrou kontrol verzi a zbytek se uvidi.
0 hlasů
stsung
28.02.2017 13:20
Hehe, neboj at si vyberes jakykoliv deck tak budes schopen vyhravat, kdyz budes vedet jak hrat. Co jsem napsala je pravda. Jen proste kazdy deck ma sve pro a proti a nekdy mi prijde, ze nektere decky maji vic tech 'proti'. To je ale primarne z toho duvodu, ze mi ten deck nevyhovuje jako hraci. Vsem deckum se bude darit ve spravnych rukach. Ale tak na to prijdes az se do toho pustis.
1 hlas
Mage Ertai
06.03.2017 13:39
Zdravim, mam zaludny dotaz, k power nine, kdybych si teoreticky chtel poridit originalni karty,tak jak na to jit? Koukal jsem vsemozne na net a nejsem sto schopny posoudit cenu, popripade stav z netu. Lze ty to karty sehnat rozumne v CR? Obchody maji jen katalogy, skladem nikde. Je me jasne ze je to rare zbozi ale i tak...Diky za odpoved.
0 hlasů
stsung
06.03.2017 14:42
Idealni je dojet na nejake GP nebo jinou vetsi akci, kde jsou vendori, kteri Power prodavaji. (obvykle vetsina). Tam si karty muzes prohlidnout a porovnat ceny. Pripadne je mozne se domluvit s nejakym prodejcem na nejake akci a s nim se domluvit. Napr. kdyz nekoho najdes na MKM tak mu poslat zpravu. Vim, ze kdyz se neorientujes mezi nimi neni to tak jednoduche. Napr. Bronhy jezdi a je to rozumny clovek. Ale nabidka take zalezi, co maji ty lidi zrovna k dispozici. Ceny se budou lisit v radu stovek EUR.
Mela jsem domluveny obchod Library of Alexandria EXC za 250, zatim co jiny obchod prodaval hranou Library za 600 a HPL za 450.
Pripadne zkusit nekoho z lidi, kteri se prodejem/nakupem zabyvaji a je poverit at ti Power poridi za urcitych podminek. Pokud se v tom totiz sam nevyznas neni to uplne nejsnazsi.
Pokud budes porizovat sam, doporucuji si take precist neco o tom jak poznat falesne karty etc.
Poweru je v CR docela dost a obcas nekde vyplave. Ale nefunguje to tak, ze napises, ze shanis kus Poweru a nekdo se ti ozve.
Vetsina lidi ti reknes, ze jsi blazen, ze si chces porizovat P9. Neni to levna zalezitost a kvuli hrani par turnaju rocne to pro vetsinu lidi nema cenu. Takze bych s nakupovanim pockala az si budes jisty, ze to opravdu chces. Samozrejme muzes byt rozhodnut proste P9 mit a ja ti v tom taky branit nebudu. Mej na pameti, ze se ti muze stat, ze se te nekteri budou snazit obrat nebo ti budou nabizet neprave karty. Me se to sice teda jeste nestalo, ale uz jsem videla dost tradu, kde clovek odesel s fake dualama. Tak at se ti to nestane.
1 hlas
stsung
06.03.2017 14:47
BTW treba ten Lotus od MikeKidney je treba idealni karta na hrani na turnajich. Je osklivej, ale neni polamany, okousany a tak podobne. Je sice pocmarany, ale to se da pripadne napravit (pokud teda nevis jak tak to radsi nedelat).
Jezdi na turnaje a je to rozumny clovek, ktery te rozhodne nepodvede.
Ale pokud bys to bral jako investici, tak je to zase karta, kterou budes horko tezko nekde prodavat.
1 hlas
Mage Ertai
28.02.2017 13:24
No na zacatku to bude velka komedie 😂. Asi si te dovolim jeste trochu otravovat. Uz i dak dekuji za cenne rady a informace.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|