Vintage
Paradoxical Outcome deck na Vintage #2
Posledně jsem shrnula jak vypadala Vintage metagame před a po restrikci a představila svůj deck. Teď se podíváme, jak se deck vyvíjel a co by z něho mohlo vzniknout.
V předchozím článku Vintage s Gushem a bez něj - Paradoxical Outcome deck část 1 - jsem mluvila o tom, jak vypadala Vintage metagame před restrikcí Gushe a Gitaxian Proby. Po omezení těchto karet se Vintage dostala do období převážně modrého chaosu. Takovéhle momenty jsou obvykle ideální moment, kdy začít s Vintage. Pro ty, co už Vintage hrají tak je to ideální čas začít vymýšlet něco nového.
Vzhledem k tomu, že jsem si před nějakou dobou předobjednala playset Paradoxical Outcomu, chtěla jsem se konečně dostat k tomu, že si kartu někde také zahraji. Jako první jsem musela zjistit jak moc broken tato karta je. Bylo mi jasné, že karta bude dobrá, ale každá karta má nějaké nevýhody, ne? Začala jsem skládat nějaký deck dohromady a ten se očividně nerozhodl, jestli má být combo nebo control. Tak se stalo, že jsem začala hledat nějakou rozumnou win condition a podle ní bych se pak rozhodla, kterým směrem se budu ubírat. Musela jsem také zjistit, co mě bude bavit více. Nechtěla jsem se například hned pustit do Stormu nebo Tezzeratora. Můj deck původně zabíjel Monastery Mentorem, ale dost často to nestačilo a tak jsem postupně přidávala nebo vyměňovala karty, které také dokázaly hry vyhrát. Než se k nim dostanu, okomentuji napřed moje pocity z Paradoxical Outcomu.
Ze začátku jsem si myslela, že když mi někdo zcounteruje Paradoxical Outcome tak to bude hodně velký problém a nebudu schopná pak vyhrát. Když jsem hrávala ANT občas se mi stalo, že mě někdo na správném místě zastavil a pak to byla katastrofa. Hra se sice vyhrát dala, ale velmi složitě a vyžadovalo to čas. Někdy i jeden zcounterovaný Dark Ritual znamenal konec hry. Když jsem tak začala hrát s Outcomem očekávala jsem podobnou zkušenost. Zjistila jsem však, že většina hráčů z výměny Paradoxical Outcome za counterspell jsem obvykle vyšla já jako vítěz. Paradoxical Outcome nehrajete jen tak, abyste si to nechali zcounterovat Pyroblaste, že. Takže většinu času oponent counterující váš Outcome bude hrát Force of Will za alternativní cost. To znamená, že za vaší jednu kartu dá dvě. V hodně případech i ta druhá karta bývá dosti silná. I přes to, že jsem přišla o svůj draw spell, byla jsem v karetní výhodě já a dost často se mi podařilo z takové situace vyhrát.
Na druhou stranu jsem také hrála hodně her, kdy jsem nebyla schopna ani Paradoxical Outcome zahrát, protože se mi nedostalo možnosti buď moje zdroje použít, nebo jich vůbec dostat do hry tolik, aby vyprodukovaly 4 many. V nějakých případech se jednalo o ruce, které jsem měla zmulliganovat, ale v dosti případech tomu tak nebylo. 4 many ve Vintage jsou dost, někdy až moc. Draw engine většinou v balících stojí méně než 4 many a 4 many stojí obvykle karty, co hru vyhrají. Je pravda, že Paradoxical Outcome zahraný za 5 například obvykle vede k vyhrané hře (dost často okamžitě), ale někdy člověk se prostě potřebuje prolízat třeba k chybějícímu zdroji nebo counterspellu a nemůže jen tak nečinně sedět. Hrají se například Thoughtcast (i přes to, že stojí 5 man, obvykle stojí do tří man), Thirst for Knowledge nebo Compulsive Research. Každý z těchto spellů má také svůj domov. V PO balících například obvykle nechcete zahodit žádný artefakt a dvě karty obvykle také ne. Compulsive Research se hraje obvykle v Mentor balících, kde dost často končíváte s hromadou zemí na ruce a nemáte, co s nimi až na zahození do Dacka Faydena. Tohle je další možnost jak je využít.
Paradoxical Outcome vyžaduje, aby deck byl částečně postaven kolem této karty. Znamená to větší počet manové akcelerace a permanentů, které se dají Outcomem vrátit (většinou stačí ta akcelerace). Čím větší počet takových karet tím rychlejší deck je, ale je také více náchylný na karty jako jsou Null Rod. Pyroblast a By Force jsou také efektivní odpovědi na tento deck stejně tak jako Energy Flux, který funguje na některé verze těchto decků.
Vzhledem k tomu, že tento deck je občas náchylný na nějaký artefakt nebo enchantment dala jsem si do decku Echoing Truth. Po několikáté prohrané hře kvůli chybějící maně na bounce spell, jsem se rozhodla kartu vyměnit za Chain of Vapor. Stejně tak jsem do decku přidala ještě Steel Sabotage a přemýšlela o Ceremonious Rejection. Hurkyl's Recall je také karta, která nemůže chybět. Tato karta není jen na obranu proti Shopům a hate kartám, ale dá se zahrát i na vás jako pilota decku. Znovu zahrané artefakty mohou zvýšit Storm count, dát více many nebo třeba udělat spoustu Monk tokenů (viz screenshot výše, kde jsem díky Hurkyl's Recallu mohla vyprodukovat druhou černou na Tendrils of Agony).
Můj deck ze začátku měl být control, který by hrál více counterování (rozuměno primárně Mana Drain k Foerce of Will a Mental Misstepu) a jako win condition by měl Auriok Salvagers combo nebo Emrakul, the Promised End. Původní build byl mono blue, ale nějak se mi tam vetřel Mentor, který se prokázal jako velmi efektivní win condition. Začala jsem tak přemýšlet jak by se takový Mentor deck dál vyvíjel, pokud bych si chtěla pořád uchovat PO shell. Přidala bych červenou, abych mohla hrát Pyroblast na oponentovy Paradoxical Outcomy a planeswalkery. Další kartou by byla story karta - By Force. Ta se hodí jak na PO decky tak na Shopy. Dack Fayden by byla další karta, kterou bych zvažovala, ale nejsem si jistá její účinností.
Když mi Mentor občas nestačil, rozhodla jsem se do decku přidat Emrakul. Paní velká mocná a na dvojce zabanovaná Emrakulice však svojí obávanou moc nepředvedla. Zahrát Emrakul nebyl problém avšak v momentě, kdy jsem mohla Emrakul zahrát, jsem také mohla hru vyhrát už jinak. Když jsem spoléhala na Emrakul jako win condition občas se stalo, že jsem hru ještě zvládla prohrát. Už se vám někdy stalo, že jste hráli proti Stormu, zbavili jste oponenta všech karet na ruce a nechali mu k dispozici jen pár zemí a nic jiného na stole? Ano, i takový oponent mě dokázal zabít. Top decknul si totiž Timetwister a ve svém Emrakulím kole mě zabil. Nic moc. I stalo se, že jsem Emrakul zařadila do skupiny 'win more' karet a už jsem se jí moc nezabývala. Emrakul každopádně má své místo v Landstillu, kde opravdu jako win condition kromě zemí nebo Crucible locku funguje.
Jednu hru jse začala takto: Black Lotus, Mana Crypt, Island, Tezzeret the Seeker -> Mox a Time Vault. Na ruce mi zůstala země a Hurkyl's Recall. Moje oponentovo kolo: Black Lotus, Mishra's Workshop, Phyrexian Revoker zakazující Tezzereta, Null Rod a Sphere of Resistance. Třetí zemi jsem nelízla.
Co jsem chtěla vyzkoušet dále, byl Tezzeret the Seeker, Time Vault a Voltaic Key. Tyto karty jsem chtěla do decku přidat, protože občas se stane, že plán Paradoxical Outcome nevyjde a je třeba se občas dostat k nějaké další win condition. Můj deck neměl moc hrozeb a tak jsem toho do decku víceméně jen přidala. Vzhledem k tomu, že deck nehraje jediný tutor a je na Paradoxical outcome závislý nečekala jsem moc velký úspěch. Opak byl pravdou. Toto kombo, ať už Tezzeret sám nebo Vault/Key, si totiž umělo poradit s decky, co zabíjeli okamžitě. Kde Mentor občas nedokázal vyhrát kvůli summoning sickness, tam vyhrálo toto kombo. Po trápení sebe i oponentů s těmito kartami jsem začala přemýšlet, jestli přeci jen nechci další draw engine. Nakonec jsem se rozhodla ještě k směsici win condition přidat další.
Někdy zahrajete Tinker, abyste našli Blightsteel Colossa a vyhráli. | Někdy zahardcastíte Blightsteel Colossus, abyste vyhráli. |
Jednalo se o Tinker a Blighsteel Colossa. Z dřívějšího hraní jsem už věděla, že hardcast Colossa asi nebude problém, když jsem pravidelně hrála Emrakul z ruky. Tinker jako takový kromě Colossa umí najít klíček nebo Vault.
Když můj deck hrál tak nějak všechno tohle dohromady, začala jsem pociťovat potřebu hrát nějaké tutory. Scházela mi černa barva, Yawgmoth's Will a tutory. Občas jsem si také vzpomněla na hry, kdy i s hromadou tokenů na stole jsem byla naprosto mrtvá ať už následující kolo nebo o pár kol později. Tendrils of Agony by vyřešilo všechny takové situace. A tak se stalo, že jsem z mého decku udělala tři varianty. UW Mentora, BUG Tezzeratora a Esper Storm.
BUG Tezzerator obsahoval všechny možné tutory, výše uvedené win condition včetně Tendrils of Agony (bez Mentora) a transformační sideboard (Oath of Druids package). Z bytostí jsem si nechala jednoho Snapcaster Mage, jednoho Trinkeťáka a Colossa, v sidu pak Griselbrand. Kupodivu tato všehochuť, kterou nazývám deck, funguje.
Esper Storm se pořád blíží Mentor decku než čemukoliv jinému. Avšak hraje více akcelerace, tutory a Tendrils of Agony. Tento deck kromě Trinket Mage a Snapcaster Mage ještě hraje Dark Confidanta, protože karty nutně potřebuje, aby mohl odkombit. Deck totiž nehraje všechny komba světa jako BUG Tezz. Deck hraje dva Monastery Mentory, ale většina mých výher byla na Tendrily.
Je spousta možností co hrát v Paradoxical Outcome decku a je na vás si zvolit, co vás bude bavit a to vyzkoušet. Každá barva nabízí něco, s čím se dá pracovat. Bílá má Monstery Mentor, Auriok Salvagery a nejlepší removal, červená má k dispozici Pyroblast, By Force, Dack Faydena, černá má tutory, Tendrily, Dark Confidanta. Zelená barva není moc běžná, ale co třeba karty jako jsou Manglehorn? Eternal Witness pokud dokážete vyrobit GG? I v modré je spousta cílů, které přinesou buď controlu nad hrou nebo karetní výhodu. Vendilion Clique je jasným příkladem, ale co třeba deck, co by hrál Cloud of Fearies? Podle toho, co si zvolíte jako win condition se pak váš deck bude nacházet někde na přímce mezi combem a combo-controlem.
Podle toho, kde na té přímce budete, bude váš deck něčemu náchylný. Budete muset zjistit čemu a dobře se na to připravit. Např. můj UW deck strašně vymírá na Grixis Thieves. Neumím se zbavit ani Notion Thiefa ani Dack Faydena a přes ani jednu z těchto karet neumím vyhrát, natož obě.
Tohle ve zkratce popisuje moje objevování Paradoxical Outcome decků, které zdaleka neskončilo. Mám několik různých decků, které se vyvíjejí dále a každý je v něčem lepší a v něčem horší. Jako poslední deck, co jsem poskládala, byl Paradoxical Outcome Storm, kde jsem objevila jak silná karta je Grim Monolith. Podceňovala jsem ji dost dlouhou dobu a viděla jsem, že lidé hrají 1-3 kopie a nějak jsem nevěděla proč. Někteří hráči asi byli podobně skeptičtí jako já a někteří přišli na to, že ta karta je opravdu dobrá. Pokud nevíte, jak se nějaká karta bude chovat, prostě ji vyzkoušejte. Váš deck se může i kvůli jedné kartě hodně změnit. Zjistíte jak spolu, které karty interagují a to vás samo o sobě naučí jak hrát proti jiným deckům využívající Paradoxical Outcome.
Hodně štěstí!
S'Tsung (zastihnout mě můžete na modu (stsung)a nebo stsungjp na twitteru)
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.