Zapomel jsi na Renegade map jako revolt aktivator pro Greenwheel Liberatora ;)
0 hlasů
Vítejte u constructed rozboru Aether Revolt, kde jako obvykle kladu hlavní důraz na Standard. Čí posádka bude pilotovat svůj stroj k nejvyšším příčkám a kdo bude jenom zbytečně plýtvat energií, to se dozvíte v dnešním článku. A nebude samozřejmě chybět ani několik zajímavých faktů o edici.
Na začátek si tradičně prosvištíme několik faktických poznámek o edici:
Aether Revolt je druhá, doplňující sada Kaladesh bloku. Na constructed je legální od pátku, 20.1.2017 (na MTGO až od 25.1.2017). Obsahuje 184 karet v poměru 12 mythiců, 42 rare, 60 uncommon a 70 common. Dalších deset karet navíc bude součástí tzv. planeswalker decků. Tyto karty nebude možné otevřít v boosteru a budou mít číslování #185-194/184.
V boosterech Aether Revolt také budete moci rozbalit dalších 24 Kaladesh Inventions, kterým aktuálně vévodí Ensnaring Bridge s cenou zhruba 110€ na MKM.
A když už je řeč o speciálních kartách v boosterech, tak za zmínku určitě stojí, že se v AER konečně dočkáme zástupných karet pro Energy Countery, na které se v Kaladeshi zapomnělo.
Aether Revolt dále představuje dvě nové mechaniky, kterými jsou Impovise a Revolt. Dále se v edici objevuje také zajímavý cyklus karet (Expertízy), které při svém vyhodnocení umožní zahrát kartu s levnějším manacostem z ruky bez jeho placení. Stejně jako v Kaladeshi se tu objevují vehicly a samozřejmě nám zůstávají i energy countery. Pouze Fabricate se už v Aether Revolt nevyskytuje.
Před rozborem samotných karet bych ještě rád zmínil promo karty z edici, které jsou opravdu povedené. Obzvláště pak Game Day proma - pro top8 podle mě bylo poslední pěkné promo Languish...
Booster box promo:
Launch week promo:
Game Day proma:
Tím jsme vyčerpali faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. Každá sekce bude jako obvykle rozdělená na dvě části. Nejprve se vždy rozepíšu o kartách, u kterých jsem si jistý, že je budeme pravidelně vídat na constructed, a poté zmíním další karty, které mi přijdou nějakým způsobem zajímavé, ale s jejich budoucností to nevidím úplně růžově. A jelikož jsou v edici opět ústředním motivem artefakty, tak znovu udělám výjimku a začnu právě u nich.
Aethersphere Harvester - Začneme pěkně zostra, protože tohle je jedna z nejvšestranějších karet v edici. To, co dělá vehicly tak dobrými, je zejména nízký crew cost. Jedna z nejlepších vlastností Smuggler's Copter byla ta, že jí mohl pilotovat Thraben Inspector, knight token z Gideona, nebo i tuctový Eldrazi Scion.
Na papíře se může zdát, že tři many je pro agresivní decky docela dost, ale podle mě je poměr tři many a crew jedna v podstatě stejný, jako dvě many a crew 4 (mám samozřejmě na mysli srovnání s Heart of Kiran).
U Harvestera je velké plus obrovská všestrannost. Stejně jako Coptéra se podle mě v pohodě uhraje v libovolném decku s větším počtem bytostí. Evasion a lifelink ocení stejně tak agresivní decky, jako kontrolnější midrange strategie.
Super samozřejmě také je ideální odolnost proti removalu jako Grasp of Darkness a Harnssed Lightning a stejně tak i možnost v kombatu vynulovat Heart of Kiran.
Heart of Kiran - Heart of Kiran je podle mě jedna z nejvíce nadhodnocených karet v edici, za což podle mě ve velké míře může hlavně Smuggler's Copter. Lidé je totiž budou srovnávat jakožto dvoumanové vehicly a tak očekávám mírné zklamání z toho, že Heart nebude tak dominantní, jako byla Coptéra. Rozhodně ale netvrdím, že je tahle karta špatná. Je to výborný vehicle, ale Coptéru těžko něco překoná.
Heart of Kiran je jednak legendární, ale hlavně má docela náročný crew cost. Jak už jsem říkal, to co pro mě dělá vehicly atraktivními, je v první řadě crew cost. Často slýchám argumenty, že v RW vehiclech má přece skoro každá bytost power tři, což je sice pravda, ale na druhou stranu Thalii nebo Depalu v decku určitě nehrajete kvůli tomu, abyste je používali ke crew. A i v takovém případě se Heart of Kiran bude v podstatě chovat jako equipment, který dává +1/+1 a flying. A to už mi tolik lákavé nepřijde.
Opravdu zajímavé mi přijde oživení za pomoci planeswalkera. Před banem byl de facto na standardu jediný planswalker, který se hrál ve velkém, Gideon, se kterým to zase takové terno není, jelikož může sám crewovat po oživení, nebo s vyrobeným tokenem. Pokud ale budete hrát (ideálně v playsetu) třímanové walkery, tak to do křivky bude ideální. Bez Coptéry jsou všeobecně planeswalkeři opět v lepší pozici a tak očekávám více Lilian, comeback Nissy a samozřejmě také Saheeli.
Metallic Mimic - parádní lord pro tribal decky, mezi kterými na standardu v poslední době vyčnívali zejména humani, kteří tak mezi Lieutantem, Gideonem a Always Watching budou mít k dispozici ohromné množství posilovacích efektů.
Další tribaly, které se nabízejí jsou Spiriti a Trpaslíci. Oba decky ale při banování přišly o klíčové kusy a není jisté, že budou dále patřit mezi tier decky.
Můj oblíbený tribal, jenž mne s Mimicem láká nejvíce, jsou Eldrazi. Ne, že by Seer se Smasher potřebovali ještě nějak vylepšovat, ale malé kusy jako Skyspawner či Catacomb Sifter anténku velmi ocení. Křivka Mimic into Skyspawner sama o sobě vypadá celkem přísně.
Walking Ballista - poměrně nenápadná byotst, ale podle mě je tohle jeden z pokladů edice, který má potenciál na to se prosadit i na modernu a vintage.
Podobně jako u Hangarback Walkera je Ballista sám o sobě poměrně křehké tělo, které nevypadá příliš lákavě. To, co z něj dělá opravdové monstrum, jsou ale synergie s ostatními kartami. V edici s ním tvoří minikombo Winding Constrictor (k němu se dostaneme později), ale nejlepší bude v kombianci s Verdurous Gearhulkem, což představuje možnost ohromného damage swingu v podstatě z ničeho.
Excelentní podle mě bude i na modernu a vintage, kde tvoří kombo s Ravagerem. Pomocí těchto dvou karet můžete sestavit kulomet, který soupeře ustřílí i na relativně vysokém lifetotalu (do mixu můžete navíc přidat Discipla of the Vault). Nevýhou je, že tohle kombo je velmi náchylné na spot removal a i všechny hate karty jako Stony Silence a Null Rod. Syrový power level je ale tak vysoký, že bych byl velmi překvapený, pokud by se tohle kombo nikde neprosadilo.
Honorable mentions:
Consulate Dreadnought - poměrně zajímavá karta, která vybízí k experimentování s nějakým all-in aggrem. Na standardu s ní lze teoreticky zabít ve třetím kole, když ji spárujete se dvěma Toolcraft Exemplary a Siege Modification.
Trochu mi to připomíná Becomme Imense s Temur Battle Ragem, nicméně to byly alespoň instanty a navíc dodávaly evasion ve formě tramplu. Jako lepší kombo enabler mi tak stále přijde Electrostatic Pummeler.
Crackdown Construct - že je standard poslední dobou v kombo-módu dokazuje i tahle karta, která s pomocí Wandering Fumarole může nabýt libovolných rozměrů. Sama o sobě je ale dost podprůměrná, takže neočekávám, že by tohle kombo bylo nějak relevantní.
Gonti’s Aether Heart - zajímavá karta pro rogue deckbuildery. Jako nejpravděpodobnější místo pro ni mi přijde UG Rampa, která bude využívat potenciál Time Walk efektů ještě spolu s Part the Waterveil. Škoda ale je, že do téhle kombinace nemáme příliš dobrých planeswalkerů, kteří by mohli profitovat z extra kol. Většinou ale stejně stačí awaken u Partu...
Hope of Ghirapur - tahkle karta má dvě možná uplatnění, jednak jako synergistický kus v artefaktových aggrech, nebo jako ochrana komba, kterou můžete najít Trinket Magem. To si ale dovedu představit asi jenom na vintage.
Inspiring Statuary - karta se zajímavým kombo potenciálem, na standardu zejména s Paradoxical Outcomem a Aetherflux Reserviorem.
Za pozornost tu stojí dvě věci - Statuary je celkem fajn s libovolným zdrojem clue a Aetherflux Reservoir má mezi Glint Nest-Crane, Trophy Magem a Whirl of Invention poměrně dost karetní selekce, což by z něj mělo udělat docela konzistentní deck. Díky kartám jako Hope of Ghirapur a reprintu Ornithopter by také neměl být problém dosáhnout na dostatečný "storm count".
Lifecrafter’s Bestiary - variace na téma Cloudstone Curio, která by paradoxně mohla být na modernu v kombo elfech lepší než samotné Curio, jelikož má v sobě zabudovanou jakousi pseudo-Glimpsu. Také je samozřejmě fajn, že Bestiář něco dělá i sám o sobě, což by mohlo řešit hlavní problém elfů, zejména po sideboardu, kde má skoro každý nějaké hate karty a nelze tak spoléhat na synergie se Šamanem a Ezurim.
Na standardu by pak mohla být součástí zelených midrangů, ačkoli lepší možnosti karetní výhody poskytují planeswalkeři jako Nissa, Sorin apod. Poměrně zajímavý by ale mohl být s Cryptolith Rity.
Merchant’s Dockhand - abilita velmi náročná, co se aktivační ceny týče, a navíc potřebuje i velký setup v podobě artefaktů jako Prophetic Prism, nebo různé Puzzleknoty. Některé decky, které potřebují najít jednu specifickou kartu (Reservoir, Panharmonicon, Metalwork Colossus), by o něj ale mohly mít zájem.
Ornithopter - artefaktové decky na standardu Ornithopteru asi upotřebí jenom těžko (nevěřim tomu, že by se uchytil deck s Tezzeret’s Touchem), takže jediné teoretické uplatnění je podle mě s Paradoxical Outcomem.
Paradox Engine - už na první pohled jasná kombo karta. Kromě toho, že je s ním éměř nekonečná řada tříkaretních komb na eternal formátech, mi jako nejzajímavější přijde poněkud jednoduché kombo na "velké množství many" s Cryptolith Ritami. S Duskwatch Recruiterem pak de facto můžete líznout a zahrát celý deck v jednom kole. Engine lze navíc najít za pomoci Thalia's Lancerů, takže není potřeba dávat do decku zbytečně moc noncreature karet.
Další zajímavá komba jsou na vintage, kde by se Engine mohl hrát jako one-of v artefaktových kombo decích, jako je třeba Storm, nebo Vault/Key kombo.
Peacewalker Colossus - že by další kousek skládačky do decku s Consulate Dreadnaughtem? Colossus je také zajímavý se Skysowereignem. Možná že by se dal postavit nějaký kontrolní Boros, vždyť k dispozici máme kusy jako Nahiri a Chandra (dokonce dvě dobré Chandry) a i docela širokou škálu všemožného removalu.
Planar Bridge - na standardu bude Bridge jenom těžko konkurovat Aetherworkům, ale mohl by se hrát třeba na modernu v Monoblue Tronu, kde může hledat heavy-weight kusy jako Ugin a Emrakul.
Scrap Trawler - na první pohled docela dobrá value karta, ale tak nějak nevím, který deck by o ni mohl mít zájem. Jelikož má docela agresivně laděné proporce, tak se nabízí nějaký artefaktový deck, ovšem tam se umí sám vracet Scrounger, takže mi Trawler přijde poněkud zbytečný.
Nejpravděpodobnější mi přijde modernová affinita, která by ho mohla sidovat v pomalejších matchupech jako pěknou odpověď proti hate kartám typu Ancient Grudge.
Bílá
Felidar Guardian - ačkoli je standard obvykle přehlídkou planeswalkerů a drahých mythiců, tak se zdá, že tentokráte je nejdiskutovanější kartou toto nenápadné účko. Hlavní téma je vždy stejné - je kombo Felidar Guardian + Saheeli Rai natolik silné, aby ovládlo standard?
Osobně si myslím, že Saheeli je velice průměrná karta, kterou bych hrál opravdu nerad. Na druhou stranu, Felidar Guardian je docela užitečná karta. V podstatě je to Eldrazi Displacer na jedno použití. A Displacer stále patří k nejlepším bytostem na formátu a je například ústřední kartou UW Panharmoniconu a "Brood komba".
A právě UW Panharmonicon je deck, který by z přítomnosti Felidara měl nejvíce profitovat. Nejenom, že je velmi solidní s kartami jako Cloudblazer či Drowner of Hope, ale hlavně je dost brutální se samotným Panharmoniconem.
Dva Felidarové + Panharmonicon = nekonečně ETB triggerů - kdo by potřeboval Saheeli... A s nekonečnem many může soupeře zabít třeba Walking Ballista.
Sram, Senior Edificer - vehicly sice přišly o Coptéru, ale ztrátu jim může bohatě vynahradit Sram. Podobně jako u Depaly je u něj trochu nevýhoda, že je legendární, nicméně potenciál karetní výhody v lategamu je pro vehicly velmi lákavý, jelikož je deck stavěný docela dost jako all-in aggro.
Nevýhoda je pouze v tom, že dvoumanový slot je už teď dost přeplněný a často se třeba nevejde ani taková super karta, jako je Veteran Motorist. Osobně mi ale nabízená karetní výhoda přijde natolik dobrá, že bych Srama hrál raději, než třídrop typu Thalie.
Sram ale není pouze pěkná karta pro vehicly, ale i zajímavý kombo enabler. Díky equipmentům za nula man totiž může snadno nalízat celý deck během jednoho kola, což by na standardu mohla být opět další posila pro Aetherflux Reservoir. A samozřejmě má i obdobný potenciál na modernu v equipmentovém stormu s Puresteel Paladinem.
Sram’s Expertise - cyklus expertise karet jsem už zmiňoval v souvislosti s kombo potenciálem na modernu, nicméně je také důležité zmínit, že mi všechny expertízy přijdou i velmi fajn na standard. Jsou samozřejmě super v tom ohledu, že umožnutí zahrát dva spelly za cenu jednoho, což je velmi dobrý tempo play.
Sramova Expertíza by měla být jedním ze základních stavebních kamenů pro GW tokeny, což byl jeden z dominantních decků loňského standardu, který ale úplně vymizel po odrotování Dromoka's Commandu. I díky téhle kartě by měl tenhle deck s příchodem Aether Revoltu slavit comeback. Přestavte si, jak silný play bude Expertíza, přes kterou zároveň zahrajete Nissu (Voice of Zendikar).
Honorable mentions:
Aethergeode Miner - dvoumanovka se silou tři, která se navíc umí vyhnout removalu, to zní hodně fajn. Realita je ale taková, že má tak velkou konkurenci (Heart of Kiran, Scrounger, Veteran Motorist, Sram), že je velmi nepravděpodobné, že by se hrála ve větším počtu. Devilthorn Fox anyone?
Consulate Crackdown - casual kombo s Mycosynth Latticí
Deadeye Harpooner - zajímavá karta s Panharmoniconem a Felidar Guardianem. Pokud máte opravdu dostatek many, tak s Eldrazi Displacerem může dokonce pobýt celý soupeřův stůl na jeden zátah.
Decommission - tady se musíte hodně nadřít ve srovnání s Appetitem for the Unnatural. Fragmentiza mi pořád přijde jako lepší sidovka.
Restoration Specialist - za poměrný nízký cost přináší Specialista pěknou karetní výhodu, ovšem je trochu ve špatných barvách, jelikož v bílé je docela těžké rychle a efektivně naplnit hřbitov.
Solemn Recruit - sice mu chybí evasion, ale má potenciál plně ovládnout kombat, pokud na něj soupeř nenalezne odpověď. Zajímavá je jeho synergie s clue tokeny (které generuje například Thraben Inspector) a také s Aethergeode Minerem. Pořád si ale myslím, že na výběr máme plno lepších třídropů (Depala, Pia).
Thopter Arrest - vypadá to, že Oblivion Ringu se jenom tak nedočkáme a pokud se například uchytí nějaké artefaktové kombo, tak může být Thopter Arrest lepší, než Stasis Snare.
Disallow - velmi solidní counterspell, který bude určitě nedílnou součástí všech dvojkových kontrolů. Možnost "Stifle" módu je daleko relevantnější, než se může zdát, jelikož s ní můžete lehce zrušit aktivaci Aetherworků, ultimátku planeswalkerů jako Liliana a Nissa, nebo můžete překazit hrátky s Felidar Guardianem. Velmi relevantní je samozřejmě i možnost zrušit cast triggery u velkých eldrazi jako Ulamog a World Breaker.
Metallic Rebuke - takhle blízko Mana Leaku už jsme na standardu nebyli opravdu dlouho. Rebuke vypadá jako ideální karta pro UW Tempo, kde k němu budeme mít Thraben Inspectora a Heart of Kiran/Aethersphere Harvestera.
Trophy Mage - na standardu to nebude takové terno, jelikož kromě Harvestera není moc co hledat, ačkoli kombo decky by mohly využít možnost tutoru pro Inspiring Statuary, či Lifecrafter's Bestiary.
Daleko zajímavější je Trophy Mage pro milovníky eternal formátů, kde je o dost větší výběr mezi trojmanovkami. Na modernu může hledat Ensnaring Bridge, Crucible of Worlds, nebo třeba Oblivion Stone. Na vintage umí najít stax kusy v podobě Trinisphere a Tangle Wire (a samozřejmě i tady se hraje Crucible).
Super bude i v různých jednokarťácích, kde může hledat protekční meče, či komba jako Rings of Brighthearth/Basalt Monolith a Metalworker/Staff of Domination.
Whir of Invention - podobný případ jako u Trophy Mage. Na standardu bude velká překážka tři modré v manacostu a tak se mi jako realistické jeví pouze zařazení do Reservior komba, které je v podstatě all-in a bez Reservoiru nemůže vyhrát.
Podstatně lepší mi to ale přijde na eternal formátech - například na modernu by to mohlo být hodně fajn s Ironworky, nebo v Lantern Controlu (ačkoli stávající verze bude mít problém dát dohromady tři modré zdroje). Na legacy je nejlákavější určitě Grindstone kombo a na vintage máme Time Vault, kam Whirl zapadá naprosto perfektně. A o jednokarťácích (Breya) ani nemluvě...
Honorable mentions:
Baral, Chief of Compliance - na první pohled vypadá Baral jako pěkná posila pro dvojkový UR kontrol, jenže síla decku byla právě v tom, že před sidem nemá soupeř žádné dobré cíle pro removal, takže je dost pravděpodobné, že by Baral pokáždé hned umřel. A i jako alternativní plán po sidu mi přijdou lepší bytosti, které mohou samy o sobě vyhrát hru (Dragonmaster Outcast, Thing in the Ice).
Lepší by to mohlo být v nějakém kombodecku, jako například Storm na modernu. Otázka ale je, jestli se s tolika zabanovanými kartami ještě vůbec dá na modernu storm hrát...
Baral’s Expertise - zajímavá tempo karta, u které je ale obrovskou nevýhodou sorcery speed (buďme ale soudní, pokud by to byl instant, tak by modré kontroly byly na standardu naprosto dominantní). V černé dáme spíše přednost hromadnému zabíjení, ale v UR Controlu by mohlo jít o zajímavý způsob, jak pozdržet velké pašíky typu Verdurous Gearhulk, nebo Metalwork Colossus.
Mechanized Production - tohle určitě není competitive záležitost, ale jako deck na FNM by s tím mohla být zábava. Nejlepší cíl pro ni bude obyčejná clue, což je artefakt, kterého se soupeř narozdíl od Thoptéry či Serva jenom tak lehce nezbaví. V UG barách je k dispozici docela dost možností, jak clue generovat.
Reverse Engineer - karta s docela velkým potenciálem, pokud jí spárujeme s párem Thoptér, nebo (opět) clue tokenů. Ideální proliz pro kombo decky s Reserviorem, nebo třeba Inspiring Statuary
Shielded Aether Thief - Marvel decky v minulosti jako plán B využívaly Tireless Trackera a Whirler Virtuosa a nyní nám do mixu přibude ještě tenhle pán. Jako jeho největší plus vidím, že poblokuje většinu pozemních bytostí, takže pokud bude na formátu dostatek agresivních decků, tak by měl být celkem fajn.
Černá
Fatal Push - když jsem tuhle kartu poprvé viděl, tak mi to přišlo jako fajn odpověď na Coptéru, ale jinak nic extra výjimečného.
Druhý den jsem si chtěl objednat playset a zjistil jsem, že nejlevnější cena na MKM je kolem čtyř eur. What? Tak nějak jsem si neuvědomil, že je to po Abrupt Decayi pravděpodobně druhý nejlepší removal na legacy a ani na modern to nebude vůbec špatná karta.
Spousta hráčů na tuhle kartu pěje ódy a někdy se vůbec hovoří o tom, že je to nejlepší jednomanový removal všech dob. Já bych ale trochu krotil nadšení. Za prvé, na legacy je sice hrozně jednoduché splnit podmínku pro Revolt, nicméně klasických attrition matchupů je zde pomálu. Delver decky se navíc mohou rychle přizpůsobit zařazením většího počtu True-Name Nemesis a Gurmag Anglerů. Zejména kvůli Anglerovi si myslím, že nějaký ten Dismember, či Diabolic Edict by se měl stále vejít. Jedno je ale jisté, Disfiguru už nikde neuvidíme. Fatal Push je samozřejmě i v rámci legacy měřítek super karta, ale je chyba nacpat automaticky do decku playset a myslet si, že se tím všechno vyřeší. Realisticky se budou hrát tak dva kusy.
Zajímavější je to na modernu, kde by Fatal Push mohl ohromně pomoci deckům, které nemají přístup k Lightning Boltu a Terminate. Osobně si myslím, že Jund a Abzan to budou mít podobné, jako legacy Delver. Dva-tři kusy se vejdou, ale pořád je potřeba mít odpovědi na karty jako Tasigur, Wurmcoil Engine, nebo Reality Smasher.
Nejvíce by z Fatal Pushe mohly profitovat decky jako Sultai, Grixis, nebo UB/Esper. Můj tajný typ je Sultai, jelikož BUG kombinace měla vždycky přístup ke všem vynikajícícm kartám, ale kromě Decaye jí chyběl nějaký další prémiový removal.
Dovedu si zároveň představit, že úplně nejvíce budou z Fatal Pushe profitovat Eldrazi, kteří mají Drownera a Smashera, na které Push nedosáhne, zatímco ostatní midrange nebudou schopné díky všudypřítomným Pushům na stole udržet žádnou bytost.
A konečně, Push bude samozřejmě i skvělý removal na standard, kde se kromě Gearhulků zase tolik drahých bytostí nehraje. Jenom tu bude trochu větší námaha s revoltem, nejsnadnější způsob jeho nabytí je totiž obětovaná clue, eldrazi scion, nebo Evolwing Wilds, což je o dost pracnější, než si fečnout, nebo zwastelandovat soupeře...
Glint-Sleeve Siphoner - další Dark Confidant hype! Pojďme se nejdříve pro zajímavost podívat, co jsem říkal u Asylum Visitora, nebo Pain Seera.
Asylum Visitor: "Tady mi opravdu přijde, že jsme se trefili do černého. Ve Vampýrech bude madness hlavní tématikou a vzhledem k tomu, že Visitor skvěle do decku zapadá svými agresivními proporcemi a také ukázkově spolupracuje s kartami jako Olivia a Lightning Axe, si myslím, že má o budoucnost postaráno."
Pain Seer: "Za poslední rok už je to třetí karta po Duskmantle Seerovi a Blood Scrivenerovi, která má efekt připomínající Dark Confidanta. O jejich předchůdcích se bohatě spekulovalo, většinou měli v předprodejích i docela vysoké ceny, ale jak se přešlo do akce, tak po nich nebylo ani vidu, ani slechu... A pokud bychom snad přece jenom hráli Monoblack aggro, tak Pack Rat jsou prostě natolik silná karta, že je Pain Seer jenom těžko předčí. Ideální deck pro něj by mohlo být Rakdos aggro, i když je pravda že i přes výhru na GP tenhle deck není moc populární."
Je vidět, že jsem vždycky velký fanda podobných karet. U Pain Seera jsem byl zřejmě skeptický poté, co jsem si předtím koupil playset Duskmantlů za lidových 250Kč/kus. Tentokrát si ale myslím, že jsme se opravdu trefili do černého. Všechny předchozí podobné karty totiž měly jednu zásadní chybu - dost zásadní restrikci, která nás při konstrukci nutila zásadně upravit celý deck a výsledný profit nebyl těchto úprav vůbec hoden. Pamatujete, jak se třeb kvůli Pain Seerovi hrál Springleaf Drum?
Siphoner nepotřebuje skoro nic proto, aby poskytoval karetní výhodu. Energie můžeme lehce získat díky kartám jako Aethersphere Harvester, Servant of the Conduit, nebo Harnessed Lightning. Dá se tak říci, že nás vlastně sám prolíže k dalším zdrojům energie, což je super. Pěkné plus je i menace, kterou lze lehce zneužít například s Verdurous Gearhulkem. Osobně si ale myslím, že větší užitek bude mít z potenciální karetní výhody BR Aggro. Je tohle konečně karta hodná označení "Dark Confidant light"? Myslím si, že ano. Při nejhorším se nad tím můžu zasmát, až v příští edici vyjde další černý dvoudrop s potenciálem karetní výhody...
Yahenni’s Expertise - po odchodu Languishe černým kontrolním deckům zoufale chybělo kvalitní hromadné zabíjení (hráči byli nuceni hrát podprůměrné kusy jako Flaying Tendrils). Expertíza má navíc ohromnou výhodu v tom, že přestavuje "one-two punch" spolu s Ruinous Pathem, kdy poklidíte všechny soupeřovy bytosti a zároveň se zbavíte nepříjemného walkera (přímo ideální proti bílým aggrům, kde byl Gideon pro kontroly velmi nepříjemný). V tom vidím hlavní sílu téhle karty. Midrange je zpátky, už se těším, až vyndám z krabice Goblin Dark-Dwellery :)
Zajímavá může být Expertíza i na modernu, jelikož v UB-based Midrangi vytváři velmi silnou interakci s Ancestral Vizemi. Který kontrolní milovník by odolal Vratům a Ancestrálu v jedné kartě, že?
Honorable mentions:
Battle at the Bridge - kontrolní decky by mohl ocenit možnost masivního lifegainu a tak je možné, že v nějakém malém počtu se Battle bude na standardu hrát. O dost lepší to samozřejmě bude, pokud budete mít v decku nějaké artefaktové synergie.
Gifted Aetherborn - občas se stává, že se kontroly snaží proti hyperagresivním deckům změnit po sidu strategii, když přisidují nějaké obranné bytosti v očekávání, že soupeř odsiduje většinu removalu (viz v nedávné minulosti třeba Jorubai Murk Lurker). A v tomto ohledu je Gifted Aetherborn velmi účinná karta, ačkoli není zase tak dobrá proti nejlepším vehiclům.
Herald of Anguish - ve správném decku velmi synergictická a užitečná karta, avšk k tomu, aby uspěl na standardu mi zde chybí více artefaktových enablerů, jako byly například ve Scars of Mirrodin Ichor a Mycosynth Wellspring. A bez těchto synergií nevidím důvod, proč hrát Heralda raději než Mindwrack Demona.
Resourceful Return - zajímavá karta, která vypadá exceletně v souboji attrition decků. Pokud bude na standardu více midrange decků, tak půjde o velmi solidní sidovku. Zároveň o ni mohou mít zájem agresivní decky jako BR Aggro, které má stabilně ve hře nějaký ten artefakt.
Vengeful Rebel - Skinrender se svého času občas někde objevil, nicméně tady máme tak dobrý rate, že se neubráním přirovnání ke Flametongue Kavu. Hlavní otázka ovšem je, kolik povtůrkových decků se bude hrát a jak složité bude aktivovat revolt. Minimálně je to další zajímavá karta s Panharmoniconem a Eldrazi Displacerem.
Yahenni, Undying Partisan - poměrně nevýrazné proporce, avšak ve správném decku může být celkem užitečný, jelikož umí velmi snadno aktivovat revolt. Možná nějaký agresivnější BW Midrange s eldrazi tématikou.
Hungry Flames - takový mix mezi Unlincensed Disintegration a Searing Bloodem. Červené agresivní decky, které nemají přístup k Disintegraci určitě tuhle kartu uvítají. Zároveň je tohle další blesk do UR Tempa s Fevered Vizemi.
Kari Zev, Skyship Raider - na první pohled velmi nenápadná bytost, ale v kombatu bude hrozně nepříjemná a navíc má ideální creature typ pro zkombinování s Thalia's Lieutantem a Metallic Mimicem.
Podle mě k ní ale ani žádné podpůrné karty nepotřebujeme, protože kombinace first striku a menace je dost dobrá sama o sobě, nehledně na to, že s sebou přináší ještě útočící opičku. A když nás soupeř na zemi přečíslí, tak není nic jednoduššího, než poslat Kari do vzduchu pomocí Harvesteru (poslat traktor do vzduchu, huh?).
Další možné vužití by mohlo být v RG Energy Aggru, jelikož je to celkem dobrý cíl pro všemožné posilovací efekty.
Shock - když jsem s magicem začínal, tak byl Shock tuctová crap komona. Kdo by to byl řekl, že o pár let později budu o Shocku mluvit jakožto o nejlepší červené kartě v edici. Je to totiž s podivem, ale červená na formátu neměla jednomanový blesk, který by mohl dát dva damage kamkoli.
Shock bude patrně náhrada Galvanic Bombardmentu v agresivních decích, přičemž za zmínku stojí, že s ním jde přerušit Saheeli kombo, jelikož Saheeli po aktivování mínusové ability nebude mít dostatek loyalty counterů.
Honorable mentions:
Indomitable Creativity - další z mnohých způsobů, jak na modernu nacheatovat do hry Emrakula. Jelikož se ale nehraje ani samotný Polymorph, tak pochybuji, že se uchytí tahle karta, ačkoli má trochu větší flexibilitu
Invigorated Rampage - hodně damage za málo many, v tom je celkem velký potenciál. Tahle karta může klidně být nový Temur Battle Rage. Ideální do energy decků s Pummelerem, nebo do bytůstkového monoredu s Kari Zev
Kari Zev’s Expertise - jeden z nejlepších "Threaten" efektů za hodně dlouhou dobu. Pěkný sideboard materiál pro červená aggra. Výhoda také je, že tím můžete zničit soupeřovo Heart of Kiran, pokud k němu budete mít na stole své (teď už jenom, aby soupeř nedržel další kopie na ruce). Zároveň je to na modernu možnost, jak za pomocí manovače ve druhé kole zahrát nějakou z fuse split karet.
Lightning Runner - pět man je pro aggro docela dost, nicméně extra kombat může být dost velká výhoda, zvláště pak máte-li k dispozici velké "vašky" jako Bristling Hydra a Electrostatic Pummeler (Pummeler s myškami a dvojitým útokem, to zní dost přísně). Navíc, pokud máte dostatek energie, tak můžete dokonce abilitu použít vícekrát.
Pia’s Revolution - zajímavá sidovka pro agresivní decky s větším množství artefaktů. Proti spot removalům mi to přijde opravdu super. Podobný případ byl ale kdysi Athreos, který se vůbec neuchytil...
Release the Gremlins - červená na standardu konečně umí zničit artefakt za méně, než čtyři many, juchů! Nevím, jak často zničíme více, než jeden artefakt, ale už jenom proto, že červená nemá lepší alternativu, tak se tahle karta bude v sideboardech objevovat.
Siege Modification - o kombu s Consulate Dreadnoughtem už jsem mluvil. Kromě toho tu ještě máme Skysovereign, ale myslím si, že lepší způsob, jak cheatovat při crew, bude Peacewalker Colossus.
Wrangle - další super levný "Threaten" efekt, který ovšem nedosáhne na ty největší kusy, které by opravdu stálo za to ukrást (Griselbrand, Primeval Titan, Wurmcoil Engine), což mu dost ubírá na hratelnosti. Na menší kusy už totiž máme Lightning Bolt a Seering Blaze.
Greenwheel Liberator - na standardu se pravděpodobně nenajde žádný jednoduchý způsob, jak ve druhém kole pravidelně dosáhnout na revolt, nicméně Liberator mi přijde parádní na modern do agresivních decků jako RG Bushwhacker Zoo, nebo třeba Naya Company. Jelikož se v podobných decích většinou hrají pouze bytosti a fetchlandy, tak mi ve druhém kole přijde jako mnohem lepší play, nežli Tarmogoyf.
Rishkar, Peema Renegade - naprosto úžasná bytost s velmi všestranným využitím. Někdy ho využijete jako agresivní bytost do křivky, jindy zase oceníte mana rampu. Opravdu zajímavé to ale začne být, když si uvědomíte všechny možné synergie.
Dvě nejsilnější karty s Rishkarem budou bezesporu Nissa a Winding Constrictor. Křivka Constrictor into Rishkar vypadá velmi nekompromisně. A s Nissou zase můžete ze všech bytostí udělat Llanowar Elfy. To mi nejlepší přijde v decku s Cryptolith Rity, kde bude Rishkar fungovat jako mini Rity, které můžete najít za pomocí Duskwatch Recruitera, což je samozřejmě další fajn interakce.
Rishkar’s Expertise - pamatujete na GB Rock se Seasons Past? Zelená Expertíza mi přijde jako velmi podobná karta. Je to velmi pomalý kus, který nechcete hrát ve velkém počtu, ale bude naprosto dominovat v lame gamu. Trochu mě mrzí, že si nebudeme moct líznout třináct karet s Emrakul, ale v zelené je pořád spoustu bytostí s powerem čtyři a více, které budou s Expertízou ideální. Zároveň mi přijde velice fajn s pětimanovými walkery jako Nissa, Vital Force a Ob Nixilis Reignited.
Honorable mentions:
Druid of the Cowl - na rozdíl od Servanta of the Conduit nebo Deathcap Cultivatora produkuje pouze zelenou manu, ale neumře na Lilianu ani Shock, což může být velké plus
Greenbelt Rampager - bez další podpory to bude Leathback Baloth, což je karta, která neurazí, ale je celkem barevně náročná. Naštěstí tu máme Attune with Aether, se kterým můžete sloníka dát ve druhém kole. Nevím, jestli se bude hrát v playsetu, ale rozhodně by se měl vejít do Energy Aggra.
Heroic Intervention - zajímavá sidovka proti hromadnému zabíjení, ale pokud bude nejhranější sweeper Yaheeni's Expertise, tak trochu ztrácí na atraktivnosti. Nemluvě o tom, že i tak je nejhranější černý removal Grasp of Darkness.
Hidden Herbalists - další možnost explozivních startů pro modernové decky jako Bushwhacker Zoo, nebo případně rogue záležitosti typu Monogreen Devotion (Tooth and Nail)
Highspire Infusion - další pěkná myška pro energy aggra s Electrostatic Pummelerem
Lifecraft Awakening - taky jste vždycky chtěli někoho zabít clue tokenem? Tak teď si můžete splnit své nejbláznivější sny. Jinak ale pro tuhle kartu nevidím žádné rozumné uplatnění, snad s výjimkou Walking Ballisty.
Maulfist Revolutionary - možnost přidávat žetony planeswalkerům je celkem lákavá, ale i tak to bude zřejmě spíše casual záležitost. Ačkoli třeba s Nissou, Constrictorem a Eldrazi Displacerem by to nemuselo být vůbec zlé.
Narnam Renegade - Kird Ape v tuningu, mohla by se objevit v nějakém modernovém Zoočku
Natural Obsolescence - pěkná sidovka proti vehiclům a zejména Scrapheap Scroungerovi
Multicolor & Land
Ajani Unyielding - podobně jako Sorin, i Ajani mi přijde jako ultimátní trumf v souboji midrangů. Poskytuje okamžitou karetní výhodu a dokáže se zbavit libovolné bytosti (exile je relevantní proti Scroungerovi a také proti Avacyn, která tak nemůže cílenou bytost zachránit). Spíše, než jako maindeck kartu vnímám Ajaniho jako fajn sidovku, ačkoli bude muset o místo bojovat s Nissou, která má výhodu v tom, že je o kolo rychlejší.
Oath of Ajani - parádní synergická karta do GW Tokenů. Jako dva hlavní token generátory v minulosti fungovali Nissa a Gideon, které jednak můžeme zahrát se slevou, ale hlavně poté můžeme využít další Oathy jako posilovací efekt. A docela pěkně bude fungovat i s bílou Expertízou.
Zároveň to bude pěkná casual karta do decků jako Doubling Season kombo na modernu, nebo 5C Walkeři coby jednokarťák.
Renegade Rallier - nenápadná karta, která ale může být hodně fajn na modernu, kde může například spouštět landfall vícekrát za kolo, což oceníte s kartami jako Steppe Lynx a Plated Geopede. Dále může recyklovat value bytosti jako Qasali Pridemage a Selfless Spirit, čehož by se mohlo využít v decích s Collected Company.
Spire of Industry - nemyslím si, že na standardu bude pro tuhle kartu místo (Corrupted Crossroads se nehrálo ani v dobách, kdy se hráli ve velkém Eldrazi), jelikož Aether Hub je prostě mnohem lepší.
Mohla by ale najít uplatnění na modernu v Affinitě a Lantern Controlu jako alternativa za Glimmervoid, jelikož na rozdíl od ní přežije hromadné ničení jako Shatterstorm a Vandalblast. Pravděpodobně se stejně bude hrát playset Glimmervoidů, ke kterému přidáte jednu, či dvě Spiry.
Winding Constrictor - tenhe hádek je naprosto neuvěřitelný! Už jsem zmiňoval dream draw s Constrictorem a Rishkarem, ale to pravé ořechové to je teprve s Nissou a Verdurous Gearhulkem. A docela fajn je to i Walking Ballistou. GB Aggro s tématikou plusových counterů se prostě staví úplně samo.
Haďák má navíc trojku v obraně, takže ho nezabije Shock a ve většině případů ani Galvanic Bombardment. A věřte mi, že tohoto hada rozhodně budete chtít zabít hned, jak se dostane na stůl, protože jinak se věci mohou velmi rychle vymknout kontrole.
Honorable mentions:
Ajani, Valiant Protector - Ajani z planeswalker decku podle mě není vůbec špatný, ale jeho druhá verze umí exilovat, což je přeci jenom podstatné plus. Vtipná je ale jeho interakce s Walking Ballistou, se kterým je zejména ultimátka v podstatě instant win.
Dark Intimations - velmi slabá variace na téma Cruel Ultimatum, ale je zajímavá z flavorového hlediska, jelikož tak nějak přepovídá, že v další edici (Amonkhet) se objeví Nicol Bolas. Možná, že poté budou Intimations o něco atraktivnější.
Rogue Refiner - další pěkná value karta pro Aetherworky, ale může se klidně hrát i s Panharmoniconem, nebo jako kartetní výhoda v Energy Aggru, které obvykle stejně splashuje modrou pro counterování v sidu
Spire Patrol - Panharmonicon sice přišel o Reflector Mage, ale možná nebude tak zle, jelikož Patrol by ho mohl klidně zastoupit
Tezzeret, Master of Metal - tohle by měl teoreticky být ten slabší z dvojice nových Tezzeretů, ale paradoxně bych řekl, že je na tom lépe. Umím si ho představit jako alternativní winkondici v artefaktovém decku s Reserviorem a Inspiring Statuary. A zároveň je samozřejmě fajn, že umí pomoci obě zmiňované karty najít.
Teoreticky by se mohl hrát i v UB Controlu, kde bude jako jediný artefakt Torrential Gearhulk. Každé kolo si dát tutor na Hulka, to mi přijde celkem broken, i když to stojí opravdu "kotel" many.
Tezzeret the Schemer - Osobně jsem měl vždycky slabost pro Tezzereta, Agenta of Bolas, kolem kterého jsem kdysi na standardu rád stavěl různá brew. Tenhle Tezzeret mi ale přijde takový dost vyčpělý. Plusová abilita nemá s výjimkou improvise karet skoro žádné využití a emblém se příliš nehodí do žádné současné strategie na standardu (pro artefakty byla nejdůležitější barva červená). Nejlépe tak vypadá mínusová abilita, pro kterou ale zase nemáme příliš dobrých a levných enablerů.
Tezzeret na mě proto působí spíše jako casual karet pro hospodské hraní...
Tezzeret’s Touch - zajímavá karta, ale rozhodně to není Ensoul Artifact. Z hlediska standardu je největší problém špatná barevná kombinace, jelikož nejlepší artefaktový deck bylo BR Aggro
Weldfast Engineer - takhle karta teoreticky vypadá velmi dobře, ale podle mě je problém v tom, že BR Aggro hrozně oslabil ban Coptéry, která byla pro deck velmi důležitá díky madness synergiím. I kdyby se ale deck dočkal nějakého obrození, tak na třech manách už máme Harvestera, Disintegraci a Piu Nalaar, což jsou všechno kvalitnější kusy.
Pomalu se dostáváme na závěr, takže nesmí chybět rekapitulace mých největších favoritů v edici.
10. Shock - ne, že bych byl ze shocku nějak nadšený, ale je jasné, že to bude formát staple, který uvidíme ve všech agresivních decích s červenou
9. Felidar Guardian - ať už ho zkombinujete s Panharmoniconem, nebo se Saheeli, tak kombo potenciál Guardiana je tak velký, že nemůže chybět mezi nejzajímavějšími kartami edice
8. Winding Constrictor - naprosto úžasný enabler všech synergií s plusovými countery, kolem kterého se rozhodně vyplatí postavit celý deck
7. Yahenni's Expertise - parádní sweeper, který tolik chyběl všem midrangům a kontrolům
6. Whirl of Invention - skvělý tutor pro kombo decky v rozličných eternal formátech
5. Aehersphere Harvester - velmi flexibilní karta, která se de facto hodí do všech potvorových decků a zároveň je velmi odolná vůči removalu a bude kralovat v kombatu
4. Rishkar, Peema Renegade - skvělá flexibilní bytost, která je v podstatě autoinclude do všech decků se zelenou, ať už si zakládají na plusových counterech, chtějí rampit do velkých kusů, nebo jenom hodlají vítězit v kombatu
3. Heart of Kiran - těžko něco nahradí Coptéru, ale Heart of Kiran je důstojný nástupce, který se hodí do celé řady decků, ačkoli velkou výhodu budou mít hlavně decky s Gideonem a Nissou
2. Walking Ballista - výherce ceny "nejpodceňovanější karta edice". Ballistu v podstatě může hrát libovolný deck, je naprosto exceletní s Verdurous Gearhulkem a Winding Constrictorem a umí si představit, že jenom kvůli němu se neprosadí některé bytosti s jedničkou v obraně. A málem bych zapomněl - umí také velmi lehce enablovat delirium a je naprosto pekelný v kombinaci s Arcbound Ravagerem.
1. Fatal Push - paradoxně si myslím, že Push plno hráčů až příliš přeceňuje, nicméně i když nebude pravda, že ho každý deck s černou bude automaticky hrát v playsetu, tak jde pořád o velmi efektivní removal, se kterým se budeme pravidelně setkávat na všech formátech. Osobně jsem nejvíce zvědavý, jestli se díky němu na modernu prosadí decky jako UB Faeries, nebo BUG Midrange.
To je prozatím, co se Aether Revoltu týče, vše. Doufám, že se vám nová edice líbí a že vás naláká ke stavbě nových a zajímavých decků.
Příště se uvidíme opět tradičně u Flash News. Do té doby se mějte fajn.
Kumano
madwolf
26.01.2017 13:16
Zapomel jsi na Renegade map jako revolt aktivator pro Greenwheel Liberatora ;)
0 hlasů
Caranthir
28.01.2017 14:00
"...ale na druhou stranu Thalii nebo Depalu v decku určitě nehrajete kvůli tomu, abyste je používali ke crew. " :-) Thalii prosím, ale Depalu, která je designována jako legendární pilot a má schopnost přímo se kombící s crew? Opravdu? Jinak pěkné počtení, jako vždy...
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|