Fajn clanek, vypada to ze se investice do sady docela vyplati. Zajimal by me i dopad na spise eternal formaty. Ale jinak super a diky za clabek.
0 hlasů
Kompletní spoiler Amonkhetu je znám už déle, než týden a internet je plný článků a spekulací o tom, které z nových karet se nejvíce prosadí na constructed. Mně ale přijde neméně zajímavé se podívat na to, které ze stávajících karet na standardu, popřípadě celých archetypů, si díky novým kartám výrazně polepší.
Vybral jsem hned desítku potenciálních kandidátů, jenž jsou zmíněny v náhodném pořadí.
1. Zombies
Tribal decky byly mezi hráči odnepaměti velmi populární a už od vydání Shadows over Innistrad, kde byla mírná zombie tématika, se hráči pokoušeli postavit zombie tribal. Většinou se ale nesetkali s velkým úspěchem, protože decku chybělo více agresivních bytostí, takže se ani přes docela dobrý lategame engine s Haunted Dead a Prized Amalgamem nijak výrazně neprosadili.
Amonkhet je ale už druhá dvojková edice se zombie tématikou, a hlavně přináší tolik potřebný one-drop v podobě Dread Wanderera. Nechybí tu ani posilovací efekt v podobě Lorda of the Accused a pěkné zombie synergie má i Plague Belcher. Vypadá to tedy, že zombie tribal má k dispozici všechny kusy potřebné k úspěchu.
2. Noose Constrictor
Constrictor byl mnohými hráči opěvován jako skvělý madness enabler, nebo pro svou podobnost s Wild Mongrelem, což byla svého času jedna z nejlepších bytostí na formátu. Madness karty se ale na standardu neprosadily, takže nakonec zbyl jediný případ, kdy byl Constrictor dobrý, což bylo, když soupeř zahrál Fevered Visions. Pravda je ale taková, že už je to nějaký pátek, co se obě dvě karty na standardu hrály v úspěšných decích...
Constrictor by ale mohl zažít velký comback, jelikož vytváří zajímavé synergie s několika novými kartami.
Moje nejoblíbenější synergie je s Archfiendem of Ifnir - zahazovat jen tak karty bez další value sice nezní zrovna dvakrát lákavě, ale být schopný narušit Saheeli kombo instatně a bez potřeby si nechávat odtaplou manu, to je podle mě super. Stejně tak je to fajn způsob, jak se zbavit otravných tokenů z Whirler Virtuosa.
Další karta, se kterou se Constrictor pěkně doplňuje, je Drake Heaven. Na rozdíl od Archfienda to není tak velký payoff, ale mít možnost efektivně využít přebytečné země v lategamu, nebo jinak mrtvé karty v matchupu, je podle mě fajn.
Poslední pěkná synergie je opravdu pro fajnšmekry - nápadně totiž připomíná starý UG madness. Je to samozřejmě s Honored Hydrou, což je reinkarnace staré dobré kombinace Wild Mongrel + Roar of the Wurm. Obě karty navíc mají mírný upgrade. So much nostalgy...
3. Always Watching
V Amonkhetu je sice několik pěkných karet do humanů, ale ten pravý důvod, proč zmiňuji Alwasy Watching, je zajímavá interakce s exert mechanikou. Některé (zejména rare karty) mají velmi silný exert efekt a možnost využít ho každé kolo může až absurdně zvýšit jejich power level.
Dva útoky každé kolo s Combat Celebratnem, free "Flametongue Kavu" s Glorybringerem, nebo posílený Glory-Bound Initiate v souboji creaure decků, to jsou velmi jednoduché cesty k vítězství. Always Watching tak může ve správném decku být mnohem více, než jenom obyčejná "anténa".
4. Delirium karty
GB Delirium je na standardu již ustálený archetyp, ale přesto mi přijde důležité ho zmínit, protože delirium karty s příchodem Amonkhetu ještě posílí a to ze zcela jednoduchého důvodu, kterým je comeback cyclingu.
Největší plus jsou určitě cyklovací země, ale v edici jsou i karty jako Scarab Feast, Dissenter's Deliverance, nebo mimo GB barvy Cast Out. Tyhle karty se dají bez problémů maindeckovat právě díky tomu, že v situacích, kdy pro ně nebudete mít využití, je můžete v klidu procyklit. A když si s tím jen tak mimoděk pomůžete k deliriu, tak se určitě nebudete zlobit.
Už teď se stávalo, že v některých matchupech byl spot removal nepoužitelný, takže bylo skoro nemožné dostat do hrobu instant a často jste museli použít první Traverse k najití země, i když jste nepotřebovali, protože jste prostě neměli sorcery ve hřbitově. S cyclingem by podobný problém měl odpadnout.
5. "Skaabové"
Madness karty v Shadows over Innistrad byly všeobecně propadákem, avšak jeden deck, který byl založen na discardování vlastních karet a graveyard synergiích, se tu přeci jenom vyskytnul. Na mysli mám samozřejmě UR Zomb-Emerge.
To je poměrně specifický deck, který jednu dobu vítězil zjména díky Fevered Vizím, které byly skvělé proti pomalejším midrange deckům, a poté se snažil vzdorovat creature deckům pomocí "komba" Elder Deep-Fiend + Kozilek's Return.
S Amonkhetem dostane deck zcela nový nádech, jelikož se celý skaab engine velmi pěkně doplňuje s Drake Heavenem. A také nám přibyl zajímavý discard outlet v podobě Bloodrage Brawlera. Problém ovšem je, že tyhle karty příliš nespoluracují s plánem v podobě Kozilek's Returnu a Elder Deep-Fienda. Nejpravděpodobnější je, že by se musela najít nějaká delikátní rovnováha mezi těmito jednotlivými aspekty. To samozřejmě ale záleží i na tom, jak se změní standard po příchodu Amonkhetu, což samozřejmě zatím nedokáže nikdo úplně odhadnout. UR Zomb-Emerge ale rozhodně vypadá jako velmi zajímavý deck a hlavně, oné sladké value získané z Drake Heavenu prostě nejde jenom tak, říct ne...
6. Thalia's Lieutenant
Humani si svou chvíli slávy prožili, když bylo na standardu Collected Company, což už je pár měsíců, takže někteří už mohli zapomenout, že je na formátu stále přítomen Thalia's Lieutenant.
Amonkhet sice přímo neobsahuje žádné karty s human synergiemi, ale je tu několik solidních humanů, takže by RW Humani mohli výrazně posílit. Jako úplně nejlepší mi přijde Honored Crop-Captain, následovaný Bloodlust Inciterem, který mi přijde velmi pěkný v kombinaci s Combat Celebrantem. Proti vehiclům a Walking Ballistovi je zajímavý i Harsh Mentor a v creature matchupech může být fajn Glory-Bound Intiate. A samozřejmě proti všem bude dobrá křivka s bytostmi zakončená Gideonem, což je ještě lepší, když si uvědomíme, že na formátu se de facto nehrají žádné board-sweepery (hromadné ničení bytostí).
7. Modré kontroly
Klasické draw-n-go kontroly to na standardu mají v posledních měsících velmi složité. Agresivní decky mají k dispozici vynikající hrozby a levných odpovědí, stejně jako i kvalitního card draw, je jako šafránu.
Všechno by se ale teď mohlo změnit, jelikož v Amonkhetu dostanou kontrolní mágové po hodně dlouhé době opravdu excelentní card draw v podobě Pull from Tomorrow. Kromě toho dostaname i levnou interakci do úvodních kol v podobě Censoru a Essence Scatteru a další ideální karetní výhodu a winkondici v jendom, kterou je Kefnet the Mindful.
Jako ideální barva ke spárování s modrou se mi jeví bílá, jenž dostane Cast Out, což je ideální odpoveď na problematické permanenty, která navíc skvěle zapadá do draw-n-go strategie.
Jediná nevýhoda je, že Pull from Tomorrow se příliš nekamarádí s Torrential Gearhulkem, takže se kontrol bude muset poohlédnout po nové winkondici. Díky Kefnetovi to ale nevypadá jako nějak velký problém, a pár gearhulků se stějně vejde i tak.
8. UR Prowess
Když se budeme bavit o UR spell-heavy decích, tak se vám zřejmě vybaví hlavně kontrolnější decky s Dynavolt Towerem. Na standardu jsou ale stále i kusy jako Stormchaser Mage, Collected Defiance, nebo Bedlam Reveler.
V poslední edici nám vyšel Baral, který by v decku měl být výborný, a nyní jsme dostali zajímavou dvojici bytostí v podobě Soul-Scar Mage a Enigma Drake. Deck také určitě ocení Magma Spray, coby efektivní odpověď na Scrapheap Scroungera.
9. Madness karty
Před chvíli jsem sice říkal, že madness v Shadows over Innistrad byl propadák, nicméně Amonkhet přináší určitou naději, jelikož v edici je několik karet s tématikou "one or fewer cards in hand", a poté dva pěkní madness enableři v podobě již zmiňovaného Bloodrage Brawlera a Hazoreta the Fervent.
Dvě nejlepší madness karty na standardu jsou patrně Fiery Temper a Bloodhall Priest, což je navíc další karta vyžadující "hellbent". Za zkoušku by mohl stát i Asylum Visitor.
S vyprazdňováním ruky samozřejmě pomáhá Lightning Axe a popřípadě i Bombat Courier. A hellbent synergie ocení i Lupine Prototpe - prostě další deck, co se staví sám...
10. Crush of Tentacles
Crush je jedna z těch karet, kolem které se vyplatí postavit celý deck. Bohužel, zároveň je to jedna z karet, která během spoiler sezóny vypadala velmi nadějně, ale na velkých akcích se s ní nikdo nijak výrazně neprosadil.
Deck má přitom k dispozici dobré value karty jako Oath of Nissa a Rogue Refiner, a Crush s Part the Waterveil jsou skvělé karty proti Mardu a BG Constrictorovi.
S Amonkhetem do decku přibude Nissa, která je skvělá v úvodních kolech pro vylepšení draw a v lategamu je to ideální winkondice. Problémový by mohl být matchup se Saheeli kombem, což lze ale vyřešit zařazením Shefet Monitora a Sunscorched Desertu. Tenhle package je ale dost manově náročný, takže bych ho dal spíše jenom do sidu. Každopádně jsem ale zvědavý, jestli se najdou hráči, kteří budou díky Nisse chtít tenhle deck oživit.
Samozřejmě dnes nevyzradím všechny své nápady s novými kartami, protože od toho tu bude tradiční velký rozbor edice na constructed, který zveřejním během následujícího týdne. Do té doby se mějte fajn.
Kumano
Mage Ertai
24.04.2017 08:58
Fajn clanek, vypada to ze se investice do sady docela vyplati. Zajimal by me i dopad na spise eternal formaty. Ale jinak super a diky za clabek.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|