Modern
TURISTA aneb Modernový report ze Švédska
ÚVOD
Bohužel (nebo bohudík?), můj plán pravidelnějšího psaní na tyto stránky byl náhle utnut neočekávanou nabídkou studia v zahraničí – ve švédském Jönköpingu. Lépe řečeno neuvěřitelnou hromadou zařizování kolem toho a datem odjezdu. Ano, zatímco je totiž většina (nejen) českých vysokoškoláků stále hluboko ve víru prázdnin a o začátek semestru se matně začnou zajímat začátkem října, tady tou dobou na půl roku zapadá slunce, takže aby tu studenti při počátečním rozkoukávání vážně vůbec něco viděli, začíná se tady maaalilinko dřív. V srpnu.
Jönköping je celkem malé město a možnosti trávení volného času jsou tu značně omezené (sport, cyklistika, káva, sport, posilovna, příroda, sport…), tournament locator tu však jakousi magicovou aktivitu zaznamenal, do zavazadla se mi tedy mezi věci pro přežití v tuhém mrazu nebo skolení medvěda dostala i nenápadná krabička s 60 kartami. Už několik let hraju prakticky jenom modern, volba padla (víceméně náhodně) na merfolky. Menším problémem bylo, že díky klasicky včasnému balení kolem 3. ráno (s odletem v 9 ráno) jsem měl trochu jiné starosti, než kontrolu obsahu oné krabičky, takže se počet karet skutečně rovnal 60 a ne ideálnějším 75.
(Kdo mě nezná, jakési stručné představení mé osoby se vyskytlo v mém úvodním článku zde.)
BALÍČEK
Collected Merfolks | Tom Golan |
Main Deck | Sideboard |
4 Mutavault 1 Cavern of Souls 4 Scalding Tarn 4 Místy Rainforest 2 Breeding Pool 5 Island 4 Aether Vial 4 Cursecatcher 4 Silvergill Adept 4 Lord of Atlantis 4 Master of the Pearl Trident 1 Phantasmal Image 4 Merrow Reejerey 2 Spellskite 4 Spreading Seas 2 Dismember 2 Psionic Blast 3 Collected Company 2 Mutagenic Growth |
Tento netradiční build patrně vyvolal nejedno zdvižené obočí. Merfolci se většinou hrajou mono blue a pokud už se splashuje nějaká barva, bývá to bílá na Path to Exile. V minulosti už se splash na zelenou párkrát objevil, důvodem proto byl ale vždycky hlavně Tarmogoyf. Já měl v mono blue vždycky problém s tím, že se soupeřům často podařilo počáteční tlak stabilizovat na pár životech (ať už pobitím všech mých sleďů nebo vlastními, příliš velkými těly) a v takové chvíli je balíček víceméně bezzubý (snad krom Islandwalku za pomoci Spreading Seas). Proto jsem začal hrát Char Psionic Blast, kartu, která sama o sobě dobrá moc není, nicméně fakt, že dost hráčů vůbec ani neví o její existenci, natožpak že by ji očekávali, ji ale významně vylepšuje. Situace, kdy se soupeř rozhodne upřednostnit vidinu výhodnější výměny karet další kolo a obětuje tak, na první pohled irelevantních pár životů navíc, jsou víc než obvyklá a Psionic Blast v nich naprosto září.
Nejde hrát ale víc jak dva, protože v hodně situacích je víceméně mrtvý a dvě karty problém balíčku (s docházením dechu) nevyřeší. Collected Company (CoCo) má potenciál to vyřešit docela efektivně, když umí fungovat jako combat trik, EOT pozvat příval nových bojovníků obcházejících sorcery-speed removal a balíček se tomu nemusí nějak radikálně přizpůsobovat. Jedinými ztrátami (bohužel ale zrovna docela relevantními) jsou Master of Waves a bolestivější mana base, což znamená významné zhoršení 1. hry s mono R, čemuž je třeba přizpůsobit sideboard (kam se nakonec vejde i ten Master).
Poslední kartou, která zřejmě působí nepatřičně, je Mutagenic Growth. K této kartě mě dovedly příliš časté Lightning Bolty do mých lordů respektive nutnost udržet počáteční tlak. Přidá-li se opět mezi kritéria (ne)očekávanost, z původně spíše podprůměrné karty se stává karta naprosto zlomová. Neočekávaná se stává i docela slušným combat trikem a podobně jako Psioničák trestá soupeře, co příliš hazardují na nízkém počtu životů.
Současný počet vytočitelných karet z CoCo je 23, což je dost na hraně. Pravděpodobnost, že úplně missneme, je cca 3%, otočení 1 bytosti je 16%.
X=0 (32/55)* (31/54)* (30/53)* (29/52)* (28/51)* (27/50) = 3,1%
X=1 6*(32/55)* (31/54)* (30/53)* (29/52)* (28/51)* (23/49) = 15,9%
*Zjednodušená simulace počítá s 55 karetním balíčkem (bez 4 zemí a 1 CoCo), skutečné hodnoty jsou tak o něco horší, protože v době zahrání CoCo budou cca 4 bytosti trčet v hrobě/na ruce/ve hře. Naopak fetch landy hodnoty nepatrně vylepšují.
To je asi největší současný problém balíčku – že CoCo, myšlenka balíčku, vlastně není tak dobrá, jak by být mohla a její přínos je příliš variabilní. Původně jsem místo Spreading Seas hrál Tidebinder Mage, což misky pravděpodobnosti významně naklánělo v náš prospěch, Rybník je ale bohužel příliš důležitý (kdežto Tidebinder Mage je až příliš často tupá 2/2 (nicméně v sidu si své místo najde).
*Magic Origins/Harbinger of the Tides mě zastihlo až ve Švédsku, kdy jsem měl jiné starosti, než jeho nabytí/testování, na první pohled se mi nicméně do této verze stejně nelíbí.
TURNAJ
Nejbližší (a na dlouhou dobu poslední) zdejší modernový turnaj, bylo páteční FNM. Po zjištění, že jsem nechal sideboard doma, jsem ještě horečně zjišťoval, jestli opravdu není možnost nějakého produktivnějšího programu (v zájmu patřičné reprezentace Česka samozřejmě). Nebyla.
Nalézt místo určení byl první složitější úkol. Mohl za to fakt, že herna velikostí odpovídala lehce nadprůměrnému pokoji pro jednoho, takže jsem ji nejprve bez povšimnutí minul. Když jsem ji konečně našel, rázem jsem tak pochopil doporučenou předregistraci, kterou jsem zavrhnul s tím, že moc lidí určitě stejně nepřijde. Nepřišlo. Ukázalo se však, že i 12 účastníků je pro prostory herny velkou výzvou.
(Toto je celá herna, stojím na prahu dveří.)
Samotné umístění herny je taky trochu úsměvné. Švédsko je známo velmi striktním postojem k alkoholu, kromě toho, že je tu šíleně drahý (normální cenová hladina je 3× vyšší než v ČR, u chlastu 6×), má stát na prodej „tvrdšího“ alkoholu (od 2,5%) monopol a prodává se pouze ve speciálních obchodech Systembolaget. Na celý Jönköping (údajně 100 000 obyvatel, ale nevěřim…:D) jsou dva a mají poměrně krátkou otevírací dobu (ale to tady víceméně všechno, po sedmé večer už tu nic moc neseženete). Před těmito obchody je tedy permanentní fronta (připomínající naší frontu na maso či ovoce z období komunismu).
Rozdíl je ale v tom, že Švédům to nevadí, naopak se ve frontách absolutně vyžívají. Perfektně to zapadá do jejich potřeby mít všechno pěkně organizované. Až si z toho sami dělají srandu.
A: Excuse me, you are the last one in this queue?
B: Yup.
A: And what is it for?
B: No idea, sorry.
A: Well, I’d better stay to find out.
Nejspíš vám to nebude připadat vtipné. Dokud to sami nezažijete.
Hint: Zkoušet předbíhat je velmi, ale velmi nebezpečné.
Kolem těchto obchodů s alkoholem jsou pak na relativně malém prostranství sešikované noční kluby, aby to měli policajti jednodušší (ve zbytku města se v noci fakt nic neděje). No a právě uprostřed tohoto území, ve společnosti vybraných sousedů, se nachází magicová herna.
Náhoda? Nemyslím si.
Mým prvním soupeřem je David, odhadem tak 15 let. Na uvítanou jdu do pěti, kde nechám 3 země a 2 lordy. Soupeř hraje jakési podivné BR, lordi hned umřou a další bytosti chodí dost sporadicky, takže už se pomalu vidím v další hře. David ale kupodivu nejeví snahu hru ukončit, hraje pouze zabíjení a discard. Ideální karta do takové situace – CoCo - tak vzbudí naději na obrat. Během pár kol dokonce vidím všechny 3, dohromady jsem z nich ale otočil celkem jenom 2 Cursecatchery. Moje životy však do té doby pocuchal jen dvojitý Blightning (+nějaké fetchky), takže jsem stále relativně v bezpečí. Pak se na stole najednou objeví The Rack. A další kolo znovu. Než nalížu dost karet, co mě dostanou mimo dostřel Racku, mám 2 životy. Zároveň se na mé straně stolu nějak zvládl udržet lord a najednou má soupeř 4 životy. Poté, co zahraje Sign in Blood, a než stihnu zabalit karty, zacíluje sebe, začnu vzývat spravedlnost. Ta se však nekoná, když je mezi nalízanými kartami zabíjení a v dalším kole mé trápení ukončuje Lightning Bolt. Celkem mi za hru rukou prošlo 29 karet, z toho jen 7 bytostí.
Myšlenky se točí zhruba okolo toho, jestli by nebýval lepší program prosté čumění z okna, ale nakonec se nějak přinutím naladit state of mind na frekvenci „tohle prostě nemůžu prohrát“ a pokračujeme.
Druhá hra je v pořádku, zaúřaduje CoCo, která splní, co má. Víc není třeba dodávat. Rozhodující hra vypadá docela nadějně, soupeř je na 6, já útočím 3/2 Adeptem a na ruce suším Psioničák. Soupeř však má removal a vzápětí Crypt Incursion za +18. Frekvence v hlavě se přeladí na „tohle nemůžu vyhrát“, nějakým záhadným způsobem se to ale i přes soupeřův Waste Not a fůru času pro něj podaří. Hodně mi k tomu ale dopomohl.
David je trochu zklamaný, zvlášť když si uvědomí, že si to prohrál sám, jinak je ale v pohodě. Překvapuje mě precizní angličtinou. Ta se částečně vysvětlí tím, že má jenom nedostatek testosteronu, je mu ve skutečnosti 28 a mimochodem je zrovna na mateřské dovolené. To je další specialitka Švédů – v rámci gender rovnosti je tu naprosto normální, až samozřejmé, že i o výchovu dítěte se rodiče dělí rovným dílem.
Většina ostatních ještě hraje, tak „jdu“ okouknout metagame. Jdu = vstanu a rozhlédnu se, protože projít nikam nešlo.
2 UR Delver
1 UR Twin
1 Elfball
1 Melira CoCo
1 UWR
1 Vial Slivers
1 Mono Red
1 BR Discard
1 Ryby
2 ???
Afinitu tu nevedou, to je dobrá zpráva.
Druhé kolo mě čeká Melira. Opět prohraju hod kostkou a po chvilce váhání na draw nechám klasickou doufačku (obzvlášť proti Meliře) - Island, Vial, Adept, Rybník, Image a 2*Lord. Pravděpodobnost líznutí 2. země do druhého kola je 60%, do třetího 85% (počítaje draw Vialovaného Adepta a Image). Statistice navzdory se ale stalo, že jsem tu zemi nelízl kol přesně 10 (čemuž odpovídala zhruba desetina jednoho procenta). Kupodivu jsem tou dobou stále ještě dýchal, byť velmi nezřetelně (4 životy). Ačkoli soupeř začal nebojácně Hierarch, Finks, Anafenza, kterými mě vytrvale jezdil, mně se díky Vialu podařilo do hry procheatovat pár bytostí i bez many a soupeřovi i přes 2 CoCo stále chyběl poslední kousek skládačky. Když si tedy konečně vršknu 2. zemi, onen Rybník, který držím od začátku hry, by najednou mé armádě se silou 14 umožnil díky islandwalku obranu soupeře podplavat. Soupeř má nicméně 17, což je i přes můj Mutagenic Growth přeci jen stále příliš. Zahraju tedy místo toho Adepta (líznu lorda) a doufám v další kolo. CoCo zvršku mojí víru poněkud nalomí, stále však není prohráno, jelikož ačkoli soupeř poslední kousek skládačky (Visera Seer) opravdu najde, kupodivu mě napadne i jiný způsob užití Mutagenic Growth. Když soupeř sekne Finksy, jejich persistový návrat spustí trigger Anafenzy. Ta je však ochotna posílit jen ty, které to opravdu potřebují, což Finks ve chvíli vyhodnocení (4/3) už není. Všechno to ale bylo pro nic, blow out se nekoná, jelikož 2. bytostí z CoCo byla Witnesska, která CoCo tahá zpět a příchozí Melira takovou lacinou niche nemá.
V úvodních kolech jsem byl vystaven zajímavému rozhodnutí, kdy jsem musel kvůli 8 kartám diskardovat a na ruce jsem měl spoustu Vialovatelných bytostí (převážně lordy), Rybník, Mutagenic Growth a Collected Company. Zahodil jsem lorda, jelikož jsem v tu chvíli vůbec nepředpokládal, že bych do hry mohl stihnout dostat všechny (i vzhledem ke startu soupeře), natožpak že by mi pak ještě nějaký chyběl a přišlo mi důležitější před soupeřem CoCo skrýt. A nakonec jsem na to prohrál. Na to navazuje další zajímavostí, tentokrát judge-corner. Soupeř měl totiž v tu chvíli aktivní Scavenging Ooze a otázka zní, jestli se mým discardem lorda v clean-up fázi vytvoří prostor pro jeho sežrání ještě v mém kole. Došli jsme k tomu, že ne, ale jistí jsme si nebyli.
Další hra byla opět v pořádku, takže zase rovnou přejdu ke třetí. V té mám opět všechno, i tak se ale kolem 5. kola dostaneme do zajímavé situace, kdy bych měl neblokovatlený lethal, pokud bych zahrál Rybník a Lorda. Nicméně by mi pak už nezbývala mana na Dismember a „zabila“ by mě Collected Company (což je vzhledem k tomu, že soupeř nic nehrál, na 70% jeho poslední karta), kdyby našla 2 chybějící kusy puzzle. Vyčkáním však zase soupeři dávám draw navíc. Odolám pokušení „prostě to tam plácnout“, kolo počkám a potrestán nejsem.
2:0
Vzhledem k počtu 12 hráčů jsme 3, co mají 2:0. Jsem to nečekaně já, kdo je napárovaný dolů, což je při třech kolech velká smůla. Mým oponentem jsou 5cc Vial Slivers, což je zajímavější balíček, než by se mohlo zdát – před časem to na MTGO docela vyhrávalo. Vyhrál jsem důležitý hod kostkou, což vlastně rozhodlo první hru - moje bytosti byly většinu času o 1 větší. Když už to nebylo tak jasný, Spreading Seas s dvěma lordy mi dal falešný pocit, že je to vlastně jedno. Při mém lethal útoku však soupeř hraje Collected Company a z ní…Harmonic Slivera...právě na Rybník. Zablokuje tak, aby jen tak tak přežil a zabil mě protiútokem. Jenže nepočítal s Psionic Blastem J. Druhá hra vypadá přesně opačně a naopak jsem to já, kdo je o krok pozadu. Soupeř však udělá chybu, když si neuvědomí, že Mutavault dostává +1/+1 od jeho Sinew Slivera (nezdá se, mrcha, ale je to taky sliver…:o) ).
Druhý match remízou bohužel neskončil, takže skutečně končím na pomocné druhý, za což dostávám o booster míň (2) + Serum Visions. Při vstupném 20 SEK (=56kč) mě prize pool (7boo/12hráčů) příjemně překvapil, vzhledem k tomu, že cenová hladina je jinak, jak jsem už říkal, 3× vyšší. Jen tak mimochodem, Švédsko vstoupilo do EU v roce 1996 a také stále nemá Eura (a na rozdíl od GB či Dánska ani výjimku).
VYHODNOCENÍ
Balíčkem jako takovým si jistý nejsem. Umí vyprodukovat víceméně neporazitelné draw, občas je ale trochu hloupý. Možná to chce agresivněji mulliganovat, nevím. Na testování mám naštěstí dost času (=celý semestr), protože při zdejších cenách si tu karty rozhodně kupovat nebudu a do příště (hraje se tu jen FNM, které střídá draft – modern – draft – standard) mi snad z Prahy přijde i ten sideboard).
Vyhodnocení turnaje? Perfektní. Z hlediska kvality asi moc ne, to hlavně ta pohodovost zdejších hráčů mě příjemně překvapila (kvalitu angličtiny už tu beru víceméně jako samozřejmost – i skladník v obchodě tu umí líp než kdejaký náš vysokoškolák). Trochu jsem se obával, že mě teď nebudou mít zrovna v oblibě, když jsem jim to sem přišel takhle vykrást (na poslední Vize si brousilo zuby dost lidí…), ale opak byl pravdou a následovala velmi příjemná hospoda (stačilo vylézt z herny a člověk si mohl vybrat…) J
Příští týden je draft, ale škola tu sviští čím dál víc (od prvního týdne mám pocit, že mi ujel vlak…), tak nevím, jestli mi svědomí dovolí. Navíc draft rozhodně není mojí silnou stránkou - naposledy jsem jej hrál se starým Zendikarem (MM nepočítaje) a vzhledem k již zmíněné zdejší cenové hladině by se mi vstupné nezaplatilo, ani kdyby se na proma stále dávaly Vize a já nějak záhodně vyhrál. Natožpak s výtečným Orator of Ojutai. Až mě ale samotného překvapuje, jak moc je mi to vlastně jedno – nepamatuju si, kdy jsem se u karet takhle dobře bavil naposledy. A v-v-v-vo tom to je.
Tak uvidíme.
Tom
PS.: Kdyby to snad náhodou z některých částí článku vypadalo, že si ze Švédů dělám srandu nebo je snad dokonce hejtuju, tak to je nešťastný omyl. Ba naopak – zbožňuju to tady :o).
PS.2: Kdybych byl alespoň trochu duchapřítomný, poprosil bych před turnajem o 15 Islandů jakožto provizorní sideboard. Pořád lepší hrát s 30 zeměmi než Dismembery proti creatureless decku.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře