Modern
Kumano bloguje: Modern Masters Release Draft
Odjakživa jsem měl radši constructed, než limited. Existuje ale pár výjimek - hrozně rád mám cube drafty a velmi mě baví edice, kde se dají draftovat vícebarevné greedy decky. Poslední formát, kde jsem pravidelně draftovat, byl 3× Khans of Tarkir. Předtím mě podobně bavil Return to Ravnica blok...
Z těchto důvodů mám hrozně rád "reprintové" edice jako Modern Masters, nebo naposledy Eternal Masters (které jsem si ale vlivem velmi zvláštních okolností ani jednou nezadraftoval). Důvody jsou jasné - oproti klasickým edicím mívají tyto sady mnohem vyšší power level, zejména co se týče uncommon (větší podobnost s cube draftem) a obvykle v nich bývá i mnohem více kvalitní fixace.
Modern Masters 2017 má podle mě oba tyto rysy (v edici je opravdu plno našláplých karet na uncommon slotu - spoustu "degradovaných rare" jako Gaea's Anthem, Goblin Assault, Soul Ransom, Arachnus Spinner, nebo Wayfaring Temple), a tak jsem se po dost dlouhé době opět těšil na draft (naposledy jsem draftoval Conspiracy 2, což už je nějaký ten pátek).
Ačkoli jsem kvůli práci (a psaní pro cmus :) ) přes týden neměl skoro žádný čas, přípravu jsem úplně neodfláknul a zjistil jsem si, co jsou základní archetypy formátu. Ty jsou ve zkratce následující:
UW Blink
základní karty:
prémiové kusy:
GW Tokens
základní karty:
prémiové kusy:
GR Aggro/Tokens
základní karty:
prémiové kusy:
RB Aggro/Aristocrats
základní karty:
prémiové kusy:
UB Control/Blink
základní karty:
prémiové kusy:
Jak jste si asi všimli, tak spousta archetypů se navzájem prolíná, a díky signetům a gatám lze také relativně snadno splashovat, což jsou další důvody, proč se mi formát zamlouvá.
Před turnajem jsem si jako za starých časů zkusil pár simulačních draftů na bestiáři a hned jsem objevil ideální archetyp pro mě:
4C/5C Goodstuff
základní karty:
prémiové kusy:
Libovolné dobré rare :)
A teď už se můžeme vrhnout na můj release draft. Hráli jsme v hospodě, což znamenalo pěkně po staru počítání pomocných na papíru a žádný časový limit. Abychom si zahráli, tak jsme se domluvili na čtyřech kolech. Na ceny byl samozřejmě backdraft, jelikož u takovýchto formátu je "sváča draft" prostě nesmysl (například já bych musel na first pick vzít téměř nepoužitelný Spell Pierce ve foilu).
Hned první booster mě potěšil, když jsem si otevřel Gifty (Gifts Ungiven), což je ideální začátek pro 5C Goodstuff. V edici je zároveň spoustu karet s flashbackem, včele s Unburial Rity, které rázem nabraly na hodnotě.
Na druhý pick jsem z vybředlého boosteru bral Urbis Protectora, který mi potenciálně přišel jako slušný finisher do blinků.
Poté mi došel Desecration Demon, což mi pro změnu trochu připomnělo cube draft, ale zároveň mi to také pomohlo nabrat jasný směr - UB kontrol. Do konce boosteru jsem se tak zaměřil hlavně na removal a value bytosti jako Sea Gate Oracle, Mist Raven, apod.
Ve druhém boosteru jsem za odměnu dostal Damnace a že jsem v dobrých barvách jsem si potvrdil, když mi obešel stůl Azure Mage. A aby toho nebylo málo, tak v závšrečném boosteru mi asi na pátý pick přišel Griselbrand, ke kterému jsem shodou okolností měl Torrent of Souls (sice to nejsou Unburiály, ale pořád to je celkem fajn).
Výsledný deck vypadal takto:
Decklisty Limited
MM Draft
Kumano
Maindeck
Sideboard
1 Grisly Spectacle |
1 Cower in Fear |
Dal bych mu 8 z 10, největší slabina byla nedostatek winkondicí. Docela jsem se bál, abych s tak masivním prolizem neprohrával na dolízání...
Speciální zmínku si určitě zaslouží Cower in Fear, což byla moje MVP karta. Ve třech zápasech jsem ji sidoval a vždycky poklidila minimálně dvě bytosti (v edici je plno karet, které generují nejrůznější 1/1 tokeny). A taky mě překvapilo, jak snadné bylo zahradcastit Griselbranda, což se stalo tak ve dvou hrách ze tří.
Ale pěkně popřádku:
1. kolo: Viktor Coufal (Kiwi) - 4C Goodstuff
Spíše než 4C Goodstuff bych měl říci 4C mono-removal. V první hře mi třikrát zabil Griselbranda, přičemž jednou to bylo přes Grisly Spectacle, což byla konečná... Moje obavy z dolízání se vyplnily. Kromě removalu jsem ale neviděl žádné kvalitní bytosti, takže jsem se prostě do druhé hry rozhodl přisidovat deset karet, abych nedolízal. To jsem ale bohužel netušil, že má Kiwi v decku Niv-Mizzeta, na kterého jsem neměl removal a tak jsem velmi hladce prohrál.
0:1
2. kolo: Robert Klouček - Naya Tokens
V první hře má Robert problém se zelenou manou (nemohl dát Glorious Anthem, ale zato měl dva Avacyn's Pilgrimy), takže jsem měl zkraje dost času na stabilizaci. Griselbranda mi vypathoval, ale extra sedm karet stačilo.
Přisidoval jsem samozřejmě Cower in Fear, ale ani to nebylo potřeba, protože to Robertovi přišlo hrozně pomalu a v late gamu mému decku nemohl konkurovat.
1:1
3. kolo: "Rusák" - Bant Tokens
"Rusáka" jsem viděl poprvé v žitově, ale prý je to jeden z pionýrů pardubického magicu, takže očekávám, že draftovat umí.
Hraje Bant tokeny, ale chybí mu nějaké velké payoff kusy. V první hře vyhrávám na lepší lategame a po sidu ho dostane Cower! Od prvního kola měl ale ve hře Basilisk Collar, který byl velmi nepříjemný. Pár kol to trvalo, než jsem se ho mohl zbavit Dinrova Horrorem...
2:1
4. kolo: Milan Vlček - Naya Tokens
Bytůstokvé "swarm" strategie dnes byly evidentně v oblibě. V první hře oba floodíme, ale pomalu se dostávám pod tlak díky Sunhome Guildmage. Naštěstí mi po pár kolech došla Alchemka, která našla Damnaci.
Ve druhé hře jsem měl štěstí, když jsem zkraje měl odpovědi na dva Woolly Thoctary. Poté jsem dostal Vlčáka do "abyss locku" pomocí Desecration Demona a zvítězit už byla pouhá formalitka.
3:1 a celkové druhé místo (Kiwi měl se svým mono-removalem 4:0)
Na redraft jsme otevřeli Verdant Catacombs, Damnaci, Craterhoof Behemotha a Goblin Guidu. To sice není nic extra, ale zase musíme být realisti a nepočítat s tím, že se v každém booster boxu otevřou ty nejdražší mythicy a super foily (můj Spell Pierce z prvního boosteru byl nakonec nejlepší foil v celém boxu).
Bral jsem tedy Damnaci (vydělala si na sebe) a v dalších rundách kusy jako Path, Ranger of Eos, nebo Terminate. Všeobecně si myslím, že pokud uhrajete v draftu s backdraftem dobrý výsledek, tak byste museli být velcí smolaři, aby se vám investice do turnaje nevrátila. A i proto mi MM 2017 přijde velice fajn.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.