Modern
Extendedový občasník 53
Po delší době Vás opět vítám u dalšího čísla extendedových výhledů. Scares of Mirrodin je už nějaký ten pátek na světě a tak je načase se podívat, jak tato nová sada ovlivnila nový formát.
Dříve bylo mé hodnocení nových karet na extended poměrně snadné, jelikož sada jich obsahovala tak kolem pěti a zbytek jsem musel hodně tlačit, aby to vůbec vydalo na samostatný článek. Dnes je tomu již jinak, na extendedu se každý zabývá tím, jak porazit Jund a Tokeny a karet je na formátu tak málo, že s novou osminou se dají čekat velké změny. Na druhou stranu dříve bych toho asi o Scares of Mirrodin mnoho napsat nemohl, jelikož se jedná o sadu vysláblou, tematicky navíc příliš nespolupracující s ostatními legálními bloky, kdežto takhle může přeci jen nějaké drobné změny přinést.
Začneme bílou, která hned obsahuje jednu zvratovou kartu. Nejedná se ani o Elspethu, jedno z mýtických rér, které má sadu prodávat, ale na ceně klesá rychleji než Slavia ligovou tabulkou, ani o Leonin Arbitera, který je sice co se týče použitelnosti o třídu výše, leč komba už jsou na extendedu neznámým pojmem, takže místo v sideboardech si najde spíše v případech, kdy nevíte, co jiného si tam dát :) Mluvím však o kartě Tempered Steel vylepšující Vaše artefaktové bytosti. Karta určitě srovnatelná s Master of Etherium a jelikož i tento druhý zmiňovaný pán je na extended legální, určitě to hned vydá na řady pokusů o jejich zkombinování. Ten můj vypadá přibližně takto :
4 Glacial Fortress 4 Seachrome Coast 3 Mystic Gate 4 Island 4 Plains | 4 Memnite 4 Ornithopter 4 Court Homunculus 4 Etherium Sculptor 4 Steel Overseer 4 Master of Etherium 3 Trinket Mage | 3 Mox Opal 4 Tempered Steel 4 Springleaf Drum 1 Pithing Needle 1 Chimeric Mass 1 Sigil of Distinction |
Balíček patří k tomu nejrychlejšímu co lze na extendedu vidět. Hned třináct karet může stát nula man, z toho hned osm bytostí. Nedá se očekávat, že by wizard udělali znovu podobnou chybu a začali vydávat karty z affinitou a tak si člověk musí poradit jinak. Buben a nový mox však zajišťují, že akcelerace a síla jednotlivých vašků může být stejná jako několik let zpátky. Navíc řeší vaše manové problem, jelikož tento deck potřebuje někdy dvě bílé a někdy zase dvě modré a to by jenom Mystic Gaty neutáhly. Na jednomanovém slotu moc bytostí není, ale bez Homunculuse by balíček nebyl co býval. Přirovnal bych ho k takové Frogmitě. Za jednu manu je to standartní 2/2 kousek, který umí vyrůst až do několikanásobných rozměrů, navíc je lehce trinketovatelný a bude asi i nejčastějším cílem tohoto mága, řečeného poloviční Ranger. Ranger ale zase neumí hledat chuťovky jako Pithing Needle, Chimeric Mass, Sigil of Destinction a další sideboardové picky, takže proto je podle mne Trinkeťák v tomto decku rozhodně podstatnější kartou než Ranger ve svých decích. Zbytek decku tvoří kromě Etherium Sculptora, který zde zlevňuje v podstatě skoro vše, už jenom posilování. Steel Overseer a Master of Etherium mají tu výhodu, že dokáží zabít soupeře i bez pomoci dalších bytostí, Tempered Steel je zase karta, nad kterou soupeř zapláče, dokážete-li ji seslat dostatečně rychle, nejlépe ve druhém kole. Balíček totiž neobsahuje mnoho karetní výhody a tak musí spoléhat čistě na svou rychlost. Stačí jedny wrata a je jen malá šance, že budete z partie odcházet jako vítěz. Stejně tak je nepříjemné větší množství cíleného zabíjení, když pak nemáte Tempered Steel, tak se soupeř asi po jedničkách Sculptorem a Memnitou ujet nenechá. Proto kromě chuťovek na Trinkeťáka doporučuju zařadit do sideboardu i nějaké Rangery a Etched Championy, což už je hodně trvanlivé zboží a soupeře přejede i s kupou zabíjení na ruce. V základu bych se ale snažil být maximálně agresivní, přeci jen možnost zabíjet soupeře ve třetím kole je na takto omezeném formátu velkým zadostiučiněním. Je nutno také dodat, že na Mirrodinu se budou odehrávat ještě minimálně dvě další edice, takže je velká šance, že se tento zatím nepříliš stabilní balíček dočká další podpory…
Modrá je jako vždycky na kvalitní karty skoupá, takže nepočítám-li reprint výše zmíněného Trinket Mága, lze v edici hovořit pouze o jedné kartě. Na druhé straně je to pro modrou určitě největší posila za poslední dobu a přímo vybízí ke stavbě monoblue balíčků. Správně jste už vytušili, že se jedná o Grand Architekta. Myslím, že jsem rozhodně nebyl první ani poslední, kdo se snažil vykoumat deck na tuto kombo kartu. Různé varianty s Pili-palou a dalšími zdroji nekonečné many se však neosvědčili zdaleka tak, jako celomodrý artefaktový balíček, který využívá Architekta pouze jako manovou akceleraci. Verze, kterou jsme naposledny zkoušeli vypadá přibližně takto :
20 Island 4 Tectonic Edge | 3 Etherium Sculptor 4 Coralhelm Commander 4 Grand Architect 3 Trinket Mage 2 Molten-tail Masticore 3 Wurmcoil Engine | 3 Ratched Bomb 1 Pithing Needle 1 Chimeric Mass 1 Elixir of Immortality 1 Brittle Efigy 2 Voltaic Key 2 Lux Cannon 3 Tezzeret the Seeker 3 Jace, the Mind Sculptor |
Tento balíček se dá hrát ve více podobách a fantazii se meze určitě nekladou. Jednou variantou je hrát deck silně zaměřený na bytosti se spoustou Masticor a dalšího artefaktového smetí, hezky bez planeswalkerů, druhou pak Tezzeret kontrol s minimem bytostí a spoustou planeswalkerů. Tento balíček je blíže té první variantě, i když jsem neodolal zařadit šestici planeswalkerů, kteří se podle mne do tohoto balíčku prostě maximálně hodí. Tezzeret zde hledá skoro cokoliv, odtapuje klíčky, bomby a Lux Canony, navíc i jeho ultimátní abilita musí být stálou hrozbou. No a o Jackovi se nemá skoro ani cenu zmiňovat, jeho cena hovoří za vše a není moc modrých balíků, do kterých by se nehodil. Určitě lze ale balíček hrát i bez něj, takže pokud ho nemáte, neklesejte na mysli.
Abychom plně využili potenciál Grand Architekta, je nezbytné mít v decku i dostatek spolupracujících bytostí. Nejlépe spolupracující je samozřejmě Etherium Sculptor, který vám dává manu a ještě zlevňuje artafakty, takže jeho tapnutí vám víceméně přináší hned tři many k dobru. O trošku horší, ale o to tučnější je Coralhelm Commander, který vám sice artefakty nezlevní, ale umožnuje vám zatlačít soupeře do defenzivy hned od prvních kol. Na druhém levelu s Architektem 4/4 letadlo je hodně slušný poměr a pokud je země zablokovaná, jedná se o lehkou cestu, jak soupeře přeletět. Bez trinket mága by balíček ani fungovat nemohl. Díky němu máte poměrně slušnou odpověď na všechno a když je zrovna situace pod kontrolou, tak soupeře zničíte Chimeric Massou, která má díky Architektovi soupeře v podstatě na dva údery. Nepočítám-li ale Lux Cannon a velkou Massu, tak stěžejní karty, ke kterým se chcete díky architektovi dostávat je dvojice artefaktových pašíků – Masticora a Červík. Pokud soupeř nemá sword /což už by mít neměl, když mu předtím předhodíte nějakého Commandera nebo Architekta/, tak červ skoro určitě zvrátí damage race na vaší stranu a jeho přirovnání k šestému artefaktovému titánovi opravdu sedí. Já osobně mám ale radši Masticoru. Je levnější, takže ve čtvrtém kole ji máte už jištěnou i s regenerací, dá se najít Tezzeretem a v soupeřových řadách dokáže dělat spolu s Architektem opravdovou paseku.
Pod konečný lock však soupeře dostanete až správnou kombinací artefaktů, Voltanic Key je do tohoto balíčku na první pohled slabší a jeho kombinace s Kanónem pořád není tak rychlá, ale vezmeme-li v potaz, že dost možná jsme si obojí našli Tezzeretem, tak se dá tato rychlostní nevýhoda překousnout. Krom zalockování soupeře klíček slušně spolupracuje i s Ratched Bombou, kterou je dnes proti haldám koníků také potřeba nabíjet proklatě rychle. Jako další možný artefakt by se dal uvažovat Mox Opal, což je tutorovatelná mana, ale nestávalo se mi tak pravidelně, že bych měl vždy tři artafakty na stole, takže z decku nakonec vypadl. V této verzi nemá balíček nějak výrazně horší a lepší matchupy, takže úpravy podle lokálního fieldu více než doporučuji.
Černá je v Mirrodinu barva infectu, což jí ubírá na počtu hratelných černých karet a za zmínku stojí snad jen reprint Extrakce a Necrotic Ooze, se kterou se dá opět provádět řada záludných komb, zatím ale nikdo nepřišel s takovým, aby se na extendedu dokázalo prosadit více než na nějakém klučík cupu v Rytíři.
Výrazně lépe už je na tom červená, která po několika edicích čekání dostala konečně ideálního planeswalkera a zároveň nejdražší kartu edice – Kotha. Koth splňuje všechno, co se od červené barvy obecně očekává. V agresivním balíčku je to v každém kole hrozba 4/4 Elementala, která postupem času přeroste v hrozbu zašlapání soupeře zeměmi, v big redu pak více využijete jeho druhou schopnost manové akcelerace. Ve čtvrtém kole plácnete Kotha, odtapnete zemi, sešlehnete soupeřovu bytost a další kolo už máte man deset. A za ty se toho v magicu dá seslat už opravdu hodně. Důkazem budiž tento balíček :
23 Mountain 2 Valakut, the Molten Pinnacle | 4 Figure of Destiny 4 Kargan Dragonlord 2 Wurmcoil Engine 2 Inferno Titan 2 Molten-Tail Masticore | 4 Lightning Bolt 4 Burst Lightning 4 Koth, the Hammer 2 Commet Storm 2 Destructive Force 3 Ratched Bomb 1 Chandra Nalaar |
Opět se jedná jen o jednu z řady možností, jak takový Big Red postavit. Na nízkomanovém slotu je zde osmero blesků a osmero bytostí. Krom Lightning Boltu, který si své místo zaslouží bez debat v každém červeném balíčku jsou všechny ostatní karty „levelovací“ Burst Lightning střílí za čtyřku a z obou počátečních drobečků se za pomoci Kotha mohou lehce stát 8/8 letadla, která si vás povodí na jeden zátah. Oblíbený start je první kolo Figura, druhé kolo level a blesk, třetí kolo level, čtvrté kolo Koth a blesk, popřípadě útok a další kolo GG. Podobně to funguje i s Dragonlordem, akorát v opačném pořadí. S šestnácti levnými kartami se můžete dostat poměrně lehce pod tlak, proto jsem se rozhodl zařadit trojici Ratched Bomb, které řeší ty nejrychlejší Matchupy a zároveň škodí i všem balíkům, které těží z většího množství tokenů. Abychom plně využili Kotha, chce to hrát i karty těžkého kalibru. Stejně jako u Monoblue se i zde vyplatí zařadit pár Masticor a Enginů, vypomoci může i červený titán. I zde se mi ale nejlépe jeví Masticora, která může s Kothem střílet už to samé kolo co přišla do hry a ještě vám zbyde na regeneraci. V noncerature části je ke Kothovi jenom pět slušných kousků, viděl jsem ale spousty decků, které hrají i červené trapy a s Commet Stormy se nebojí jít do plných. Touto riskantní cestou bych se ale já nevydával, pokud si na úvodní ruku líznete více takovýchto karet, je to jasný mulligan a často vám k vítězství stačí Koth samotný, aniž by musel do něčeho zvláštního akcelerovat. Na druhou stranu, takové okamžité win condition jako je Destructive Force nebo Commet Storm by se alespoň párkrát vejít měly, aby se bylo na co těšit.
V mirrodinu se dostalo podpory i červené fritce, kromě Arc Trailu, což je vlastně taková pátá a popřípadě šestá Searing Blaze je zde ještě nenápadnější karta – Assault Strobe. Tuhle kartu si normálně nezahrajete ani na draftu, ale ve spolupráci s Kiln Fiendy, Geopedami nebo Expedicemi je to slušná porce damage a vezmete-li v potaz, že červená disponuje Spellbombami, Smoldering Spiresy a hromadou blesků, tak se lehce stane, že už ve třetím kole natáhnete bačkory. Druhou variantou je pak monored metalcraft, který z nové edice využívá Galvanic Blastů, Kuldotha Rebirthů, Memnit a Mox Opalů a i když je tento deck za našimi hranicemi zatím tím hranějším, osobně bych dával přednost Assault Strobe verzi, která mi přijde výrazně konzistentnější a i ultimátnější...
Stejně jako tomu bylo u černé, i barva zelená slábne s množstvím Infectů a dají se zmínit snad jen dvě v uvozovkách hratelné karty – Ezuri, Renegade Leader a Genesis Wave. Obě tyto karty se dají hrát v elfech, ale nejsou rozhodně ničím, bez čeho by se ušatí mužíci neobešli. Díky Ezurimu ale můžete hrát v balíčku více elfů a nemusíte se spoléhat na overkill v podobně Overrunu nebo Monumentu. Genesis wave je pak potenciálně velká karetní výhoda, ale ještě nikdy jsem nezažil, aby se z ní vytočili nějaké velké zázraky, takže pokud budu chtít generovat karetní výhodu, pořád ještě dám přednost Gilt-Leaf Archdruidovi.
Většinu hratelných artefaktů jsem již vyjmenoval v předchozím textu, proto bych přidal jenom malou rekapitulaci – Chimeric Mass, Etched Champion, Lux Cannon, Memnite, Mimic vat, Molten-Tail Masticore, Mox Opal, Panic Spellbomb, Ratched Bomb, Wurmcoil Engine – se kterou bych se s vámi pro dnešek rozloučil. Na stacku je report z GP Bochum /až najdu sílu vložit těch pár fotek/ a příště se podíváme na nejznámnější Tribaly dnešního extendedu... Diky za pozornost.
Melda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.