Modern
Extendedový občasník 52
Zatímco se nám pomalu zaplňuje spoiler se Scarec of Mirrodin, tak my jsme se pomalu přehoupli do druhé poloviny našeho ohlédnutí za PT Amsterdam. Dnes si ukážeme, jak se dá na tomto formátu kontrolovat hra.
Není žádnou novinkou, že poměrně pravidelně brečím nad nedostatkem kvalitního rušení, doba však ještě postoupila a stalo se to, co dříve nebývalo na extendedu příliš často k vidění. Do kontrolních decků se začli prosazovat planeswalkeři a zvratové karty některých kontrolních decků se v mana costu posunuly ještě o několik řádů výš, než jsme byli zvyklí.
Ohlédnutí za kvalitním rušením není příliš zdlouhavé, jelikož v případě kontrolů se dá v podstatě mluvit jen o dvou kouscích, na které by se nemělo zapomínat. Hráči komba pak ještě bezesporu ocenili rotující Pact of Negation, ale to není žádná výhra pro kontrolního mága, který většinou počítá s partií na mnoho upkeepů a end of turnů. Hráč tak musí vybírat z dvojice Mana Leak a Cryptic Command. Volba to bývá poměrně jednoduchá, jelikož obě karty mají v balíčku úplně jiný účel. Zatímco Mana Leak v dnešní době supluje se slzou v oku vzpomínaný Counterspell, Command toho umí mnohem více. Není náhodou, že je považován za nejlepší rušení formátu a všechny úspěšné kontrolní decky ho nehráli jinak než po playsetech. Narozdíl od ostatních Commandů se totiž všechny jeho módy skvěle hodí pro potřeby modrých mágů. Často se vám stane, že vám na stůl uteče nepříjemný permanent, který je potřeba vyřešit, tapnutí potvor bývá dnes poctivá mlha na spousta oponentů a líznout si chcete skoro vždycky, pokud zrovna neřešíte ožehavější problémy. V nejlepším případě se Command hraje jako takový nový Dismiss, ostatní varianty už naznačují, že vám přeci jen teče do bot a já se při takto hraném Commandu vždycky těším, že si s ním soupeř jenom oddaluje smrt. Na druhou stranu někdy ty Wrata nebo Ultimátum na vršku být musí, takže o to je pak mé zklamání větší. Extended samozřejmě obsahuje rušení více, ale zbytek je již výrazně více situační a karty jako Negate, Spell Pierce nebo Essence Scatter by měly okupovat spíše sideboardy.
Dnešní kontroly se dají rozdělit do dvou základních typů – na Faerie a těžkotonážní vícebarevné balíčky využívající toho nejlepšího z jednotlivých barev a zakončené nějakou zvratovou raritou – nejčastějí Cruel Ultimatem. Obou dvou zmíněných typů se rotace příliš nedotkne a tak si jejich výhody a nevýhody můžeme ukázat hned na konkrétním příkladu. Začněme tedy tím známějším a na PT i očekávanějším deckem, tedy Vílincem v podání Matthiase Kunzlera :
Faeries | Matthias Kunzler |
Main Deck | Sideboard |
4 Secluded Glen 4 River of Tears 3 Underground River 2 Creeping Tar Pit 4 Mutavault 2 Pendelhaven 6 Island 4 Spellstutter Sprite 3 Scion of Oona 2 Vendilion Clique 4 Mistbind Clique 4 Ancestral Vision 2 Thoughtseize 2 Disfigure 3 Mana Leak 4 Bitterblossom 3 Smother 4 Cryptic Command | 3 Shadowmage Infiltrator 2 Razormane Masticore 2 Thoughtseize 2 Extirpate 2 Deathmark 3 Consuming Vapors 1 Spell Pierce |
Co se týče rušení, víly mají narozdíl od vícebarevných kontrolů jednu podstatnou výhodu. A to je ještě třetí druh counterspellu – Spellstutter Sprite. A není to rušení jen tak ledajaké. Do prvních kol se většinou jedná o Mana Leak vylepšený o 1/1 letadlo, ale časem tento klasický counterspell ještě výrazně převyšuje. V maindecku máte na 21 faerií a to ještě nepočítám tokeny z Bitterblossomu, tudíž i v pozdějších kolech jste schopni rušit čím dál tím dražší kouzla. Ani Spellstuter Sprita však nestačí vždy na všechno, o ty nejdražší kouzla se pak stará právě Mana Leak, který si díky Spritě můžete šetřit na ruce až na zvratové karty soupeře. O všechna kouzla spolu i s parmanenty se pak stará už zmiňovaný Commnad. U něj však ovšem můžete občas zplakat nad příliš nevhodným casting costem. Mutavault je totiž jednou z Faerií, které v decku určitě nemůžete opomenout a spolu se dvěma Pendelheaveny dává dohromady už šest nemodrých zdrojů, které jsou sice samy o sobě super, ale ve větším počtu dělají paseku spíše ve vlastních řadách. Alespoň Pendelheaven teď nebude v porotačním extendedu tak klíčový, jelikož primárně měl chránit vaše faerie před všudypřítomnými Punishing Firy, takže manová základna možná trošku více zmodrá.
Kartou, jejíž potenciální síla byla před Pro Tourem probírána snad na všech magicových serverech a kvůli níž se mnozí obávali, aby nebyl formát moc jednostranný, je pak Bitterblossom. Ať už se podíváme na výsledkovou listinu nebo na ceník Černého Rytíře, vyjde nám, že tato karta už zase tak slavná nebude. To je ale velký omyl. Bitterblossomům silně nesvědčilo jednak prostředí plné Punishing Firů a pak poměrně silně kombózní field. Ani na jedno není Bitterblossom tím správným řešením. Minimálně v saidu měl pak taky každý druhý připravenou zásobu Falloutů, takže štěstí tomuto enchantmentu příliš nepřálo. Od října už ovšem Punishing Firy vracet nebudeme, komba budou pomalejší a bude jich výrazně méně a proto očekávám brzký návrat na výslunní. Mirrorů bude poměrně hodně, tam si Blossom určitě řekne svoje stejně jako v ostatních kontrolních matchupech a i v boji proti všudypřítomným bílým koním se bude jednat o slušné řešení na soupeřovi Procese a chumpování vylevelovaných čuňat.
Ve velkém stylu se také vrací dřívě trošku podceňovaná Mistbind Cliqua. Pašíci jsou dnes dražší, tučnější a i většinu zvratových karet si v dnešní době zahrajete jenom v main fázi. Cliqua je tak dost často takový Time Walk se 4/4 letadlem. Díky svým proporcím dostává těžko blesky, takže dvě Mistbind Cliquy po sobě dokáží zvrátit i nepříznivě se vyvíjející partii. Dříve už jsem zmiňoval 21 faerií v balíčku, takže to, že byste neměli pod Cliquu co schovat, se vám stane jednou za turnaj. Navíc se s touto kartou dají dělat super triky, s comes into play abilitami vašich dalších bytostí soupeř nikdy neví, co ho čeká a navíc se můžete rychle zbavovat Blossomů v matchupech, kde by vás mohly píchnout více, než by bylo milé. S Blossomem vám může pomoci i Vendilion Cliqua, ve většině případů jí ale budete hrát na soupeře /dejte si pozor, ať u toho ale nedopadáte jako Juzám u našich asijských bratří/. Matthias se zde spokojil pouze se dvěmi kousky, zbytek těchto slotů nahradil Thoughtseizy, což je přeci jen discard natvrdo, kde nehrozí, aby byl oponent natolik lucky, že byste mu s Vendelínem spíše pomohli než uškodili. Na novém formátu si ale myslím, že méně komba a více fritky pošle Thoughtseize spíše do sideboardů a Vendilion Cliquy se budou prosazovat více. Poslední faerií decku je pak faerií lord – Scion of Oona. Víly sice nemají tolik lordů, aby si mohly vybírat, Scion je však obvzláště povedený. Výrazně pozvedá kvalitu Blossomu, který mi v předchozím extendedu přišel bez Sciona dost průměrný, navíc je to za tří many rušení veškerého soupeřova zabíjení, takže ten se brzy naučí zabíjet vám bytosti ve svém kole, což zlepšuje vaše kombinační možnosti.
Ancestrall Vision je karta, jejíž ztráta bude Faerie mrzet asi úplně nejvíce. Málo do kterého balíčku se totiž Vize hodila tak jako sem. Zde se chcete potapat pouze v prvním kole, kdy ještě není moc co hrát a pak v ideálním případě už jen castit kouzla v kole soupeřově /když tedy druhé kolo nemáte ještě Blossom/. Ve čtvrtém kole, kdy Ancestrall naskakuje, ho už máte jištěný nějakým rušením a s takovouhle karetní výhodou hladce dosáhnete vítězství. Tady jsem tedy velmi zvědav, jak si modří mágové poradí, kvalitního lízání je hodně pomálu a sáhnout do dvojkových vod určitě hodně zamrzí. Posledními kartami, které jsem nejmenoval jsou tři Smothery a dvě Disfigure. Faerie narozdíl od ostatník kontrolů nikdy nespoléhaly na globální zabíjení a spíše preferují cestu levných instantů. Důvod je stejný jako u Ancestrall Vision. Deck si potřebuje pohlídat jenom těch pár prvních potvor, které uniknou přívalu rušení a pak už spoléhá na svou instatní převahu a karetní výhodu z Blossomů a Vizí. Proti kombu to sice pak není tak veselé, ale na novém extendedu se vám tyto karty do saidu ani příliš nepodívají.
Aby bylo tedy co vysaidovat, musí být nutně sideboard zaměřen více na komba a kontrolní balíčky. Pětice Thoughtseize, Extirpate a Spell Pierce tak nahrazuje zmiňované zabíjení, Finkela /Infiltrator/ pak využijete spíše na kontrolní matchupy. Hlavně ho oceníte ve chvílích, kdy vás soupeř bude zkrápět Volcanic Fallouty. Tomu se Jon dokáže naštěstí vyhnout, takže je slušná šance, že tuto karetní nevýhodu alespoň částečně napraví. Druhá půlka je pak na čuňata. Matthias správně vytušil, že v popředí výsledkových listin se budou nejvíce pohybovat Dorani a WW, na kterých si smlsnou Deathmarky a hlavně Consuming Vapors. Tím vypaříte hned dvě soupeřovi bytosti, navíc máte v balíčku hned sedm kusů dalšího levného zabíjení, takže se dá čekat, že i nasajete nějaký ten živák. Škoda, že se nejedná o instant, ale člověk zase nemůže chtít zázraky. Masticora pak plní podobný účel jako Infiltrator. Přijde mi, že ale agresivnější hráči ponechají v balíčku více odpovědí než ti ostatní, takže si člověk musí s Masticorou dokázat počkat na ten vhodný moment. Když už se na stole jedno kolo udrží, tak je cesta k vítězství celkem pěkně vydlážděná, ale u těhle karet s potenciální karetní nevýhodou jsem vždycky obezřetnější a nějaká Damnace by mohla kdejaký problém vyřešit lépe. V dalším roce se to ale stejně nebude dařit ani jedné z této karet, takže bude lepší přemýšlet spíše nad novými možnostmi...
Budou tedy Faerie lepší než pětibarevné kontroly? Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Nejvíce bude záležet na tom, jak se Faerie vypořádají s odchodem Ancestrallu, kolik Falloutů bude ten správný počet pro průměrný balíček a jak dokáží vícebarevné kontroly řešit problém s nejagresivnějšími decky fieldu – Firtka, WW, Elfové, apod. Zatím se nabízely možnosti dvě. Obě se propracovaly až do top 8 a proto je na místě, abych zde provedl drobné srovnání.
Vivid Control | Guillaume Wafo-Tapa |
Main Deck | Sideboard |
4 Vivid Creek 3 Vivid Marsh 3 Vivid Meadow 3 Mystic Gate 3 Sunken Ruins 3 Island 3 Dreadship Reef 4 Reflecting Pool 1 Creeping Tar Pit 2 Teferi, Mage of Zhalfir 4 Wall of Omens 1 Grave Titan 3 Mystical Teachings 1 Extirpate 4 Mana Leak 4 Esper Charm 4 Cryptic Command 2 Cruel Ultimatum 2 Volcanic Fallout 1 Consume the Meek 1 Path to Exile 1 Smother 1 Celestial Purge 1 Negate 1 Pact of Negation | 2 Baneslayer Angel 2 Thoughtseize 2 Damnation 1 Vendilion Clique 1 Extirpate 1 Smother 1 Celestial Purge 1 Negate 1 Ricochet Trap 3 Relic of Progenitus |
Grixis Control | Michael Jacob |
Main Deck | Sideboard |
4 Crumbling Necropolis 3 Creeping Tar Pit 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 1 Dreadship Reef 3 Island 1 Mountain 3 Grove of the Burnwillows 3 Cascade Bluffs 2 Sunken Ruins 1 River of Tears 1 Reflecting Pool 3 Scalding Tarn 1 Teferi, Mage of Zhalfir 1 Grave Titan 3 Lightning Bolt 3 Punishing Fire 1 Terminate 4 Preordain 2 Coalition Relic 3 Jace, the Mind Sculptor 4 Cryptic Command 1 Damnation 1 Consume the Meek 2 Mystical Teachings 1 Extirpate 2 Cruel Ultimatum 4 Mana Leak 1 Logic Knot | 1 Damnation 1 Duress 2 Thoughtseize 2 Volcanic Fallout 3 Negate 2 Flashfreeze 2 Relic of Progenitus 1 Consume the Meek 1 Thought Hemorrhage |
Očima laika bych balíčky na první pohled označil prostě jako Esper a Grixis. Spousta karet obsahují podobných, je zde však i řada na první pohled jasných rozdílů. Začnu-li těmi shodami, tak první je ve výběru rušení. Říkal jsem, že na extendedu jsou solidními rušeními pouze Mana Leak a Cryptic Command, takže ani není mnoho možností, jak tento nedostatek řešit jinak, než hrát obě kouzla v plném počtu. Další shodou jsou pak Cruel Ultimata. Jedná se tedy asi o nejlepší zvratovou kartu, která nejvíce rozhoupá ručičku na vahách. Úspěšně zahrané ultimátum také většinou znamená konec hry. Prostě takové jednokaretní kombo do kontrolních balíčků. Beatdown má jen pramalou šanci, že se vzpamatuje z nasání pěti životů a ztráty celé ruky, ale pořád to ještě nějak jde, když má na stole slušnou armádu, kontroly si zase mohou nechat na ruce svoje ultimátum k nápravě situace, ale komba a těžkotonážnější middle range potvorové decky při tapnutí sedmi mam většinou začínají míchat na další. Kontroly navíc nyní hrají více bytostí, než tomu bývalo dříve, takže i poslední část ultimáta dokáže dělat divy. Pokud tedy nejste sami kontrol, tak to chce hodně tlačit na pilu, aby bylo do toho sedmého kola bezpečně rozhodnuto. Třetím společným znakem je pak karta Mystical Teachings, která, pokud doopravdy víte, co chcete, dokáže vpravdě zázraky. Guillaume Wafo-Tapa to určitě ví, jelikož s podobným balíčkem už vyhrál PT Yokohama a ani Micheal Jacob není žádný kontrolní zelenáč. I proto se výběr jejich cílů příliš neliší. Tedy až na barevné provedení jednotlivých karet. Společná musí být Extirpate na komba a kontroly, Consume of Meek jako jedinná instatní wrata a pak nějaké levné rušení a zabíjení. Zde už je trojice Lightning Bolt, Terminate, Logic Knot v podání Jacoba nahrazena Pathem, Smotherem, Calestial Purge a Negaci s modrým Pactem. Wafo-Tapa zde pak má chuťovek na Teachingy víc, jelikož i kartu samotnou hraje ve třech provedeních. Čtvrtou a poslední shodou je pak dvojice /u Wafo-Tapy trojice/ zabijáků. Opět je zde patrná synchronie s Mystical Teachings. První najdou Teferiho, flashback už pak i Titána, navíc všechno hezky instatně na konci kola, takže bez zbytečného potapání. Nutno dodat, že po odpadnutí Teachingsů se určitě najde lepší zabiják než je černý Titan, Mirrodin byl blok s nebývalým počtem tučných kousků a tak bych budoucího ukončovatele vyhlížel hlavně tam.
Jeden z největších rozdílů mezi decky je určitě složení zemí. Zatímco Jacobova verze si vystačí pouze s čistou trojbarvou, Wafo-Tapa hraje barvy hned čtyři. Z čehož plyne i onen podstatný rozdíl, že Grixis může hrát Necropole, Fetchky a více dvoubarevných landů, kdežto pro potřeby čtyřbarvy to již nestačí a deck musí hrát co nejvíce zemí pětibarevných. To sice není s počtem Vividů a Reflecting Poolů až takový problém, horší je, že většina jich chodí do hry taplá a někdy umřete na to, že prostě nemáte žádnou jinou zemi, která by vám hned v danném kole onu manu poskytla. Druhou smůlou pak je, že si do decku můžete jen těžko zařadit nejhranější kombo formátu – Punishing Fire + Grove of the Burnwillows. Zatímco Grixis řeší beatdowny touto nejklasičtější cestou, 4C kontrol k tomu využívá Wall of Omen a větší množství zabíjení. Každá varianta má něco do sebe, ale jen ta druhá jmenovaná bude i nadále legální. Wall of Omen je pak také relativně levný prolíz, který Grixis nemá a tento nedostatek dohání Preodrainem, spolu s Lightning Boltem asi nejhranější kartou z M11. Ten vám sice netvoří žádnou karetní výhodu, ale ve třech vrchních kartách vám dává šanci za jednu modrou nalézt adekvátní odpověď, takže je to jen takový lehce horší brainstorm. I hlavní karetní výhodu si oba balíčky zařizují jinak. 4C control má Esper Charm, který sice není tak výkonný jako Jace v Grixisu, je ale zase výrazně universálnější. Všechny tři jeho části jsou v pohodě použitelné. Sice si budete jasně nejčastěji lízat, ale najdou se i enchantmenty k boření /Ascension, Blossom, Honor/ a instatních discardů moc po magicovém světě neběhá, takže je někdy více než lákavé zahodit soupeři po draw zbytek ruky.
Sideboardy jsou už víceméně zase podobné, discard na komba a na kontroly, nutné doplňění dalšího globálního zabíjení, nějaké to removování hrobu a chuťovky na Teachingy dle uvážení. Zde je opět vidět, že Wafo-Tapa hraje o jedny Teachingy více, jelikož u Jacoba nalezneme místo třešniček pětici rušení natvrdo, která svědčí o tom, že Jacek s Punishing Firem dělají v tomto případě svojí práci lépe a trvaleji. Bílá ale zase nabízí asi nejlepší čuně dnešní doby – Baneslayer Angela, který sám zvládá měnit damage race skoro jakéhokoliv zápasu. Soupeř si navíc na něj pravděpodobně nepošetří dost zabíjení /a když ano, tak možná ještě lépe/, takže to bude takové lépe scastitelné ultimátum.
Jak je tedy vidět, oba balíčky to mají k sobě velmi blízko a spíše bych tedy čekal nějaké sladění chutí než narůstající rozkol. Přeci jen formát bude zase o tři sady chudší, takže z každého decku vybereme to nejlepší a hurá do boje. V případě Scares of Mirrodin se dá taky uvažovat o nějakém vypasenějším artefaktovém kontrolu, takže je dost možné, že se kontrolní rodina zase trošku rozšíří, ale na to je známo ještě příliš málo karet, takže do nějakých ďábelských kombinací se je budu snažit skládat až příští týden. Do té doby se snad ještě dočkáte mého posledního článku k PT Amsterdam a pak už s novými artefakty vzhůru do nové sezóny....
Melda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.