Limited
Rozbor Throne of Eldraine na Limited
Nová edice Throne of Eldraine nám přinesla nejenom nové karty do Constructed balíčků, ale i nové archetypy na Limited. Adam vám proto novou edici představí na Limited formátu.
Foto: Wizards of the Coast
Rozbor Throne of Eldraine na Limited
Už pár týdnů máme možnost hrát na limited s novou sadou Throne of Eldraine a článek, který právě čtete, má za cíl zmapovat toto prostředí pro účely draftu. Nejvydatnější várkou informací ohledně draftování bývá zpravidla první Pro Tour s novou sadou a jeho sekce "draft viewer" spolu s rozhovory na toto téma, nicméně Arénový Mythic Championship, který se nedávno konal v Long Beach, obsahoval jen a pouze formát "Standard", čerpat tedy můžeme z coveragí trojice nedávných GPček (Bangkok, Utrecht, Montreal) a také z vlastních zkušeností, ať už "papírových" či "digitálních".
Povaha formátu
Hned na úvod je třeba říct, že limited formát s Throne of Eldraine je poměrně jedinečný, a to hned z několika důvodů. Tuším, že to bylo na podcastu Marshalla Sutcliffa, kde jsem zaslechl ve spojení s ELD limited výraz "too much of a good thing", který podle mě docela dobře sedí. Throne of Eldraine je totiž sada napěchovaná nebývale silnými kartami a mechanikami, což někdy může být až na škodu.
Karetní výhoda
Jedné z prvních věcí, které je možno si na formátu ELD limited všimnout, je to, jak všudypřítomná je možnost získat karetní výhodu. Teď nemám na mysli jen karty typu Tome Raider, Wicked Guardian, True Love's Kiss, Witching Well či Unexplained Vision (draw 3, scry 3 na commonovém slotu? Nebyla tahle karta ještě pár sad nazpátek réro?). Karetní výhodu totiž poskytuje prakticky celá jedna mechanika, a to sice adventure, díky které máte na spoustě karet v podstatě dvě kouzla místo jednoho. Ke karetní výhodě tak mají přístup více grindy balíky, ale třeba i rychlá aggra, která díky kartám jako Rimrock Knight a Silverflame Squire disponují spoustou combat triků, aniž by to ohrožovalo jejich creature count. Ardenvale Tactician a Faerie Guidemother pak dodávají balíkům potřebný reach, opět bez nutnosti hrát situační karty, které nepomůžou, když potřebujete přitopit něčím do tlaku. Pomalejší balíky pak mohou využít verzatilnosti, poskytované například kartami jako Queen of Ice, Hypnotic Sprite, atd.
Osobně se mi tenhle aspekt ELD limited docela dost líbí. Funguje do jisté míry jako pojistka proti manafloodu, zároveň vám ale umožňuje hrát adventure karty rovnou jako bytosti pokud naopak many nemáte nazbyt. Přítomnost adventur na formátu je nicméně něco, s čím byste měli počítat už při draftu - klasický midrange balík bez nějaké rozumné strategie jak vyhrávat lategame často nebude mít moc šanci právě proto, že je tak snadné vytvořit si karetní výhodu, byť tedy s adventure "myškami" je třeba zacházet opatrně, protože pokud vám soupeř adventure spell podstřelí, nejenže ztratíte cílovanou bytost, ale nebudete už mít ani možnost zahrát potvoru, která by jinak vyskočila z adventury.
Dalším charakteristickým rysem ELD formátu je přítomnost velkého množství bomb. 24 z 53 rér a z 12 z 15 mythiců v sadě se dá považovat za bomby, které umějí vyhrávat hry. Pokud tedy netrpíte chronickou smůlou, měli byste nějakou tu bombu ve vašich barvách po cestě během draftu potkat, zároveň to ale znamená i to, že se budete muset popasovat s bombami i u soupeřů, tím spíš, pokud plánujete draft pod vyhrát. Způsoby, jak se vypořádat s peckami na druhé straně stolu, jsou v zásadě už od nepaměti dva: prvním z nich je removal (v případě ELD limited ideálně i nějaký ten disenchant), případně counterování, druhým z nich je rychlost, která nedá soupeři šanci, aby bomby vůbec zahrál. První ze dvou způsobů, tedy odpovědi připravené v rukávu, je sice legitimní, nicméně v ELD limited nebude vždy po ruce odpověď dostatečně univerzální. Některé hrozby jsou bytosti (Torbran, Wildborn Preserver), jiné artefakty či enchantmenty (The Great Henge, Outlaw's Merriment), planeswalkeři či dokonce velmi efektivní spelly (Escape to the Wilds, Stolen by the Fae). Counterování v podobě Didn't Say Please je v ELD limited nepochybně materiál do maindecku, nicméně ne všechny balíky hrají ostrovy a ne všechny modré balíky mají k rušení přístup. Obecně je tedy dobrý nápad dívat se během draftu po univerzálních odpovědích (True Love's Kiss je dobrý playable), zároveň je nicméně třeba počítat s tím, že čas od času prohrajete na nějaké to réro či mythic - a že takové příhody se budou dít častěji než v jiných formátech.
Mohlo by se zdát, že díky přítomnosti bomb je formát grindy a vítězí v něm ten, kdo má lepší plán do lategame a odpovědi na soupeřovy pecky. To je ovšem pravda jen z poloviny. Zmiňoval jsem možnost být rychlejší než soupeř a v ELD limited je taková strategie poměrně schůdná. Kterákoliv z dvojbarevných kombinací červené, bílé a černé dokáže poskládat skutečné aggro, které umí vyhrávat dřív, než soupeř dostane hru pod kontrolu. Na formátu je sice hromada karet, které produkují jídlo a tedy životy, ale konzumace jídla stojí dvě many a hry G/x midrange versus agresivní Boros / Rakdos / Orzhov budou často probíhat tak, že zelenému balíku sice zbyde jídlo na stole, nebude však už čas jej posekat. Zelená nabízí několik málo agresivních karet také (Wildwood Tracker, Maraleaf Rider) a tu a tam se povede nabrat R/G tlak, nicméně ve velké většině případů bude nejlepší tlačit prostřednictvím jedné či dvou barev z kombinace "Mardu".
Archetypy
R/W/B aggro
Klíčové commony: Smitten Swordmaster, Ardenvale Tactician, Ogre Errant
Jak už jsem psal výše, červená, černá a bílá jsou v podstatě jediné barvy, z nichž lze v tomto formátu poskládat opravdu čistě agresivní balík. Vyhýbal bych se splashování třetí barvy, protože fixace je v této sadě poměrně poskrovnu, a zaměřil bych se jednoznačně na dvoubarvy, případně i monocolor. Agresivní balíky v ELD limited často spoléhají na nějaké ty synergie s creature typem "knight", jež všechny tyto tři barvy obsahují. Některé balíky v tomto směru budou výrazně dál, jiné budou spoléhat spíš na křivku + myšky / zabíjení. Formát nabízí celou řadu combat triků, z nichž některé mají adventure a lze z nich následně zahrát bytost - tyto combat triky mohou leckdy do jisté míry suplovat zabíjení (dostanete se díky nim přes obránce) a protože jich je relativní dostatek, zaměřil bych se především na kvalitní bytosti a křivku. Ta bude leckdy - navzdory obecným limited poučkám - začínat už na prvním dropu, díky kartám jako Weaselback Redcap, Faerie Guidemother či Venerable Knight. Během draftu je dobré vědět, která barva je vaše dominantní - v závislosti na tom se pak vcelku zásadně mění hodnota karet přes dvě / tři barevné many i spellů s adamantem jako Embereth Paladin, Lochwain Paladin či Searing Barrage a je proto důležité si během draftu udržovat povědomí o tom, jak na tom s tou kterou barvou jste.
U(b) mill
Klíčové commony: Merfolk Secretkeeper, Didn't Say Please
Modrý kontrol, zpravidla hrající černou kvůli removalu a často vyhrávající na dolízání soupeře, je v ELD limited zcela legitimní archetyp. Jednotlivé balíky se od sebe budou nicméně lišit tím, jak moc budou spoléhat na odemletí soupeřovy knihovny jako na svůj "plán A". Merfolk Secretkeeper je karta, kterou nemá příliš smysl hrát v méně než třech kopiích - "odemel 4" může sloužit jako win kondice jen v hrách, kde oba hráči přestanou útočit, "odemel 12" už ovšem může stačit i proti ledaskterému midrange soupeři. Podaří-li se vám nabrat tři a více Secretkeepery, je možné uvažovat i o Lucky Cloveru jako o způsobu, jak odemílání urychlit, a zároveň poté výrazně rostou na ceně bounce spelly jako například Run Away Together, díky kterým je abilitu Secretkeeperů možné recyklovat (pozor na to, že Moonlit Scavengers vrací bytost pouze soupeři). Pokud však odemílání nemáte mnoho, vyplatí se jej aktivně sideboardovat dovnitř a ven na rychlé nebo naopak pomalé soupeře - třeba proti Boros Knightům bych raději spoléhal na pár těžkotonážních bytostí než na to, že soupeře odemelu. Kapitolu samu o sobě pak tvoří karta Folio of Fancies, která sice odemílá, je nicméně tak výkonná, že často ani nebude potřebovat žádný support v podobě Merfolk Secretkeeperů.
Poslední věc, na kterou se vyplatí při draftování U(b) Millu myslet, je karta Forever Young, kterou můžete od soupeřů dostat. Tenhle trik je na mlečku tak drsný, že se vyplatí proti soupeřům se Swampy v balíku hrát velmi opatrně s counterováním a pokud možno si nechávat nějaký backup Didn't Say Please právě na tuhle kartu.
G/b food / adventure
Klíčová účka (commony jsou nahraditelné): Trail of Crumbs, Edgewall Innkeeper a další
Černo-zelená bývá na většině limited formátů kombinace navýsost midrange a nejinak je tomu i v sadě Throne of Eldraine. Být pomalejší než aggra, ale méně orientovaný na late game než kontroly a mill decky, to však na tomhle formátu zavání koledováním si o průšvih. I G/B balíky by tak měly mít nějaké téma a ne jen "dobré bytosti a nějaké to zabíjení". Naštěstí pro tuhle barevnou kombinaci však vhodná témata existují, a to dokonce hned dvě: food a adventure, případně kombinace obého v jednom balíku. Obě témata vyžadují "enablery" (karty s keywordem "adventure", resp. ty, které vyrábějí jídlo) a také nějaký ten "pay-off". Enablerů je v sadě víc než dost, některé dokonce podporují obě témata (Curious Pair), s enablery už to může být o něco složitější - pro balík s tématikou "food" budeme potřebovat například Bog Naughty, Savvy Huntera či Trail of Crumbs, pro balíky s vysokým počtem adventur se přímo nabízí fenomenální Edgewall Innkeeper a artefaktový Lucky Clover. Obě strategie trpí nicméně tím, že někdy nebudou stíhat ostrý nástup Knight aggro decků nebo že poté, co budete pracně budovat karetní výhodu, vás smázne nějaké réro typu Feasting Troll King či Lochmere Serpent.
U/R "draw two"
Klíčová účka (commony jsou nahraditelné): Faerie Vandal, Improbable Alliance, Mad Ratter, Loch Dragon
Tenhle archetyp je trochu okrajový, tím spíš, že hodně spoléhá na účka, která se nemusí vždy otevřít (z common najdeme mezi pay-offy v podstatě jen Bloodhaze Wolverine), ale když se povede, třeba i za pomoci některých rare, může podávat hodně dobré výkony. Balík bude zpravidla vypadat buď jako "tempo" build s lítačkami a vracením do ruky + nějakým tím červeným removalem nebo jako více kontrolní balík, který plánuje vyhrávat lategame na Improbable Alliance.
Monocolor balíky
Klíčové commony a účka: karty s mechanikou "adamant" a čtyřmi hybrydními manami v costu
Nízký výskyt fixace a také důraz na mechaniku adamant mají za následek, že v ELD limited se čas od času podaří nadraftovat jednobarevný balík bez jakýchkoliv splashí. Nejčastěji je možné potkat se s mono-red, mono-white a mono-green konstrukcemi - modrá i černá neskýtají tolik důvodů, proč se jen jedné barvy držet a navíc jsou pomalejší, pokud tedy nějakou barvu splashnete, budete mít víc času si příslušnou barevnou manu líznout. Jednobarevné balíky bych nikdy neměl jako cíl, kterého chci v prvním plánu dosáhnout, ale spíš jako možnost, která se dá využít, pokud k tomu jsou podmínky. Impulzem, proč se o jednobarevný balík pokoušet, by pro mě byly účka z cyklu "čtyři hybridní many v costu" - takový monowhite totiž dokáže ubytovat Arcanist's Owl úplně stejně dobře jako Fireborn Knighta nebo Resolute Ridera. Hybridní účka chodí často kolem stolu poměrně pozdě, protože lidí u stolu je osm a dvojbarevných kombinací deset, navíc hráči mají tendenci posílat si tenhle typ karet kolem stolu a právě toho mohou monocolor balíky leckdy využít. Netřeba ale asi zmiňovat, že pokud se do takového experimentu během draftu pustíte, měli byste si být velmi jistí tím, že je příslušná barva otevřená, a ideálně si nechávat zadní vrátka k přidání barvy druhé, pokud vaše první barva nebude chodit tak, jak byste si přáli. Jako vždy na draftu je i v tomto případě klíčem k úspěchu flexibilita.
Throne of Eldraine limited je formát poměrně netradiční v mnoha ohledech. Člověk se může vcelku snadno spálit, pokud bude k ELD draftu přistupovat stejně jako například k draftu Core Setu. V ELD je třeba mít jasný plán a ideálně i způsob, jak soupeři překazit plán jeho. Klíčová je výhoda v lategame, s výjimkou matchupů, kde se jeden z hráčů snaží druhého co nejrychleji zašlapat do země rychlým nástupem rytířů. Velmi důležitou roli v ELD limited hrají sideboardové karty - právě proto, že hry proti aggru a proti kontrolu se budou tak diametrálně lišit. Každopádně je to ale prostředí, ve kterém se nekladou hranice kreativitě a fungovat bude i celá řada potrhlých komb a strategií. Dejte mi vědět v komentářích, pokud jste s nějakou takovou neotřelou taktikou v ELD slavili úspěch.
Díky za pozornost a příjemné draftování,
Adam Koska
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.