Limited
Battle for Zendikar - rychlý pohled na limited
V přechozích dnech jste si mohli přečíst rychlý pohled na Battle for Zendikar od Dorlase a dále pak rozbor na Constructed od Kumana. Teď přišel čas na rozbor na Limited.
Vítám vás u nového Limited článku, tentokrát na téma Battle for Zendikar. Jak jste si možná všimli, jméno rubriky se změnilo z „Páteční limited“ na „Quick limited“, a to z jednoho jednoduchého důvodu – změnil se totiž podstatně formát článku. Rubrika Quick limited nebude „plnohodnotným“ článkem o rozsahu, jaký k standartním článkům patří – co se týče délky, budou tyto články podstatně kratší a zároveň tématicky užší. V každém z nich se budu zaměřovat na jeden určitý aspekt současného limited formátu – ať už popis jednoho jediného archetypu, jedné konkrétní pasti, která na vás na formátu číhá, či nějaké časté herní situace. Dnešní článek pak bude poněkud obecnější – protože Battle for Zendikar je na limited edicí zbrusu novou, podívám se na obecné charakteristiky, které tento formát má.
Battle for Zendikar limited
V Battle for Zendikar je celá řada keywordů a mechanik, kolem kterých jde postavit balík či které mohou tvořit zajímavé „subtéma“. Najdeme tu také dva základní archetypy, které jsou „deep“ a odměňují poctivou práci při draftu pořádnou dávkou synergie. Jsou jimi ingest a eldrazi rampa a tyto balíky budou obvykle U/B či U/R pokud je větší důraz na ingest, popřípadě G/B / U/G pokud chcete spíše rampit eldrazi sciony. Oba „subtypy“ tohoto archetypu se prolínají, balíky tedy často budou obsahovat prvek jeden i druhý, oba pak také vyžadují „enablery“ a karty, které vás „odmění“. U keywordu ingest platí, že enablerů, tedy karet, které umí (ideálně opakovaně) exilovat soupeři karty, bych chtěl alespoň pět, pokud bych měl zařadit větší množství karet s typu „processor“ – těch, které exilované karty dokážou využít. U rampy platí, že klíčové jsou kusy, jež vás rampí alespoň o dvě many (Hedron Archive, Kozilek’s Channeler, Eyeless Watcher). Bez nich bych ve velké většině případů nechtěl hrát spelly s costem 8 a jen minimum těch s cenou 7. Jak ingest, tak rampa, vyžadují důslednou sběratelskou práci při draftu, ale také flexibilitu – pokud karty do tohoto decku nechodí, měli byste být schopni včas switchnout do něčeho „normálního“ – ještě ve druhém boosteru bude často prostor tento archetyp opustit a skončit v něčem jako U/B kontrol či G/x tempo.
Dále pak máme v BfZ množství mechanik, které mohou k synergii rovněž přispívat, ovšem nevyžadují už, abyste jim zbytek balíku podřídili a mohou dobře doplňovat i „normální“ balík. Mezi ty nejdůležitější patří: converge, upíři + lifegain, allies, a sacrifice. Vezmněme si je postupně:
Converge – na rozdíl od dvojky na limited v současné době nenajdeme až tolik fixace, takže converge spelly většinou nebudou fungovat na svůj plný potenciál, ale jen těžit z nějakého toho splashe. Klíčovou kartou je tu Lifespring Druid, který umí dát „bonusovou“ barvu v případě, že má už vaše trojbarva zafixováno (například bílou v G/R/U balíku). Vrhnout se však do converge střemhlav v prvním boosteru nebude v naprosté většině případů dobrý nápad.
Upíři + lifegain – opět spíše subtheme pro B/W balík. Čím více karet z tohoto tématického okruhu budete během draftu mít (a myslím tím jak hratelný lifegain, tak upíry, kteří potřebují krev), tím větší hodnotu budou mít další podobné karty. Opět nedoporučuji tento archetyp „forcovat“ – na to je příliš málo zastoupen, ovšem pick typu Drana’s Emissary bude velmi slušným prvním krokem tímto směrem.
Allies – na první pohled archetyp stejně „all-in“ jako ingest, ovšem skutečně jen na ten první, protože všechny enters-the-battlefield triggery „Alíků“ posilují všechny vaše bytosti bez ohledu na jejich creature type. Takový Tajuru Warcaller tak bude paradoxně nejlépe zapadat do eldrazi rampy, která hraje hodně token generatorů a spousta průměrných Alíků bude zkrátka a dobře hratelných jen sama o sobě. Platí nicméně, že další Allies budou triggerovat enters-the-battlefield ability těch, kteří už jsou ve hře, určitou míru synergie tedy z tohoto tématu vykřesat rozhodně můžeme. Typický balík tohoto druhu bude Boros.
Sacrifice – jako enablery bude tento balík zpravidla používat eldrazi sciony, často tak bude toto téma součástí G/x rampy. Karty, do kterých je možné nějakého toho sciona seknout, najdeme v černé – mezi ty hratelné patří například Bone Splinters, Altar’s Reap či Vampiric Rites. U tohoto tématu jsou enableři důležitější než „odměny“ – balík s množstvím scionů tokeny využije i v případě, že nebude mít mnoho sacrifice karet, ovšem naopak to neplatí – nemáte-li do vašich Altar’s Reapů a Bone Splinterů co seknout, budou tyhle karty velmi bídné. Proto bych je při draftu nebral nijak vysoko do chvíle, kdy jsem si jistý, že u mě budou něco dělat.
Výše uvedená témata budou součástí velké části balíků, rozhodně však ne tím jediným, co se dá draftovat. V BfZ limited je hratelná většina dvoubarevných kombinací a stejně jako v jiných formátech i tady platí, že klíčem k úspěchu je dobrá křivka plus nějaké to zabíjení a triky. Pokud tedy chcete nadraftovat výborný balík, klíčem k úspěchu budou mnohdy stejné poučky, které platí prakticky v libovolném formátu.
To je pro dnešek vše. Dejte mi prosím v komentářích vědět, zda vám tento nový formát článku připadá přínosný a případně co byste se chtěli dočíst příště. Veselé draftování,
Adam Koska
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.