Tento článek se věnuje snad nejpopulárnějšímu tribu od historie Magicu – Goblinům – a to od úplně prvních edicí MTG až po současnost. Jedná se o odpočinkové, prázdninové téma :-).
Skřeti, zelenáči, gobos, … „skiriti“- řekl by Legolas. Goblini patří s elfy, merfolky, zombiemi a kleriky mezi jedny z prvních průkopníků tribalů. S postupem let a přibývajícími edicemi se typů potvor vyskytlo daleko daleko více.
Dnes se však chci věnovat evoluci rasy, která v Morii měla pré.
V počátečních edicích (Alpha- 4th edition a Arabian Night, Antiquites, Legends, The Dark) nám toho mnoho servírováno nebylo:
Trochu ironie je skřet z The Dark:
Který v té době mohl na stůl dostávat vlastně jen samé 1/1-čky. Ale každopádně rozdávat jim protekci před „swordy“ (Swords to Plowshares)
Ve Fallen Empires pak sice vyšel Gobliní granát, který proměnil jednoho zelenáče v 5 damage, ale hratelní Goblini defakto neexistovali. V dostatečném množství, aby z toho vznikl hratelný balíček. Zatím…
Ice Age a Mirage bloky na printsheetech skřetí kvalitu nenabízely…. Jen s jednou výjimkou – ke které se vrátím později. Červení již tuší.
Urza Saga dodala konečně několik zásadních přírůstků do gobliní rodiny: Po Jackal Pupovi jsou Goblin Patrol a Goblin Cadets coby další 2/1 za R, s drawbackem. Ale pro tribal důležitější: Goblin Lackey a Goblin Matron
Vlastníte starší karty a chcete uchovat jejich hodnotu? Nebo jen podpořit náš server? Pořiďte si doplňky k ochraně těch nejvzácnějších MTG karet zde.
Kuba Šlemr Lackeye (i Kadety a Patroly) zařadil do svého balíčku na MS 1999, kdy mu dopomohli k TOP8 (a vlastně to bylo těsně před zabanováním Lackeyho na Extended):
Další edice přinesli i pár Goblinů neurčených na útok, kteří si své místo také našli:
Goblin Welder s konbil v různých celoartefaktových „Tinker“ balících například se Smokestackem, anebo s Tangle Wire.
Squee se na stůl většinou nepodíval, protože sloužil jako nekonečný discard engine do Masticore a především do Survival of the Fittest.
Jen tak mimoděk vyšel i v Apocalypse jeden ze základních skřetů:
Při velkém počtu goblinů v balíčku znamenal tento Goblin někdy „Ancestral recall“, děti štěstěny otočili někdy i 4 Goblin karty a doplnili si tak ruku :-).
A pak na konci roku 2002 se objevil Onslaught a s ním:
Tento goblin uměl zaútočit i za 10+ damage, když jste měli ve hře goblina, co dával všem haste (Goblin Warchief) a přišel např. Siege gang, tak to často znamenalo i konec hry...
(Taktéž Sharpshooter a jeho kulomet k tomu měl co dodat )
Legions přinesly jednoho z největších goblinů a na PT, kde se hrál Onslaught blok, využili hráči i hmyzáka Clickslithera, pro něhož byli skřeti palivo. A velice účinné zabíjení potvor v podobě Gempalm Incineratora.
A konečně Scourge dodala zásadního (a prvního) Warchiefa, a pětimanového goblina, po jehož vyložení a při dostatku man (Anebo se Skirk Prospektorem na stole. Nemluvě o aktivním Sharshooterovi…) najednou oponentových 10 životů mohlo být sakra málo.
Nyní už nestálo nic v cestě v útoku na přední příčky Grand Prix, Pro Tourů i Mistrovství světa.
Většina Goblin decků byla designována podle parametrů 20-24 manových zdrojů, 4-10 kouzel a zbytek zelená drobotina.
Pozastavíme se nyní ještě u Goblinů v kombo podobě, což nakonec mělo za následek BAN :
Ano, tento balíček měl dokonce turn 2 kill:
1. kolo: Hora, Mox, Recruiter, který seřadí na vršku 4 Ringlídry, z nichž každý donese 4 další gobliny.
2. kolo: Hora, Food Chain, obětujete Recruitera pro 3 many, položíte goblina z opening ruky, obětujete – Ringleader, toho obětujete, a pokračujete do doby, kdy na stole je Warchief (který ještě zvyšuje value Food Chainu) a několik Piledriverů, kteří bez problémů zabijí soupeře
Ban na Extended přišel v prosinci 2003. Balíček pak úřadoval na Legacy, kde si Rekrujtr došel pro banán v září 2004.
Ještě možno okrajově zmínit další kombo, kde figurují i Goblini:
Další edice, a další přírůstky do zelené rodiny:
Goblin Guide je (do vydání Modern Horizons 2) nejlepší červený 1-drop se silou 2. I nyní zůstává jednou z top jednomanovek se silou 2, neb jako jediný má haste.
Kiki-Jiki se kombil s Pestermitem a Deceiver Exarchem, kdy jich prostě na stůl hodil milion a následný útok oponent nevydýchal.
Rabblemaster a Čejnwhiler poměrně dost promlouvali na někdejším Standardu. A našlo by se ještě pár kusů, které vyšly během poslední dekády.
Na EDH se uplatnili (a jeden dostal peška):
Aneb – Vial Smasher byl mooc a na BAN nečekal dlouho.
V současnosti jsou Gobos prezentování hlavně na casual formátu Premodern:
Zde sample decklist (Hraj o Vespu :D). Zelený splash na Naturalýzy, neboť 2* Engeneered Plague Goblinář dostat nechce.
Pokud se vám článek líbil, případně máte nějaké připomínky, určitě přidejte komentář. Snad jsem neopomněl nějakého skřítka – kdyžtak se zmiňte. A kdyby byla chuť na rozbor nějakého dalšího tribalu, tak budu rád za nadhození tématu ☺
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře