02.03.2017 14:45
| Profil autora a články: Čtenáři
Koncem roku 2016 vznikl nový Magicový formát, který hráči přijali s nadšením, ale i kritikou. Mnohým chyběl mezistupeň mezi Modernem a Standardem a právě tohle by měl Frontier odstranit. Podaří se mu to? To ukáže až čas a zájem hráčů.
Představení nového Magicového formátu Frontier
Jsem si jistý, že většina už o Frontieru slyšela a něco málo o něm ví. Pro ty, co nevědí nic, si pojďme projít pár nejdůležitějších informací.
Frontier vznikl na podzim minulého roku v Japonsku pod křídly tamního řetězce Hareruya. Jedná se o velmi zajímavý formát, který vyplňuje mezeru mezi Modernem a Standardem, jelikož Modern je velmi rozsáhlý a Standard, co si budeme povídat, momentálně moc netáhne.
Seznam edicí, které jsou legální na Frontieru:
Magic 2015
Khans of Tarkir
Fate Reforged
Dragons of Tarkir
Magic Origins
Battle for Zendikar
Oath of the Gatewatch
Shadows over Innistrad
Eldritch Moon
Kaladesh
Aether Revolt
Karty z Magic Origins sample decků, Welcome Deck 2016 a Planeswalker decků jsou legální na tomto formátu. Karty z Masterpiece Series nejsou legální
Frontier je nerotující formát, takže všechny další sady, které vyjdou, se do něj okamžitě zařadí. Tudíž je dost možné, že se nám formuje „nový“ Modern.
S novými formáty ve světě Magicu to bývá různé a těžko odhadovat, jak to bude s Frontierem. Momentálně se však přikláním k možnosti, že bude jako Pauper nebo Commander a bude Wizardy alespoň trochu podporován. Tomu nasvědčuje fakt, že v něm probíhaly už i side eventy na některých GP. Nejdůležitějším faktorem ale samozřejmě bude oblíbenost u samotných hráčů. Ta je zatím nejednoznačná, stoupenců i kritiků je dost a těžko říct, jestli má jedna strana navrch.
Výhody a nevýhody formátu Frontier
Frontier má několik výhod, přičemž většina je užitečná hlavně pro začínající hráče, a to převážně z peněžních důvodů. Pokud chce někdo začít s Modernem a postavit si balík, který bude mít šanci na úspěch, musí si připravit minimálně 10 000 Kč a stejně si nebude moci koupit velké množství karet a bude mít omezený výběr. Nákup playsetu Tarmogoyfů, Lilian nebo třeba fetch landů ze Zendikaru není žádná sranda a ne každý si může takovou investici dovolit. Standard je sice o něco levnější, ale vzhledem k tomu, že po nějaké době sady odrotují, se stavby nových balíků pěkně prodraží. Nehledě na to, že po rotaci většině karet spadne cena, protože na dalších formátech nemá šanci se uchytit. Frontier je tedy poměrně jasnou volbou, kompatibilní balíky jsou podstatně levnější než Modernové, i když také samozřejmě existují výjimky a potřeba jsou i fetchky z Khans of Tarkir, sice levnější než zendikarské, ale pořád pro většinu lidí docela drahé.
Meta ještě není stanovená, dá se tedy říci, že šanci má kdokoliv s čímkoliv. A navíc je to skvělá zpráva pro hráče, kteří rádi stavějí nové balíky a zkoušejí nevyzkoušené. Musím říct, že některé decky vypadají opravdu zábavně a kombinace různých karet jsou velmi zajímavé. Jeden z nejlepších balíků, který frčí na Standardu, jsou GB Country s Winding Constrictorem. A teď si představte kombinaci tohoto hada s Hardened Scales. Podle mě je to nádhera a takovýchto možností je celá řada. Pár decklistů pro inspiraci najdete zde.
Další výhoda je spíše moje osobní potěšení. K Magicům jsem se vrátil a začal pořádně hrát, když byl na Standardu Theros blok spolu s Khanama. Myslím, že to byl jeden z nejlepších Standardů za poslední dobu, hlavně díky Khans bloku, který byl mimořádně silný, a jeho hraní jsem si neskutečně užíval. A teď se mi díky Frontieru tahle doba trochu vrátila, bohužel jen z části. Ale i tak vidět opět Abzan se Siege Rhinem nebo Esper draky je něco pro mě.
Tím se přímo dostávám ke kritice, a to té od hráčů, kteří na rozdíl ode mě Rhina nevzývali a rozhodně ho nepotřebují znovu vídat. Je zde však jeden velký rozdíl oproti dobám, kdy byli hráči nemilosrdně drceni přehnanými Standardovými kartami. Nyní, s přidáním dalších edic, na ně existuje více odpovědí a nejsou proto už tolik rozdílové. Samozřejmě, že jsou stále silné, ale například Rally the Ancestors, na tehdejším standardu prakticky neporazitelný balík, zde trpí na pouhé přidání Tormod´s Crypty, která na standardu nebyla. Na druhou stranu je pravda, že pořádné hate karty jako například Rest in Peace nebo Stony Silence na Frontieru chybí a nejspíš nikdy nebudou, což může tomuto formátu uškodit. Jak budou přibývat další a další karty, budou ty nejlepší přidávány do již fungujících balíků a bez karet, které by byly schopny jakkoliv rozrušit hru soupeře, bude každá hra jen o tom, komu přijdou nejlepší karty dříve a schopnosti hráčů budou odsunuty na druhou kolej, pokud nevznikne banlist, který by tomu alespoň trochu bránil.
Osobní zkušenost a Frontierem
Každopádně jsem opravdu zvědavý, jaká bude budoucnost Frontieru. Ve světě, především v Japonsku a Americe, už bylo několik turnajů a na většině byla celkem slušná účast. Kanadský obchod Face to Face dokonce zkouší FNM turnaje v tomto formátu. A tuto neděli proběhl v Najádě první turnaj i u nás.
Vyrazil jsem tedy vyzkoušet svůj balík, postavil jsem Abzan Midrange s Rhinama a Anafenzama (bohužel v něm ještě nemám všechny karty, které by byly potřeba), a zjistit, jak zde Frontier táhne. Sešlo se nás pouze šest, takže jsme si zahráli spíš tak pro srandu tři kola.
V prvním kole jsem hrál proti GB Counterům a první hru jsem prohrál na obřího Hangarback Walkera následovaného Walking Balistou. Druhá hra se mnou vypadala špatně, dostával jsem od Managorger Hydry, ale díky třem topdeckům v řadě jsem nakonec vyhrál. Třetí hru mi ale právě Hydra nedala šanci, takže jsem začal bídně.
Druhé kolo mě moc nepodržel balík a já prohrál s hodně hezkými Monoblack Eldrazi.
Třetí kolo už jsme hráli teda úplně pro srandu a já samozřejmě opět prohrál. Tentokrát proti Grixis Controlu a v této hře se ukázala síla Dig through Time v kombinaci s Torrential Gearhulkem. Sranda to byla jen pro jednu stranu. Takže jsem udělal ostudu, kterou navíc i zveřejňuju.
Zbylé dva balíky vypadaly také moc hezky, jeden byl Abzan Counters, kde byla bílá hlavně na Dromoka´s Command, druhý Sultai Delve s Prized Amalgamama a další spoustou bytostí, které se vracejí z hrobu.
Byla opravdu škoda, že se nesešlo víc lidí a doufám, že na dalších turnajích (věřím, že ještě budou) bude více hráčů.
Na závěr chci jen dodat, že jsem si odpoledne zvednul sebevědomí na draftu, kdy jsem měl skóre 4:0, to jen abyste věděli, že občas i vyhraju :D.
Co si myslíte o tomto formátu vy? Přežije nebo upadne v zapomnění?
Antonín Braniš
02.03.2017 14:45
| Profil autora a články: Čtenáři
Vypadá to tak, že frontier už nastúpil cestu, ktorú mu vyšlapali tiny leaders. Nehraje to už skoro nikto, až na japonsko. Podobné sešlosti, keď sa turnaj nedokázal obsadiť, sú bežným javom. Tak, ako je momentálne frontier postavený nemá šancu ponúknuť skutočnú pridanú hodnotu oproti modernu. Každopádne ak bude nový podporovaný formát, tak bude určite bez fečiek, to je základ.
Musim ti oponovat - Pokud bude novy format tak bude na 100% S FETCHKAMA! Nedokazu si predstavit, ze by FL zabanovali a format s edicema mladsima nez khans je nesmysl...
Aj Maro sa vyjadril v tom zmysle, že nový formát chce bez fečiek. Ich ban by bol jednoduchou záležitosťou (viz začiatok modernu, keď niektoré karty ani nedostali šancu byť na formáte). Osobne by som ale fečky zabanoval všade, možno okrem legacy. 3+ color decky nesmú mať tak konzistentnú manabazu, potom sa vytráca myšlienka color pie a monocolor decky strácajú zmysel. Najhorším príkladom, čo spôsobili fečky, sú tzv. goodstuff decky, ktoré postrádajú akúkolvek myšlienku a synergiu a kde sa akurát z každej farby vyberú najlepšie karty. (viz taký twin svojho času, ktorý splashoval zelenú kvôli goyfovi, to bol čistý výsmech)
Podle tveho pohledu na vec je evidentni, ze jsi v magicu novacek a chapu, ze tahle problematika muze byt slozita/matouci. "Prefixovanost" formatu totiz neni zpusobena fetchlandami,ale "dualy". Funkci fetchland je primarne cistit knihovnu a plnit hrob. Fetchka bez dualu stabilizuje hur nez painland. Tzn. ban fetchland by jen zbytecne zamezil plneni hrobu a filtrovani knihovny, oproti tomu ban dualu by oboji ponechal a zamezil by jen "prefixovanosti" formatu. Hratelnych dvoubarevnych zemi by bylo porad dost.
magic hrajem asi 6 rokov, či je to málo, alebo veľa, nechám na druhých. Fečka dovoluje to, čo žiadny dual nie. Dokáže ti vygenerovať takú manu, akú zrovna potrebuješ. Bez dualov by boli fečky prakticky zbytočné, takže by sa zabili dva druhy landov. Bez fečiek by ale dualy boli stále najžiadanejšie landy. Okrem toho fečky zdržujú hru (wizardi sa snažia znížiť shufling na minimum). Jak som napísal v prvom príspevku, multicolor balíky musia mať horšiu konzistentnosť ako monocolor. A odstránením fečiek by sme sa tomu priblížili.
Teď by byly na Frontieru jen novozendikarské dualy a ty už nejsou jasnou volbou, protože do začátku jsou taplé a Když nechceš začínat s dvouma basicama, tak můžeš zjistit, že se ti moc nevyplatí a raději sáhneš po playsetech nefetchovatelných duálů. Nebo ne? :-)
... dovolím si oponovať ... neviem čo máš proti good stuff deckom – teda okrem toho, že sú finančne náročné (najnáročnejšie) – ale mne osobne vadí skôr to, ako to teraz wizardi až príliš tlačia na synergie ... na štandarde: chceš hrať Mardu? – hraj Vehicly ... chceš hrať Gruul? – Energy aggro ... chceš Golgari – hraj Delírium (povedzme si otvorene bez constrictora by iná možnosť nebola) ... chceš hrať UW kontrol? ... máš smolu, nepostavíš .... a na draftoch je to to isté ... pri MM 2015 ak si mal i silné karty v WB kombinácii, tak ak si nemal dosť spiritov, tak si pohorel (vlastná skúsenosť) ... a na moderne napríklad sú tie najsynergickejšie balíky pre súpera tie najhoršie ... Lanterny, Dredge a podobne sa hrajú pretože sú (prevažne) lacnejšie a tak i dostupnejšie... ale ak to súperovi príde, tak si neškrtneš, a nie je to ani „príjemná“ hra ... a ani pri fečkách nie sú trojfarebné decky až také konzistentné – stále vieš prehrať na zlú manu, alebo Blood moon ... čo sa nestane deckom ako Merfolkovia, ktoré dokážu poraziť všetky trojfarebné decky ... a nepočul som ich hráčov, že by nariekali, že fečky súpera zvýhodňujú ... jedinou nevýhodou fečiek je to, že zdržujú ... ale ja radšej budem hrať (a prehrám) 10 hier proti súperovi čo x-krát mieša deck, ale aspoň hraje magic, než proti niekomu čo si skladá „synergickú skladačku“, ktorou znechutí súpera (Lanterny napr.) ...
Pokud reprintnou shocky, tak by to bylo jak na modernu. Ale s podobou duálů co udělali v Zendikaru, nedávají tím najevo, že tak lehce odtaplé duály už nebudou na standardu? Uvidíme, ale je pravda, že ta manová báze udělá vždy s formátem docela dost :) Vintage rychlá mana, legacy duály, modern shock...
@Grahf Z ceho prameni tvoje cira nenavist k fetchlandum?!? Jelikoz tvuj postoj "je jedno jake (ne)jsou dualy na formatu,hlavne zakazte fetchky" ma k normalnimu uvazovani opravdu dost daleko... "Fečka dovoluje to, čo žiadny dual nie. Dokáže ti vygenerovať takú manu, akú zrovna potrebuješ." - umis vubec cist?!? fetchka zadnou manu negeneruje!!! "Bez dualov by boli fečky prakticky zbytočné, takže by sa zabili dva druhy landov." - monocolor agro decky hraji 6-12 fetchland, hlavne proto, ze bez dualu jsou fetchky k nicemu...jasny "Bez fečiek by ale dualy boli stále najžiadanejšie landy." - a proc si to myslis? Jedina dobra vec na dualech je, ze se daji najit fetchou...bez fetchek by byly dualy maximalne prumerne 2barevne landy! "Okrem toho fečky zdržujú hru (wizardi sa snažia znížiť shufling na minimum)." - jediny rozumny argument! *thumbs up* P.S. mluvim o "dualech" ne o dualech!
Asi máš problém s chápaním textu, skúsim jednoduchšie. 1. každý vie, že fečka priamo nevytvára manu, ale myslel som, že to budú čítať ľudia dostatočne inteligentný, aby to pochopili a nepotrebovali chytať za slovíčka. Fečka ti vie nájsť potrebný dual, kde budeš mať farbu, ktorú zrovna potrebuješ. Čiže ak potrebuješ zelenú a máš trebars arid mesa, tak s ňou si môžeš nájsť v decku každú jednu kombinácu bieleho/červeného dualu. Polopatickejšie to už napísať neviem. 2. monocolored decky hrajú fečky, ale vôbec ich nepotrebujú. Deck thinning je len teoretická záležitosť, ktorá sa v praxi nepotvrdila. (tuším o tom mal článok frank karsten) Fečky sú v prvom rade o fixácii, plnenie hrobu, alebo čachre s brainstormom určite neboli zámerom. 3. dualy/shocky by boli najžiadanejšie už len z toho dôvodu, že ako jediné multi landy dokážu prísť na bojisko za každých okolností odtapnuté. Ak sa nemýlim, je to najdôležitejšia funkcia landu. Nie je to žiadna nenávisť voči fečkam, ale podľa mňa je ich design zlý a na hru vplývajú skôr negatívne. Je to môj osobný názor, nikomu ho nevnucujem.
Díky za článek! Jen bych doplnil, že to rozhodně nebyl první turnaj u nás, pokud teda nemyslíš u nás v Praze -)
Na Kal-El už Frontier dávno jede a to s minimálně dvojnásobnou účastí.. Jedná se o Stochovský klub a další turnaj je koncem měsíce, dostupnost z Prahy je bezproblémová.. Jo a taky bych dal do záhlaví k novému formátu kartu, která je na něm legální.. ale to už je detail.
Tilt: Tichý zabiják vašeho výkonu
Veľmi dobrý článok! V poslednej dobe si takéto situácie (hlavne posledný odstavec) všímam čoraz častejšie; a to nielen medzi hráčmi...
všechny komentářeRychlý rozbor Tarkir: Dragonstorm - 3. část
Ďakujem, robím čo môžem :o) No a osobne sa snažím termín "košická karta" čo najviac propagovať, niektorí západnejšie "ložení" hráči si z...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pětibarva a Přítelé z Dominárie
Ono Jace aj Liliana boli počas príbehu chvíľu na lodi osobne. Aj tie arty planeswalkerov od Tierse Nielsenovej vlastne ukazujú tú časť...
všechny komentářeÚvod do formátu preDH - Nostalgie vrací úder!
O EDH variante preModernu som veru ešte nepočul, pripomína mi to úplne presne „WoW Classic“ vo svete EDH; návrat ku koreňom ako veci kedysi...
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2025
Tak v tom prípade odpoveď bude jasná - Keldon Battlewagon od Kevina Walkera.
všechny komentářeStředeční výhledy 5/2025
Tento tyzden som si dal za ulohu, ze to skusim rozlustit aj ja a dostal som sa presne tam, kde Ty, ale nedoslo mi, ze ked skopirujes tu...
všechny komentáře