Články
Ptejte se rozhodčího
Riccardo Tessitori je magicový rozhodčí úrovně 5, byl 10x hlavním rozhodčím na turnajích Grand Prix a jako hlavní rozhodčí soudcoval i několik Pro Tour.
Dnešní článek se bude týkat obecného tématu komunikace s protihráčem a rozhodčím, k čemuž mne přivedla turnajová situace, která nastala na turnaji Midwest Masters Series v Columbusu. Její podrobný popis naleznete zde. Dotaz zněl, jak bych já jako rozhodčí rozřešil daný případ.
V první řadě chci zdůraznit, že zde budu uvádět pouze svůj názor, který může být odlišný od skutečného rozhodnutí a dokonce i od oficiálního stanoviska DCI, které zřejmě přinesu v některém z budoucích článků po PT Amsterdam.
Asi se shodneme na tom, že došlo k chybě v komunikaci ("chci líznout dvě" se změnilo na "cíluji sebe"). Na této nesprávné větě hráč trval, neboť myslel, že i "lízací mód" cíluje hráče. Na druhou stranu, samozřejmě, hluboká znalost pravidel a přesnost a koncentrace na hru se také cení.
-
"nechám si to dát za 3" a "nechal bych si to dát za 3" mi zní rovnocenně. Zranění se vyhodnocuje a já bych nepřistoupil na to, že "nechal bych si to dát za 3" znamená "kdybych nechal vyhodnotit zranění, dostal bych za 3, jenže já vlastně ještě zranění nevyhodnocuju, jen mlžím, abych zjistil, zda nemáš v ruce nějaký trik". Jsem pro, aby se k herním trikům nepoužívala gramatika nebo slovíčkaření.
-
"Esper Charm na mě" a "Esper Charm cílující mne" jsou velice podobné výrazy, a i když pojem "target" má v Magicu zvláštní význam, nejsem přesvědčen, že rozhodnutí "protože jste ohlásil cíl, musíme předpokládat, že chcete použít jediný mód, který cílí hráče" je správné. V takovém případě je třeba vyjasnění.
Podobným příkladem může být "Browbeat cílující tebe" ve významu "Browbeat, pokud neschytáš za 5, líznu 3". Jiný příklad: "Empty the Warrens za 10"-"Mindbreak Trap" ve významu "hraju Mindbreak Trap, exiluju ti všechna kouzla a nedostaneš ani token".
Abych shrnul svoje názory:
- znalost pravidel a technicky přesná hra je žádoucí, úzkoprsé používání pravidel ne. Obtížně se ovšem nachází dělící čára mezi těmito přístupy.
-
nejasnosti je třeba vysvětlit. Pokud není daný oficiální postup nebo jasné "nepsané pravidlo", k nedorozuměním může docházet a naší jedinou (rozhodcovskou) možností, jak je řešit, je chtít po hráčích přesnější vysvětlení toho, co právě dělají.
-
o triky se pokoušet můžete- některé budou akceptovány, jiné může rozhodčí zatrhnout; v případě, že jste na pochybách, zda se nedopouštíte prohřešku, velmi doporučuji obrátit se na rozhodčího PŘEDTÍM, než akci provedete (např. když zpozorujete, že si protivník má povinně přidat životy, a neupozorníte ho); a pokud chcete použít komunikační trik, udělejte to, ale akceptujte pak výrok rozhodčího.
(Přidám ještě svojí poznámku. Pokud sesílám kouzlo (nebo schopnost), které má více módů, je potřeba jasně deklarovat, který mód hodlám zahrát ještě před tím, než vybírám (případné) cíle, viz CR 601.2b. Ve výše zmíněném příkladu asi stačilo, aby hráč zahlásil "chci líznout dvě". Pokud by k tomu ještě přidal "cíluji tedy sebe", šlo by sice o rozpor, ale rozhodčí by mu pravděpodobně řekl, aby se rozhodl, který mód tedy chce zahrát a podle toho upravil projev. Pozn. překl.)
Karta měsíce: Abyssal Persecutor
Jednou z vlastností černé barvy je existence silných bytostí za relativně nízkou manovou cenu, která je vyvážena (někdy) výraznou nevýhodou. Takové bytosti byly hrozivé hlavně v minulosti a to díky Dark Ritualu, který je umožňoval seslat v brzkých kolech. Představte si třeba úvodní kolo Země, Mox Jet, Dark Ritual, Juzám. Sorry, myslel jsem Juzam Djinn (pozn: vtípek překladatele ). Nebo třeba: země, Dark Ritual, Phyrexian Negator.
Pravidlo 101.2 říká, že pokud efekt A říká, že se má stát X, a efekt B říká, že X nastat nemůže, efekt, který "vítězí", je ten, který zabraňuje, aby X nastalo (tedy efekt B). Pokud máte ve hře Battle of Wits, Persecutora a 200 karet v knihovně , Démonova schopnost ruší vítězný efekt Battle. Přes Démona nemůžete vyhrát žádným efektem plynoucím ze hry, nicméně externí zásahy jako je vzdání protivníka nebo jeho Game Loss vám přesto mohou výhru přinést.
Ovládám Death's Shadow. Pokud mám -5 životů, Stín dostává "postih" -(-5)/-(-5), čili +5/+5! Jde o výpočet modifikující P/T, záporné hodnoty se použijí.
Zahraji Beacon of Immortality. Pokud mám -5 životů, skončím s -10 životy. Pokud mám 5 životů, skončím s 10 životy. Jedná se o výpočet, který nastavuje počet životů na určitou hodnotu, záporné hodnoty se použijí. A ještě poznámka: v prvním případě jsem ZTRATIL 5 životů (z -5 na -10), v druhém případě jsem 5 životů ZÍSKAL. Pokud jsou ve hře efekty spouštějící se při zisku/ztrátě životů, učiní tak.Zahraji Vampiric Tutor. Efekt říká, že ztrácím 2 životy. Nejedná se o výpočet (můžeme text opsat jako "máš o dva životy méně"). Pokud jsem na -5, skončím na -7.
Pokud kouzlo či schopnost vyžaduje jako cenu placení životů, použijeme pravidlo 117.4- "Pokud cena (za kouzlo či schopnost) či efekt umožňuje hráči zaplatit počet životů větší než nula, může tak hráč učinit pouze pokud je jeho počet životů rovný nebo větší než výše platby. Pokud hráč takto platí životy, platba se odečítá od jeho počtu životů (jinými slovy, hráč ztrácí tyto životy)."
Pokud jsem na -5 životech, nemohu zahrát Deep Analysis za flashback cost (nemohu platit 3 životy) ani exilovat karty pomocí Necropotence.
Nakonec přidávám turnajovou situačku. Hráč A je na 6 životech a ovládá Abyssal Persecutora. Hráč B je na -10 životech a ovládá dvakrát Arctic Nishoba, které útočí. Hráč A jednu blokuje Persecutorem (který bude zničen). Zdá se, že hráč A klesne na nula životů a zemře a současně že zemře i hráč B, protože zhyne i Persecutor. Pravda je však jiná. Vyhodnocením bojového zranění dojde ke stavu, kdy Persecutor je 6/6 bytost se 6 zraněními a hráč A má 0 životů. Při vyhodnocení stavových akcí se stanou dvě věci současně:
- Persecutor zemře
- hráč A prohrává
Důvodem je fakt, že prohra hráče B by nastala až po opětném provedení stavových akcí, které by nastaly ihned po zničení Persecutora (a prohře hráče A). Jenže k tomu již nedojde. Výsledkem je výhra hráče B.
A jsme u konce dnešního Riccardova článku. Doufám, že vás alespoň trochu obohatil. Původní článek najdete zde a byl poskytnut v rámci vzájemné splupráce s CMUSem.
Radek "leeland" Oswald
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře