Články
Ptejte se rozhodčího #3
Nebudu zdržovat planými řečmi a rovnou se vrhneme na otázky hráčů.
Otázka týdne
Q: Ovládám Leyline of Sanctity; může protivník seslat Fireball a zacílit mého sférochodce?
A: Ne. Přestože se občas používá výraz "Blesk do tvého Jace", z pohledu pravidel se vždy jedná o zacílení hráče a V PRŮBĚHU vyhodnocování blesku je možné ohlásit přesměrování do sférochodce. V pravidlech toto řeší odstavec 306.7 ("Pokud by zranění nepocházející ze souboje bylo uděleno hráči zdrojem ovládaným jeho protivníkem, tento protivník může nechat udělit ono nesoubojové zranění sférochodci ovládaného prvním hráčem. Toto je přesměrovávací efekt.) Tento mechanismus nahrazuje nekolik stovek (tisíc?) oprav wordingů karet, které udělují zranění hráči.
A: Ne. Přestože se občas používá výraz "Blesk do tvého Jace", z pohledu pravidel se vždy jedná o zacílení hráče a V PRŮBĚHU vyhodnocování blesku je možné ohlásit přesměrování do sférochodce. V pravidlech toto řeší odstavec 306.7 ("Pokud by zranění nepocházející ze souboje bylo uděleno hráči zdrojem ovládaným jeho protivníkem, tento protivník může nechat udělit ono nesoubojové zranění sférochodci ovládaného prvním hráčem. Toto je přesměrovávací efekt.) Tento mechanismus nahrazuje nekolik stovek (tisíc?) oprav wordingů karet, které udělují zranění hráči.
Q: Pokud sešlu Volition Reins na protivníkovu bytost, mohu s ní hned útočit? Co když má schopnost vigilance?
A: Ne. Ačkoliv Volitions Reins bytost odtapne, nedává jí schopnost haste. Pravidlo 302.6 říká, že bytost nemůže útočit nebo použít aktivovanou schopnost se symboly nebo , pokud ji hráč neovládal nepřetržitě od počátku daného kola. Jinými slovy, pokud s touto bytostí chceš útočit, musíš ji odtapnout ve stejný okamžik jako všechny svoje ostatní permanenty. Vigilance neumožňuje útočit okamžitě, pouze haste.
Q: Pokud mám dva emblémy, uplatní se daný efekt dvakrát?
A: To záleží na textu emblému. U Vensera (Venser, the Sojourner) ano, u Kotha (Koth of the Hammer) či Elspeth (Elspeth, Knight-Errant) ne. Venserův emblém je spouštěná schopnost ("Whenever you cast a spell, exile target permanent.") Pokud budeš mít dva emblémy, budou existovat dva nezávislé triggery a sesláním kouzla se spustí oba. Kothův emblém ("Mountains you control have ‘{T}: This land deals 1 damage to target creature or player.) i Elspethin emblém (Artifacts, creatures, enchantments, and lands you control are indestructible.) jsou ve vícenásobném počtu nadbytečné. V Kothově případě, tvoje hory budou mít každá dvě aktivované schopnosti s identickým textem (ale zase si můžeš vybrat, kterou použiješ ), v případě Elspeth budou tvoje permanenty opravdu, ale opravdu nezničitelné....
Q: Jak mohu zachránit svého Baneslayer Angela před kartou Combust (kromě přesměrování nebo vrácení Anděla)?
A: Combust nelze rušit kouzly či schopnostmi, tudíž nelze použít Counterspell, Chalice of the Void ani Counterbalance. Combust dále zakazuje preventování, Burrenton Forge-Tender také nepomůže. Zbývá tedy rušení podle pravidel- získá-li Anděl shroud (Veil of Secrecy) nebo protekci před červenou (Brave the Elements), bude při vyhodnocení neplatným cílem a Combust bude zrušen.
Q: Může Arc Trail dát 1 zranění protivníkovi a 2 zranění jeho sférochodci?
A: Nemůže. Arc Trail si žádá dva různé cíle. K přesměrování zranění do sférochodce dochází až při vyhodnocení, proto bys musel vybrat dvakrát stejný cíl (1 zranění protivník, 2 zranění protivník-přesměrování), což Arc Trail nepovoluje.
Q: Funguje Prismatic Omen s Valakutem?
A: Ano. Omen přidává všem zemím všechny typy základních zemí a zároveň jim nechává jejich původní typy (a schopnosti). Každá země tedy vstupuje na bojiště jako Hora a spouští Valakut, který si zachovává svojí spouštěnou schopnost. (Důležitým textem je právě ono "..in addition to their other types”, v jiném vyjádření "Tento efekt nemaže ostatní schopnosti zemí.").
Karta měsíce- Mimic Vat
Mimic Vat ("Sud nápodoby", dále jen jako "Sud") je karta, kterou není špatné si otevřít. Sama o sobě sice nic nedělá, Steel Hellkite nebo Molten-Tail Masticore jsou určitě lepší, ale přesto je její dopad na herní situaci významný. I z pohledu pravidel se jedná o zajímavou kartu. Nejdříve si povíme něco o mechanice Imprint. Především, Imprint není klíčové slovo, které definuje schopnost, ale tzv. ability word (ostatní ability words jdou: channel, chroma, domain, grandeur, hellbent, imprint, kinship, landfall, metalcraft, radiance, sweep a threshold). Schopnosti představované klíčovými slovy (flying, first strike, vigilance a spousty dalších) mají vždy stejnou funkci, dané klíčové slovo zkracuje popis schopnosti, který lze nalézt v Podrobných pravidlech. Schopnosti označované jako ability word naproti tomu nemají přesný popis v pravidlech (imprint Chrome Moxu je jiný než imprint Isochron Scepteru) a pouze naznačují, že karty s daným ability word fungují podobně (imprint exiluje kartu, chroma počítá barevné symboly v sesílací ceně, kinship se zajímá o typ bytosti, atd...). Samotné ability word na kartě nemá žádný efekt- důležitý je text, který následuje za ním. A nyní se podíváme na některé herní situace, v nichž bude Sud hrát roli.
Řekněme že protivník řekne "můžeš hrát", a vy ještě v průběhu end stepu vytvoříte token, odtapnete a zaútočíte. Jak je možné že token nezmizel ještě v protivníkově kole?
Předně si uvědomme dvě věci:
Řekněme že protivník řekne "můžeš hrát", a vy ještě v průběhu end stepu vytvoříte token, odtapnete a zaútočíte. Jak je možné že token nezmizel ještě v protivníkově kole?
Předně si uvědomme dvě věci:
- Konečná fáze kola sestává ze dvou kroků- end step a cleanup step
- výrok "můžeš hrát" je tzv. zkratkou, která znamená, "pokud souhlasíš, do konce kola předávám prioritu, aniž bych něco hrál".
Token je obětován na začátku end stepu v důsledku tzv. zpožděného triggeru. Pokud token vytvoříme v průběhu end stepu, zpožděný trigger (který je vytvořen jako součást aktivované schopnosti Sudu) nemůže jít na stack jednoduše proto, že jeho spouštěcí okamžik (začátek end stepu) již v tomto kole nastal. Proto čeká na příští začátek end stepu (který přijde v dalším kole). Rozlišujte také mezi schopnostmi, které se spouští na konci kola ("at the end of turn" ve starším provedení nebo "at the beginning of the end step" na kartách od edice M2010 výše) a mezi efekty, které trvají do konce kola ("until end of turn"- tyto efekty končí v průběhu cleanup stepu ve stejný okamžik, kdy mizí zranění z permanentů. Pokud zakouzlíte Giant Growth v odpovědi na protivníkovo "jeď", jste ještě v průběhu end stepu, efekt GG "vyprší" v cleanupu. Až se odtapnete, vaše bytost už dávno nebude mít +3/+3 bonus. V cleanupu nejde nic kouzlit, protože zpravidla hráči nezískávají prioritu, a pokud ji přeci jen někdo získá a GG sešle, stejně nastane druhý cleanup step- viz. pravidlo 514.3).
První trigger Sudu se spouští ve chvíli, kdy do hrobu odejde nontoken bytost. Pokud se tak stane, můžete ji exilovat a pak vesele vyrábět její kopie. Je třeba zdůraznit, že Sud funguje i v případě, že bytost položená do hrobu nemá charakter creature card- pokud je do hřbitova položen např. Rusted Relic, je možné ho exilovat, a pokud v budoucnu vyrobíte jeho kopii, bude to artefakt (pokud budete mít nejvýše dva artefakty) nebo artefaktová bytost. To samé platí pro oživovací země- token z exilované Treetop Village přijde do hry jako (taplá) země, kterou je možné za 1 oživit.
Pokud je bytost zničena, není ihned exilována pomocí Sudu. Nejdříve jde do hřbitova, a poté, při vyhodnocení triggeru Sudu, pokud se tak rozhodnete, můžete danou kartu exilovat. Je tedy možné v reakci na trigger Sudu odstranit danou kartu z hrobu (Relic of Progenitus, Tormod's Crypt). Při vyhodnocení triggeru není již daná karta v zóně, ve které ji trigger hledá, a nemůže být exilována.
Jak se postupuje, pokud jsou na bojišti Sudy dva, každý ovládaný jiným hráčem? S každým odchodem bytosti do hřbitova se spouští schopnosti obou Sudů. První dává trigger na stack aktivní hráč (jehož kolo probíhá), poté neaktivní hráč. Stack se vyhodnocuje shora, první se tedy ke slovu dostane neaktivní hráč a zvolí si, zda exiluje bytost. Pokud ano, druhý v pořadí (aktivní hráč) má smůlu, protože nemá co exilovat. Pokud se neaktivní hráč rozhodne nechat bytost v hrobě, může si zvolit aktivní hráč, zda využije možnosti exilovat bytost. Pokud ani on možnost nevyužije, bytost zůstane v hrobě.
Pokud jeden hráč ovádá více Sudů, skládá triggery na stack dle svého uvážení a pro každý trigger zvlášť pak vybírá, zda exiluje nebo ne. Má to význam třeba v tom případě, kdy v jednom Sudu již nějaká bytost dřímá a druhý je prázdný. Jak je zřejmé z textu triggeru, pokud exilujete do Sudu, ve kterém již bytost je, nová bytost "vystřídá" starší bytost a ta putuje do hrobu jejího majitele.
Tokeny obvykle nemají manovou cenu (dále jako MC), nicméně není to pravidlem. Token má MC, pokud tak stanoví efekt, který ho stvořil. Např. token z Call of the Herd nemá MC, protože se o tom v textu nepíše. Sud naproti tomu kopíruje všechny tzv. kopírovatelné hodnoty karty, jinými slovy všechno, co je na kartě napsané (jméno, MC, typy, P/T, text karty, barvu, znak edice, příp. loajalitu, více podrobná pravidla, článek 706.2). Takže např. kopie Glory Seekera má MC rovnou 1.
Dalším důležitým aspektem tokenů je fakt, že po svém zničení jdou do hrobu a teprve poté mizí z magicového světa v důsledku stavové akce. Proto se spouštěné schopnosti, které mají jako podmínku odchod bytosti do hřbitova, spouští i odchodem tokenu. Např. pokud token z Perilous Myra přežije do konce kola, bude exilován a jeho trigger se nespustí. Pokud ale zemře třeba v boji, odejde do hřbitova, jeho trigger se spustí a poté je token v rámci stavové akce zprovozen ze světa.
Pokud exilujete Gatekeeper of Malakir, při jeho příchodu na bojiště nelze připlatit , protože přídatnou cenu je možné zaplatit pouze při sesílání kouzla, což se v našem případě neděje.
Poslední část textu aktivované schopnosti Sudu zní: "Exile it at the beginning of the next end step." Jedná se o zpožděný trigger, který je na stack položen na začátku příštího end stepu. Pokud nějaký efekt způsobí přeskočení příštího end stepu (Time Stop), trigger čeká na konec dalšího tahu. Pokud je trigger counterován (Stifle, Voidslime), pro daný token se trigger již nikdy více nespustí a token zůstává na bojišti.
Z originálu přeložil Radek "leeland" Oswald. Článek poskytnut na základě družby se stránkou blackborder.com.
První trigger Sudu se spouští ve chvíli, kdy do hrobu odejde nontoken bytost. Pokud se tak stane, můžete ji exilovat a pak vesele vyrábět její kopie. Je třeba zdůraznit, že Sud funguje i v případě, že bytost položená do hrobu nemá charakter creature card- pokud je do hřbitova položen např. Rusted Relic, je možné ho exilovat, a pokud v budoucnu vyrobíte jeho kopii, bude to artefakt (pokud budete mít nejvýše dva artefakty) nebo artefaktová bytost. To samé platí pro oživovací země- token z exilované Treetop Village přijde do hry jako (taplá) země, kterou je možné za 1 oživit.
Pokud je bytost zničena, není ihned exilována pomocí Sudu. Nejdříve jde do hřbitova, a poté, při vyhodnocení triggeru Sudu, pokud se tak rozhodnete, můžete danou kartu exilovat. Je tedy možné v reakci na trigger Sudu odstranit danou kartu z hrobu (Relic of Progenitus, Tormod's Crypt). Při vyhodnocení triggeru není již daná karta v zóně, ve které ji trigger hledá, a nemůže být exilována.
Jak se postupuje, pokud jsou na bojišti Sudy dva, každý ovládaný jiným hráčem? S každým odchodem bytosti do hřbitova se spouští schopnosti obou Sudů. První dává trigger na stack aktivní hráč (jehož kolo probíhá), poté neaktivní hráč. Stack se vyhodnocuje shora, první se tedy ke slovu dostane neaktivní hráč a zvolí si, zda exiluje bytost. Pokud ano, druhý v pořadí (aktivní hráč) má smůlu, protože nemá co exilovat. Pokud se neaktivní hráč rozhodne nechat bytost v hrobě, může si zvolit aktivní hráč, zda využije možnosti exilovat bytost. Pokud ani on možnost nevyužije, bytost zůstane v hrobě.
Pokud jeden hráč ovádá více Sudů, skládá triggery na stack dle svého uvážení a pro každý trigger zvlášť pak vybírá, zda exiluje nebo ne. Má to význam třeba v tom případě, kdy v jednom Sudu již nějaká bytost dřímá a druhý je prázdný. Jak je zřejmé z textu triggeru, pokud exilujete do Sudu, ve kterém již bytost je, nová bytost "vystřídá" starší bytost a ta putuje do hrobu jejího majitele.
Tokeny obvykle nemají manovou cenu (dále jako MC), nicméně není to pravidlem. Token má MC, pokud tak stanoví efekt, který ho stvořil. Např. token z Call of the Herd nemá MC, protože se o tom v textu nepíše. Sud naproti tomu kopíruje všechny tzv. kopírovatelné hodnoty karty, jinými slovy všechno, co je na kartě napsané (jméno, MC, typy, P/T, text karty, barvu, znak edice, příp. loajalitu, více podrobná pravidla, článek 706.2). Takže např. kopie Glory Seekera má MC rovnou 1.
Dalším důležitým aspektem tokenů je fakt, že po svém zničení jdou do hrobu a teprve poté mizí z magicového světa v důsledku stavové akce. Proto se spouštěné schopnosti, které mají jako podmínku odchod bytosti do hřbitova, spouští i odchodem tokenu. Např. pokud token z Perilous Myra přežije do konce kola, bude exilován a jeho trigger se nespustí. Pokud ale zemře třeba v boji, odejde do hřbitova, jeho trigger se spustí a poté je token v rámci stavové akce zprovozen ze světa.
Pokud exilujete Gatekeeper of Malakir, při jeho příchodu na bojiště nelze připlatit , protože přídatnou cenu je možné zaplatit pouze při sesílání kouzla, což se v našem případě neděje.
Poslední část textu aktivované schopnosti Sudu zní: "Exile it at the beginning of the next end step." Jedná se o zpožděný trigger, který je na stack položen na začátku příštího end stepu. Pokud nějaký efekt způsobí přeskočení příštího end stepu (Time Stop), trigger čeká na konec dalšího tahu. Pokud je trigger counterován (Stifle, Voidslime), pro daný token se trigger již nikdy více nespustí a token zůstává na bojišti.
Z originálu přeložil Radek "leeland" Oswald. Článek poskytnut na základě družby se stránkou blackborder.com.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.